علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو

علت نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو

نشتی آب از ماشین ظرفشویی می تواند خطرناک باشد

نشت آب از ماشین ظرفشویی، یکی از مشکلات رایج در تمامی برندهای این دستگاه است. نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو، از قسمت‌های مختلف این دستگاه ممکن است که اتفاق بیفتد و نشان دهنده وجود یک مشکل فنی در آن است. نشت آب از ماشین ظرفشویی دوو همچنین ممکن است به کفپوش ها، سیستم برق منزل و یا دیوارها خساراتی وارد کند. در صورت فنی بودن دلیل بروز این مشکل بهتر است تعمیر ماشین ظرفشویی دوو را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید و برای پیشگیری از آسیب بیشتر از تعمیر خودسرانه این دستگاه خودداری کنید. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان، دلایل و راهکارهای بروز این مشکل را بررسی می کنیم.

بررسی دلایل بروز مشکل نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو

بررسی دلایل بروز مشکل نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو

بروز مشکل نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو دلایل مختلفی دارد که بیشتر به قطعات داخلی دستگاه بر می گردند و تعمیر یا تعویض آن ها بدون داشتن دانش فنی، امکان پذیر نخواهد بود و تنها باعث خرابی بیشتر دستگاه خواهد شد.

نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو می ‌تواند دلایل زیادی داشته باشد از جمله:

  • معیوب بودن واشر لاستیکی درب ظرفشویی
  • شوینده نامناسب
  • مسدود شدن فیلتر
  • معیوب بودن بازوی آبپاش
  • شل شدن و یا خرابی شیلنگ ها
  • خرابی شیر ورودی آب دستگاه
  • تراز نادرست
  • وجود ایراد در پمپ آب ظرفشویی

خرابی واشر لاستیکی دور درب ماشین ظرفشویی

از شایع‌ترین دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو، خراب شدن واشر دور درب این دستگاه است. به مرور زمان و با استفاده مکرر از ماشین ظرفشویی، واشر دور درب آن، خشک و شکننده می شود و به راحتی آسیب می بیند و تخریب می شود. در نتیجه این خرابی، آب بندی دستگاه به درستی انجام نخواهد شد. از سوی دیگر، ته مانده ها و ذرات مواد غذایی نیز ممکن است در امتداد لبه واشر جمع شوند و از بسته شدن کامل درب این دستگاه، ممانعت کنند.

در صورت آسیب دیدن واشر، در خانه نیز می توانید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. ابتدا باید واشر قدیمی را از درب جدا کرده و کانال های درب را با مقدار کمی آب گرم و صابون تمیز کنید. واشر درب جدید در ابتدا برای انعطاف پذیری بیشتر باید با سشوار روی حرارت کم، مقداری گرم شود. پس از نصب واشر جدید، درب ماشین ظرفشویی را ببندید تا واشر در جای خود محکم شود.

استفاده از شوینده نامناسب؛ یکی از دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو

برای ماشین ظرفشویی باید تنها از مواد شوینده مخصوص آن استفاده کرد. زیرا فرمولاسیون این مواد شوینده به گونه ای است که در زمان ها و دماهای گوناگون شستشو، آنزیم های مختلفی را فعال می کنند تا نهایت کیفیت در شستشوی ظروف را داشته باشد.

استفاده از شوینده هایی که کیفیت خوبی ندارند و یا استفاده از شوینده های مخصوص لباسشویی یا مواد متفرقه مانند صابون، باعث تولید میزان بسیار زیادی از کف می شود که این میزان از کف، می‌تواند باعث نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو شود. همچنین استفاده از شوینده های غیر استاندارد و بی کیفیت، باعث خشک شدن و ترک خوردن قطعات پلاستیکی می شوند که در نتیجه آن شاهد آبریزی از ماشین ظرفشویی دوو خواهیم بود. برای رفع این مشکل باید به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید تا بتوانید بهترین شوینده را برای ماشین ظرفشویی انتخاب کنید.

خرابی شیر ورودی آب دستگاه

شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی وظیفه‌ انتقال دادن آب شهری به داخل این دستگاه را دارد و خرابی آن می ‌تواند یکی از دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو باشد. این شیر در پشت دستگاه تعبیه شده و شیلنگ آن به صورت لاستیکی یا بافته‌شده است. برای بررسی وجود نشتی، ابتدا باید شیلنگ و محل اتصال آن به شیر ورودی ماشین ظرفشویی را بررسی کنید. همچنین باید لوله خروجی شیر و اتصالات آن و همچنین قسمت‌ های پلاستیکی شیر را برای وجود هر گونه شکستگی و نشتی بررسی کنید. بهتر است این بررسی را هنگامی که مخزن ماشین ظرفشویی در حال پر شدن با آب است، انجام بدهید.

خرابی دیپنسر یا محفظه‌ مواد شوینده و کمک آبکشی

دیسپنسرهای مواد شوینده و کمک آبکشی معمولا در قسمت داخلی درب ماشین ظرفشویی قرار گرفته اند. در برخی مدل‌ های ظرفشویی نیز دیپنسرها را با پیچ به پنل متصل کرده و این گونه از نشتی واشر جلوگیری می‌کنند. در مدل‌های دیگر دسپنسر داخل درب جاسازی شده و با واشر کاملا چفت و آب‌بندی می شود. اگر شاهد نشتی آب از جلوی ماشین ظرفشویی بودید، احتمالا دسپنسر یا واشر آن دچار مشکل شده اند. در این صورت دیسپنسر توسط یک تعمیرکار ماهر بازدید شده و در صورت لزوم تعویض شود.

معیوب بودن بازوی اسپری

بازوهای اسپری یا پاششی با چرخش خود در داخل ماشین ظرفشویی وظیفه پاشش آب را با فشار بر عهده دارند. همه ماشین ‌های ظرفشویی، سه بازوی اسپری در قسمت های پایینی، وسطی و بالایی خود دارند. این بازوها معمولا از جنس پلاستیک هستند که ممکن است دچار ایراد شوند و پاشش آب را به درستی انجام ندهند. در این حالت ممکن است آب بیشتر به سمت درب و جایی که واشر ندارد، پرتاب شوده و به بیرون نشت کند. مسدود شدن منافذ بازوها هم باعث تغییر در الگوی پاشش می شود. می توانید در خانه بازوهای اسپری را باز کرده و آن ها را برای پیدا کردن خرابی و مسدود بودن سوراخ‌ ها بررسی کنید.

نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو به دلیل تراز نبودن دستگاه

اگر ماشین ظرفشویی روی سطحی صاف و بدون ناهمواری قرار نداشته باشد، احتمال نشتی آب از آن وجود دارد. تراز نبودن دستگاه باعث می شود آب موجود در درون آن هنگام پاشش به دلیل صاف نبودن دستگاه به بیرون بریزد. با تراز کردن ماشین ظرفشویی و قرار دادن آن در یک سطح صاف به راحتی می توان این مشکل را برطرف کرد.

شیلنگ ها و بست های ماشین ظرفشویی

بست های شیلنگ ماشین ظرفشویی، اتصال شیلنگ تخلیه و شیلنگ گردش آب به پمپ ظرفشویی را محکم شر جای خود نگه می دارند. شیلنگ ها و بست های آن ها در پایین دستگاه و در زیر صفحه محافظ قرار گرفته اند. در صورتی که بست های شیلنگ شل شوند و یا خود شیلنگ ها شکاف بردارند و ترک بخورند، شاهد نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو خواهیم بود. هنگام نشتی حتما بست های شیلنگ ها را چک کرده و در صورت شل بودن دوباره سفت کنید و در صورت لزوم آن ها را تعویض کنید.

ایراد در شناور و سوئیچ شناور ماشین ظرفشویی

وظیفه قطعات ایمنی مانند شناور و سوئیچ شناور ماشین ظرفشویی،  جلوگیری از پر شدن بیش از اندازه ماشین ظرفشویی از آب است. شناور در داخل ماشین ظرفشویی و در پایین آن و سوئیچ شناور دقیقا در زیر شناور قرار دارند. با پر شدن آب در داخل ماشین ظرفشویی و رسیدن سطح آب به مقدار مناسب برای شستشو، شناور سوئیچ شناور را فعال می کند و این سوئیچ، شیر ورودی آب را می بندد.

ایجاد هر گونه مشکل در شناور یا سوئیچ آن در ماشین ظرفشویی موجب بالا رفتن سطح آب و ایجاد نشتی می شود. سطح مناسب آب برای شستشو معمولا باید تا کنار المنت حرارتی در پایین دستگاه باشد. در صورتی که سطح آب در داخل ماشین ظرفشویی بیش از این مقدار شود، ممکن است شناور یا سوئیچ آن در دستگاه دچار مشکل شده و ایراد داشته باشند. در این صورت باید به فکر تعویض آن ها باشید.

رفع مشکل نشتی آب از ماشین ظرفشویی بدون دانش فنی ممکن نیست

رفع مشکل نشتی آب از ماشین ظرفشویی بدون دانش فنی ممکن نیست

تعدادی از دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی دوو در خانه با انجام چند مرحله ساده قابل برطرف کردن هستند و فقط باید در انجام این مراحل نهایت دقت را به خرج دهید تا به دستگاه آسیبی وارد نشود. از سوی دیگر هر گونه اقدام به تعمیر بدون داشتن مهارت و تخصص در این زمینه، ممکن است باعث خرابی بیشتر دستگاه شود. در نتیجه بهتر است برای رفع دلایل فنی حتما از یک تعمیرکار ماهر در زمینه تعمیر ظرفشویی دوو  کمک بخواهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش