علت یکسره شدن جاروبرقی دوو

علت یکسره شدن جاروبرقی دوو

 زمانی که جاروبرقی دوو یکسره می شود چه کاری باید انجام داد؟

جاروبرقی های دوو از قدیمی ترین محصولات لوازم خانگی هستند که در بین ایرانیان محبوبیت زیادی دارند. با این حال این محصولات در برخی موارد به دلیل مشکلات فنی، مشکلاتی را برای مشتریان به وجود آورده اند. مشکلاتی که ممکن است به دلیل استفاده نادرست از جاروبرقی یا افزایش عمر آن‌ ها به وجود آمده باشند. یکی از این مشکلات، یکسره شدن جاروبرقی دوو است. این مشکل که از نقص های فنی رایج این دستگاه می باشد، ناشی از دلایل و عوامل متعددی است. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان به این موضوع می پردازیم.

منظور از یکسره شدن جاروبرقی دوو چیست؟

بارها با اصطلاح یکسره شدن جاروبرقی مواجه شده اید. یکسره شدن جاروبرقی به معنای اختلال در عملکرد دکمه خاموش و روشن جاروبرقی است. در این زمان سیستم روشن و خاموش جاروبرقی دستورات لازم را به طور مستقیم از پریز برق دریافت کرده و کلید پاور جاروبرقی به طور کامل از کار می افتد. به عبارت بهتر وقتی سیم جاروبرقی را به پریز برق متصل می کنیم خود به خود روشن و زمانی که آن را جدا می کنیم، خود به خود خاموش می شود. چنین عملکردی نقص فنی شایعی است که به دلیل استفاده نادرست از دستگاه و عملکرد مناسب جاروبرقی دوو ایجاد می شود.

از کجا بفهمیم جاروبرقی دوو یکسره شده است؟

از کجا بفهمیم جاروبرقی دوو یکسره شده است؟

یکسره شدن جاروبرقی دوو در بیشتر موارد به دلیل استفاده نادرست و اخلال در سیستم برقی دستگاه به وجود می آید. در بیشتر مواقعی که این ایراد دیده می شود، علاوه بر مشکل موتور می تواند ناشی از آسیب به بخش سیم کشی دستگاه و قطعات داخلی آن باشد.

این مشکل علت های متفاوتی دارد. علت هایی که باید آن ها را جدی گرفت تا باعث آسیب بیشتر به جاروبرقی نشود. هر وقت در هنگام استفاده از جاروبرقی این علائم دیده شد، به احتمال زیاد جاروبرقی یکسره شده است.

این علائم عبارتند از:

  • استفاده طولانی مدت از جاروبرقی
  • کشیده شدن سیم جاروبرقی
  • اختلال در کلید پاور جاروبرقی
  • داغ کردن موتور جاروبرقی
  • نیمسوز شدن موتور جاروبرقی
  • خرابی رله جاروبرقی

استفاده طولانی مدت از جاروبرقی

یکی از مشکلات رایج که عامل یکسره شدن جاروبرقی دوو است، استفاده طولانی مدت از آن است. زمانی که جاروبرقی مدت زیادی روشن بماند، به دلیل عملکرد سیستم هوشمند بردهای الکترونیکی، فشار زیادی به قطعات داخلی آن وارد می شود. در فرایند باز و بسته شدن جاروبرقی کانکتورهایی نقش دارند. زمانی که این دستگاه مدتی طولانی روشن بماند، این کانکتورها فشار زیادی را تحمل می کنند و ممکن است باعث یکسره شدن جاروبرقی دوو شوند.

کشیده شدن سیم جاروبرقی

رایج ترین عاملی که می تواند باعث یکسره شدن جاروبرقی دوو باشد، کشیده شدن سیم آن است. با این که کیفیت محصولات دوو بسیار بالا است، اما در برخی موارد به دلیل استفاده نادرست از این محصول، مشکلاتی مانند یکسره شدن جاروبرقی به وجود می آید. کشیده شدن سیم زمانی باعث یکسره شدن جاروبرقی دوو می شود که سیم با شدت زیادی از درون محفظه بیرون کشیده شود. در این صورت ممکن است سیم دچار قطعی یا پارگی شده و جاروبرقی یکسره شود.

اختلال در کلید پاور جاروبرقی

کلید پاور جاروبرقی دوو روی بدنه آن قرار دارد. استفاده نادرست و ضربه زدن به این کلیدها باعث شده که در طول زمان عملکرد این قطعه با مشکل مواجه شده و با خرابی کامل این قطعه، جاروبرقی دوو یکسره شود. در بسیاری از مواقع، نقص در کلید پاور جاروبرقی، اولین عامل در یکسره شدن آن است.

داغ کردن موتور جاروبرقی

وقتی زمان زیادی از جاروبرقی استفاده شود، امکان آسیب به قطعات و به خصوص موتور آن وجود دارد. موتور عامل اصلی عملکرد سایر قطعات و نیز قلب تپنده جاروبرقی است. استفاده زیاد از جاروبرقی سبب افزایش فشار به موتور و افزایش درجه حرارت آن می شود. داغ شدن موتور، یکی از رایج ترین نشانه های یکسره شدن جاروبرقی دوو است.

نیمسوز شدن موتور جاروبرقی

از مشکلات خطرناکی که می تواند باعث آسیب دیدگی جدی به جاروبرقی دوو شود، نیمسوز شدن موتور آن است. زمانی که موتور جاروبرقی دوو نیمسوز می شود، عملکرد کلی دستگاه با مشکل جدی مواجه شده و مقدار ولتاژی که موتور باید مصرف کند یا بیش از اندازه است یا کمتر از مقداری است که باید باشد. در این صورت ممکن است آسیب نیمسوز شدن موتور به کلیدهای پاور هم سرایت کند و باعث یکسره شدن جاروبرقی دوو شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید به درجه مکش دستگاه و نوسانات برق توجه کرد.

خرابی رله جاروبرقی

از مزیت هایی نسل جدید جاروبرقی های دوو می توان به وجود بخش کوچک و ظریفی به نام رله اشاره کرد. رله که با هدایت الکتریکی قطعه ای دیگر باز و بسته می شود، مسئولیت اصلی قطع و وصل جریان برق در ولتاژ بالا را بر عهده دارد. زمانی که جاروبرقی مدام خاموش و روشن می شود، احتمال آسیب به این قطعه افزایش می یابد. همچنین اخلال در نوسانات برقی هم از دیگر عواملی است که می تواند باعث آسیب به رله شده و در نتیجه سبب یکسره شدن جاروبرقی دوو باشد.

پس از یکسره شدن جاروبرقی دوو چه اقداماتی باید انجام داد؟

از آن جایی که حفظ و نگهداری دستگاه کمک شایانی به سلامت آن می کند، بهترین راهکار استفاده مناسب از جاروبرقی دوو است. با این حال راهکارهای متفاوتی وجود دارند که در صورت یکسره شدن جاروبرقی، می توان از آن ها استفاده کرد و عملکرد دستگاه را به حالت اولیه بازگرداند.

این راهکارها عبارتند از:

  • تست جریان برق
  • بررسی اتصالی کردن کابل
  • خالی کردن کیسه
  • تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

تست جریان برق

اولین راهکار برای رفع یکسره شدن جاروبرقی دوو، تست جریان برق است. شما با این کار مطمئن می شوید که مقدار ولتاژی که در جریان است، به اندازه کافی است. این کار علاوه بر این که باعث اطمینان از وجود جریان برق می شود، موتور را از نیمسوز یا سوخته شدن حفظ می کند.

بررسی اتصالی کابل

در بسیاری از موارد زمانی که کابل جاروبرقی دوو اتصالی کند، می تواند باعث یکسره شدن آن بشود. جلوگیری از اتصالی کابل و تعویض کابل خراب با کابل نو، راهکاری است برای جلوگیری کردن از این اتفاق. اتصالی کردن کابل همچنین می تواند عامل مهمی در آسیب به سایر قطعات باشد و باید به سرعت این مشکل را برطرف نمود.

خالی کردن کیسه

در بسیاری از مواقع برای جلوگیری از یکسره شدن جاروبرقی دوو، باید کیسه را بررسی کرد. با تمیز کردن کیسه جاروبرقی ممکن است مشکل یکسره شدن جاروبرقی برطرف شود. اگر از سلامت داخلی جاروبرقی خود اطمینان دارید، خالی کردن کیسه آن راهکار مناسبی برای جلوگیری از یکسره شدن جاروبرقی است.

تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

در برخی موارد جاروبرقی هایی که کیسه ندارند، از فیلتر استفاده می کنند. تمیز نگه داشتن فیلترهای جاروبرقی دوو بسیار حائز اهمیت است. این فیلترها برای آن که عملکرد مناسبی داشته باشند، باید کاملا خشک در جای خود قرار بگیرند. تمیز کردن این فیلترها می تواند مانع یکسره شدن جاروبرقی دوو شود.

استفاده مناسب از جاروبرقی دوو؛ بهترین راهکار برای رفع یکسره شدن آن

استفاده مناسب از جاروبرقی دوو؛ بهترین راهکار برای رفع یکسره شدن آن

زمانی که جاروبرقی یکسره می شود، دلایل متعددی در به وجود آمدن این نقص نقش دارند. بهترین راهکاری که برای رفع این مشکل توصیه می شود، استفاده مناسب از جاروبرقی است. علت یکسره شدن هر چه باشد، استفاده مناسب و سرعت در رفع مشکل آن، بهترین راهکار برای رفع آن است. توجه داشته باشید از آن جایی که دلایل یکسره شدن جاروبرقی دوو متفاوت است، برای تعمیر یا رفع آسیب دیدگی در هر بخش، حتما از کمک متخصصان حرفه ای تعمیرات جاروبرقی دوو استفاده کنید. در صورت آشنا نبودن با علائم و چگونگی رفع آن ها، احتمال آسیب بیشتر به سایر بخش های جاروبرقی افزایش می یابد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش