daewoo tv-sound-and-video-cut-off-at-the-same-time

قطع شدن همزمان صدا و تصویر تلویزیون دوو

وقتی صدا و تصویر تلویزیون دوو همزمان قطع می شوند

یکی از اشکالات احتمالی پیش‌ آمده در تلویزیون دوو مشکل قطعی صدا است. ممکن است صدا به صورت کامل قطع شود یا شما صدایی با ‌کیفیت کم را از تلویزیون بشنوید. همچنین گاهی این مشکل با مشکل قطع شدن تصویر همزمان می‌شود. یکی از دلایل قطع شدن همزمان صدا و تصویر تلویزیون دوو وجود ایراد در قطعه های مربوط به صدا و تصویر است. برخی از قطعه ها مانند مین برد هر دو این موارد را کنترل می کنند. معیوب شدن این قطعه ها به معنای خاموشی کل دستگاه است. در ادامه این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان به بررسی این مشکل پرداختیم با ماهمراه باشید.

دلیل اصلی قطع شدن همزمان صدا و تصویر تلویزیون دوو چیست؟

تلویزیون دوو نیز مانند هر تلویزیون دیگری دچار برخی ایرادات می شود که با آگاهی از آن ها می توانید جلوی خرج های اضافی را بگیرید و از وقوع ایرادات بیش تر در آینده جلوگیری کنید. یک سری از ایرادات تلویزیون دوو فقط مربوط به صدا می شوند مانند ایراد در اسپیکر. برخی دیگر از ایرادات نیز منحصر به تصویر تلویزیون هستند مثل خرابی بک لایت تلویزیون. اما برخی قطعه ها هستند که آسیب به آن ها باعث قطع شدن همزمان صدا و تصویر تلویزیون دوو شود، مانند مین برد. از آنجایی که مین برد مانند مغز دستگاه تلویزیون عمل می کند آسیب به آن یعنی آسیب به کل تلویزیون و عملا تلویزیون شما نه تصویری خواهید داشت و نه صدا.

قطع شدن همزمان صدا و تصویر تلویزیون دوو دلایل قطع شدن صدای تلویزیون دوو

دلایل قطع شدن صدای تلویزیون دوو

اصلی‌ترین دلیل قطع شدن صدای تلویزیون، وجود ایراد در قسمت مین برد آن است. در صورتی که امکان تعمیر این قطعه وجود نداشته باشد می ‌توانید مین برد دستگاه را تعویض کنید. در صورتی که بررسی ‌های کارشناسان درستی عملکرد مین برد را تایید کند، سایر قطعات تلویزیون مانند پاور، بلندگو و … مورد آزمایش قرار می گیرند تا در صورت نیاز تعمیر و یا تعویض شوند.

خرابی مین برد باعث قطع شدن صدای تلویزیون می شود

مین برد را می توان قلب یا مغز کل تلویزیون در نظر گرفت که تمامی قطعات از آن دستور انجام وظایفشان را می گیرند. اشکال در مین برد می تواند باعث بروز مشکلات فراوانی در تلویزیون شود که قطع شدن صدا یکی از آن ها است. اگر صدای تلویزیون شما برای مدتی طولانی قطع شده است و با تغییر تنظیمات جوابی دریافت نکرده اید احتمالا مشکل مین برد دستگاه است. در واقع خرابی در مین برد منجر به قطع شدن همزمان صدا و تصویر تلویزیون دوو می شود.

از آن جایی که صدای خروجی تلویزیون توسط مین برد به اسپیکر منتقل می شود، اختلال در عملکرد این قطعه باعث می شود سیستم صوتی از کار بیوفتد. البته باید در نظر داشت که اگر تنها یک یا چند قطعه الکترونیکی در مین برد خراب شده باشند با تعویض آنها مشکل برطرف می گردد.

دستکاری تنظیمات صوتی تلویزیون

گاهی دستکاری در تنظیمات صوتی تلویزیون ممکن است برای شما دردسر ساز شود؛ خصوصا اگر با زبان پیشفرض تلویزیون آشنا نباشید. پیشنهاد می شود که خودسرانه در تنظیمات صدای تلوزیون تغییرات ایجاد نکنید. حتی اگر با زبان تلویزیون آشنا باشید باید هنگام ایجاد تغییرات محتاط عمل کنید. سعی کنید تمامی مراحل را به خاطر بسپارید تا بعدا اگر مشکلی پیش آمد، همان راه اشتباهی را که آمده بودید برگردید. البته شما می توانید تنظیمات صدا را به تنظیمات اولیه برگردانید.

خرابی بلندگو و مشکل قطع شدن صدای تلویزیون دوو

از دلایل دیگر قطع شدن صدای تلویزیون دوو خرابی اسپیکر است. اگر اسپیکر معیوب شده باشد یا سوکت های آن از جا کنده شده باشند با مشکل صدای تلویزیون مواجه می شویم. برای اطمینان از معیوب بودن بلندگوی تلویزیون می توانید یک هدفون یا هندزفری به تلویزیون وصل کنید. اگر صدایی شنیدید اسپیکر تلویزیون شما کار نمی کند.

دلایل قطع شدن تصویر تلویزیون دوو

قطع شدن تصویر یکی از مشکلات شایع در تلویزیون های ال ای دی است. ایراد روشن نشدن تصویر می تواند مربوط به بک لایت تلویزیون باشد. مشکل بک لایت در تلویزیون ها مشکلی فراگیر است. اگر شما عباراتی مانند قطع شدن تصویر در تلویزیون یا سیاهی تصویر را جستجو کنید خواهید دید که اکثر نتایج به خرابی بک لایت منتهی می شوند. توجه داشته باشید که بک لایت فقط در قسمت تصویر تلویزیون مرتبط است و ربطی به قطع شدن همزمان صدا و تصویر تلویزیون دوو ندارد.

سیاه شدن تصویر تلویزیون دوو

اگر با سیاه شدن تصویر تلویزیون دوو مواجه شده اید، نگران نباشید، چراکه اتفاقی عجیب نیست. سیاه شدن تصویر تلویزیون دوو می تواند از بک لایت باشد. اما اتفاقات دیگری در این امر نیز دخیل هستند مانند پیکسل سوختگی و خراب شدن پنل تلویزیون.

سوختن ترانزیستور نیز نیز می تواند باعث تاریکی صفحه تلویزیون شود اما نه به صورت کامل، بلکه به صورت ایجاد چندین نقطه تاریک در آن. صفحه نمایشگر تلویزیون از هزاران پیکسل تشکیل شده است که هر پیکسل روشن شدن خودش را مدیون سالم بودن ترانزیستور است.

منظور از پنل تلویزیون نیز همان صفحه نمایشگر تلویزیون است که حدود 80 درصد ارزش کل تلویزیون را به خود اختصاص داده است. اگر سیاه شدن تصویر تلویزیون دوو شما به دلیل وجود ایراد در پنل باشد در این صورت باید پنل تلویزیون عوض گردد. پنل تلویزیون گران ترین قطعه آن محسوب می شود. بعضی از تعمیرکاران حتی توصیه می کنند به جای هزینه کردن برای تعویض پنل تلویزیون یک تلویزیون جدید بخرید.

خرابی پنل COF باعث بهم ریختگی تصویر می شود

مشکل بهم ریختگی تصویر ریشه در خرابی فلت پنل COF تلویزیون دوو دارد. مین برد به عنوان مغز دستگاه دستور انجام کارها را تک تک به برد تیکان می دهد. این برد که رابطی بین مین برد و فلت پنل COF است پس از پردازش داده ها آن ها را به فلت پنل COF ارسال می کند. COF قطعه (مخفف سه کلمه Chip On Film) وظیفه نمایش تصاویر بر روی پنل تلویزیون را دارد.

طریقه نمایش تصویر توسط فلت پنل COF بر روی پنل به این شکل است که نمایشگر تصویر توسط این فلت به 6 ستون تقسیم می شود و این فلت داده ها و تصاویر هر یک از این ستون ها را تامین می کند. از این رو اگر مشکلی برای پنل COF به وجود بیاید، داده های این ستون ها از کنترل فلت این ستون خارج می شوند و دچار بهم ریختگی می شوند. به همین دلیل نتیجه نهایی تصویری بهم ریخته در نمایشگر تلویزیون است.

سوختن بک لایت تلویزیون دوو؛ مشکلی رایج

قطع شدن همزمان صدا و تصویر تلویزیون دوو در هنگام خرابی بک لایت رخ نمی دهد. سوختن بک لایت باعث می شود که تلویزیون صدا داشته باشد اما تصویر نداشته باشد. برای اینکه ما بتوانیم در صفحه نمایشگر تلویزیون تصویری مشاهده کنیم به نور پس زمینه نیاز داریم. این نور پس زمینه در تلویزیون های ال سی دی با لامپ های فلورسنت و در تلویزیون های ال ای دی با لامپ های ال ای دی فراهم می شود. به صفحه ای که این لامپ ها بر روی آن قرار می گیرند، بک لایت می گویند.

از هم ترین دلایلی که موجب سوختن بک لایت تلویزیون می شود، پایین بودن قطعات مصرفی در تلویزیون، استفاده از حداکثر میزان نور صفحه در تنظیمات و استفاده طولانی مدت از تلویزیون است. به شما پیشنهاد می شود که در تنظیمات تلویزیون نور صفحه نمایشگر را کم تر کنید و پس از هر دو الی سه ساعت تلویزیون را به مدت 10 الی 15 دقیقه خاموش کنید.

رفع مشکلات صدا و تصویر تلویزیون دوو به کمک تعمیرکار

رفع مشکلات صدا و تصویر تلویزیون دوو به کمک تعمیرکار

گاهی ممکن است به صورت اتفاقی ایراداتی در زمینه صدا و تصویر مربوط به چند قطعه جداگانه اتفاق افتاده باشند و شما فکر کنید که مشکل از مین برد است. حتی تصویر و صدا نداشتن می تواند مربوط به  اشتباهی انسانی باشد که ممکن است برای خیلی از ما پیش بیاید. با این حال برخی از مشکلات نیز کاملا تخصصی هستند و شما برای رفع آن‌ها باید از تعمیرکاران با تجربه در زمینه تعمیر تلویزیون دوو کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]

1 thought on “قطع شدن همزمان صدا و تصویر تلویزیون دوو”

  1. اینکه این ایرادها رو میدونن ورفع ایراد کلی نمیکنن جای تاسفه..تولیدات ایرانی با این اوضاع هیچوقت برندخوبی نمیشن..
    من دیگه دوو نمیخرم ..

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش