علت جرقه زدن ماکروویو دوو

علت جرقه زدن مایکروویو و ماکروفر دوو

معضلات گرم کردن غذا با مایکروویو

امروزه مایکروویوها به یکی از اصلی‌ترین وسایل برقی هر خانه‌ای تبدیل شده‌اند که می‌توانند در یک دقیقه حتی کمتر مواد غذایی منجمد را برای خوردن آماده کنند. مایکروویوهای شرکت دوو در ایران به یکی از پرفروش‌ترین‌های این عرصه تبدیل شده‌اند که از کیفیت بالایی برخوردار هستند و قیمت آنها نیز نسبت به سایر رقبا کمی بهتر است. اما گاهاً پیش می‌آید که مایکروویو به هنگام گرم کردن غذا جرقه بزند. در این مطلب قصد داریم تا از علت جرقه زدن مایکروویو دوو پرده برداریم. گرچه جرقه زدن می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد اما ماهیت همه آنها یکی است و برای جلوگیری کردن از آسیب احتمالی بیشتر بهتر است دستگاه را از برق بیرون بکشید. وقتی می‌گوییم ماهیت دلایل جرقه زدن مایکروویو یکی است به این معناست که جرقه زدن نه تنها در مایکروویوهای شرکت دوو بلکه در سایر مایکروویوها هم دیده شده‌اند. پس اگر از مایکروویو استفاده می‌کنید خواندن این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.

علل جرقه زدن مایکروویوهای دوو:

تکه‌های غذا

از رایج‌ترین دلایلی که باعثِ جرقه زدن مایکرووهای دوو می‌شود، قطره‌های روغن، چربی و خرده موادغذایی جامانده در دستگاه است. لذا پیشنهاد می‌کنیم پس از هربار استفاده از دستگاه، محفظه مایکروویو، دیواره‌ها و سقف آن را با دستمال مرطوب کاملا تمیز کنید. همچنین اگر صفحه گردان مایکروویو دوو شما جدا می‌شود، بهتر است آن را از دستگاه خارج کنید و با آب و صابون کاملا بشویید و پس از خشک شدن کامل سر جایش قرار دهید.

قطعات فلزی

یادتان باشد حتی ذره کوچکی از فویل هم می‌تواند علت جرقه زدن مایکروویو دوو شود. تکه سیم‌های جا مانده از اسکاچ، قطعه کوچکی از روکش فویلی غذاهای آماده، قاشق و چنگال و غیره همگی می‌توانند از دلایل جرقه زدن دستگاه شما باشند. بنابراین پیشنهاد می‌شود تا جایی که امکان دارد از ظروفی که مخصوص مایکروویو هستند استفاده کنید و یا قبل از روشن کردن دستگاه، حتما از خالی بودن محفظه آن اطمینان حاصل کنید. برای دست بردن به داخل محفظه مایکروویو های دوو یا هر برند دیگری بهتر است آن را از برق بیرون بکشید.

آسیب‌دیدگی پایه فلزی

تمامیِ مایکروویوها دارای یک پایه (عمدتاً سه پایه) فلزی هستند که به مرور زمان دچار فرسایش می‌شود و رنگ و جلای آن از بین می‌رود. از بین رفتن رنگ و جلای یک تکه کوچک از این پایه فلزی می‌تواند علت اصلی جرقه زدن مایکروویو شما باشد. برای بررسی پایه فلزی مایکروفر باید آن را بیرون بکشید و پایه‌ها و سینی آن را چک کنید. در صورتی که رنگ یا پلاستیک زیرپایه‌های آن از بین رفته باشد، باید به فکر تهیه یک پایه فلزی جدید باشید. پایه فلزی اگر سالم باشد و با رنگ تمامِ سطوح آن پوشیده شده باشد هرگز باعث جرقه زدن مایکروویو نخواهد شد.

تا اینجای مطلب از سه علت جرقه زدن مایکروویو های دوو پرده برداشتیم. برای رفع این سه مورد می‌توانید خودتان دستگاه را چک کنید. در صورتی که علت جرقه زدن مایکروفر دلایل فنی باشد، برای رفع آن باید از تکنسین مجرب  در زمینه تعمیر ماکروفر دوو استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم به صورت خودسرانه اجزای اصلی مایکروفر را باز نکنید، چرا که این دستگاه دارای تشعشعات بسیار پرقدرتی است که می‌تواند حتی باعث مرگ انسان شود.

خرابی همزن

علت بعدی جرقه زدن مایکروویو های دوو ممکن است از خرابی همزن دستگاه باشد. وظیفه اصلی همزن در مایکروفر توزیع یکنواخت گرمایی است که توسط قطعه مگنترون تولید شده است. همزن به پخت یکنواخت مواد غذایی در مایکروویو کمک می‌کند و در صورتی که با مشکل مواجه شود، گرما در یک قسمت از دستگاه متمرکز می‌شود. در نتیجه، سوختگی و جرقه زدن اتفاق می‌افتد.

عیب‌یابی همزن باید توسط تکنسین این نوع دستگاه‌ها انجام بگیرد و افراد غیرمتخصص می‌توانند باعث آسیب بیشتر به مایکروویو و حتی خودشان شوند.

از بین رفتن کاور انتشار امواج

همه مایکروویو های شرکت دوو روی دیواره درونی محفظه آنها، یک پوشش مستطیلی وجود دارد که کاور انتشار امواج نامیده می‌شود. وظیفه این کاور هدایت حرارت به قسمت مرکزی دستگاه (جایی که ظرف غذای شما قرار دارد) است.

پس از استفاده متوالی از دستگاه ممکن است ذرات غذا به روی این کاور بنشیند، در این صورت گرمای مگنترون این ذرات ریز غذایی را می‌سوزاند که در نتیجه باعث جرقه زدن در مایکروویو می‌شود. برای اینکه این مشکل کوچک منجر به مشکلات بزرگتری مانند آسیب دیدن سر نازل نگردد، بهتر است هر چه سریعتر دستگاه توسط تکنسین مجرب بررسی شود.

سوختن دیود مایکروویو

کار نکردن یا سوختن دیود مایکروویو های دوو از شایعه‌ترین دلایل جرقه زدن در محفظه داخلی دستگاه به شمار می‌رود. این قطعه وظیفه ایجاد ولتاژ بالا در مدار را دارد که سوختن و کار نکردن آن باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شود.

هرگز به صورت خودسرانه دیود مایکروویو را تعمیر یا تعویض نکنید، دیود به علت ولتاژ بسیار بالایی که دارد، خطر برق گرفتگی آن بیش از اندازه بالا است.

خرابی مگنترون مایکروویو های دوو

قطعه مگنترون را می‌توان اصلی‌ترین قطعه بکار رفته در هر مایکفروی در نظر گرفت. با خرابی این قطعه جرقه زدن مایکروویو دور از انتظار نخواهد بود. برای بررسی این قطعه نیز حتما دستگاه باید پیش تکنسین مایکروویو های شرکت دوو باز شود.

اتصال درونی

سیم‌پیچی‌های هر دستگاه الکتریکی ممکن است پس از مدتی دچار استهلاک شود و عایق آنها از بین رود. علت اصلی جرقه زدن به همراه دود کردن مایکروویوهای دوو اتصالات درونی است که می‌توانند خسارات بسیار زیادی را به بدنه دستگاه وارد کنند.

خرابی سینی مایکروویو

محرک مایکروویو موجب چرخش سینی دستگاه می‌شود تا گرما به صورت مساوی به ماده غذایی برسد. اگر این سینی از حرکت باز بایستد، حرارت در یک ناحیه دستگاه متمرکز می‌شود و باعث جرقه زدن در محفظه دستگاه می‌شود.

نچرخیدن سینی در مایکروویو های دوو دو دلیل عمده دارد: ممکن است موتور محرک شکسته باشد یا اینکه تسمه آن پاره شده باشد. در هر صورت باید توسط تکنسین دستگاه شما بررسی شود.

جلوگیری از جرقه زدن مایکروفر دوو

وقتی جرقه زدن با صداهای عجیب و غریب همراه می‌شود

بهتر است برای جلوگیری کردن از هرگونه مشکل و معضلی مایکروویو دوو هر شش ماه یکبار توسط تعمیرکار مخصوص بررسی شود. ایرانی‌ها به دلایل گوناگون سرویس دستگاه‌های برقی را هرگز جدی نمی‌گیرند که این برای آنها به مراتب گران‌تر تمام خواهد شد.

اما وقتی جرقه زدن با دود و سر و صداهای عجیب همراه می‌شود به این معنا است که دستگاه شما هرچه سریع‌تر باید خاموش شود. در ادامه از چند علت اصلی این مشکلات در مایکروویو های دوو صحبت کرده‌ایم:

خراب شدن فن‌های تهویه

فن‌های تهویه نقش کاملا کلیدی در مایکروویوها ایفا می‌کنند. برای این که فن‌های تهویه دستگاه شما با مشکل مواجه نشوند بهتر است آن را در محلی قرار دهید که امکان عبور هوا وجود دارد. وقتی فن‌های تهویه هوا برای خنک کردن موتور با مشکل روبه‌رو شوند، پس از مدتی خراب یا نیم سوز خواهند شد که این موضوع علت جرقه زدن و تولید صدا در مایکروویو های دوو است. اگر به این موضوع توجه نکنید، ممکن است فشار مضاعفی به دستگاه شما وارد شود و در نتیجه به آسیب‌های جدی‌تری مانند سوختن برد اصلی منجر گردد.

خرابی موتور کوپلینگ

خراب شدن موتور کوپلینگ به ندرت علت جرقه زدن مایکروویو های دوو می‌شود، اما هنگامی که موتور کوپلینگ دستگاه شما مدت زمان طولانی خراب بماند و به آن توجه نکنید، ممکن است دستگاه شما دود و سر و صدای خیلی زیادی ایجاد کند.

سخن پایانی

هر دستگاه برقی می‌تواند خراب شود و این موضوع اصلا دور از انتظار نیست. اما دستگاه مایکروویو به دلیل این که تشعشعات بسیار قوی منتشر می‌کند تعمیر و باز کردن آن هرگز نباید توسط افراد غیرفنی و ناآشنا انجام گیرد. برای حفظ جان و مال خود بهتر است در صورت مشاهده کوچک‌ترین مشکل سریعاً دستگاه را از برق بیرون بکشید و با مراکز تعمیرات و خدمات پس از فروش دوو تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

4 thoughts on “علت جرقه زدن مایکروویو و ماکروفر دوو”

 1. زینب یوسفی رامندی

  سلام
  مایکروفر دوو که چند سالی هست که خریداری کردم؛چند روزی هست که وقتی روشنش میکنم جرقه میزنه؛ و حتی بدون سینی و پایه هم امتحان کردم ولی باز هم جرقه میزنه
  علت چی هستش؟
  و چقدر هزینه برای تعمیرش لازمه؟

 2. سلام من چندساله ماکروویو دوو خریدم اما یک ماهه دارم ازش استفاده میکنم، یک نقطه از ماکروویو جرقه میزنه ،به طوری که همون نقطه از سینی رو سوزانده، هر ظرف دیگه ای که میذارم داخلش همون نقطه غدا میسوزه

  1. دیبا پشتیبان

   سلام ممکنه از ترانس باشه ایراد یا ممکنه بخاطر سینی باشه

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش