علت روشن نشدن جاروبرقی دوو

علت روشن نشدن جاروبرقی دوو

روشن نشدن جاروبرقی یکی از ایرادات شایع می باشد که صرف نظر از مدل و برند جاروبرقی، ممکن است برای هر دستگاهی پیش بیاید. روشن نشدن جاروبرقی دوو نیز ممکن است بنا به علل مختلفی اتفاق افتاده باشد. قطعا هنگامی که قصد استفاده از جارو برقی را دارید و متوجه می شوید که دستگاه شما روشن نمی شود، حس خوشایندی به شما دست نخواهد داد و تمایل دارید که هرچه سریع تر این مشکل رفع گردد. در این مقاله که توسط مرکز تعمیرات دوو دوو پشتیبان ارایه شده است قصد داریم تا به طور کامل به بررسی مهم ترین علل روشن نشدن جاروبرقی دوو بپردازیم، بنابراین پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

علل روشن نشدن جاروبرقی دوو

  • برق نداشتن پریز برق
  • قطع بودن سیم رابط
  • آسیب دیدگی سیم جمع کن
  • آسیب دیدگی کلید پاور
  • سوختن رله
  • سوختن موتور جاروبرقی دوو

برق نداشتن پریز برق

اگر جاروبرقی دوو شما روشن نمی شود، ممکن است که پریزی که از آن استفاده می کنید برق نداشته باشد. بنابراین باید مطمئن شوید که پریز سالم است یا نه. برای بررسی برق داشتن پریز برق منزل، می توانید از فازمتر یا ولت متر استفاده کنید. برای این منظور باید ولت متر را روی 250 ولت تنظیم کنید و میزان ولتاژ پریز برق را اندازه گیری کنید. توجه داشته باشید گاهی ممکن است که پریز برق، برق داشته باشد، اما ولتاژ آن پایین باشد، در این صورت باز هم ممکن است که جاروبرقی روشن نشود، زیرا سنسور موجود در جاروبرقی نوسانات برق یا کمبود برق را متوجه می شود و برای حفاظت از جاروبرقی، مانع روشن شدن دستگاه می شود.

قطع بودن سیم رابط

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که باعث می شود دستگاه شما روشن نشود، قطع بودن سیم رابط دستگاه می باشد. یعنی اگر در هر جایی از از سیم رابط اعم از دو شاخه، طول سیم یا محل اتصال سیم به موتور ( در قسمت سیم جمع کن )، مشکلی وجود داشته باشد، برق به موتور نمی رسد و جاروبرقی دوو روشن نمی شود. همچنین برای این که مطمئن شوید برق از سیم به موتور می رسد یا نه باید از ولت متر استفاده کنید. برای بررسی این موضوع باید بدنه ی جاروبرقی را باز کنید و دو شاخه را برق وصل کنید و ولتاژ خروجی سیم را اندازه گیری کنید ( خیلی مراقب باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید و اگر مهارت ندارید این کار را انجام ندهید ) و یا این که می توانید بدون این که دستگاه را به برق وصل کنید، با اتصال سیم های رابط به یکدیگر توسط اهم متر، وضعیت اتصال سیم را بررسی کنید.

آسیب دیدگی سیم جمع کن

مورد دیگری که باید آن را بررسی کنید سالم بودن سیم جمع کن می باشد. سیم جمع کن در واقع شامل یک حلقه ای می باشد که سیم دور آن جمع می شود و انتهای سیم جمع کن، سیم به موتور متصل می شود. سیم جمع کن دارای دو شاخک می باشد. یکی از شاخک ها فاز و دیگری نول می باشد، اگر حتی یکی از این شاخک ها قطع شده باشند، یا شاخک های سیم جمع کن به درستی به حلقه گردان وصل نشده باشند، برق به موتور نمی رسد و دستگاه روشن نمی شود.

آسیب دیدگی کلید پاور

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود، جاروبرقی روشن نشود، خرابی کلید پاور ( کلید استارت ) می باشد. کلید پاور ممکن است که به واسطه ی وارد شدن گرد و خاک یا وارد شدن فشار زیاد، بشکند و یا خراب شود، در این صورت فرمان روشن شدن به دستگاه به درستی انجام نمی شود. در نتیجه باید از سالم بودن کلید پاور مطمئن شوید، برای بررسی کلید پاور باید عقربه ی اهم متر در حالت روشن بودن دستگاه عدد صفر را نشان دهد و در حالت خاموش بودن عدد بی نهایت را نشان دهد. اگر نتیجه غیر از این بود، یعنی کلید پاور خراب است و باید کلید پاور را تعویض کنید. توجه داشته باشید برای خاموش و روشن کردن دستگاه هیچ وقت از پا استفاده نکنید، زیرا این کار در دراز مدت موجب شکستن کلید پاور خواهد شد.

سوختن رله

بررسی برخی از علل، کمی پیچیده تر می باشد. به عنوان مثال برخی از جاروبرقی های دوو دارای رله می باشند. کلید رله روی دسته ی جاروبرقی وجود دارد. این کلید وظیفه ی قطع و وصل کردن جریان برق به دستگاه را به عهده دارد. گاهی اوقات ممکن است که رله بسوزد، در نتیجه شما باید از سلامت یا معیوب بودن وضعیت رله مطلع شوید، برای تست رله باید از اهم متر استفاده کنید. همچنین برای این که دستگاه روشن شود، باید سیم های رابط رله سالم باشند تا مدار رله بسته شود و کلید قدرت عمل کند. توجه داشته باشید در صورت سوختگی رله باید این قطعه تعویض گردد.

سوختن موتور جاروبرقی دوو

موتور یکی از اجزای مهم در جاروبرقی می باشد و در واقع حکم قلب جاروبرقی را دارد. اگر موتور دستگاه دچار مشکل شود، عملکرد کلی دستگاه نیز با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین اگر تا این جای کار منشاء مشکل را پیدا نکردید، پس باید موتور را نیز بررسی کنید. زیرا ممکن است که روشن نشدن جاروبرقی دوو در اثر سوختن موتور اتفاق افتاده باشد. بنابراین باید موتور را تست کنید. تست موتور خیلی سخت نیست، فقط باید نکات ایمنی را رعایت کنید. برای تست موتور باید موتور را به طور مستقیم به برق وصل کنید. اگر موتور روشن شد، یعنی موتور سالم است و اگر موتور روشن نشد، یعنی متاسفانه موتور سوخته است و باید یک موتور جدید متناسب با مدل دستگاهتان را خریداری کنید. از جمله ی مهم ترین عواملی که باعث سوختن موتور جاروبرقی دوو می شوند، می توان به خیس شدن موتور یا قرار داشتن دستگاه در فضای دارای نم و رطوبت زیاد ( در اثر قرار داشتن دستگاه در محیط نم دار یا جاروکشیدن مایعات )، وارد شدن فشار زیاد به موتور ( استفاده ی طولانی مدت )، گذشت زمان و مستهلک شدن دستگاه و… اشاره کرد.

برطرف کردن علل روشن نشدن جاروبرقی دوو

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با مهم ترین علت های روشن نشدن جاروبرقی دوو با شما عزیزان صحبت کردیم و گفتیم که این مشکل ممکن است بنا به علل مختلفی مثل نبود برق یا مشکلات فنی در داخل دستگاه اتفاق بیوفتد. جهت رفع مشکل روشن نشدن جاروبرقی دوو باید مواردی از قبیل پریز برق خانه، دو شاخه برق دستگاه، سیم رابط دستگاه، سیم جمع کن، کلید پاور، رله، موتور و… بررسی شوند تا منشاء مشکل پیدا شود و سپس اقدامات لازم اعم از تعمیرات یا تعویض قطعات، جهت رفع این مشکل انجام شود. چنانچه تخصصی در این زمینه ندارید پیسنهاد ما به شما این است که تعمیرات دستگاه خود را به عهده ی یک تعمیرکار متخصص  در زمینه تعمیرات جاروبرقی دوو بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش