علت باز نشدن درب ماکروفر دوو

علت باز نشدن درب ماکروفر دوو

فهرست مطالب این صفحه

باز نشدن درب ماکروفر دوو مشکلی رایج است

ماکروفر دوو یکی از لوازم مهم در هر آشپزخانه‌ای است که کار کردن با آن بسیار آسان است و در مقایسه با بسیاری از برندها از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. اما مانند هر لوازم خانگی، ماکروفر دوو نیز به دلایلی مثل استفاده غیراصولی در گذر زمان و خرابی بعضی از قطعات دچار مشکلاتی می شود. یکی از مشکلات کلافه‌کننده برای بسیاری از افرادی که در منزل خود از این ماکروفر استفاده می کنند، باز نشدن درب دستگاه است. بنابراین اگر با مشکل باز نشدن درب ماکروفر دوو دست و پنجه نرم می کنید، می توانید از طریق مطالعه مباحثی که در ادامه این مطلب از نمایندگی دوو پشتیبان ذکر می کنیم، این مشکل را حل کنید.

چرا مشکل باز نشدن درب ماکروفر دوو را باید جدی گرفت؟

ماکروفر همانطور که در جریان هستید، دستگاهی است که با استفاده از اشعه ای که از خود خارج می کند، می تواند باعث پخته شدن غذا شود. اشعه مورد استفاده در ماکروفر برای سلامت انسان مضر است. به همین خاطر هم باید در زمان استفاده از ماکروفر به تمامی نکات ایمنی توجه داشته باشید. تصور کنید که درب ماکروفر به خوبی بسته نشده است. در چنین حالتی این احتمال وجود دارد که اشعه به شما برخورد کند.

باز نشدن درب ماکروفر دوو ریشه در خرابی چه قطعاتی دارد؟

در بیشتر موارد مشکل باز نشدن درب در ماکروفرهای دوو با قطعات مختلفی ارتباط پیدا می کند. در نتیجه باید عامل اصلی بروز این مشکل را بدانید و سپس اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید. برای نمونه ممکن است بقایای غذاها درب ماکروفر را مسدود کرده باشند و یا این احتمال وجود دارد که دکمه درب مشکلی داشته باشد. خوب است بدانید اگر قفل درب هم به درستی نکند، با مشکل باز نشدن درب ماکروفر دوو مواجه می شوید. در ادامه این قسمت دلایل باز نشدن درب ماکروفرهای دوو را بررسی می کنیم.

ایراد در اهرم قفل درب و دکمه ها

خرابی اهرم یا دکمه از متداول‌ترین دلایل باز نشدن درب ماکروفرهای برند دوو است. در این شرایط بروز هر نوع مشکل مانند شکستگی‌ یا گیر کردن می تواند به اهرم قفل درب و دکمه ها آسیب برساند. به منظور رفع این مشکل اولین اقدامی که باید انجام دهید، کشیدن دستگاه از برق و بررسی اهرم قفل است. اگر به هر دلیلی نمی توانید به اهرم قفل دسترسی داشته باشید، بهتر است از یک تکنسین امور فنی در این زمینه کمک بگیرید.

خرابی ضامن، چفت کننده و فنر درب

یکی دیگر از دلایل باز نشدن درب ماکروفر های دوو، خرابی ضامن، چفت کننده و درب است. ضامن درب اگر به هر علتی خراب شود، باز و بسته کردن درب با مشکل مواجه خواهد شد. در این شرایط باید ضامن را عوض کنید. در بسیاری از موارد نیز مشاهده شده باز نشدن درب ماکروفر دوو به دلیل ایراد فنر است.

اگر می خواهید مشکل فنر را بررسی کنید بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ابتدا باید ماکروفر دوو را از برق بکشید
 • پانل های در را جدا کنید
 • فنرها را در بخش پایینی ماکروفر می توانید ببینید. حال باید آن ها را از نظر ساییدگی و یا هر نوع آسیبی به دقت بررسی کنید
 • فنرها اگر شکسته بودند، باید آن ها را تعویض کنید

خرابی دستگیره متحرک ماکروفر دوو، باعث باز نشدن درب این دستگاه می شود

در اغلب مدل های ماکروفر دوو اگر دقت کرده باشید، دستگیره متحرکی وجود که بین ضامن درب و کلید ماکروفر واقع شده است. اگر بنا به هر دلیلی کلید متحرک خراب شود، نمی توان به خوبی درب ماکروفر را باز و بسته کرد. بیشتر این دستگیره‌ ها نیز پلاستیکی هستند. به همین خاطر بعد از گذشت مدتی به تعمیر یا تعویض نیاز پیدا می کنند.

میکروسوئیچ درب مایکروفر دوو را بررسی کنید

از مهم‌ترین قطعات در ماکروفرهای دوو، میکروسوئیچ است. میکروسوئیچ که بر روی درب دستگاه نصب شده، باعث چفت شدن درب می‌ شود. اگر این قطعه به هر دلیلی خراب شود، درب دستگاه به خوبی باز یا بسته نخواهد شد. حتی در مواردی مشاهده شده که ماکروفر در زمان روشن شدن جرقه می‌ زند. در این شرایط باید حتما از یک مرکز تعمیراتی مایکروفر دوو کمک بگیرید.

کثیفی موجود در لولای درب ماکروفر دوو

یکی از دلایل باز نشدن درب ماکروفر دوو، کثیفی لولای درب است. به طور کلی شما برای اینکه به ماکروفر شما در طول زمان آسیبی وارد نشود باید به صورت اصولی از آن استفاده کنید. یکی از اصول نگهداری صحیح از ماکروفر های دوو نیز نظافت منظم آن ها است. نظافت مرتب باعث می شود ذرات غذایی دودی از ماکروفر بلند نکنند. حتی در مواردی عدم رسیدگی صحیح به نظافت محفظه درونی ماکروفر های دوو باعث می شوند ذرات غذایی در قاب داخلی و یا حتی لولای درب ماکروفر پرتاب شوند که در این شرایط با مشکل باز نشدن درب ماکروفر دوو مواجه می شوید.

وجود مشکل در مونتاژ ضامن درب ماکروفر

از دیگر دلایل باز نشدن درب ماکروفرهای دوو، ایراد در مونتاژ ضامن درب این وسلیه است. به طور کلی اگر درب ماکروفر شما خوب بسته نمی شود، این موضوع به معنای وجود مشکل در قفل درب است. خوب است بدانید که قفل درب های ماکروفر دو عدد قلاب دارد. این قسمت در بخش قاب ماکروفر قرار می گیرد. در صورتی که قلاب ماکروفر دوو عملکرد مطلوبی داشته باشد، انرژی و برق مورد نیاز برای روشن نگه داشتن دستگاه فراهم شده و این موضوع به سوئیچ نیز می تواند کمک کند. به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که  این قطعه تا چه میزان در عملکرد صحیح ماکروفرهای دوو تاثیر گذار است.

در ادامه بخش قبلی توجه شما را به نکات زیر جلب می کنیم:

 • مونتاژ به شکل فنر های کشیده یا پرسش شده می باشد. همین مساله نیز باهث می شود کشش مورد نیاز برای این قسمت به خوبی فراهم شود
 • اگر مشاهده کردید مشکل باز نشدن درب ماکروفر دوو ناشی از پارگی فنر ها یا شکسته شدن قفل ها است باید آن ها را در سریع ترین زمان ممکن تعویض کنید
 • برای دسترسی به این بخش باید ماکروفر دووی خود را در ابتدا خاموش و سپس پنل داخلی درب را به دقت خارج کنید

راهکارهای جلوگیری از بروز مشکل باز نشدن درب ماکروفر دوو

راهکارهای جلوگیری از بروز مشکل باز نشدن درب ماکروفر دوو

شما می توانید با رعایت نکاتی که در این قسمت به شما می گوییم از بروز مشکل باز نشدن درب در ماکروفر های دوو پیشگیری کنید. با این کار هم آسیب کمتری به دستگاه شما وارد می شود و هم اینکه از بابت تعمیر یا تعویض قطعات، هزینه کمتری را متحمل خواهید شد. در ادامه علاوه بر معرفی موردی برخی از راهکار های پیشگیری از بروز مشکل باز نشدن درب در ماکروفر های دوو، سایر راهکار ها را نیز به صورت مجزا مورد بررسی قرار می دهیم.

از جمله این راهکارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همیشه حواستان به باز و بسته کردن آرام درب ماکروفر باشد
 • محفظه درونی ماکروفر دوو به خصوص لولای درب را باید حتما تمیز کنید
 • هرگز وقتی دستتان خیس است، دکمه های ماکروفر را فشار ندهید
 • دستگیره درب ماکروفر را به آرامی بگیرید

استفاده از ظروف مخصوص

بهتر است برای نگهداری اصولی از ماکروفر و آسیب ندیدن درب آن حتما از ظروف مخصوصی استفاده کنید. چرا که در بسیاری از موارد دیده شده است که استفاده از ظروف غیر مناسب در ماکروفر های دوو می تواند منجر به انفجار یا آتش سوزی شود. در همین زمینه باید به شما بگوییم که ظروف سیلیکونی، پلاستیکی مخصوص و ظروف شیشه ای بهترین گزینه برای انجام این کار هستند.

وقتی ماکروفر دوو خالی است، نباید آن را روشن کنید

وقتی ماکروفر شما خالی است، هرگز نباید آن را روشن نکنید. چرا که روشن کردن ماکروفر های دوو در شرایطی که هیچ ماده غذایی در آن ها نیست می تواند آسیب های زیادی را به دستگاه شما به ویژه قطعات مرتبط با درب ماکروفر بزند.

استفاده از محافظ برق

برای نگهداری از قطعات مرتبط با درب ماکروفر مانند میکرو سوئیچ و برد باید از محافظ برق استفاده کنید. با این کار از دستگاه خود در برابر نوسانات جریان برق محافظت می کنید. در این زمینه توصیه می کنیم که هر چند وقت یک بار سیم های برق ماکروفر خود را بررسی و از سلامت آن ها اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول

خرابی دستگیره متحرک چطور باعث باز نشدن درب ماکروفر های دوو می شود؟

دستگیره متحرک بین ضامن درب و کلید ماکروفر واقع شده است. اگر این کلید متحرک خراب شود، نمی توان به خوبی درب ماکروفر را باز و بسته کرد. بیشتر این دستگیره‌ هاپلاستیکی هستند. به همین دلیل بعد از گذشت مدتی به تعمیر یا تعویض نیاز پیدا می کنند.

در صورت خرابی قلاب درب ماکروفر دوو چه اقدامی باید انجام دهیم؟

قلاب درب ماکروفر اگر خراب شود، باید آن را با قطعه‌ ای دیگر تعویض کنید.

آیا خراب شدن کلید فنری می تواند باعث باز نشدن درب ماکروفر شود؟

کلید فنری پشت درب ماکروفر واقع شده است. عواملی مانند فشار یا ضربه محکم می تواند خرابی این قطعه را به دنبال داشته باشد. به این منظور باید حتما کلیدی فنری را از نظر سلامت فنی بررسی کنید.

باز نشدن درب ماکروفر دوو را به مراکز تعمیراتی قابل اطمینان بسپارید

باز نشدن درب ماکروفر دوو را به مراکز تعمیراتی قابل اطمینان بسپارید

ماکروفر های دوو دستگاه های نسبتا حساسی به شمار می آیند. به همین دلیل هم برای رفع مشکلاتی مانند باز نشدن درب بهتر است به سراغ تکنسین های باسابقه در زمینه تعمیرات ماکروفر دوو بروید. از مزایای مراجعه به مراکز مجاز تعمیراتی دوو می توان به کاهش هزینه ها و دریافت ضمانتنامه های معتبر اشاره کرد. در نتیجه برای حل ایرادات فنی ماکروفر های دوو هرگز نباید دست به اقدامات خود سرانه بزنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش