شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال دوو

شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال دوو

شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال فریزر یا ساید بای ساید دوو می تواند بنا به دلایل مختلفی اتفاق بیوفتد. به عنوان مثال کاهش افت سرما در یخچال فریزر باعث می شود تا مواد غذایی به طور کامل یخ نزنند و حالت شل شدگی داشته باشند و همچنین در یخچال نیز باعث می شود تا مواد غذایی خراب فاسد شوند و یا کپک بزنند. در نتیجه بررسی این موضوع دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد، و نباید نسبت به آن بی توجه باشیم.

علت شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال فریزر یا ساید بای ساید دوو

 • روشن نبودن یخچال
 • خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر
 • باز ماندن درب یخچال فریزر برای مدت طولانی
 • چیدمان غیر صحیح مواد غذایی درون یخچال فریزر
 • خرابی سوئیچ لامپ یخچال
 • نشت گاز مبرد
 • خرابی کمپرسور
 • تنظیم نبودن ترموستات
 • خرابی فن اواپراتور
 • نوسانات ولتاژ برق منزل
 • خرابی سنسور دما یا ترمیستور
 • کثیف بودن سیم پیچ های اواپراتور

روشن نبودن یخچال

شاید به ظاهر مسخره باشد، اما یکی از عمده دلایل شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال ساید بای ساید دوو، یا افت سرما در فریزر، خاموش بودن دستگاه می باشد. گاهی ممکن است که فیوز منزل پریده باشد و یا این که یکی از افراد خانواده از پریز برق برای روشن کردن وسیله ی برقی استفاده کرده باشد و یادش رفته باشد که مجدد دو شاخه ی یخچال را به پریز برق وصل کند. و یا این که ممکن است که برق منزل برای مدتی قطع شده باشد و یا این که ممکن است پریز برق منزل دچار مشکل شده باشد و نیاز به بررسی سیم کشی منزل باشد. بنابراین قبل از هر چیزی باید مطمئن شوید که دستگاه شما به برق وصل شده باشد. اما اگر دستگاه به برق وصل باشد، حالا باید موارد دیگری را بررسی کنید.

خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر

یکی از مهم ترین دلایل افت سرما در یخچال فریزر، و شل شدن مواد غذایی موجود در فریزر، خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر می باشد. در صورتی که لاستیک دور درب خراب باشد، گرما و رطوبت وارد یخچال می شوند و مانع از عملکرد صحیح یخچال می شوند. بنابراین باید لاستیک دور درب را تعویض کنید.

باز ماندن درب یخچال فریزر برای مدت طولانی

گاهی ممکن است که درب یخچال برای مدت طولانی باز مانده باشد و یا این که چیدمان بد مواد مواد غذایی در یخچال، مانع از بسته شدن کامل درب شوند. در این صورت مانند حالت قبلی، گرما و رطوبت وارد دستگاه می شود و باعث می شوند که درون محفظه ی فریزر گرم شود و مواد غذایی شروع به ذوب شدن کنند.

چیدمان غیر صحیح مواد غذایی درون یخچال فریزر

چیدمان اشتباه مواد غذایی، یا قرار دادن مواد غذایی خیلی زیاد روی هم، باعث می شود تا گردش هوا در یخچال انجام نشود. و در نتیجه فضای داخل یخچال فریزر گرم می شود و همین گرمای داخل فریزر باعث می شود تا مواد غذایی به خوبی یخ نزنند و یا این که مواد غذایی منجمد نیز شل شوند.

خرابی سوئیچ لامپ یخچال

یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث شل شدن مواد داخل فریزر در یخچال فریزر دوو شود، خرابی کلید یا سوئیچ خاموش – روشن لامپ می باشد. به عبارتی اگر کلید خاموش و روشن درب خراب باشد، زمانی که درب بسته است، لامپ خاموش نمی شود و در نتیجه یخچال فکر می کند که درب هنوز باز است و لامپ به صورت مداوم روشن خواهد ماند، قطعا روشن بود یکسره لامپ باعث ایجاد گرما می کند و همین گرما می تواند باعث گرم شدن مواد غذایی درون یخچال فریزر شود.

نشت گاز مبرد

نشت گاز مبرد یا کم شدن سطح گاز مبرد باعث می شود تا سرمای کافی در یخچال وجود نداشته باشد. اگر لوله های انتقال گاز مبرد، سوراخ شده باشند، گاز نشت می کند و در نتیجه نشت گاز باعث می شود تا سطح گاز در لوله ها پایین باشد و یا این که کلا همه ی گاز مبرد ( گازی که برای سرد کردن فضای یخچال استفاده می شود ) به طور کامل تمام شود، در نتیجه سرما سازی در یخچال فریزر اتفاق نمی افتد و فضای فریزر گرم می شود.

خرابی کمپرسور یخچال دوو

خرابی کمپرسور

کمپرسور یا موتور در واقع همان قلب دستگاه می باشد، بنابراین در صورتی که کمپرسور خراب باشد، می تواند مشکلاتی در سرد سازی اتفاق بیوفتد. کمپرسور می تواند بخاطر فرسودگی در اثر گذشت زمان، ضربه، کمبود گاز دچار مشکل شود. همچنین رله و اورلود موتور را نیز باید بررسی کنید. رله و اورلود موتور را نیز باید با استفاده از مولتی متر تست کنید.

تنظیم نبودن ترموستات

گاهی گرم شدن فضای فریزر می تواند بخاطر تنظیم نبودن ترموستات اتفاق افتاده باشد. کم بودن درجه ی ترموستات، می تواند باعث گرم شدن فریزر شود. همچنین در صورتی که دمای روی عدد اشتباهی تنظیم شده باشد ( مثلا به صورت اتفاقی دستتان خورده باشد ) فضای درون فریزر گرم می شود، اما گاهی ممکن است که خود ترموستات خراب باشد و شما دمای را روی یک عددی تنظیم کنید، اما دمای واقعی دستگاه متفاوت باشد، در این صورت ترموستات خراب شده است. برای پی بردن به خرابی ترموستات می توانید دمای مورد نظرتان را تنظیم کنید و یک دما سنج هم درون دستگاه قرار دهید، اگر دمای تنظیم شده، با دمای روی دما سنج یکسان نبود، می فهمید که ترموستات خراب شده است.

خرابی فن اواپراتور

فن اواپراتور طراحی شده تا هوای خنک را به در درون دستگاه به گردش در بیاورد. اگر این فن خراب شده باشد و نچرخد، گرش هوای سرد اتفاق نمی افتد. این مشکل می تواند در اثر شکستگی لبه ها و پروانه های فن و یا بخاطر خرابی موتور فن اتفاق افتاده باشد. در این صورت بخاطر عدم گردش هوای سرد، فضای درون فریزر گرم می شود.

نوسانات ولتاژ برق منزل

بالا و پایین شدن ولتاژ می تواند آسیب های جدی را به یخچال شما وارد کند. نوسانات ولتاژ برق منزل، باعث می شود تا برد فرمان به درستی کار نکند و در نتیجه زمان دیفراست و کار کردن موتور دچار اختلال شود. بنابراین، تمام این موارد باعث افت سرما در فریزر می شود.

خرابی سنسور دما یا ترمیستور

درجه حرارت درون یخچال فریزر، دائما توسط سنسور دما یا ترمیستور کنترل می شود. سنسور دما در نزدیکی ورودی هوا قرار دارد و دو سیم به آن وصل شده است. اطلاعات حاصل از سنسور در برابر دما، روی عملکرد فن ها، دمپر، و کمپرسور تاثیر می گذارد. بنابراین یک سنسور خراب می تواند روی گرم شدن فریزر نیز تاثیر بگذارد، زیرا فرمان لازم برای روشن کردن فن یا کمپرسور به برد صادر نمی شود.

کثیف بودن سیم پیچ های اواپراتور

سیم پیچ اواپراتور، به لوله هایی در پشت یخچال فریزر گفته می شود، که گاز مبرد را از خود عبور می دهد و مبرد مایع طی فرآیندی تبدیل به بخار ( گاز )، می شود که همین امر باعث خنک سازی فضای داخل یخچال و حذف گرمای درون یخچال فریزر می شود. حال اگر لوله های اواپراتور ( سیم پیچ اواپراتور یا کویل )، توسط گرد و خاک پوشانده شوند، این چرخه با مشکل مواجه می شود. سیم پیچ اواپراتور باید به صورت منظم و دوره ای تمیز شود، برای تمیز کردن کویل ها می توانید از یک برس نرم یا یک پارچه استفاده کنید. همچنین سیم پیچ اواپراتور را با سیم پیچ کندانسور اشتباه نگیرید. البته وجود گرد و خاک روی سیم پیچ اواپراتور یک اتفاق نسبتا نادری می باشد. و اصولا سیم پیچ اواپراتور بخاطر یخ زدگی مشکل ساز می شود.

نکات تکمیلی

 • قبل از هر گونه اقدام در رابطه با بررسی یا تعمیر یخچال فریزر یا یخچال ساید بای ساید دوو، حتما برق دستگاه را جدا کنید.
 • برخی از بررسی ها ساده می باشند و نیاز به تخصص بالا ندارند، مثل بررسی وصل بودن برق، بررسی تنظیمات دمای دستگاه و… ، در نتیجه قبل از تماس با تکنسین، برای بررسی این قسمت ها، می توانید به راحتی خودتان این کار را انجام دهید، اما برخی از بررسی ها و تعمیرات نیاز به مهارت و تجربه بالا دارند، به عنوان مثال بررسی کمپرسور، بررسی نشت گاز و… ، در این صورت باید از تکنسین متخصص تعمیرات یخچال دوو کمک بگیرید.  
 • تنها در صورتی که مهارت و تخصص و تجربه ی کافی در زمینه ی تعمیرات یخچال را دارید، اقدام به تعمیر دستگاه کنید، در غیر این صورت حتما باید با مرکز خدمات پس از فروش دوو تماس بگیرید و برای تعمیر دستگاهتان درخواست تکنسین بدهید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش