علل جمع شدن آب کف طبقات یخچال فریزر دوو

دلایل جمع شدن آب کف طبقات یخچال فریزر دوو

جمع شدن آب کف طبقات یخچال در یخچال فریزر دوو می تواند بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد، اما مسئله ای که واضح است، این  است که جمع شدن آب کف یخچال اصلا خوشایند نیست و در تعمیر آن اصلا نباید تعلل کرد، زیرا همین مشکل به ظاهر ساده می تواند منجربه خسارت مالی بسیار زیادی شود و همچنین باعث آسیب جدی به ستون و درب یخچال شود و در نتیجه باعث خرابی کامل دستگاه شود.  

علت جمع شدن آب کف طبقات یخچال فریزر دوو

جمع شدن آب کف طبقات یخچال یکی از مشکلات شایعی می باشد که در یخچال فریزر دوو اتفاق می افتد. اما برای این که بتوانید این مشکل را برطرف کنید، باید ابتدا علت جمع شدن آب در درون یخچال را بفهمید، سپس با توجه به علت آن، اقدام به تعمیر دستگاه کنید. برخی از این مشکلات را خودتان می توانید به راحتی بر طرف کنید، اما برخی دیگر، نیازمند حضور یک تکنسین متخصص از تعمیرات یخچال دوو می باشد.

از علت های احتمالی جمع شدن آب کف طبقات یخچال در یخچال فریزر دوو، می توان به مشکلات مربوط به سیستم دیفراست، انسداد سوراخ درین، انسدا لوله درین، یخ زدگی سوراخ درین، یخ زدگی لوله درین، پارگی و سوراخ شدن لوله درین، آب شدن یخ پلاستافوم، خرابی ناودان، نشت گاز مبرد، نزدیک بودن لوله درین به قسمت فریزر اشاره کرد. ما در ادامه به بررسی علت های جمع شدن آب کف طبقات یخچال در یخچال فریزر دوو می پردازیم.

مشکلات مربوط به سیستم دیفراست

سیستم دیفراست یا سیستم برفک زدایی یا سیستم یخ زدایی، به چرخه ای گفته می شود که در آن برفک و یخ های روی اواپراتور توسط سنسور تشخیص داده می شود و توسط المنت آب می شود. و آب حاصل از ذوب این یخ ها، از طریق لوله درین ( لوله تخلیه ) به درون ظرف تخلیه که نزدیک کمپرسور قرار دارد هدایت می شود. کمپرسور با گرمایی که از خود تولید می کند، منجربه تبخیر آب موجود در ظرف تخلیه می شود. بدین تریتیب علاوه بر تبخیر آب مربوط به یخ زدایی، کمپرسور نیز خنک می شود. ترموفیوز نیز در این چرخه، وظیفه دارد تا قطع و وصل کردن المنت را انجام دهد. در نتیجه اگر هر یک از این قطعات ( ترموفیوز، سنسور دیفراست، المنت و یا برد ) خراب باشند، باعث می شود تا مشکلاتی برای سیستم دیفراست ایجاد شود، یکی از این مشکلات جمع شدن آب کف طبقات یخچال در یخچال فریزر می باشد.

انسداد سوراخ درین و لوله درین

سوراخ درین در یخچال فریزر دوو، در پشت جا میوه ای و در قسمت یخچال قرار گرفته است. سوراخ درین دارای دهانه ی کوچکی می باشد که به راحتی می تواند به وسیله ی گیر کردن آشغال یا ذرات مواد غذایی مسدود شود. همچنین لوله درین می تواند به وسیله ی ذرات مواد غذایی یا به وسیله ی رسوبات آب، مسدود شود. در صورتی که سوراخ درین یا لوله درین مسدود باشند، آب نمی تواند به ظرف تخلیه که در پشت یخچال قرار دارد، منتقل شود و باعث می شود که آب درون طبقات یخچال و یا درون جا میوه ای بریزد و در آن جا جمع شود. برای از بین بردن انسداد سوراخ و لوله درین، می توانید از یک سیم ضخیم استفاده کنید همچنین می توانید با استفاده از محلول دو لیوان آب و دو قاشق جوش شیرین، آشغال های موجود در لوله تخلیه را خارج کنید. همان طور که گفته شد، سوراخ و لوله درین پشت جا میوه ای قرار دارد و به خارج یخچال و نزدیک کمپرسور هدایت می شود.

سوراخ شدن لوله درین

اگر لوله تخلیه ( لوله درین ) دارای انسداد باشد، باید انسداد را توسط یک سیم مفتولی و توسط آب گرم و جوش شیرین بر طرف کرد، اما در حین انجام این کار ممکن است که لوله تخلیه آسیب ببیند و یا سوراخ شود، در این صورت هنگام دیفراست، آب از این ناحیه خارج می شود و به درون یخچال می ریزد. در این صورت باید لوله درین را تعویض کنید.  

یخ زدگی لوله درین و سوراخ درین

بخاطر وجود مشکلاتی در سیستم دیفراست و یا بخاطر نزدیک بودن لوله درین به قسمت فریزر، ممکن است که سوراخ درین و لوله درین دچار یخ زدگی شود و در نتیجه زمانی که دیفراست انجام شود، امکان رد شدن آب از سوراخ درین و لوله درین امکان پذیر نباشد و آب درون ناودان جمع شود و باعث سر ریز شدن به درون یخچال شود. شما می توانید یخ زدگی لوله درین را به راحتی و با استفاده از آب داغ باز کنید.

آب شدن یخ پلاستافوم

پلاستافوم یک پوشش از جنس فوم در یخچال های نوفراست می باشد که برای محافظت از اواپراتور طراحی شده است. این فوم آب را به خود جذب می کند و از آن جایی که پلاستا فوم در نزدیکی اواپراتور قرار دارد، باعث می شود تا آب تبدیل به برفک یا یخ بشود و زمانی که دستگاه به حالت دیفراست می رود، یخ و برفک روی پلاستافوم، آب می شود و در صورتی که لوله درین سوراخ باشد، این آب به درون یخچال ریخته می شود.  

خرابی ناودان

ناودان از جنس گالوانیزه می باشد. گاهی ممکن است که این ورق به واسطه ی مرور زمان و بر اثر زنگ زدن سوراخ شود و در نتیجه، زمانی که عمل دیفراست انجام شد و آب در این ناودان جمع شد، مقداری از آب نشت می کند و این نشت آب به داخل یخچال ریخته می شود که همین امر باعث تجمع آب در یخچال می شود. همچنین اگر این ناودان دارای شیب نا مناسبی باشد، باعث می شود که آب باز هم به درون یخچال سر ریز شود.

نشت گاز مبرد

بله درست متوجه شدید، نشت گاز نیز می تواند باعث جمع شدن آب کف یخچال شود. به عبارتی زمانی که گاز نشتی داشته باشد، دمای قسمت فریزر در یخچال فریزر دوو مطلوب نمی باشد و این مسئله باعث می شود تا دستگاه برای خنک کردن فریزر یک سره کار کند. یکسره کار کردن دستگاه، باعث می شود تا قسمت فریزر پر از یخ و برفک شود، در نتیجه زمانی که دستگاه روی حالت دیفراست می رود، مجبور است که حجم زیادی از برفک و یخ را آب کند و از آن جایی که سوراخ درین یخ زده است، آب های موجود در درین، به درون یخچال سر ریز می شوند.

نزدیک بودن لوله درین به قسمت فریزر

گاهی ممکن است علت جمع شدن آب در یخچال به خاطر نزدیک بودن لوله درین به فریزر باشد. به عبارتی اگر لوله درین فاصله ی نزدیکی به یخچال فریزر داشته باشد، هنگام تخلیه آب، آب یخ می زند و باعث می شود تا آب از بالا و در قسمت درین سر ریز شود. در نتیجه تنها راه حل این مشکل این است که روی لوله درین المنت نصب شود تا از یخ زدن آب در لوله درین جلوگیری شود و هنگام یخ زدن، المنت یخ را ذوب کند. همچنین می توان از یک روش دیگر نیز استفاده کرد، آن هم بریدن قسمتی از پشت یخچال و فاصله دادن لوله درین از بدنه ی یخچال فریزر می باشد. لازم به ذکر است که این مشکل در واقع یک نقص در طراحی به حساب می آید و برای رفع این مشکل لازم است که حتما یک تکنسین متخصص دستگاه شما را بررسی کند و نظر نهایی را بدهد.

پیشگیری از جمع شدن آب درکف طبقات یخچال دوو

نکات تکمیلی

  • حتما قبل از هر گونه اقدام به بررسی و تعمیرات یخچال، آن را از برق جدا کنید. در غیر این صورت ممکن است آسیب جدی و جبران ناپذیری به شما وارد شود.
  • اگر خودتان دارای تجربه، دانش و مهارت کافی در زمینه ی تعمیرات پیچیده یخچال فریزر دوو نمی باشید، هرگز اقدام به تعمیر یخچال نکنید و در اولین فرصت با مرکز تعمیرات دوو  تماس بگیرید تا مشکل یخچال شما به نحو احسنت بر طرف شود.
  • بررسی و باز کردن لوله تخلیه یک کار نسبتا سخت و زمان بر می باشد و نیاز به تخصص دارد. و در صورتی که این کار به درستی انجام نشود، می تواند آسیب جدی به دستگاه وارد کند.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش