دلایل تمام شدن زغال موتور جاروبرقی دوو

دلایل تمام شدن زغال موتور جاروبرقی دوو

تمام شدن زغال جاروبرقی دوو آسیب های جدی را به دستگاه وارد می کند

همه جاروبرقی ها از جمله جاروبرقی های برند دوو با مشکل تمام شدن زغال روبرو می شوند. در صورت عدم رسیدگی به موقع به این مشکل ممکن است خسارت هایی به موتور وارد شود. در نسل جدید جاروبرقی های دوو زغال های آن نقش مهمی را در پیشبرد سیستم جاروبرقی بر عهده دارند. تمام شدن زغال جاروبرقی دوو از اتفاقاتی است که می تواند نشانه های متعددی داشته باشد. نشانه هایی که باید به دقت بررسی شوند تا بتوان مشکل را رفع کرد. در ادامه این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان به دلایل تمام شدن زغال جاروبرقی دوو و نحوه برطرف کردن کردن این موضوع می پردازیم.

زغال در جاروبرقی های دوو چه کارکردی دارد؟

زغال جاروبرقی به عنوان یکی از قطعات مهم جاروبرقی های دوو نقش مهمی را در عملکرد موتور انجام می دهد. زغال ها که از جنس گرافیت ساخته شده اند، سبب بهبود عملکرد موتور می شوند. مکانیزیم رفت و برگشتی این زغال باعث حرکت کلکتور شده و عملکرد موتور را افزایش می دهد. می توان گفت در بسیاری از مواقعی که زغال جاروبرقی دوو تمام می شود، کارکرد موتور هم با اختلال جدی روبه رو شده و در فرآیند نظافت اختلال جدی به وجود می آید.

چرا زغال جارو برقی دوو زود تمام می شود؟

زود تمام شدن زغال های جاروبرقی هیچ ارتباطی به نوع برند جاروبرقی ندارند. در واقع این زغال ها با توجه به کیفیتی که دارند، طول عمر متفاوتی دارند. مرغوبیتی که زغال ها باید داشته باشند در نوع کار و طول عمر آن ها مفید است. هر چه قد زغال ها از کیفیت پایین تری ساخته شده باشند و درصد گرافیت آن ها کمتر باشد، طول عمر کمتری خواهند داشت. از طرفی طول عمر زغال ها تاثیر مستقیمی بر عملکرد کلکتورها می گذارد. از آن جایی که آرمیچر کلکتور را می چرخاند، نامرغوب بودن زغال باعث کارکرد بیشتر کلکتور شده و سبب آسیب رساندن به کلکتور و کاهش طول عمر آن می شود.

تمام شدن زغال جاروبرقی دوو چه نشانه هایی دارد؟

تمام شدن زغال جاروبرقی دوو چه نشانه هایی دارد؟

زمانی که زغال جاروبرقی به اتمام می رسد یا کوتاه می شود، از طریق راه های مختلفی می توان آن را شناسایی کرد. این قطعه سیاه رنگ موتور جاروبرقی که به عنوان یک رسانا نقش مهمی در پیشبرد اهداف موتور دارد، عامل مهمی در اتصالات برقی جاروبرقی دوو است. به عبارت ساده تر از آن جایی که قدرت رسانایی زغال بسیار بالاست، در صورت بروز مشکل در آن، بخش هایی از جاروبرقی که مستقیم به جریان برق ارتباط دارند، با اخلال در پروسه کارکردشان مواجه می شوند. برای این که بتوان نشانه های تمام شدن زغال را با دقت بررسی کرد، در این مطلب به موارد زیر اشاره می شود:

 • جرقه زدن جاروبرقی
 • کاهش قدرت جاروبرقی
 • ریپ زدن موتور جاروبرقی
 • از کار افتادن موتور جاروبرقی

جرقه زدن جاروبرقی

قدرت رسانایی بالای زغال موتور جاروبرقی دوو از ویژگی های مهم آن است. هرگاه بین اجسام رسانا ارتباطی برقرار شود، جسم رسانای اول که حامل جریان برق است، جریان خود را از طریق قدرت رسانایی بالای خود به جسم دیگر منتقل می کند. در زمان هایی که فاصله ای میان این اجسام به وجود می آید، ادامه مسیری که شکاف در آن وجود دارد با جرقه زدن طی می شود. اتمام زغال جاروبرقی دوو هم یکی از دلایل جرقه زدن جاروبرقی است. نبودن زغال باعث عدم ارتباط اتصال میان جریان برق شده و باعث می شود که موتور بی حرکت بماند. البته جرقه زدن عوامل دیگری نیز مانند اختلال در مقاومت های مختلف و اخلال در مدارها را هم شامل می شود که در هنگام جرقه زدن جاروبرقی دوو باید به آن ها دقت کرد.

کاهش قدرت جاروبرقی

قدرت جاروبرقی زمانی کاهش می یابد که قدرت موتور آن کاسته شود. عوامل بسیاری در کاهش قدرت موتور نقش دارند. زمانی که به صورت طولانی از جاروبرقی استفاده می شود، این مداومت در کار سبب کاهش قدرت موتور می شود. کاهش قدرت موتور از اولین نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی دوو است. زمانی که با چنین مشکلی مواجه شدید، بهترین راه پس از عیب یابی صحیح، تعویض زغال های جاروبرقی دوو است. هر چند کاهش قدرت موتور می تواند ناشی از آسیب به موتور هم باشد. پس برای اطمینان بیشتر از نحوه عملکرد موتور جاروبرقی، پس از این که با چنین مشکلی برخورد کردید، حتما جاروبرقی را برای عیب یابی و بررسی بیشتر نزد یک متخصص ماهر ببرید.

ریپ زدن موتور جاروبرقی

شاید اصطلاح ریپ زدن را فقط در هنگام استفاده از ماشین شنیده باشید، اما احتمال ریپ زدن موتور در جاروبرقی نیز وجود دارد. هر چه قدر زمان می گذرد و استفاده بیشتری از جاروبرقی می شود، زغال هایی که در موتور جاروبرقی وجود دارند کوتاه می شوند. این کوتاه شدن طول عمر آن ها را کاهش می دهد. وقتی زغال درون موتور کوتاه می شود اتصال صحیحی بین اجزای تشکیل دهنده دستگاه برقرار نمی شود و جریان برق موتور جارو برقی قطع و وصل می شود. در این صورت باید زغال جاروبرقی دوو را تعویض کرد.

از کار افتادن موتور جاروبرقی

دلایل متعددی در از کار افتادن موتور جاروبرقی دوو نقش دارند. این اتفاق می تواند ناشی از آسیب به بخش های مختلف موتور باشد. یکی از این دلایل تمام شدن زغال جاروبرقی است. در چنین شرایطی با توجه به این که اتصالی با کلکتور صورت نمی گیرد، موتور توانایی عملکرد خود را از دست می دهد و به طور کلی از کار می افتد. از کار افتادن موتور می تواند آسیب های به مراتب سنگین تری را بر جاروبرقی دوو وارد کند.

به همین دلیل به محض این که زغال موتور جاروبرقی تمام شد، حتما آن را تعویض کنید. تعویض نکردن زغال موتور جاروبرقی علاوه بر این که زیان های اقتصادی بیشتری را به همراه دارد، ممکن است در هنگام استفاده از جاروبرقی برای شما خطرناک باشد. در صورتی که موتور جاروبرقی شما از کار افتاد، برای عیب یابی و رفع ایراد آن حتما از کمک یک متخصص در این زمنیه کمک بگیرید.

درصورت تمام شدن زغال جاروبرقی دوو چگونه می توان آن را تعویض کرد؟

تعویض کردن زغال جاروبرقی دوو کار سخت و پیچیده ای نیست و می توان در منزل به وسیله تجهیزات ابتدایی آن را انجام داد. اما اگر به هر دلیلی با قطعات جاروبرقی آشنایی ندارید، برای تعویض زغال جاروبرقی از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید. شما می توانید در صورت تمام شدن زغال جاروبرقی دوو با استفاده از مراحل زیر آن ها را تعویض کنید:

 • جدا کردن دو شاخه جاروبرقی از پریز برق
 • جدا کردن قسمت بالای جاروبرقی
 • جدا کردن بخش نگهداری کابل و پوشش بیرونی از قسمتی که موتور در آن قرار دارد
 • جدا کردن دو قسمت محفظه موتور به وسیله باز کردن پیچ های آن
 • بیرون آوردن زغال های قدیمی از موتور جاروبرقی
 • جدا کردن دو سیم اتصال دهنده زغال ها از هم
 • دور کردن هر گونه پوشش پلاستکی از نقطه دسترس
 • جدا کردن سرپوش براکت مانند که زغال را در جای خود نگه می دارد
 • جایگزین کردن زغال های جدید به جای زغال های قدیمی
 • محکم کردن سرپوش براکت نگهدارنده در جای خود
 • وصل کردن کانکتور
 • قراردادن موتور در جای اولیه خود
 • قرار دادن تمامی بخش های دستگاه در جای خود
 • جای گذاری بدنه جاروبرقی و متصل کردن آن ها به یکدیگر توسط پیچ

تمام شدن زغال جاروبرقی دوو را جدی بگیرید

تمام شدن زغال جاروبرقی دوو را جدی بگیرید

شاید کمتر کسی با اهمیت زغال در جاروبرقی آشنایی داشته باشد. زغال های درون موتور جاروبرقی با وجود این که قطعاتی کوچک هستند، اما نقش مهمی در عملکرد موتور جاروبرقی دارند. تمام شدن زغال جاروبرقی دوو به دلیل استفاده مکرر از دستگاه و گذشت زمان، امری طبیعی است. اما زمانی که زغال جاروبرقی به اتمام می رسد باید با دقت آن ها را تعویض کرد. تعویض نکردن زغال ها در زمان مناسب مطمئنا آسیب های بسیاری را بر موتور وارد می کند و با توجه به نشانه هایی که دارد می تواند سبب نیمسوز شدن و یا حتی سوختن موتور شود. برای تعویض زغال جاروبرقی نیز می توانید از تعمیرکاران ماهر در زمینه تعمیر جاروبرقی دوو کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش