علت از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی دوو

علت از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی دوو

خراب شدن دکمه های ماشین ظرفشویی دوو

برند دوو یکی بهترین شرکت های تولیدکننده ماشین های ظرفشویی است. با این حال ممکن است، برخی ایرادات در محصولات این برند به وجود بیایند. یکی از این ایرادات از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی دوو است. اگر دکمه های ماشین ظرفشویی به درستی کار نکنند، نمی توان هیچ دستوری به دستگاه داد و عملا دستگاه غیر قابل استفاده می شود. اگر شما هم با این مشکل روبرو شده اید، نگران نباشید. کافی است با ما در این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان  همراه باشید تا با دلایل و راهکارهای رفع این مشکل آشنا شوید.

دلایل از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی دوو

دلایل از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی دوو

وقتی مشکلی رخ می دهد، قبل از هر چیزی باید منشا و دلیل بروز آن را پیدا کرد. این مساله درباره از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی دوو صدق می کند. برای عیب یابی و رفع این مشکل لازم است بدانید چه عواملی باعث می شوند این مشکل به وجود باید. در ادامه رایج ترین دلایل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی دوو را شرح داده ایم.

نرسیدن جریان برق به ماشین ظرفشویی دوو

اگر نمی توانید به درستی از دکمه های ماشین ظرفشویی استفاده کنید، لازم است در ابتدا جریان برق را بررسی کنید. در بسیاری از موارد شبکه های برق و سیم کشی های داخلی خانه ها دچار مشکل می شوند و در نتیجه جریان برق به ماشین ظرفشویی دوو نمی رسد. اگر جریان برق به خوبی با دستگاه برقرار نباشد، کارکرد دکمه ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و دچار اختلال می شوند.

وضعیت فیوز، پریز و دو شاخه دستگاه و سایر اتصالات مرتبط را بررسی کنید. برای انجام این کار می توانید از ابزارهای فازمتر و مولتی متر استفاده کنید. توجه داشته باشید که رعایت نکات ایمنی در تمامی مراحل انجام این کار، امری ضروری است.

فعال بودن قفل کودک

برای عیب یابی مشکل از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی دوو بهتر است، در ابتدا به سراغ احتمالات ساده تر و کم هزینه تر برویم. یکی از عواملی که در عین سادگی ممکن است از کار کردن دکمه های ماشین ظرفشویی جلوگیری کند، روشن بودن قفل کودک است. قفل کودک در واقع برای جلوگیری از استفاده نادرست کودکان از ماشین ظرفشویی تهیه شده است و فعال و غیر فعال کردن آن بسیار ساده است. ممکن است شما عمدا یا سهوا این آیتم را فعال کرده باشید و از آن بی خبر باشید. پس لازم است در ابتدا از خاموش بودن قفل کودک اطمینان حاصل کنید.

از کار افتادن کلید های ماشین ظرفشویی دوو به دلیل خرابی تاچ پد

تاچ پد یا همان صفحه لمسی که بر روی کنترل پنل دستگاه قرار دارد، قطعه ای است که وظیفه دریافت دستورات و ارسال آن ها به سایر قطعات را برعهده دارد. در واقع این قطعه عملکردی مشابه صفحه های گوشی های هوشمند دارد. بنابراین واضح است که در صورت خرابی تاچ پد نمی توانید از دکمه های ماشین ظرفشویی به درستی استفاده کنید و دستورات خود را بر روی دستگاه اعمال کنید.

تاچ پد ماشین ظرفشویی ممکن است به دلایلی مختلفی از جمله، نفوذ آب و رطوبت، نوسانات برقی، اتصالی کردن، فعالیت شدید دستگاهف افزایش بیش از حد حرارت، خرابی برد الکترونیکی یا فشارهای فیزیکی دچار مشکل شود و درست کار نکند.

خرابی کنترل پنل

کنترل پنل یکی از قطعاتی است که نقشی حیاتی در ماشین های ظرفشویی دوو دارد. همان طور که از نام این قطعه پیدا است، این قطعه وظیفه کنترل کردن دستورات را برعهده دارد. اگر کنترل پنل دستگاه آسیب دیده باشد، ممکن است نتوانید به درستی از دکمه های آن استفاده کنید. در تمامی مدل های ماشین ظرفشویی دوو دکمه های ماشین ظرفشویی به سنسور های کنترل پنل متصل می شوند. بنابراین، یک کنترل پنل معیوب باعث می شود با انتخاب دکمه ها هیچ گونه پاسخی دریافت نکنید.

مواردی که اثبات می کنند کنترل پنل دستگاه دچار مشکل است، عبارت اند از:

 • شروع فرایند شستشو با تاخیر
 • نمایش ارور و یا چراغ های چشمک زن به طور مداوم
 • اختلال در فرایند آبگیری
 • اختلال در عملکرد تایمر
 • خاموش شدن و ناقص ماندن فرایند شستشو ماشین ظرفشویی
 • تخلیه نشدن آب از درون ماشین ظرفشویی

بروز مشکلات در سیم کشی ماشین ظرفشویی

اگر هر  چهار مورد بالا را بررسی کرده اید و همچنان دکمه های دستگاه به درست کار نمی کنند، احتمال مشکلی در سیم پیچی ها وجود دارد. در واقع سیم کشی ها هستند که دکمه ها را به برد اصلی ماشین ظرفشویی متصل می کند. اولین موردی که باید در نظر بگیرید این است که احتمالا سیم کشی کنترل پنل معیوب شده است.

اگر اتصالات سیم پیچی ها به هر دلیلی شل شده باشند، دکمه ها به درستی کار نخواهند کرد. علاوه بر این، ممکن است سیم ها صدمه دیده باشند. یک اتصالی و یا خطای الکتریکی می تواند باعث گرم شدن بیش از حد آن ها و در نتیجه سوختن آن ها شود.

بروز مشکل در برد الکترونیکی دستگاه

برد الکترونیکی قلب ماشین ظرفشویی دوو است. در واقع این قطعه است که مسئولیت مدیریت همه چیز را برعهده دارد. تمام قطعات ماشین ظرفشویی از جمله دکمه های آن، به طور مداوم با این قطعه در ارتباط اند. اگر برد الترونیکی دچار مشکل شود، عواقب آن را در دیگر قطعات ماشین ظرفشویی مشاهده خواهید کرد. بنابراین خرابی برد الکترونیکی یکی از دلایل احتمالی از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی است.

برخی از علائم خرابی برد الکترونیکی عبارت اند از:

 • بروز مشکل در فرایند شستشو
 • روشن نشدن پنل ماشین ظرفشویی
 • خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی
 • بروز مشکل در عملکرد سنسورهای ماشین ظرفشویی
 • اختلال در عملکرد شیر برقی، پمپ تخلیه، المنت و موتور در شرایطی که قطعات کاملا سالم هستند

تجمع کثیفی در اطراف دکمه ها

دکمه های ماشین ظرفشویی دوو می توانند خیلی زود کثیف شوند، به خصوص اگر به شکل مداوم از دستگاه استفاده می کنید. کاربران ظروف کثیف را برای شستشو در ماشین ظرفشویی قرار می دهند. در نتیجه ممکن است، مقداری از تکه های غذا، کثیفی و چربی آن ظروف را به دکمه های دستگاه منتقل کنند. چرا که همه این آلودگی ها روی دستان آن ها و سپس روی دکمه‌های ماشین ظرفشویی قرار می گیرند. در طولانی مدت ممکن است این مساله باعث شود، کثیفی ها به زیر دکمه ها راه پیدا کنند. این مساله عملکرد دکمه ها را تحت تاثیر می گذارد و باعث می شود، دکمه های دستگاه تا حدود زیادی غیر قابل استفاده شوند.

بهترین روش برای رفع مشکل از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی

تعمیر خرابی دکمه های ماشین ظرفشویی دوو و نصب مجدد آن ها، کار نسبتا دشواری است. تعمیر دکمه های ماشین ظرفشویی نیازمند تجربه بالایی است و افراد معمولی قادر به انجام آن نخواهند بود. اما آخرین کاری که قبل از تماس با متخصصین تعمیر لوازم خانگی می توان انجام داد، چیست؟

ریست کردن ماشین ظرفشویی دوو

اگر تمام موارد ذکر شده را بررسی کردید و چیزی دستگیرتان نشد، ممکن است مشکل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی دوو به دلیل اختلالات نرم افزاری یا به اصطلاح هنگ کردن دستگاه رخ داده باشد. بنابراین لازم است قبل از تماس با کارشناسان دستگاه را ریست کنید. ریست کردن در بسیاری از مواقع مشکل کار نکردن دکمه ها را رفع می کند و بسیار کارساز است.

 برای ریست کردن ماشین ظرفشویی دوو مراحل زیر را انجام دهید:

 • ماشین ظرفشویی را خاموش کنید
 • جریان برق را از ماشین ظرفشویی قطع کنید
 • ورودی ها و خروجی آب را ببندید
 • 15 دقیقه صبر کنید تا دستگاه به درستی ریست شود

برای تعمیر دکمه های ماشین ظرفشویی دوو از متخصصین کمک بخواهید

برای تعمیر دکمه های ماشین ظرفشویی دوو از متخصصین کمک بخواهید

اگر به تعمیر دکمه های ماشین ظرفشویی دوو نیاز دارید و تجربه بالایی در تعمیر لوازم خانگی برقی ندارید، بهتر است خودتان برای تعمیر اقدام نکنید. در این شرایط اگر راهکارهای ذکر شده را امتحان کرده اید و همچنان دکمه ها به درستی کار نمی کنند، لازم است به سراغ تعمیرکاران حرفه ای در زمینه تعمیر ظرفشویی دوو  بروید و تعمیر دکمه ها را به آن ها بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش