علت سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو

علت سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو

سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو؛ مشکلی که وقت زیادی از شما می ‌گیرد

در روزگاری که وسایل برقی آشپزخانه مانند ماشین ظرفشویی نقش مهمی را در پیشبرد کار های روزانه ما ایفا می‌ کنند، مشکلی مانند سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو می ‌تواند کارها را به مراتب سخت تر‌ کند. موتور ماشین ظرفشویی دوو یکی از قطعاتی است که در صورت وقوع هرگونه خرابی باعث روشن نشدن این دستگاه می‌ شود. در صورت تجربه مواردی از این دست باید از تجربه تکنسین ‌های ماهر در مراکز خدماتی نمایندگی دوو کمک بگیرید و به هیچ‌عنوان شخصا برای حل این مشکل اقدام نکنید. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان به بررسی علائم، دلایل رایج و راهکار های رفع این مشکل فنی می‌پردازیم.

نقش موتور در ماشین ظرفشویی دوو دقیقا چیست

پیش از اینکه به بررسی مشکل سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو بپردازیم، لازم است تا ابتدا تصویری کلی از این قطعه مهم در ذهن خود داشته باشیم. موتور ماشین ظرفشویی دوو از مهم‌ترین اجزای این دستگاه به شمار می‌رود. در واقع موتور ماشین ظرفشویی آب را از شیر برقی ورودی دستگاه دریافت و این آب را به کمک بازو های آب‌ پاش بر روی ظروف اسپری می‌ کند. سوختن موتور ماشین ظرشویی دوو به این معنا نیست که شما باید دستگاهتان را به کل عوض کنید. بلکه شما می‌ توانید با تعمیر موتور و یا تعویض آن از ماشین ظرفشویی دوو خود مانند گذشته استفاده کنید.

مهم ‌ترین علائم سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو را بشناسید

مهم ‌ترین علائم سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو را بشناسید

اگر موتور شستشوی دستگاه از کار بیفتد، کل عملیات شستشو به یک باره متوقف می ‌شود. همچنین صدای وز وز یا صدایی شبیه به ناله از درون دستگاه شنیده می‌ شود. همچنین بازو های آب پاش دستگاه دیگر آب را اسپری نمی‌ کنند. در ادامه هر کدام از این موارد را به صورت تکمیلی مورد بررسی قرار می ‌دهیم.

از مهم‌ترین علائم سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • وجود صدای غیر عادی
  • استشمام بوی سوختگی
  • اسپری نشدن آب توسط بازو های آب پاش

صدایی غیر عادی از ماشین ظرفشویی دوو به گوش می ‌رسد

از مهم‌ترین علائم سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو می‌ توانیم به وجود یک صدای غیر عادی مانند صدای جیغ کشیدن، وز وز، ناله و صدا هایی از این قبیل از درون ماشین ظرفشویی دوو اشاره کنیم. به بیانی دیگر می‌توان گفت که این صدا ها نشان ‌دهنده خرابی موتور هستند. این مشکل می‌ تواند بر اثر استهلاک زیاد از حد موتور هم ایجاد شود.

آب به خوبی توسط بازو های آب پاش اسپری نمی‌ شود

همانطور که در بخش ‌های قبلی نیز اشاره کردیم، نقش موتور، پاشاندن آب و سایر مواد شوینده به ظروف است. در نتیجه این عامل، ظروف شسته و به صورت کامل تمیز می‌ شوند. اما در شرایطی که موتور دستگاه شما خراب باشد هیچ آبی توسط این بازو های آب پاش اسپری نمی ‌شود. زیرا هیچ آبی وارد این بازو ها نمی ‌شوند. سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو حتی می‌تواند چرخه شستشوی ظروف را هم متوقف کند. البته به شما توصیه می‌کنیم در مواردی از این دست شیر برقی ورودی آب و نشتی شیلنگ آب را بررسی کنید و در صورت خراب بودن، به فکر تعویض آن‌ها باشید.

بوی سوختگی به مشام می ‌رسد

بوی سوختگی ناشی از رطوبت و نشتی در ماشین ظرفشویی دوو می ‌تواند یک علامت خطرناک باشد و باید در اسرع وقت به آن رسیدگی شود. اگر به این موضوع اهمیتی نشان ندهید، ممکن است حتی آتش ‌سوزی هم رخ بدهد. بنابراین یکی از مهم‌ترین علائم سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو، استشمام بوی سوختگی و وجود دود است.

در صورتی که متوجه بوی سوختگی از دستگاه می‌ شوید، اولین و مهم‌ترین اقدامی که باید انجام دهید این است که دستگاه را از برق بکشید. اما حتما حواستان باشد که در زمان کشیدن دستگاه از پریز برق، دستتان به هیچ عنوان خیس نباشد.

در روز های اول خرید دستگاه، بویی شبیه به گرم شدن پلاستیک به مشامتان می رسد

در صورتی که ماشین ظرفشویی دوو خود را به تازگی خریداری کرده‌اید، این احتمال وجود دارد که در روز های ابتدایی استفاده از دستگاه، بویی شبیه به گرم شدن پلاستیک به مشامتان برسد. در واقع این بو، در اثر عمل گرمایش به دنبال یک چرخه خشک کردن ظروف اتفاق می ‌افتد. چنین حالتی ممکن است برای یک هفته تا دو هفته به طول بیانجامد که بعد از گذشت این مدت، بو بسیار کم می ‌شود. بنابراین اگر متوجه این بو شدید، اصلا جایی برای نگرانی نیست.

چه عواملی باعث سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو می ‌شوند

اولین عاملی که می‌تواند سبب سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو شود، وجود گرد و غبار روی موتور است. وجود گرد و غبار روی موتور ماشین ظرفشویی دوو باعث فرسوده شدن موتور و در نتیجه سبب خرابی و سوختن موتور دستگاه شما می ‌شود. برای حل این مشکل شما می‌ توانید به صورت دوره ‌ای این قطعه را سرویس کنید.

استفاده بیش از حد و نادرست از ماشین ظرفشویی دوو

از دیگر عواملی که می‌تواند مشکل سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو را به دنبال داشته باشد، استفاده بیش از حد و نادرست از ماشین ظرفشویی دوو است. به عنوان مثال در صورتی که در یک روز بیش از اندازه از دستگاه خود کار بکشید، ممکن است به موتور دستگاه شما فشار بیش از حدی وارد شده و موتور ماشین ظرفشویی دوو شما بسوزد.

نوسانات برق منزل

نوسانات برق منزل سومین عاملی است که می‌تواند سبب سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو شود. نوسانات برق می‌تواند با وارد کردن موجی از جریان اضافی یا ولتاژ غیر متعارف به موتور ماشین ظرفشویی دوو سبب سوختن آن شود. بنابراین برای حل این مشکل به شما توصیه می‌ کنیم که حتما از یک محافظ استفاده کنید.

چه ابزاری برای تعویض موتور ماشین ظرفشویی دوو نیاز است

برای تعویض موتور ماشین ظرفشویی دوو در زمان سوختن باید ابتدا دستگاه را از برق بکشید و لوازمی از جمله یک موتور جدید، مولتی متر، پیچ گوشتی ستاره ای، انبر دست و بست فلزی مطابق با مدل دستگاه خود داشته باشید. هر کدام از این قطعات را می‌ توانید از فروشگاه های لوازم یدکی یا شرکت های فروش قطعات و لوازم ماشین ظرفشویی دوو تهیه کنید.

چگونگی تعویض موتور ماشین ظرفشویی دوو

آگاهی از چگونگی تعویض موتور ماشین ظرفشویی دوو می ‌تواند به شما در حل مشکل سوختن این قطعه از دستگاه کمک فراوانی کند. موتور ماشین ظرفشویی در پایین دستگاه قرار دارد. بنابراین برای دسترسی به موتور ماشین ظرفشویی باید دستگاه را به بقل بخوابانید تا بتوانید به قسمت پایین آن دسترسی داشته باشید.

سبد و قفسه ‌های موجود در ماشین ظرفشویی را خارج کنید

اما پیش از اینکه دستگاه را برگردانید باید چند کار مهم را انجام بدهید. ابتدا باید سبد و قفسه ‌های موجود در ماشین ظرفشویی را خارج کنید. سپس باید در این مرحله فیلتر را از دستگاه خارج کنید. در این مرحله فیلتر ممکن است مقداری آب در قسمت فیلتر و در قسمت کف داشته باشد.

پنل پایینی دستگاه را باز کنید

برای جمع‌آوری آب اضافی می‌ توانید از یک اسفنج کمک بگیرید. سپس برای اینکه بتوانید به موتور دسترسی پیدا کنید، باید ماشین ظرفشویی دوو را به پشت قرار بدهید. پنل پایینی دستگاه را باز کنید. برای این کار هم باید ابتدا پیچ‌های پنل را باز کنید. حال که پنل را باز کردید، دو عدد پمپ مشاهده می‌ کنید. یکی از پمپ ها، پمپ شستشو یا همان موتور ماشین ظرفشویی دوو است. در صورتی که مشاهده کردید موتور سوخته است، باید آن را تعویض کنید. برای اینکه بتوانید موتور را خارج کنید باید ابتدا کلیپس فنر را جدا کنید. سپس باید بست‌های فلزی را جدا کرده تا در نهایت بتوانید شیلنگ‌ها را از پمپ جدا کنید.

سایر مراحل نیز به شرح زیر هستند:

  • خارج کردن موتور
  • نصب موتور جدید
  • اتصال مجدد شیلنگ ‌ها
  • محکم کردن بست ‌ها
  • نصب فنر نگهدارنده موتور
  • نصب سیم ‌های متصل به موتور
  • بستن پیچ‌ های پنل

سوختگی موتور ماشین ظرفشویی دوو؛ مشکلی که راه ‌حل آن، تجربه است

سوختگی موتور ماشین ظرفشویی دوو؛ مشکلی که راه ‌حل آن، تجربه است

سوختن موتور ماشین ظرفشویی دوو مشکلی تخصصی و کاملا فنی است. در صورتی که شما مهارت فنی و تجربه کافی داشته باشید می‌توانید تعویض یا تعمیر موتور را انجام بدهید. در غیر این صورت به شما پیشنهاد می‌کنیم که به هیچ عنوان اقدام به تعویض موتور ماشین ظرفشویی خود نکنید. زیرا با این کار ممکن است هم به خود و هم به دستگاه آسیب جدی وارد کنید. برای بررسی دستگاه و تعویض موتور آن، می‌توانید از تکنسین های ماهر در زمینه تعمیر ظرفشویی دوو کمک بگیرید تا با حضور به موقع در محل، دستگاه شما را با بالاترین کیفیت ممکن تعمیر کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش