علت آب رفتن داخل جاروبرقی دوو

علت آب رفتن داخل جاروبرقی دوو

آب رفتن داخل جاروبرقی دوو؛ مشکلی که منجر به سوختن موتور می شود

یکی از مشکلاتی که ممکن است در جاروبرقی های دوو با آن مواجه شوید، مشکل نفوذ آب به داخل جاروبرقی است. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، باید پیش از نفوذ آب به داخل موتور و سوختن آن، کارهای پیشگیرانه برای رفع آن را انجام دهید. به عنوان مثال، باید سریعا جاروبرقی را از برق بکشید. همچنین در برخی مواقع، ممکن است مجبور به باز کردن کامل بخش های داخلی جاروبرقی شوید. به همین خاطر، در این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو پشتیبان قصد داریم تا به صورت کامل مشکل آب رفتن داخل جاروبرقی دوو را بررسی و راهکارهای رفع آن را معرفی کنیم.

آب رفتن داخل جاروبرقی دوو یک مشکل جدی است

یکی از مرگبارترین مشکلاتی که ممکن است برای جاروبرقی های دوو رخ بدهد، مشکل آب رفتن داخل این دستگاه است. در صورتی که چنین اتفاقی رخ بدهد و دیر برای رفع آن اقدام کنید، موتور جاروبرقی به صورت کامل از بین خواهد رفت. در حالی که برخی تصور می کنند این مشکل چندان مهم نیست و در صورتی که آب وارد موتور جاروبرقی شود به هیچ عنوان آسیب جدی نخواهد دید. اما باید بگوییم اگر هر نوع مایعی وارد جاروبرقی شود، ممکن است به موتور و اجزای داخلی دیگر آن آسیب بزند. به همین خاطر، توصیه می کنیم هر زمان که قصد جاروکشیدن دارید، حتما سطح زمین را بررسی کنید که خیس نباشد.

چگونه ممکن است موتور جاروبرقی دوو بسوزد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است درباره آب رفتن داخل جاروبرقی دوو مطرح شود، این است که چگونه ممکن است با نفوذ آب به داخل موتور، جاروبرقی آسیب ببیند و حتی بسوزد؟ در این رابطه، باید بگوییم که موتور جاروبرقی به گونه ‌ای ساخته شده است که به هیچ عنوان نباید رطوبت به صورت مستقیم به داخل آن مکیده شود. در نتیجه، زمانی که آب وارد موتور می ‌شود، با سرعت بالا به بخش  های مختلف الکترونیکی دستگاه برخورد خواهد کرد. همین موضوع باعث می شود تا مدارهای الکترونیکی به اصطلاح قاطی کنند و اتصال کوتاه شوند. در نتیجه، در داخل موتور جرقه‌هایی رخ می دهد و می سوزد. برای تعمیر موتور سوخته نیز هزینه بسیار زیادی به دنبال دارد.

نشانه‌ های نفوذ آب به داخل جاروبرقی دوو

نشانه‌ های نفوذ آب به داخل جاروبرقی دوو

اگر مطمئن نیستید که آب به داخل جاروبرقی دوو شما نفوذ کرده است یا خیر، نشانه‌هایی وجود دارند که با کمک آن ها می توانید از این موضوع مطمئن شوید. در این رابطه، باید بگوییم که در هر مدل ممکن است این نشانه‌ها با هم تفاوت داشته باشند. همچنین تنها وجود یک نشانه نیز نمی تواند به معنی نفوذ آب به داخل جاروبرقی باشد. به همین خاطر، توصیه می کنیم حتما به این نکات توجه داشته باشید. در ادامه با نشانه های آب رفتن داخل جاروبرقی دوو آشنا می شویم.

برخی از نشانه های نفوذ آب به داخل جاروبرقی دوو عبارتند از:

  • جرقه زدن از داخل موتور جاروبرقی
  • داغی بیش از حد موتور و بدنه
  • استشمام بوی سوختگی از داخل جاروبرقی
  • خاموشی ناگهانی جاروبرقی
  • عدم مکش و تغییر صدای موتور
  • ایجاد سر و صدای بیش از حد در داخل موتور

ایجاد جرقه در داخل موتور جاروبرقی

اگر صاحب جاروبرقی دوو هستید و فکر می کنیم که آب به داخل موتور آن نفوذ کرده است، باید نشانه های نفوذ آب به داخل موتور را بررسی کنید. یکی از این نشانه ها، ایجاد جرقه در داخل موتور جاروبرقی است. این جرقه زمانی در داخل موتور ایجاد می شود که آب به داخل مدارهای الکتریکی جاروبرقی نفوذ کرده باشد. در صورتی که با چنین موردی مواجه شدید، باید سریعا جاروبرقی را خاموش و اتصال آن را از برق جدا کنید تا از آسیب بیشتر به موتور جلوگیری شود.

داغی بیش از حد بدنه

زمانی که آب به داخل موتور جاروبرقی دوو نفوذ کند، ممکن است بدنه آن بیش از حد داغ شود. چرا که اتصال مدارهای الکتریکی به هم ریخته است و ایجاد جرقه های ریز در داخل موتور ممکن است منجر به آمپر کشیدن و داغ شدن موتور و بدنه شود.

استشمام بوی سوختگی از داخل جاروبرقی

اگر از داخل موتور جاروبرقی دوو بوی سوختگی استشمام کرده اید، ممکن است این مشکل مربوط به نفوذ آب به داخل موتور باشد. در این موقعیت، باید برای جلوگیری از سوختن کامل موتور یا حتی آتش سوزی آن، جاروبرقی را سریعا خاموش و اتصال آن را از برق جدا کنید.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

خاموشی ناگهانی موتور جاروبرقی می تواند نشانه ای برای آب رفتن داخل جاروبرقی دوو باشد. در صورتی که متوجه خاموشی جاروبرقی شدید و تمام اتصالات برقی درست بودند، احتمال دارد که آب به داخل جریان تغذیه برق موتور نفوذ کرده و مدار آن را خراب کرده باشد. به همین خاطر، توصیه می کنیم برای رفع این مشکل سریعا اقدام کنید.

عدم مکش موتور و ایجاد صدای گوش خراش

در صورتی که متوجه شدید موتور دستگاه جاروبرقی دوو شما هیچگونه مکشی ندارد و در عین حال صدای ناهنجار و حتی گوش خراش تولید می کند، ممکن است که موتور به دلیل نفوذ آب به داخل آن دچار گیرپاژ شده باشد. به همین خاطر، برای جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر، توصیه می کنیم سریعا موتور را خاموش کنید و آن را از برق بکشید.

سر و صدای بیش از حد موتور

در برخی مواقع، ممکن است موتور جاروبرقی دوو شما مکش نسبتا مناسبی داشته باشد، اما متوجه سر و صدای عجیب از آن شوید. در صورتی که چنین مشکلی رخ داد، لازم است که دلیل آن را به صورت کامل بررسی کنید. برای اطمینان از نفوذ آب به داخل موتور جاروبرقی و بروز سر و صدای زیاد به دلیل بروز این مشکل، باید دلایل دیگری نیز بررسی شوند که توصیه می کنیم این کار را به افراد و تعمیرکاران متخصص در این زمینه بسپارید.

نتایج آب رفتن داخل جاروبرقی دوو

در صورتی که مشکل آب رفتن داخل جاروبرقی دوو برایتان رخ بدهد، پیامدهای مختلفی برایتان رخ خواهند داد. به عنوان مثال، ممکن است که جاروبرقی شروع به آمپر کشیدن کند که این خطر برق گرفتی را به همراه دارد. این مشکل ممکن است به دلیل اتصالی سیم های داخلی نیز رخ بدهد.

بروز آسیب های جدی در بخش های داخلی جاروبرقی خود می تواند پیامد دیگری برای آب رفتن داخل جاروبرقی دوو باشد. اما به طور کلی، مهمترین پیامد بروز چنین اتفاقی، سوختن موتور جاروبرقی است که توصیه می کنیم سریعا برای رفع آن اقدام کنید.

نکته‌ای که باید بعد از آب رفتن داخل جاروبرقی دوو رعایت کنید

همان طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، ممکن است برای اتصال قطعات به بخش داخلی جاروبرقی دوو، از پیچ های مخصوصی استفاده شده باشد. به همین خاطر، باید حتما آن ها را با ابزار مخصوص باز کنید تا به جاروبرقی و مخصوصا موتور آن آسیبی نرسد. توصیه می کنیم رفع مشکل آب رفتن داخل جاروبرقی دوو را به تعمیرکاران مخصوص و مجاز جاروبرقی های دوو بسپارید.

چگونه باید قطعات داخل جاروبرقی دوو را باز کنیم؟

در صورتی که مشکل آب رفتن داخل جاروبرقی دوو برایتان رخ داد، باید با کمک رعایت چند نکته، این مشکل را کنترل کنید. برای این منظور، ابتدا باید دستگاه خاموش شود. بعد از خاموش کردن جاروبرقی، باید اتصال آن را از برق نیز جدا کنید. در ادامه، نوبت به باز کردن قطعات داخلی جاروبرقی می رسد. برای این منظور، باید ابتدا درب جاروبرقی را باز و کیسه آن را خارج کنید. توجه داشته باشید که ممکن است در زیر کیسه و فیلتر داخلی محفظه جاروبرقی، آب مشاهده شود.

بعد از خارج کردن کیسه، باید فیلتر داخلی را نیز در بیاورید، سپس، نوبت به باز کردن پیچ های داخل جاروبرقی می رسد. در برخی از مدل ها، ممکن است چند نوع پیچ استفاده شده باشند که باید آن ها را به دقت باز کنید و موقعیتشتان را به خاطر بسپارید. توجه داشته باشید که این کار را باید با آچار و ابزار مناسب انجام دهید. بعد از باز کردن پیچ ها، باید قابل جاروبرقی را باز کنید تا به موتور آن دسترسی کامل داشته باشید. در صورت برخورداری از دانش برقی و فنی لازم، به راحتی می توانید جاروبرقی دوو خود را تعمیر کنید. در غیر این صورت، توصیه می کنیم حتما این کار را به افراد متخصصی که در این حوزه فعالیت دارند، بسپارید. چرا که ممکن است به جاروبرقیتان آسیب بزنید و هزینه تعمیر آن چند برابر شود.

تعمیر موتور سوخته دوو بعد از آب خوردن

تعمیر موتور سوخته دوو بعد از آب خوردن

جهت رفع مشکل آب رفتن داخل جاروبرقی دوو، شاید برای تعمیرات ساده و ابتدایی مانند تعویض و خشک کردن فیلتر بتوانید خودتان اقدام کنید. اما تعمیر موتور و باز کردن بخش های داخلی جاروبرقی امری کاملا تخصصی است که توصیه می کنیم آن را به تعمیرکاران متخصص در زمینه تعمیرات جاروبرقی دوو بسپارید تا بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن این مشکل را برایتان رفع کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش