علت خرابی ترموستات یخچال فریزر دوو

علت خرابی ترموستات یخچال فریزر دوو

خرابی ترموستات یخچال فریزر دوو و مشکلاتی که ایجاد می کند

ترموستات قطعه ای در یخچال فریزر دوو است که دما را تنظیم می کند. اگر این قطعه معیوب شود یا دمای یخچال آن قدر پایین می آید که مواد غذایی داخل آن فاسد شوند یا آن قدر از موتور یخچال کار می کشد که از کار بیفتد. ترموستات در دیواره یا سقف یخچال فریزر دوو قرار دارد. در ادامه این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان به دلایل و علائم خرابی ترموستات یخچال فریزر دوو خواهیم پرداخت اما قبل از هر چیزی برویم سراغ کارایی این قطعه.

کارایی ترموستات در یخچال فریزر دوو

هنگامی که شما یخچال را بر روی دو درجه تنظیم می کنید، ترموستات متناسب با دمای انتخابی شما دستور شروع و قطع شدن فعالیت کمپرسور یخچال را می دهد. زمانی که داخل یخچال سرد تر از دمایی که شما تنظیم کردید باشد، ترموستات به کمپرسور دستور می دهد که خاموش شود تا دمای یخچال به دمای خواسته شده شما برسد. اگر داخل یخچال گرم تر از دمایی که شما تنظیم کردید باشد، ترموستات موتور یخچال را روشن می‌ کند تا دمای یخچال به دمای مطلوب برسد.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم؛ ترموستات دمای یخچال را تنظیم می ‌کند. ترموستات قطعه‌ای است که به کمپرسور دستور می‌ دهد که روشن یا خاموش شود‌. تداوم کار کمپرسور نیز به دستوری که ترموستات می‌دهد؛ بستگی دارد. در فصول مختلف باید دمای یخچال فریزر دوو را تغییر داد. با این کار هم در مصرف برق صرفه جویی می شود و هم طول عمر مفید یخچال افزایش پیدا می کند.

نشانه های خرابی ترموستات یخچال فریزر دوو

نشانه های خرابی ترموستات یخچال فریزر دوو

اگر موتور یخچال فریزر دوو شما به صورت ناگهانی خاموش می شود یا در خاموش و روشن شدن آن نظم وجود ندارد و یا دمای بدنه آن بسیار سرد است، به احتمال زیاد ترموستات یخچال دچار مشکل شده است و باید تعمیر شود. شما باید از نشانه‌های خرابی ترموستات یخچال آگاه باشید چرا که این قطعه یکی از مهم ترین قطعات یخچال است که اگر معیوب باشد باعث انجماد یا فساد مواد غذایی و مصرف اضافی برق می شود. در ادامه به معرفی و بررسی برخی از این نشانه ها می پردازیم.

بالا رفتن دمای یخچال فریزر دوو

ازجمله نشانه های خرابی ترموستات یخچال فریزر، گرم بودن دمای یخچال است. در واقع برای امتحان کردن سلامت ترموستات می توانید یک کار را انجام دهید. اگر احساس می کنید دمای یخچال فریزر دوو گرم تر از آن چیزی است که باید باشد، درجه یخچال را پایین تر بیاورید. اگر بعد از مدتی تغییری در دما احساس نکردید باید به سلامت ترموستات یخچال شک کنید. در این حالت با بالا رفتن دمای یخچال ترموستات باید دستور فعالیت کمپرسور را بدهد تا دمای یخچال خنک شود.

یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال فریزر

انجماد مواد غذایی در یخچال نیز از دیگر نشانه های خرابی ترموستات یخچال است. درست مثل مورد قبلی می توانید همان روش را برای صحت ترموستات به کار ببرید؛ فقط به جای پایین آوردن دما باید آن را بالا ببرید و چند ساعت صبر کنید. اگر همچنان همه غذاها یخ زده مانده بودند باید بدانید که ترموستات یخچال فریزر شما دچار مشکل شده است. در این حالت, ترموستات باید با رسیدن یخچال به دمای مورد نظر دستور قطع برق کمپرسور و خاموشی آن را بدهد.

ثابت نبودن دمای یخچال

نه تنها یخچال نباید دمایی در حد انجماد مواد غذایی یا فساد آن ها را داشته باشد بلکه باید دمای ثابتی را در طول شبانه روز نگه دارد. ترموستات در هنگام ضرورت دستور قطعی و یا فعالیت کمپرسور را می دهد تا موتور با نوسانات کار کردن و خاموش شدن دمای یخچال را ثابت نگه دارد.

یخچال فریزر دوو مداوم کار می‌ کند

یکی از مهم ترین نشانه های خرابی ترموستات یخچال فریزر، اتومات نکردن یخچال است. ترموستات وظیفه دارد در صورت رسیدن دمای یخچال به دمای مطلوب، دستور روشن شدن یا خاموش شدن کمپرسور یخچال را بدهد. اگر ترموستات دارای ایراد باشد، کمپرسور تمام وقت کار می کند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که کار کردن بی وقفه کمپرسور تا 6 ساعت طبیعی است. اگر مدت زمان کار کردن بی وقفه آن بیش تر از 6 ساعت شد به خرابی ترموستات شک کنید.

کار نکردن کمپرسور با وجود روشن بودن لامپ یخچال فریزر

اگر یخچال فریزر برق دارد و چراغ ها و نمایشگر آن کار می کند ولی کمپرسور خاموش است، می تواند به معنای ایراد در ترموستات یخچال باشد. برای تست کار کردن کمپرسور می توانید بدنه آن را لمس کنید؛ اگر سرد باشد یعنی کار نمی کند. کمپرسسور اغلب در پشت و قسمت پایینی یخچال فریزر دوو قرار دارد.

عیب یابی ترموستات یخچال

ترموستات یکی از مهم ترین قطعات یخچال است. همانطور که قبل تر اشاره کردیم ترموستات وظیفه تنظیم و حفظ دمای یخچال را برعهده دارد و خرابی آن می تواند باعث انجماد یا فساد مواد غذایی و حتی افزایش مصرف برق شود. تعمیر ترموستات یخچال معمولا انجام نمی شود اما در ادامه به عیب یابی آن خواهیم پرداخت.

ممکن است بر اثر کارکرد طولانی یخچال فریز پلاتین های کلید ترموستات به هم متصل شده یا فرسوده شده باشند. ابتدا ترموستات را به طرف صفر بچرخانید. اگر یخچال خاموش شد ترموستات هیچ مشکلی ندارد. اما اگر ترموستات تغییر حالت نداد می توان نتیجه گرفت که پلاتین ها به هم متصل شده اند. شما باید ترموستات را از یخچال جدا کنید سپس پلاتین های کلید ها را که بهم متصل شده اند جدا کرده و کلید را با اهم متر چک کنید. در صورتی که از سالم بودن آن مطمئن شدید، ترموستات را به آرامی در جای اولیه اش قرار دهید. این نکته را هم بدایند که در یخچال هایی که دسترسی به کلید ترموستات مشکل است باید ترموستات را تعویض کنید.

علت خرابی ترموستات یخچال فریزر دوو

قطعه ترموستات مانند همه اجزای الکتریکی دیگر دچار خرابی خواهد بود. یکی از دلایل خرابی ترموستات، نحوه چینش غیراستاندارد مواد غذایی داخل یخچال است. دلیل دیگر می تواند عدم تنظیم دمای داخلی یخچال باشد. باید مواظب باشید که یخچال را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. درباره علت خرابی ترموستات یخچال می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

چینش نامناسب مواد غذایی

بهتر است مواد غذایی داخل یخچال را به روش مناسبی بچینید. برای مثال شما باید سبزیجات را در طبقات پایین بچینید تا دچار یخ زدگی نشوند؛ چرا که طبقات بالای یخچال سردتر هستند. همچنین نوشیدنی ها را جلوی درب یخچال بگذارید. اطراف دریچه دمپر نیز باید خالی بماند تا انتقال سرما انجام شود.

تنظیم نبودن دمای یخچال فریزر دوو

در تمامی فصول، یخچال شما باید بر روی 2 الی 4 درجه تنظیم باشد. تنظیم نبودن یخچال بر روی درجاتی غیر از این محدوده ممکن است در طولانی مدت باعث کارکرد زیاد یخچال شود و به قطعاتی همچون ترموستات آسیب رسد. همچنین یخچال نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشد؛ چون ترموستات سعی در خنک سازی یخچال دارد و برای اینکه تاثیر گرمای نور خورشید بر یخچال را جبران کند مجبور است بیش از حد کار کند.

مشکل اتصالات برقی

یکی دیگر از دلایل خرابی ترموستات می تواند اتصالات جریان برق در سیم کشی پشت یخچال باشد که احتمال قطعی یک سیم آسیب دیدن را دارد. . همچنین می تواند اتصالات برقی در کمپرسور باشد. پیشنهاد می شود برای بررسی جریانات برقی پشت یا داخل یخچال خود از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

خراب شدن موتور یخچال

اگر موتور یخچال فریزر دوو منظم کار نکند و بدنه آن سرد باشد بدون شک باعث خرابی و سوختگی ترموستات می شود. اگر با این موارد در موتور یخچال فریزر خود مواجه شدید هرچه سریع تر برای تعمیر آن اقدام کنید تا به ترموستات و دیگر قطعات یخچال آسیب نرسد.

رفع خرابی ترموستات یخچال فریزر دوو به کمک تعمیرکار

رفع خرابی ترموستات یخچال فریزر دوو به کمک تعمیرکار

ترموستات قطعه بسیار مهمی در یخچال فریزر است که باعث تنظیم و حفظ دما می شود. اگر این قطعه آسیب ببیند مواد غذایی دیگر قابل نگهداری در یخچال نیستند. یخچال فریزرهای دوو محصولاتی باکیفیت هستند اما آن ها هم اگر در محیط نامناسب قرار بگیرند و یا از آن ها به درستی استفاده نشود دارای مشکلاتی می‌ شوند. خرابی ترموستات یخچال فریزر دوو به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود که آگاهی در این موارد باعث می شود شما با احتیاط بیش تری از یخچال استفاده کنید و طول عمر آن را افزایش دهید. با این حال بهترین روش استفاده از تجربه تعمیرکاران ماهر در زمینه تعمیر یخچال فریزر دوو  برای رفع مشکل خرابی ترموستات است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش