علت خرابی فن یخچال فریزر دوو

علت خرابی فن یخچال فریزر دوو

خرابی فن یخچال فریزر دوو؛ مشکل رایج یخچال های این برند

دوو از برندهای معروف و محبوب دنیا است که یکی از زمینه های فعالیت آن، لوازم خانگی است. یخچال فریزر دوو یکی از تولیدات پر طرفدار این برند در زمینه لوازم خانگی است. کیفیت مناسب و طول عمر بالا دو ویژگی مهم یخچال فریزرهای دوو هستند اما این محصولات با کیفیت هم ممکن است در اثر استفاده نادرست دچار آسیب و خرابی شوند، برای مثال خرابی فن یخچال فریزر دوو یکی از مشکلات رایج در این یخچال ها است که در بیشتر موارد به دلیل عدم رسیدگی و مراقبت صحیح از یخچال بروز می کند. اگر این مشکل در یخچال فریزر شما هم بروز کرده است، در این مطلب که توسط نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان تهیه شده است با ما همراه باشید تا با راهکارهای رفع و جلوگیری از بروز مجدد آن آشنا شوید.

آشنایی با انواع فن در یخچال فریزر دوو؛ شرط اول عیب یابی

در گذشته تنها یک فن در یخچال ها وجود داشت که خرابی آن با نشانه هایی مانند سرو و صدای یخچال یا تغییر عملکرد آن مانند سرد نشدن یخچال و.. مشخص می شد. یخچال های امروزی اما بیش از یک فن دارند که هر کدام کاربرد مشخصی داشته و تاثیر متفاوتی در عملکرد یخچال دارند. خرابی هر کدام از این فن ها باعث از کار افتادن یا اختلال در کل سیستم یخچال می شود. به منظور عیب یابی و تشخیص مشکلی که باعث خرابی فن یخچال فریزر دوو شده است ابتدا باید با انواع فن های این یخچال آشنایی داشت که عبارتند از:

فن کندانسور

فن کندانسور یکی از فن هایی است که از ابتدا در بسیاری از یخچال ها وجود داشته و در یخچال های بدون برفک امروزی هم مورد استفاده قرار می گیرد. وظیفه فن کندانسور که در پشت یخچال قرار می گیرد، خنک کردن کویل هایی است که در کندانسور وجود دارد. از نشانه های خرابی فن یخچال فریزر دوو، در صورتی که ایراد از این فن باشد، سر و صدای ناهنجار به خصوص در بخش لوله های کندانسور را می توان نام برد. همچنین در صورتی که کندانسور در محل کویل ها گرم باشد هم نشان از خرابی این فن است و باید فورا برای تعمیر آن اقدام کرد.

فن کمپرسور

کمپرسور یکی دیگر از اجزای دارای فن در یخچال است که پشت دستگاه قرار دارد. در صورتی که عامل خرابی فن یخچال فریزر دوو، اشکال در فن کمپرسور باشد با سوختن موتور مشخص خواهد شد. فن کمپرسور موظف به خنک کردن سیم پیچ موتور در یخچال است و زمانی که دچار آسیب شده و عملکرد صحیحی نداشته باشد به سوختن و از کار افتادن موتور یخچال منجر خواهد شد.

فن اوپراتور یا تبخیر

یکی دیگر از فن هایی که در بیشتر یخچال های امروزی، به خصوص یخچال فریزرهای برند دوو وجود دارد و خرابی آن باعث تاثیر در عملکرد کلی یخچال می شود، فن اوپراتور یا تبخیر است. این فن در بخش فریزر تعبیه شده و در خنک کردن یخچال از طریق جذب گرمای هوا و انتقال آن به گاز یخچال، موثر است. ایجاد خرابی در این نوع از فن های یخچال فریزر دوو هم معمولا با سر و صداهای غیر معمول در قسمت فریزر، قابل تشخیص است. به منظور بررسی این فن ابتدا باید یخچال را از برق کشید. سپس باید محفظه اوپراتور از یخچال جدا کرد. در صورتی که هر گونه یخ زدگی در اوپراتور باش باید سیستم دیفراست را تعمیر کرد و در صورتی که تیغه های فن خراب شده باشند باید تیغه را تعویض کرد.

فن داخلی

در یخچال های امروزی یک فن دیگر هم وجود دارد و آن فن داخلی است. همان طور که از نام این فن پیدا است، فن داخلی در بخش داخلی یخچال قرار می گیرد و وظیفه آن هدایت هوای خنک به داخل یخچال است.. ای فن همچنین دمای یخچال را به مرور پایین می آورد و سرعت کاهش دمای آن منظم است. در صورتی که این فن دچار خرابی مانند سوختن یا هر گونه آسیب دیدگی دیگری شود هم سر و صداهای نامتعارف، اولین نشانه ها خواهد بود. گرم شدن فضای داخلی یخچال و خرابی مواد خوراکی در یخچال از دیگر نشانه های خراربی و آسیب دیدگی این فن در یخچال های دوو است.

علل خرابی فن در یخچال فریزر دوو

علل خرابی فن در یخچال فریزر دوو

در بیشتر موارد علت خرابی فن ها در یخچال فریزر دوو، فرسودگی این قطعه است. همچنین نوسان برق و قطع و وصل دائمی برق هم ممکن است در عملکرد این قطعه تاثیرگذار باشد. از دیگر عواملی که باعث خرابی فن در یخچال های برند دوو می شوند، موارد زیر را می توان نام برد:

 • نفوذ گرد و غبار به داخل فن به خصوص در مناطقی که گرد و خاک در هوای آن ها زیاد است
 • ضربه به پشت یخچال مانند زمین خوردن یخچال حین جابجایی در اسباب کشی
 • سنگین کردن سطح بالای یخچال
 • نداشتن فضای کافی برای گردش هوا در پشت یخچال
 • عدم استفاده از ترانس محافظ برق برای جلوگیری از نوسانات برق در یخچال
 • خرابی دیگر قطعات یخچال و فشار وارد کردن به فن ها برای جبران عملکرد قطعه آسیب دیده
 • معیوب بودن فن و بی توجهی به نشانه های خرابی
 • معیوب بودن شاستی لای درب یخچال و…

راهکارهای تعمیر فن آسیب دیده در یخچال های دوو

علت خرابی فن در یخچال فریزرهای برند دوو هر کدام از دلایل گفته شده که باشند در مرحله اول باید مشکل را عیب یابی کرد. این کار با تست فن امکان پذیر است که یکی از روش های انجام آن جدا کردن یخچال از پریز برق و بررسی تک تک فن های یخچال به صورت جداگانه است. در روش دیگر می توان تست یخچال را با بررسی صداهایی که از آن خارج می شود، انجام داد. در صورتی که هر کدام از فن های یخچال در عملکرد خود دچار اختلال شوند، ابتدا صدای آن ها از حالت عادی و نرمال خارج می شود.

در مرحله و بعد از عیب یابی بسته به اینکه کدام یک از فن ها دچار آسیب دیدگی شده باید برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد. در مورد تعمیرات فن یخچال باید به این نکته دقت کرد که این کار کاملا تخصصی است و بدون داشتن ابزار مناسب و تجربه کافی نباید اقدامی در زمینه آن کرد.

مراجعه به سرویس کار بهترین اقدام در مواجهه با خرابی فن یخچال فریزر دوو

مراجعه به سرویس کار بهترین اقدام در مواجهه با خرابی فن یخچال فریزر دوو

همان طور که در این مطلب گفته شد، خرابی فن یخچال فریزر دوو ممکن است در اثر خرابی یکی از فن ها یا تمام آن ها باشد که هر کدام با نشانه به خصوصی بروز می کنند. به منظور رفع مشکل فن و تعمیر این قطعات ابتدا باید هر کدام از آن ها را جداگانه عیب یابی کرد و سپس اقدام به رفع ایراد کرد. البته این کار کاملا تخصصی است و نیاز به ابزارهای مخصوص و تجربه بالا در زمینه تعمیر و باز کردن یخچال دارد و در صورتی که بدون ابزار مناسب دست به این کار بزنید احتمال بروز مشکلات دیگر در یخچال وجود خواهد داشت. مراجعه به سرویس کار مجرب در زمینه تعمیر یخچال دوو، بهترین اقدامی است که در این شرایط می توان انجام داد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

5 thoughts on “علت خرابی فن یخچال فریزر دوو”

 1. یدالله ممشلو

  سلام وعرض ادب و احترام فن کمپرسور یخچال دوو یک سر کار میکنه باتوجه به اینکه تازه خریدم فنو

 2. سلام
  یخساز ساید بای سایدم کار نمیکنه وآب داخل یخساز نمیاد ولی آبسردکن کار می‌کنه

 3. سلام
  یخچال فریزر ساید بای ساید دوو دارم،مدتی هست که هم یخچال هم فریزر سرما شون کم شده، موتور هم زیاد کار میکنه، حالا که دقت کردم فن ها کار نمیکنن، از برق که میکشم و گرم میشه، روشن که میکنم تا زمانی که سرد نشده، (حدود چند ساعتی)
  کامل و خوب کار میکنه، هم موتور روشن و خاموش شدنش درسته،هم خوب سرد می‌کنه و خوب یخ میزنه هم فن‌ها کار میکنن،اما بعد چند ساعتی دوباره فن ها از کار میوفتن،هوای داخل یخچال و فریزر گرمتر میشه، کارکرد موتور زیادتر میشه، یخ داخل فریزر هم آب میشه، مشکل کار از فن ها هست، یا مشکل از برد الکترونیکی یخچال می‌تونه باشه؟

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش