علت سوختن برد جاروبرقی دوو

علت سوختن برد جاروبرقی دوو

سوختن برد جاروبرقی دوو؛ سوختگی یکی از کاربردی ترین قطعات دستگاه

با گسترش مرزهای فناوری امروزه در بیشتر جاروبرقی ها از برد الکترونیکی استفاده می شود. برد در لوازم برقی مانند جاروبرقی مانند یک مغز عمل می کند. سوختن برد جاروبرقی دوو مشکلی است که در صورت وقوع می تواند عملکرد دستگاه را به کل مختل کند. در چنین مواردی شما چاره‌ ای به جز تعمیر جاروبرقی دوو در محل نخواهید داشت.

از طرفی تعمیر برد جاروبرقی مشکلی است که باید حتما توسط یک تعمیرکار ماهر مورد بررسی قرار بگیرد. به طور کلی نشانه های مختلفی یک تعمیرکار را وادار به بازدید از برد می کند. از جمله این موارد هم می توان به خاموش شدن ناگهانی دستگاه و تغییر صدای موتور و میزان مکش حین فعالیت اشاره کرد. در ادامه این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان به بررسی دلایل و راهکار های مشکل فنی سوختن برد جاروبرقی دوو می پردازیم.

برد الکترونیکی جاروبرقی چیست

پیش از اینکه به بررسی سوختن برد جاروبرقی دوو بپردازیم لازم است ابتدا این قطعه را به خوبی بشناسیم. وجود برد های الکترونیکی منجر به کاهش حجم قابل توجهی از قطعات مصرفی و میزان مصرف انرژی در جارو برقی ها می شود. این بردها که آن ها را به عنوان مغز جارو برقی هم می شناسند تقریبا تمامی فعالیت های جارو برقی را کنترل می کنند و اطلاعاتی را به کاربران درباره وضعیت دستگاه ارائه می دهند.

به طور معمول در برد های الکترونیکی جارو برقی دوو قطعه ای کوچک به نام آی سی کار گذاشته می شود که با وجود حجم کم، نیاز ها و توان برد را کنترل می کند. در جارو برقی های برندهای مختلف از برد های مختلفی استفاده می شود.

نقش قطعه ترایاک در جارو برقی های دوو چیست

شناخت قطعه ترایاک و چگونگی مواجه با خرابی آن می تواند به تکنسین ها در حل مشکل سوختن برد جاروبرقی دوو کمک زیاد کند. ترایاک قطعه ای سیاه رنگ است که در نزدیکی برد الکترونیکی قرار دارد. این قطعه در واقع عملکرد کلی جارو برقی را بهبود می بخشد. ترایاک همچنین قطعه ای نیمه هادی است که نقش بسیار مهمی را در زمینه سوئیچ کردن و کنترل قدرت جارو برقی در مدار های AC ایفا می کند.

این قطعه می تواند بار موتور جارو برقی را نیز کنترل کند. در صورت سوختن ترایاک تنها راهی که پیش روی شما قرار دارد، تعویض این قطعه است. در صورتی که به سوختگی ترایاک توجه نکنید مکش جارو برقی دوو شما با چرخاندن ولوم افزایش و یا کاهش پیدا نمی کند.

سوختن برد جاروبرقی دوو چه نشانه هایی دارد

سوختن برد جاروبرقی دوو چه نشانه هایی دارد

همانطور که در بخش قبلی گفته شد برد الکترونیکی مانند مغز دستگاه عمل می کند و تمامی فعالیت های حیاتی دستگاه را کنترل می کند. اما لازم است بدانید که شما نباید در صورت بروز هر گونه ایرادی در جارو برقی دوو خود نگران سوختن برد باشید. برای نمونه مشکلی مانند کاهش مکش و یا صدای زیاد جارو برقی دوو به دلیل سوختن موتور این دستگاه است و ارتباطی با برد الکترونیکی ندارد.

از علائم سوختن برد الکترونیکی جاروبرقی دوو می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • عدم روشن شدن جاروبرقی
  • خاموشی ناگهانی دستگاه
  • از کار افتادن کلید سرعت جارو برقی
  • مشکلات مربوط به دور جارو برقی دوو
  • خاموش نکردن موتور
  • دیر روشن شدن و یا خاموش نشدن دستگاه

اصلی ترین دلایل سوختن برد جاروبرقی دوو

برد الکترونیکی در واقع مهم ترین قطعه ای است که درون جارو برقی های دوو نصب شده است. از طرفی می توان گفت که تقریبا تمامی مشکلاتی که برای جارو برقی های دوو ایجاد می شود مربوط به برد آن ها است. ممکن است شما هم با این پرسش مواجه شده باشید که چه عواملی باعث سوختن برد جاروبرقی دوو می شوند. برد جارو برقی دوو اساسا از قطعات ریز و درشت مختلفی تشکیل شده است. ایجاد هرگونه خرابی و ایراد در هر کدام از این قطعات می تواند سبب عدم کارکرد صحیح و خرابی آن شود.

از مهم ترین این قطعات می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • خازن
  • ترایاک
  • مقاومت ها
  • پتانسیومتر

سوختگی هر کدام از این قطعاتی که به آن ها اشاره کردیم می تواند بنا به دلایلی مانند ولتاژ بالا یا پایین، مشکلات برقی، کار سنگین و همچنین ورود رطوبت باشد. موارد دیگری مانند استفاده طولانی مدت و نامناسب هم می تواند سبب سوختن برد جاروبرقی دوو شود. داغ شدن بیش از اندازه جارو برقی هم به دلیل اینکه فشار زیادی به دستگاه وارد می کند یکی از پارامترهای تاثیرگذار در زمینه سوختن برد جارو برقی دوو است.

چگونگی عیب یابی برد جاروبرقی دوو

عیب یابی مناسب و به موقع در زمان سوختن برد جاروبرقی دوو می تواند از بروز مشکلات بسیار بزرگتر جلوگیری کند. در شرایطی که دور تند و کند جارو برقی دوو شما کار نمی کند باید دکمه ولوم کشویی که بر روی برد جارو برقی قرار گرفته است به دقت بازبینی شود.

از وجود جریان برق مطمئن شوید

در صورتی که جارو برقی شما روشن نمی شود باید از وجود جریان برق اطمینان حاصل کنید. به این منظور ابتدا دو شاخه سیم برق جارو برقی خود را به یک پریز برق دیگر وصل کنید و از وجود جریان برق مطمئن شوید. اگر از وجود جریان برق مطمئن هستید، پتانسیومتر، مقاومت های محدود کننده، خازن ها، ترایاک و همچنین ولتاژ ورودی برق را باید بررسی کنید.

حرارت بیش از حد؛ از عوامل موثر در سوختن برد جاروبرقی دوو

یکی از عوامل تاثیرگذار در سوختن برد جاروبرقی دوو حرارت بیش از حد و داغ شدن این قطعه است. در صورت داغ شدن بیش از اندازه جارو برقی دوو برد دستگاه را به دقت بررسی کنید. به این منظور تنها کاری که باید انجام دهید بررسی سالم بودن برد است. اگر می خواهید بررسی دقیق تری داشته باشید باید صفحه انتقال حرارت نیمه هادی قطعه ترایاک را که بر روی برد واقع شده است بررسی کنید.

میزان ولتاژ ورودی برق به برد جارو برقی

اگر دیدید میزان ولتاژ ورودی برق به برد جارو برقی بیشتر از حالت استاندارد بود باید مقاومت ثابت را مورد بررسی قرار دهید. اگر میزان مکش جارو برقی دوو شما کاهش پیدا کرده است باید قطعات دیود برد جارو برقی به دقت بررسی شوند. زیرا در اثر خرابی و سوختن دیود های برد جاروبرقی دوو قدرت مکش جارو برقی شما بسیار کاهش پیدا می کند. البته مواردی مانند کیپ شدن لوله جارو برقی دوو و یا پر بودن مخزن هم باید چک شوند.

در صورت سوختن برد جاروبرقی دوو باید مراحل تعویض آن را بدانید

نکته بسیار مهمی که باید در رابطه با مشکل سوختن برد جاروبرقی دوو بدانید این است که تحت هر شرایطی تعویض قطعه برد جارو برقی دوو در مقایسه با تعمیر برد هزینه کمتری را برای شما به همراه خواهد داشت. در ادامه به صورت گام به گام مراحل تعویض برد جارو برقی دوو را مورد بررسی قرار می دهیم.

ابتدا لوله، مخزن و سایر قطعات جارو برقی را از هم جدا کنید تا به راحتی بتوانید جارو برقی را باز کنید. در قدم بعدی باید به سراغ درپوش جارم برقی بروید. درپوش جارو برقی را باز کنید. سپس به سراغ باز کردن پوشش رویی موتور بروید. در این مرحله تمام قطعاتی که از باز کردن برد جارو برقی جلوگیری می کنند را باز نمایید. در این قسمت به شما پیشنهاد می کنیم که از اتصالات و سیم های متصل به برد جارو برقی دوو خود عکس بگیرید تا بعد از تعویض برد بتوانید اتصالات را مجددا ایجاد کنید. در نهایت هم باید مراحل قبلی را یک مرتبه دیگر انجام دهید تا جارو برقی دوو شما بتواند به حالت اول باز گردد.

سوختن برد جاروبرقی دوو؛ مشکلی که در عملکرد کلی دستگاه موثر است

سوختن برد جاروبرقی دوو؛ مشکلی که در عملکرد کلی دستگاه موثر است

به طور کلی تمامی مراحل تعمیر و تعویض برد جارو برقی از مهم‌ ترین و تخصصی ترین تعمیرات لوازم خانگی به شمار می آیند. تعمیر این قطعه نیاز به مهارت های ویژه دارد و برای انجام آن باید حتما به کارشناسان فنی فعال در زمینه تعمیر جاروبرقی دوو مراجعه کنید.

برد جارو برقی دوو به دلیل نقش بسیار مهمی که در کنترل فعالیت های دستگاه دارد نباید توسط افراد بی تجربه مورد بررسی قرار بگیرد. شما همچنین باید در زمان بروز اولین نشانه های سوختن برد جاروبرقی دوو به نمایندگی های تعمیراتی مجاز این شرکت در سراسر کشور مراجعه کنید. با این کار دیگر نیازی به تعویض قطعات ندارید و می توانید با صرف هزینه ای کمتر دوباره از جارو برقی دوو خود به راحتی استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش