علت طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو

علت طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو

چرا طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو مهم است؟

استفاده از وسایل برقی آشپزخانه مانند ماشین ظرفشویی چالش های خاص خود را دارد. افرادی که از این وسیله استفاده می کنند ممکن است با مشکلات فراوانی رو به رو شوند که هیچ شناختی از آن ندارند. طولانی شدن تایم شستشو یکی از این مشکلات است که در صورت عدم آگاهی درست از علت ها و راهکارهای رفع آن ها، علاوه بر افزایش مصرف آب، عمر دستگاه نیز کاهش می یابد. از سوی دیگر برندهای معتبر لوازم خانگی مانند دوو برنامه های دقیقی را برای عملکرد این دستگاه ها تعریف کرده اند که برای افزایش کیفیت کار نباید اختلالی در این برنامه ها به وجود آید. بر همین اساس در این مطلب از نمایندگی دوو پشتیبان به دلایل طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو می‌پردازیم و راهکارهای آن را با هم بررسی می کنیم.

زمان نرمال برای شستشوی ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی دوو

دانستن زمان نرمال ماشین ظرفشویی دوو برای افرادی که از این برندهای وسیله خانگی استفاده می کنند، گام اول برای بررسی و عیب یابی احتمالی در زمان طولانی شدن تایم شستشو ظرفشویی است. زمان شستشوی ظروف در این دستگاه ها به عوامل فراوانی مانند میزان کثیفی ظرف ها، راندمان ماشین لباسشویی، چرخه انتخابی، طول عمر دستگاه و سختی آب بستگی دارد.

به طور کلی در نظر داشته باشید با افزایش تنظیم گرما، زمان چرخه نیز طولانی تر می شود. البته زمان شستشو در مدل‌ های مختلف ماشین ظرفشویی دوو با یکدیگر یکسان نیست و با توجه به روش های گوناگون شستشو مدت نرمال برای شستن ظرف ها متفاوت است. به طور کلی ماشین ظرفشویی دوو بین یک الی چهار ساعت زمان برای شستن ظروف نیاز دارد. جدول زیر شناخت بهتری از زمان دقیق شستشو در چرخه های مختلف در اختیار شما قرار می دهد.

چرخه ماشین لباسشویی میانگین نرمال برای زمان شستشو
چرخه تمیز کردن خودکار (Auto Clean Cycle) زمان اجرا برای هر چرخه متفاوت است و بر اساس سنسورها و میزان کثیفی ظروف، مدت زمان شستشو مشخص می‌شود.
چرخه سریع  (Quick Cycle) 20  دقیقه یا کمتر
چرخه نرمال  (Normal Cycle) بین 1 تا 3 ساعت
چرخه سنگین (Heavy Cycle) بین 5/2 تا 4 ساعت
چرخه اقتصادی (Eco-Cycle) بین 5/2 تا 4 ساعت

طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو را جدی بگیرید

دلایل طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو

پس از این که تایم نرمال شستشو برای جرخه های مختلف در ماشین ظرفشویی دوو را متوجه شدید، بهتر است به دلایل طولانی شدن تایم شستشو در این دستگاه ها بپردازیم. علت اصلی این نقص مشکلات داخلی ماشین ظرفشویی و نقص در قطعات سخت افزاری آن است که باید در صورت مشاهده در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن ها اقدام کرد. در ادامه به مهم ترین علت های افزایش زمان شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی دوو اشاره می کنیم.

عدم آشنایی با تنظیمات درست ماشین ظرفشویی

مشاهده ارورهای موجود بر روی صفحه نمایشگر ظرفشویی دلایل متعددی دارد. این نقص ها معمولا ارتباطی به نقص داخلی در دستگاه ندارند و به دلیل عدم آشنایی با تنظیمات ظرفشویی و تغییرات اشتباه این تنظیمات بروز می‌کنند. قبل از شروع عیب یابی مطمئن شوید که تنظیمات حالت های دستگاه را به درستی تنظیم کرده اید.

خرابی ترموستات ماشین ظرفشویی دوو

ترموستات قطعه اصلی حفظ گرمای آب تا دمای مشخصی را در ماشین های ظرفشویی بر عهده دارد. این قطعه با رصد کردن دمای آب، زمانی که دما به عدد تعیین شده برسد، فرمان شستشو را به ماشین ظرفشویی صادر می کند. در صورت عملکرد نامناسب این قطعه، دستگاه توانایی گرم کردن آب را از دست می دهد و این اتفاق باعث طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو می شود.

از آنجایی که ترموستات نقش مهمی در تعیین و کنترل دمای آب برای شروع چرخه شستشو بر عهده دارد، آسیب دیدن آن برنامه های شستن ظروف را مختل می کند. بنابراین بهترین راهکار برای رفع این نقص تعویض این قطعه با ترموستات جدیدی است که باید توسط تعمیرکاران ماهر و مجرب انجام شود.

گرفتگی سیستم گردش آب ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مهم ترین نقص های موجود در زمان افزایش زمان شستشوی ظروف در ماشین های ظرفشویی دوو، انسداد سیستم گردش آب این دستگاه است. سیستم گردش آب در ماشین های ظرفشویی دوو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که این اجزا عبارت اند از:

  • پمپ تخلیه
  • شلنگ ورودی
  • شلنگ تخلیه
  • شیر برقی

گرفتگی در کدام از بخش های سیستم گردش آب، زمان تخلیه آب و پر شدن آب در ظرفشویی را افزایش می دهد. برای مثال با نقص در شلنگ تخلیه یا آسیب در پمپ تخلیه امکان طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو وجود دارد. راهکار مناسب برای رفع مشکل، بررسی بخش های مختلف این سیستم و تعویض قطعات آسیب دیده در صورت لزوم است.

آسیب به سنسورها و تاثیر بر افزایش زمان شستشوی ظروف

سنسورهای شستشو، یکی از مهم ترین وظایف ماشین های ظرفشویی را بر عهده دارند. این قطعات باید چرخه شستشو را به طور خودکار جلو ببرند. در صورت مسدود شدن یا سوختن این قطعات، ارسال سیگنال های ضروری به دستگاه با اخلال رو به رو شده و باعث طولانی شدم تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو می شود. راهکار موثر در چنین مواقعی این است که مواد غذایی و رسوبات موجود در فیلتر را تمیز کنید. اگر دستگاه به درستی کار کردن انسداد سنسورها رفع شده است؛ اما اگر زمان شستشو همچنان طولانی بود، این قطعات سوخته اند و باید آن ها را تعویض کرد.

انسداد یا خرابی فیلتر ماشین ظرفشویی دوو

فیلتر دستگاه بخش مهمی از ماشین های ظرفشویی می باشد که در کف دستگاه و در ابتدای پمپ قرار داد. وظیفه اصلی این قطعه جلوگیری از نفوذ رسوب و ذرات حاصل از شستن ظرف ها است. مسدود شدن فیلتر ماشین ظرفشویی دوو توسط مواد غذایی یا رسوبات می تواند یکی از علت های طولانی شدن زمان شستشوی ظروف باشد. اگر فیلتر کثیف باشد با شستن این دستگاه، به راحتی می توان نقص را بر طرف کرد؛ اما اگر آسیب دیده باشد باید حتما آن را تعویض کنید.

افزایش رسوبات دستگاه می تواند از دلایل طولانی شدن تایم شستشو ظرف ها باشد

افزایش رسوبات در بخش های مختلف ظرفوشیی مانند المنت، فیلتر، بازوهای آب پاش، پره محرک، شناور، سنسور شتسشو و … جریان آب را کاهش می دهد و همین امر زمان شستن ظرف ها در ماشین ظرفشویی دوو را بیشتر می کند.

برای رفع رسوبات موجود در ماشین ظرفشویی چهار راهکار ساده و مهم وجود دارند که عبارت اند از:

  • استفاده از سرکه سفید در طبقه پایین ظرفشویی و روشن کردن دستگاه
  • استفاده از شوینده های مخصوص شستن محفظه داخلی ماشین ظرفشویی
  • کار کردن دستگاه بدون ظرف و استفاده از ماد شوینده و سرکه سفید در مخزن ظرفشویی
  • نظافت قسمت های داخلی ظرفشویی به کمک اسفنج

خرابی برد کنترل؛ از دلایل طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو

برد الکترونیکی ظرفشویی به عنوان مغز دستگاه تمام فعالیت آن را زیر نظر می گیرد. خرابی برد عملکرد کلی ماشین ظرفشویی را با اختلال رو به رو می کند که یکی از این نقص ها می تواند افزایش زمان شستن ظرف ها در حالت عادی باشد. راهکار مناسب در چنین شرایطی بررسی این قطعه حساس توسط تعمیرکاران ماهر و تعویض آن در صورت آسیب جدی است. بهتر است اگر این قطعه آسیب دید آن را تعمیر نکرده و یک قطعه جدید تهیه کنید؛ زیرا احتمال آسیب های دیگری نیز وجود دارد.

اطمینان از بسته بودن پمپ گردش آب

شلنگ های آب و سرد و گرم به یک شیر پرکننده متصل می شوند. اگر با نقص طولانی شدن تایم شتستشو در ماشین ظرفشویی دوو رو به رو شدید، یکی از راهکارها این است که دستگاه را از برق جدا کنید. در صورت جریان داشتن آب به داخل دستگاه، یعنی شیر سوپاپ باز بوده و همین موضوع زمان شستن ظرف ها را افزایش داده است.

خراب بودن عایق های نمدی

عایق های نمدی ماشین ظرفشویی مسئولیت اصلی حفظ گرما در داخل دستگاه را بر عهده دارند. آسیب دیدن این قطعه دمای آب را به صورت مداوم کاهش می دهد و نیاز به گرم کردن مجدد آب وجود دارد. به همین دلیل زمان شستشو افزایش پیدا می کند. راهکار مناسب برای رفع این مشکل باز کردن پنل جلویی و پشتی دستگاه و تعویض عایق های نمدی در صورت خراب بودن است.

سوالات متداول

آسیب به النمت ظرفشویی دوو به چه طریقی زمان شستشو را افزایش می دهد؟

خراب شدن المنت دستگاه، با تاثیر مستقیم بر فرایند گرم کردن آب و تاخیر در انجام این کار، باعث طولانی شدن زمان شستشو می شود.

آیا باید برای رفع مشکل طولانی شدن زمان شستشو ظرفشویی حتما از تعمیر کار کمک بگیریم؟

با توجه به حساسیت بالای قطعات داخلی و نیاز به شناخت کامل آن ها، بهتر است از کمک تعمیرکاران استفاده کنید.

طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو را جدی بگیرید

طولانی شدن تایم شستشو در ماشین ظرفشویی دوو را جدی بگیرید

اگر به هر دلیلی تایم شست ظرف ها در ظرفشویی های دوو افزایش پیدا کرد، حتما باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام کنید. این کار در بلند مدت می تواند به بخش های مختلف دستگاه آسیب برساند و منجر به سوختن برد الکترونیکی یا موتور دستگاه شود. سعی کنید از تجربه و دانش تعمیرکاران ماهر در زمینه تعمیر ظرفشویی دوو کمک بگیرید تا خسارات اقتصادی شما به طرز قابل توجهی کاهش یابد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش