علت کثیف شستن ماشین ظرفشویی دوو

علت کثیف شستن ماشین ظرفشویی دوو

کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی؛ مشکلی با چند راه حل

گاهی اوقات پیش می ‌آید که پس از گذشت مدتی از عمر ماشین ظرفشویی دوو، دیگر این دستگاه ظرف ها را مانند روز اول نمی شوید. البته این مساله، مشکل بسیاری از ماشین های ظرفشویی برندهای مختلف است و محدود به برند خاصی نمی شود. دلایل مختلفی باعث بروز این مشکل می شوند اما راه حل های ساده ای نیز برای برطرف کردن برخی از آن ها وجود دارند. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان با دلایل و راهکارهای کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو آشنا می شویم.

بررسی دلایل و راهکارهای کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو

بررسی دلایل و راهکارهای کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو

مشکل کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو در بسیاری از مواقع قابل برطرف شدن است. گاهی خود ماشین ظرفشویی نیاز به تمیز کردن دارد. برای تمیز کردن، قطعات و داخل ماشین ظرفشویی باید شسته شود که با انجام این کار، دستگاه دوباره مانند روز اول به درستی کار خواهد کرد. اما گاهی اوقات مشکلات فنی باعث تمیز نشستن ظروف توسط دستگاه می شوند.

دلایل مشکل کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو عبارتند از:

  • انتخاب برنامه شستشوی نامناسب
  • چیدن ظرف ها بدون نظم و به صورت اشتباه
  • مواد شوینده نامناسب
  • تمیز و یا خراب بودن محفظه مواد شوینده
  • تسمه پمپ آب
  • خرابی شیر ورودی آب
  • گرفتگی سوراخ های بازوی شستشو
  • کثیف بودن فیلتر تخلیه
  • خرابی در ترموستات یا المنت حرارتی

استفاده از مواد شوینده نامناسب

یکی از مواردی که در تمیز نشدن ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی تاثیر به سزایی دارد، استفاده از مواد شوینده نامناسب است. این مشکل تنها با استفاده از مواد شوینده مناسب برای ماشین ظرفشویی دوو طبق دفترچه راهنمای دستگاه برطرف می شود.

انتخاب برنامه شستشوی نامناسب

قبل از انتخاب برنامه شستشو حتما باید به دفترچه راهنمای دستگاه برای انتخاب مناسب ترین برنامه مراجعه کنید. برای از بین بردن چربی ها و لکه های ظروف کثیف و تعیین دمای مناسب و سختی آب برنامه های مختلفی وجود دارند. برای هر سطحی از کثیفی باید برنامه خاص آن را انتخاب کرد که در صورتی که به اشتباه این تنظیمات برنامه انجام شود، با مشکل کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو مواجه خواهید شد.

چیدن ظروف بدون نظم و به صورت اشتباه در ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی به طوری طراحی و تولید می شوند که هر یک از طبقات آن ها برای قرار دادن ظروف خاصی باشد. اگر ظروف به طرز صحیحی در جای خود قرار نگرفته و بدون نظم خاص در سبدها قرار بگیرند آب و مواد شوینده به تمام ظروف نخواهد رسید و همین امر باعث کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو می شود.

کثیفی یا خراب بودن محفظه مواد شوینده

اگر این قسمت دچار کثیفی و یا خرابی شده و یا حتی شل شده باشد، هنگام ریختن مواد شوینده در درون آن، این مواد وارد مخزن نمی شوند و دستگاه قادر به استفاده از این مواد نخواهد بود. در صورت کثیف بودن باید این قطعه را کاملا پاک کنید و سپس در جای خود قرار دهید. اما در صورت خراب بودن این قطعه، باید توسط یک تعمیرکار ماهر تعویض شود.

پاره شدن تسمه پمپ آب

گاهی اوقات پارگی تسمه آب باعث ایجاد اختلال در فرایند شستشوی ماشین ظرفشویی می‌ شود. تسمه پمپ آب در زیر موتور قرار دارد و باید از سالم و یا خراب بودن آن اطمینان حاصل کنید. درصورت پارگی یا آسیب‌ دیدگی تسمه پمپ آب، باید آن را تعویض کنید. بهتر است این کار را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید.

خرابی شیر ورودی آب

یکی دیگر از دلایل کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو، خرابی شیر ورودی آب است. وظیفه شیر ورودی آب، باز کردن جریان آب را به داخل دستگاه است. در صورتی که مقدار آب کم باشد، ظرف ها تمیز شسته نمی شوند. این شیر معمولا در قسمت پشت ماشین ظرفشویی قرار دارد. همواره باید از پر شدن چرخه آب به اندازه کافی در فرایند شستشو، اطمینان حاصل کنید. برای این کار، باید ماشین ظرفشویی را متوقف کنید تا مطمئن شوید که سطح آبگیری دستگاه کافی است.

در صورت کافی نبودن سطح آبگیری، باید دستگاه را متوقف کرده و از برق بکشید و سپس آب را خالی کنید. آب باید بدون هیچ گونه مانعی وارد دستگاه شود. برای اطمینان از قطعی داشتن شیر ورودی آب باید از یک مولتی متر استفاده کنید. اگر به هر علتی این قطعه خراب شده باشد، حتما باید تعویض شود.

گرفتگی سوراخ های بازوی شستشو

در ماشین های ظرفشویی، 3 نوع بازوی شستشو وجود دارد که در قسمت بالایی، مرکزی و پایینی این دستگاه ها قرار گرفته اند. در واقع بازوی شستشوی مرکزی، آب را به طرف ظروف قفسه بالایی انتقال می دهد. بازوی شستشوی پایینی، آب را به طرف ظروف قفسه پایینی منتقل می‌کند. از سوی دیگر بازوی شستشوی بالایی، آب را به طرف ظروف قفسه بالایی انتقال می‌ دهد. در صورتی که بازوهای شستشو به طرز صحیحی کار نکنند و توسط رسوبات موجود در آب و خرده ریزه های مواد غذایی مسدود شوند، امکان پاشش آب به ظروف را نخواهد داشت و ظروف تمیز شسته نمی شوند.

سوختن موتور پمپ آبپاش

پمپ آبپاش در ماشین ظرفشویی از یک موتور و پروانه برای پاشش آب از بین بازوهای شستشو استفاده می ‌کند. اگر به هر دلیلی پمپ خراب شده باشد، پاشش آب به درستی صورت نمی گیرد و ظروف به درستی تمیز نمی شوند. در صورتی که موتور هیچ صدایی تولید نکند و یا فقط پس از پر شدن دستگاه صدای وزوز داشته باشد، نشان دهنده سوختن موتور پمپ است.

شکستگی پروانه شستشو

پروانه شستشو در ماشین ظرفشویی، دارای یک تیغه پلاستیکی کوچک است که آب را از بین بازوهای شستشو به تمام قسمت ها انتقال می دهد. اگر پروانه شستشو بشکند یا بعضی از تیغه ‌های آن از هم جدا شوند، این قطعه دیگر نمی تواند آب را به همه قسمت ها انتقال دهد. در این صورت باید آن را تعویض کنید.

کثیفی فیلتر تخلیه

مسدود شدن فیلتر یکی از شایع‌ترین اشکالاتی است که در ماشین ظرفشویی به وجود می آید. فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی در کف دستگاه قرار دارد و از دو قطعه فیلتر بزرگ و کوچک ساخته شده است. به مرور زمان و در اثر تجمع، تراکم و روی هم قرار گرفتن ذرات ریز و درشت مواد غذایی، این فیلتر دچار گرفتگی شده و بسته می شود.

یکی از روش های برطرف کردن مشکل کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو، پاک کردن فیلتر تخلیه است. اگر بعد از فرایند شستشوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی، ظروف همچنان کثیف باقی مانده بودند، بهتر است فیلتر تخلیه را از جهت کثیفی بررسی کنید. در صورتی که  فیلتر پمپ تخلیه پر شده باشد، حتما باید آن را تمیز کنید. برای پاکسازی فیلتر تخلیه، آن را با آب گرم و صابون بشویید و برای پاک کردن منافذ آن، از یک فرچه یا برس استفاده کنید.

رفع مشکل کثیف شستن ظروف با تعمیر ظرفشویی توسط تعمیرکار ماهر

رفع مشکل کثیف شستن ظروف با تعمیر ظرفشویی توسط تعمیرکار ماهر

بسیاری از دلایلی که باعث کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی دوو می شوند، دلایلی فنی هستند و حتما باید توسط تعمیرکاران ماهر در زمینه تعمیر ظرفشویی دوو، بررسی شوند. البته دلایلی که مربوط به کثیفی قطعات می شوند، به راحتی در خانه قابل رفع هستند. تنها کافی است که در شستشوی این قطعات، دقت لازم را به خرج دهید تا باعث آسیب رساندن به آن ها نشوید. بدیهی است که تعمیر قطعات فنی این دستگاه بدون دانش فنی لازم، تنها خرابی بیشتر و افزایش هزینه های تعمیرات را به دنبال خواهد داشت. گاهی اوقات تعمیرات در خانه بدون مراجعه به تعمیرکار باعث خراب شدن کلی قطعه ای می شود که تنها به تعمیرات جزئی احتیاج داشته است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش