تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو

تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو

نکاتی که باید درباره تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو بدانید

دوو یکی از بهترین برندهای لوازم خانگی است که انواع جاروبرقی را تولید می کند. جاروبرقی های دوو با کیفیت بالایی ساخته و عرضه می شوند. اگرچه جاروبرقی های این برند دارای کیفیت و دوام بالایی هستند، اما احتمال دارد که در هنگام استفاده از آن ها با برخی مشکلات روبرو شوید. یکی از این مشکلات خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی است. خرابی برد یک مشکل جدی است که تمام عملکرد جاروبرقی را مختل می کند. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان تمام نکات مهم درباره تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو را برای شما شرح خواهیم داد.

برد الکترونیکی جاروبرقی دوو چیست؟

جاروبرقی دوو از قطعات ریز و درشت بسیاری تشکیل شده است که خرابی در هر کدام می تواند، دستگاه را مشکلات مختلفی روبرو کند. اما در این میان یک قطعه وجود دارد که همانند قلب دستگاه عمل می کند. در واقع برد الکترونیکی قلب جاروبرقی دوو است و سلامت دستگاه کاملا به آن بستگی دارد. از برد الکترونیکی برای افزایش کارایی، مدیریت و کنترل جاروبرقی، صرفه جویی در مصرف انرژی و فراهم کردن رابط کاربری آسان تر برای مشتریان استفاده می شود. در واقع برد الکترونیکی دستورها را دریافت کرده و آن ها را به سایر قطعات ارسال می کند و این گونه است که جاروبرقی دوو کار می کند.

بردهای الکترونیکی در تمام مدل های جاروبرقی دوو دارای آی سی ها، مقاومت دیود و انواع خازن ها هستند. این قطعات در کنار همدیگر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو را تشکیل می دهند. وظایف اصلی این قطعات و برد الکترونیکی جاروبرقی دوو عبارت اند از:

 • نمایش اخطارها و اطلاعات مهم به کاربر
 • استفاده از انواع سنسورهای محافظتی به منظور افزایش طول عمر دستگاه
 • مدیریت میزان ولتاژ ورودی به جاروبرقی دوو
 • کنترل و افزایش یا کاهش سرعت جاروبرقی
 • کنترل سطح مکش جاروبرقی
 • دریافت دستورات و ارسال آن ها به سایر اجزا

چه عواملی باعث خرابی برد الکترونیکی می شوند؟

معمولا خرابی در برد الکترونیکی جاروبرقی دوو به دلیل فرسودگی قطعات ریز و درشتی رخ می دهد که بر روی برد قرار گرفته اند. استفاده مکرر از دستگاه، عدم توجه به سرویس های دوره ای، وارد شدن ضربه به دستگاه، عدم تخلیه به موقع مخزن جاروبرقی، استفاده از اتصالات غیر استاندارد، افزایش یا کاهش ناگهانی جریان برق و وارد شدن رطوبت به دستگاه نیز امکان بروز این مشکل را افزایش می دهند.

نشانه های خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی دوو را بشناسید

نشانه های خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی دوو را بشناسید

قبل از هرچیزی لازم است که نشانه های خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی دوو را بشناسید. چرا که ممکن است اصلا این مشکل برای شما رخ نداده باشد و خرابی در قطعه دیگری رخ داده باشد. معمولا خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی دوو با نشانه های یکسانی در مدل های مختلف همراه است که شناخت آن ها خیلی پیچیده و زمان بر نیست. رایج ترین نشانه های خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی دوو عبارت اند از:

 • روشن نشدن و یا بروز اختلال در هنگام روشن شدن جاروبرقی دوو
 • خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در هنگام کار
 • عدم کارکرد صحیح کلیدهای تنظیم سرعت جاروبرقی
 • عدم کارکرد صحیح کلیدهای تنظیم میزان مکش جاروبرقی
 • خرابی و عدم کارکرد صحیح صفحه نمایشگر دستگاه
 • بالا و پایین شدن میزان مکش و سرعت دستگاه
 • خاموش نشدن جاروبرقی بعد از فشار دادن دکمه پاور

راهکارهایی برای افزایش طول عمر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو

اگر در پیشگیری از مشکلات موفق باشید، دیگر لازم نیست هزینه های بسیاری را پرداخت کرده و دشواری های گوناگونی را تحمل کنید. این مساله درباره سلامت لوازم خانگی و به خصوص جاروبرقی دوو نیز صدق می کند. کاربران جاروبرقی دوو می توانند برخی موارد را در نظر بگیرند تا احتمال بروز ایراد در برد الکترونیکی را کاهش دهند. همچنین لازم است این نکات را بعد از تعمیر به خاطر داشته باشید تا دوباره با این مشکل روبرو نشوید. راهکارهایی که به افزایش طول عمر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو کمک می کنند، عبارت اند از:

 • استفاده مناسب از ظرفیت های جاروبرقی (عدم استفاده مکرر و وارد کردن فشار به دستگاه)
 • تخلیه و یا تعویض مخزن جاروبرقی در زمان مناسب
 • قرار دادن جاروبرقی در فضایی دور از رطوبت
 • تعویض قطعات فرسوده و انجام سرویس های دوره ای به شکل منظم
 • استفاده از اتصالات برقی سالم (پریز، دوشاخه، سیم برق و …)
 • محافظت از بدنه جاروبرقی و جلوگیری از ضربه

عیب یابی و تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو

در ادامه سعی کرده ایم تا تمام نکات مهمی برای تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو بدانید را شرح دهیم. استفاده از این نکات می توانند فرایند عیب یابی و تعمیر این مشکل را بسیار ساده تر کنند. البته باید توجه داشته باشید که به کار گیری این نکات و دست به آچار شدن برای رفع این مشکل، نیازمند دانش و مهارت قابل توجهی در زمینه تعمیر لوازم خانگی است.

کم و زیاد نشدن سرعت جاروبرقی دوو

اگر قادر به افزایش یا کاهش سرعت جاروبرقی دوو نیستید، باید مقاومت های محدود کننده جریان برق و ورودی های ولتاژ بر روی برد را بررسی کنید. خرابی پتانسیومتر و ولوم کشویی نیز می تواند یکی از دلایل احتمالی بروز این مشکل باشد.

روشن نشدن جاروبرقی دوو

همان طور که گفته شد یکی از نشانه های اصلی سوختن برد الکترونیکی روشن نشدن دستگاه است. در چنین شرایطی برای تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو لازم است که پس بررسی سلامت ورودی برق به برد، خازن ها، پتانسیومتر مقاومت های محدود کننده، ترایاک ها و ولتاژ ورودی برق را بررسی کنید.

داغ شدن بیش از حد جاروبرقی

در بیشتر مواقع داغ شدن بیش از حد دستگاه به دلیل استفاده بیش از حد و مشکلات مربوط به موتور جاروبرقی رخ می دهد. اما با این حال ممکن است که این مشکل به دلیل خرابی برد الکترونیکی رخ داده باشد. برای عیب یابی این مشکل بهتر است که در ابتدا موتور دستگاه را بررسی کرده و پس از اطمینان از عملکرد صحیح آن، به سراغ ترایاک ها بروید. ترایاک ها در کنار برد الکترونیکی  قرار دارند و وظیفه خنک کردن دستگاه بر عهده آن ها است.

خازن های خراب؛ یکی از دلایل بروز مشکل در برد الکترونیکی

در عیب یابی و تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو باید ارتباط میان خازن ها و برد الکترونیکی را با دقت بررسی کنید. اگر خازن ها قطع شده باشند و یا این که سوخته باشند، مدار به درستی کار نمی کند و در نتیجه برد الکترونیکی با مشکلات متعددی روبرو می شود.

کم شدن مکش جاروبرقی در اثر خرابی پتانسیومتر

اگر در هنگام استفاده از جاروبرقی دوو با مشکل کم شدن ناگهانی مکش روبرو شدید، باید به سراغ پتانسیومتر بروید. این قطعه جریان هادی ترایاک را کنترل کرده و در سرعت و مکش موتور جاروبرقی تغییراتی به وجود می آورد. معمولا در صورت خراب شدن پتانسیومتر مکش کم می شود، اما در این میان احتمال افزایش مکش نیز وجود دارد.

تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو چگونه انجام می شود؟

فرایند تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو در تمام مدل ها با تعویض و یا در صورت امکان تعمیر بخشی از برد انجام می شود. برای مثال شاید لازم باشد خازن های برد را تعویض کنید و یا اینکه ترایاک را تعمیر کنید. معمولا لازم نیست برد الکترونیکی کاملا تعویض یا تعمیر شود، چرا که در بیشتر موارد برد الکترونیکی سالم است و خرابی در قطعات مربوط به برد درست کار نمی کنند. هرچند که ممکن است برد الکترونیکی کاملا بسوزد و هیچ شانسی را برای تعمیر یا تعویض باقی نگذارد.

تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو کاری تخصصی است

تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو کاری تخصصی است

اگر با مشکل خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی دوو روبرو شده اید و می خواهید بدون تجربه و دانش کافی این مشکل را رفع کنید، لطفا دست نگه دارید. در چنین شرایطی تعمیر غیراصولی نه تنها می تواند آسیب های بیشتری به جاروبرقی وارد کند، بلکه با احتمال برق گرفتگی همراه است. تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی نیازمند برخورداری از تجربه و دانش بالایی در زمینه تعمیر لوازم خانگی است و کار نسبتا دشواری به شمار می آید؛ بنابراین لازم است تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی دوو را به تعمیرکاران با تجربه تعمیر جاروبرقی دوو  بسپارید و با خیالی آسوده مجددا از این دستگاه استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش