تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد

تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد

تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد؛ مشکلی با چند راه‌‌حل

برند دوو از برندهای فعال در تولید و عرضه تلویزیون در بازار ایران است. تلویزیون‌های این برند دارای کیفیت بالایی از نظر تصویر و صدا هستند. با این حال این تلویزیون‌ها نیز گاهی دچار برخی خرابی‌ها می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به قطع تصویر و سیاه شدن صفحه اشاره کرد. این مشکل در شرایطی پیش می‌آید که تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان با دلایل این مشکل و راهکارهای رفع آن آشنا می‌شویم.

چرا تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد

چرا تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد

سیاه شدن صفحه تلویزیون و نداشتن تصویر در حین تماشا، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. وجود صفحه سیاه و نداشتن تصویر در تلویزیون می‌تواند به این معنی باشد که اتصال برق در یکی از اجزای تلویزیون قطع شده است. با این حال، اگر صدا همچنان در پس‌زمینه پخش می‌شود، احتمالا مشکل مهم‌تری وجود دارد، اما ممکن است بتوان این مشکل را برطرف کرد.

دلایلی وجود دارد که تشریح می‌کند که چرا تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد که این دلایل عبارتند از:

  • قطع برق برد منبع تغذیه
  • مشکلات نور پس زمینه
  • اتصالات معیوب
  • خرابی پنل تلویزیون
  • حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی

قطع برق برد منبع تغذیه

 دلایل مختلفی برای سیاه شدن صفحه تلویزیون شما وجود دارد، اما شایع‌ترین علت قطع برق در برد منبع تغذیه است. بسته به مدل، یک تلویزیون ممکن است بیش از یک برد تغذیه همراه با برد T-Con داشته باشد. اگر برد منبع مسئول نمایش از کار بیفتد، کاربر نمی‌تواند تصاویر را مشاهده کند اما همچنان صدای پس زمینه را می‌شنود.

مشکلات نور پس زمینه

 صفحه نمایش‌های LCD از نور پس‌زمینه برای روشن کردن تصاویر نمایش داده شده روی صفحه استفاده می‌کنند. اگر نور پس‌زمینه با مشکلات فنی مواجه شود، صفحه نمایش را روشن نمی‌کند و صفحه سیاه می‌شود، اما کاربر همچنان صدا را در پس‌زمینه می‌شنود. برای رفع این مشکل، صاحبان تلویزیون باید نور پس‌زمینه خود را تعمیر کنند.

اتصالات معیوب

گاهی اوقات، سیاه شدن صفحه، به‌دلیل شل بودن اتصالات ایجاد می‌شود. بررسی کنید که کابل‌های بین دستگاه‌ها، برق، جعبه کابل و دستگاه‌های کمکی محکم بسته شده باشند. اغلب اوقات که تصویری نمایش داده نمی‌شود، اتصالات شل کابل‌ها و اجزای دیگر، مقصر واقعی هستند. اگر تلویزیون شما از کابل‌های HDMI استفاده می‌کند، آنها را با کابل های جدید تعویض کنید.

خرابی پنل تلویزیون

اگر صفحه تلویزیون شما به طور ناگهانی سیاه شود، پنل تلویزیون ممکن است آسیب دیده باشد. در این حالت صفحه معمولا به حالت عادی برنمی‌گردد. وقتی این اتفاق می‌افتد، بهترین راه این است که یک تلویزیون جدید تهیه کنید چون تعمیر آن بسیار هزینه‌بر خواهد بود.

حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی

برخی از تلویزیون‌ها دارای حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی هستند که در صورت عدم استفاده، به‌طور خودکار صفحه را خاموش می‌کنند. حتی زمانی که صفحه نمایش خاموش می‌شود، کاربر همچنان صدایی را می‌شنود. اگر تلویزیون شما این ویژگی را دارد، از طریق تنظیمات آن را خاموش کنید.

صفحه آسیب دیده؛ دلیلی برای اینکه تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد

صفحه آسیب دیده؛ دلیلی برای اینکه تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد

تلویزیون‌های صفحه تخت، چه  LCDو چه پلاسما، صفحه نمایش بسیار حساسی دارند. در برخی موارد، آسیب به پیکسل‌ها یا صفحه نمایش قابل ترمیم است، اما در بسیاری از موارد آسیب دیدگی صفحه قابل رفع نیست و باید کل مجموعه را تعویض کنید. یکی دیگر از دلایلی که تلویزیون شما تصاویر را نمایش نمی‌دهد، اما صدا خوب و همچنان در حال پخش است، ممکن است صفحه نمایش تلویزیون آسیب دیده باشد. موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند به صفحه تلویزیون آسیب برساند و در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

آسیب در اثر ضربه سطحی

هنگامی که پیکسل‌های یک تلویزیون صفحه تخت یا خود صفحه در اثر ضربه آسیب ببینند، تعمیر آن‌ها بسیار دشوار است و اغلب اوقات نیاز به خدمات حرفه‌ای یا تعویض دارند. این آسیب می‌تواند هنگام جابجایی یا حمل و نقل تلویزیون یا قرار دادن آن در یک مکان پر تردد رخ دهد. اگر تلویزیون را جابه‌جا می‌کنید، سازندگان توصیه می‌کنند آن را با یک پارچه نرم بپوشانید تا از خراشیدگی جلوگیری شود و تلویزیون را به‌جای صاف یا کناری نگه دارید.

نوسانات شدید جریان برق

تلویزیون های صفحه تخت در مقایسه با سایر وسایل الکترونیکی خانگی از میزان انرژی قابل توجهی استفاده می‌کنند. نوسانات در سطح برق، چه به دلیل مشکلات اداره برق یا به دلیل مشکلات اتصالات در خانه، می‌تواند مدارها را از بین ببرد و به پیکسل‌ها آسیب برساند. استفاده از پریزهای دارای محافظ برق همیشه به کاهش این تهدید کمک می‌کند.

مشکل ماندگاری تصاویر یا حالت Burn-in

حالت Burn-in روی صفحه نمایش زمانی رخ می‌دهد که یک تصویر ثابت برای مدت طولانی روی صفحه نمایش باقی بماند. در این حالت پیکسل های تلویزیون در یک موقعیت ثابت گیر می‌کنند و یک سایه باقی می‌گذارند یا یک تصویر را به‌طور دائم و ثابت نمایش می‌دهند. اگرچه سازندگان تا حد زیادی ویژگی‌هایی را برای از بین بردن این مشکل اضافه کرده‌اند، اما این حالت همچنان می‌تواند در صفحه‌های منو، بازی یا زمانی که حاشیه‌هایی در برنامه‌نویسی تلویزیون وجود دارد، رخ دهد. برای جلوگیری از این حالت، یک تصویر ثابت، مانند یک فیلم متوقف شده و یا صفحه‌های منو را برای مدت طولانی رها نکنید.

دماهای شدید

گرمای شدید، سرما و یا رطوبت بیش از حد می‌تواند برای همیشه به صفحه نمایشگر تلویزیون تخت آسیب برساند. رطوبت می‌تواند مدار داخل تلویزیون را قطع کند، در حالی که گرما یا سرمای شدید می‌تواند توانایی پیکسل‌ها را برای تغییر رنگ مناسب مختل کند.

راهکارهای رفع این مشکل که تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد

راهکارهای رفع این مشکل که تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد

اگر تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد، ابتدا باید اتصالات ورودی‌های مختلف را بررسی کنید. از برق کشیدن و وصل مجدد تلویزیون به برق، معمولا ساده‌ترین راه حل برای مشکلات تلویزیون است. ابتدا تلویزیون خود را از برق بکشید و حدود ده تا پانزده دقیقه منتظر بمانید. این مدت زمان باید به اندازه‌ای باشد که تلویزیون به طور کامل ریست شود. سپس، دوباره آن را به برق وصل کنید.

اتصالات شل را بررسی کنید. اگر هر یک از سیم‌های متصل، شل باشد یا به برق وصل نباشد، ممکن است صدا را دریافت کرده اما تصویری را از طریق تلویزیون دریافت نکنید. همچنین سیم‌های پاره شده را تعویض کنید. با گذشت زمان، سیم‌هایی مانند کابل‌های HDMI ممکن است فرسوده شوند و منجر به بروز مشکلاتی در تصویر تلویزیون شما شود.

لامپ‌های تصویر پشتی را بررسی کنید. هنگامی که لامپ‌ تصویرهای پشتی مشکل دارند، نمایش صحیح تصویر در تلویزیون شما بسیار دشوارتر می‌شود. یک روش آسان برای بررسی لامپ‌های تصویر عقبی که شکسته‌اند، وجود دارد. از یک چراغ قوه بسیار نزدیک به صفحه تلویزیون، وقتی روشن است، استفاده کنید. تصویر باید در زیر نور نشان داده شود، اگرچه بسیار کم رنگ است.

حالت صرفه‌جویی در انرژی و تایمرهای اتوماتیک را خاموش کنید. این حالت‌ها باعث ‌می‌شوند تلویزیون شما به طور غیرمنتظره‌ای خاموش شود. با رفتن به تنظیمات و بخش تایمرهای خاموشی، آن‌ها را خاموش کنید. با انجام این کار مطمئن می‌شوید که تلویزیون به اندازه کافی برق مصرف می‌کند و در بهترین حالت کار کند.

مراجعه به متخصصان، وقتی تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد

مراجعه به متخصصان، وقتی تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد

برای این مشکل که تلویزیون دوو صدا دارد تصویر ندارد، دلایل زیادی وجود دارد که می‌توان به دماهای بیش از حد یا خرابی پنل اشاره کرد. بیشتر دلایل این مشکل، برای رفع، به دانش، تجربه و تخصص احتیاج دارند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از خرابی بیشتر، هرگز خودتان برای تعمیر اقدام نکنید. در این مواقع بهترین روش، خدمات متخصصان حرفه‌ای و شرکت‌های ارائه‌دهنده تعمیرات تلویزیون‌ دوو است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 4.4]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش