علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی دوو

دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی دوو

از مهم ترین علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی دوو می توان به وجود نقص در عملکرد قطعات حساس و قطع شدن جریان برق اشاره کرد. بنابراین اگر در هر یک از قطعات دستگاه اختلالی به وجود بیاید، ممکن است که دستگاه سریعا خاموش شود. البته معمولا خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی، در دستگاه های قدیمی که مدت زیادی از عمر دستگاه گذشته باشد بیشتر دیده می شود. پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله که توسط مرکز تعمیر دوو دوو پشتیبان  ارائه شده است در کنار هم به  بررسی علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی دوو بپردازیم.

علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی دوو

  • قطع شدن برق
  • داغ شدن ترموستات
  • انسداد زباله در لوله جاروبرقی
  • قطع شدن سیم رابط جاروبرقی
  • پر بودن پاکت آشغال جاروبرقی
  • کثیف بودن فیلتر های جاروبرقی
  • نیم سوز شدن موتور جاروبرقی

قطع شدن برق

یکی از ابتدایی ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی، قطع شدن برق می باشد. یعنی ممکن است که به طور ناگهانی دو شاخه از پریز برق خارج شده باشد، یا برق منزل قطع شده باشد و یا برق منزل دچار نوسانات شده باشد و… . که اگر هر یک از این موارد نیز اتفاق بیوفتند، اصلا هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد و شما مطمئن خواهید بود که دستگاه شما سالم است. همچنین توصیه می شود که دستگاه را مستقیما به برق وصل کنید و از سه راهی استفاده نکنید. بنابراین، این موارد اصلا مشکل تلقی نمی شوند. ایراد اصلی دقیقا جایی است که قطعات داخلی خود دستگاه با مشکل مواجه شوند.

داغ شدن ترموستات

امروزه در تمامی جاروبرقی های دوو، قطعه ای به نام ترموستات وجود دارد. ترموستات در صورت داغ شدن بیش از حد موتور، دستگاه را خاموش می کند. معمولا اگر بیش از نیم ساعت از دستگاه استفاده کنید، موتور داغ می شود و ترموستات شروع به کار می کند و دستگاه را خاموش می کند. داغ شدن موتور بعد از چندین دقیقه استفاده، یک امر کاملا طبیعی می باشد و فعال شدن ترموستات بعد از داغ شدن موتور جهت جلوگیری از سوختن موتور نیز در واقع یک عملکرد صحیح برای ترموستات می باشد. اگر خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی، به علت داغ شدن دستگاه و روشن شدن ترموستات اتفاق افتاده، شما باید به دستگاه اجازه ی استراحت بدهید و بعد از خنک شدن مجدد دستگاه را روشن کنید.

همچنین گاهی ممکن است که خاموش شدن جاروبرقی به علت خرابی ترموستات اتفاق افتاده باشد، در این صورت شما باید ترموستات را بررسی کنید و در صورت نیاز ترموستات را تعویض کنید. اما گاهی ممکن است که موتور بیش از حد داغ شود. در دلایل بعدی، این موضوع را بیشتر پوشش دهی می کنیم که چرا موتور جاروبرقی بیش از حد داغ می شود و در صورت داغ شدن سریع موتور، دستگاه به طور ناگهانی خاموش می شود.

انسداد زباله در لوله جاروبرقی

یکی از علت های داغ شدن موتور جاروبرقی دوو، انسداد زباله در لوله جاروبرقی می باشد. برای حل این مشکل، شما به راحتی می توانید لوله تلسکوپی، خرطومی و قسمت پارویی دستگاه را بررسی کنید و در صورت گیر کردن زباله در این بخش ها، زباله را بیرون بکشید و گرفتگی را بر طرف کنید. توجه داشته باشید که مسدود بودن لوله جاروبرقی، می تواند منجربه سوختن موتور جاروبرقی شود.

قطع شدن سیم رابط جاروبرقی

خیلی از ما عادت داریم که هنگام استفاده از جاروبرقی، سیم دستگاه را تا جایی که راه دارد می کشیم تا بتوانیم تمام قسمت ها را جارو کنیم و معمولا از روی تنبلی دستگاه را به یک پریز برق نزدیکتر وصل نمی کنیم، همین موضوع سبب می شود که سیم در محل اتصال کشیده شود و به مرور آن قسمت قطع شود. در رابطه با این موضوع باید به شما بگوییم که تا جایی که می توانید مراقب باشید که سیم بیش از حد کشیده نشود تا ارتباط سیم با موتور قطع نشود، همچنین در صورت قطعی سیم باید تعمیرکار ایراد را رفع کند.

پر بودن پاکت آشغال جاروبرقی

همانطور که پیش تر اشاره کردیم در صورت داغ شدن بیش از حد موتور، ترموستات، دستگاه را خاموش می کند. همچنین یکی از مهم ترین علل داغ شدن بیش از حد موتور، پر بودن کیسه زباله می باشد. وقتی پاکت کاملا پر باشد، آشغال وارد موتور می شود و مکش دستگاه نیز کم می شود و صدای غیر عادی نیز از دستگاه شنیده می شود و نهایتا دستگاه خاموش می شود و در بدترین حالت ممکن است که موتور دستگاه بسوزد.

کثیف بودن فیلتر های جاروبرقی

فیلتر های جاروبرقی مانند ریه برای دستگاه هستند که مسئولیت تنفس دستگاه را به عهده دارند. اگر تنفس در دستگاه به خوبی انجام نشود، قطعا دستگاه خفه می شود و به موتور که حکم قلب دستگاه را دارد آسیب جدی وارد می شود. بنابراین اگر جاروبرقی شما بعد از چند ثانیه خاموش می شود، باید فیلتر ها را بررسی کنید و در صورت کثیف بودن فیلتر ها باید آن ها را تعویض کنید. بهتر است که بعد از هر بار تعویض پاکت، فیلتر ها را نیز تعویض کنید. معمولا عمر فیلتر ها 6 ماه می باشد. توجه داشته باشید اگر فیلتر جاروبرقی شما قابل شستشو است، می توانید فیلتر ها را به راحتی بشویید، اما اگر فیلتر ها یکبار مصرف هستند، باید آن ها را تعویض کنید. توجه داشته باشید در صورت شستشوی فیلتر، باید یک روز اجازه بدهید که فیلتر ها کاملا خشک شوند و سپس فیلتر را داخل دستگاه قرار دهید.

نیم سوز شدن موتور جاروبرقی

از دیگر دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی، نیم سوز شدن موتور یا معیوب شدن قطعه ای در موتور می باشد. معمولا موتوری که نیم سوز شده باشد، عمر بسیار کوتاهی خواهد داشت و یعنی عمر موتور رو به اتمام است و به زودی موتور خواهد سوخت، که در صورت سوختن موتور نیز باید موتور تعویض گردد. همچنین از مهم ترین علائم سوختن موتور جاروبرقی دوو، می توان به کم شدن مکش، سر و صدای بیش از حد معمول و خاموش شدن دستگاه حین کار اشاره کرد.

جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی دوو

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با علت های خاموش شدن جاروبرقی دوو با شما عزیزان صحبت کردیم و گفتیم که این مشکل ممکن است که در اثر قطع برق، خرابی ترموستات، داغ شدن بیش از حد موتور به واسطه ی مسدود بودن لوله و فیلتر و پر بودن کیسه، خرابی موتور و… اتفاق افتاده باشد. اگر دستگاه شما از لحاظ برقی و خرابی قطعات داخلی با مشکل مواجه شده، توصیه می کنیم که تعمیرات دستگاه خود را به عهده ی یک تعمیرکار متخصص  در زمینه تعمیرات جاروبرقی دوو بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش