علت گرم شدن داخل یخچال دوو

علت گرم شدن داخل یخچال دوو

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای شما هم در هنگام استفاده از لوازم خانگی اتفاق افتاده باشد، مشکل گرم بودن داخل یخچال است. این مشکل به عنوان یکی از مشکلات رایج در بین یخچال‌ها محسوب می‌شود، زیرا امروزه یخچال یکی از ضروری ترین و پرکاربرد ترین لوازم موجود در خانه شناخته می شود. به طوری که بدون آن نمی‌توان زندگی کرد، زیرا بیشتر مواد غذایی مورد استفاده مان را در آن قرار می دهیم. یکی از یخچال هایی که از برندهای پرطرفدار در بازار محسوب می شود، یخچال فریزر دوو است. این یخچال امکانات زیادی را برای اشخاص فراهم کرده است، با این وجود به دلیل وجود امکانات زیاد باید از آن به طور ویژه مراقبت و نگهداری کرد.

یکی از بیشترین مشکلات ایجاد شده برای یخچال دوو گرم شدن یخچال است. گرم شدن یخچال ممکن است دلایل گوناگون و متعددی داشته باشد. هر مشکل و نقصی با توجه به مدل و مارک یخچال متفاوت است. تعمیر کردن این وسیله برقی پرکاربرد مطمئناً هزینه‌های زیادی برای شما خواهد داشت. توجه به این نکته ضروری است که مشکل یخچال خود را جدی بگیرید و هر چه زودتر نسبت به درست کردن این وسیله برقی اقدام کنید. در این مقاله که توسط مرکز خدمات تعمیر لوازم خانگی دوو دوو پشتیبان تهیه شده است  قصد داریم علت گرم شدن داخل یخچال دوو را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

 

علل گرم شدن داخل یخچال دوو

یکی از مشکلات رایجی که شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد سرما نداشتن داخل یخچال فریزر است. مورد گفته شده یکی از بدترین مشکلات برای یخچال می باشد. برای هر یخچال با هر مدل و مارکی ممکن است اتفاق بیفتد. در نمونه های جدید یخچال اگر یخچال داخلش سرما نداشته باشد و گرم باشد یک کد خطا مخصوص روی صفحه نمایشگر یخچال نمایش داده می شود. در این مواقع ابتدا باید شما کمپرسور یخچال خود را که به عنوان قلب یخچال هم عمل می کند بررسی کنید. اگر برای چندین سال است که از یخچال خود استفاده می‌کنید، و کمپرسور صدای زیادی می دهد همیشه هم داغ است به احتمال زیاد مشکل گرم شدن داخل یخچال دوو از کمپرسور است، باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

یکی از قطعات دیگری که وظیفه تنظیم درجه حرارت داخل یخچال را بر عهده دارد ترموستات است. در صورت اینکه دستور روشن نشدن کمپرسور و موتور را برای سرد شدن داخل یخچال ارسال نکند، باعث گرم شدن فضای داخل یخچال می شود. همچنین اگر گاز یخچال تمام شده باشد می تواند باعث گرم شدن فضای داخل یخچال شود. علاوه بر موارد گفته شده یخچال شما نشتی داشته باشد بر اثر استفاده طولانی مدت باعث تمام شدن گاز و در نتیجه گرم شدن داخل یخچال می شود‌.

دلایل گرم شدن داخل یخچال دوو

دلایل گرم شدن داخل یخچال دوو

در زیر عوامل دیگری که باعث گرم شدن داخل یخچال دوو می شوند را به طور کامل شرح داده ایم :
۱. خرابی موتور یا کمپرسور
۲. خرابی ترموستات
۳. خرابی فن یخچال
۴. خرابی دمپر
۵. خرابی گاز یخچال
۶.خرابی دیفراست

خرابی موتور یا کمپرسور:

یکی از اصلی ترین و مهمترین قطعه یخچال موتور یا کمپرسور است. علت اهمیت این قطعه از یخچال این است که وظیفه اصلی آن سرد کردن محفظه یخچال و همچنین خنک نگه داشتن فضای داخل یخچال است. موتور یخچال برای سرد کردن یخچال از دو خازن استفاده می کند.  با گذر زمان این خازن ها جرم می گیرند و کثیف می شوند. اگر این جرم ها افزایش پیدا کنند هوای سرد نمی‌تواند در داخل یخچال جریان پیدا کند و در نتیجه باعث گرم شدن یخچال می شود. بنابراین اگر کمپرسور یا موتور دچار مشکل شود یخچال دوو سرد نمی‌شود. به مرور زمان دیواره داخل یخچال گرمتر می شود و در نتیجه باعث گرم شدن داخل یخچال دوو می شود. گرم شدن داخل یخچال مشکلات زیادی از جمله فاسد شدن مواد غذایی را به دنبال دارد. در صورت بروز این مشکل باید هر چه زودتر از یک تعمیرکار حرفه ای در زمینه تعمیر یخچال دوو کمک بگیرید.

خرابی ترموستات:

یکی دیگر از علتهای گرم شدن داخل یخچال دوو خرابی ترموستات است. علت خرابی آن را می توانیم نسبت به قطعات دیگر یخچال به راحتی تشخیص دهیم. ترموستات یک وسیله مکانیکی و الکترونیکی است که به وسیله آن می توانیم درجه حرارت داخل یخچال را تنظیم کنیم. اگر درجه ترموستات را خود به خوبی تنظیم کنیم به موقع یخچال را خاموش کند تا از  افزایش دما بیشتر از محدوده تعیین شده جلوگیری کند. اگر به هر دلیلی دما بیشتر از حد عادی خود شود، باید دوباره موتور یخچال را به کار بیندازد تا دمای یخچال کم شود و در نهایت به حد نرمال خود برسد.

ما باید برای تنظیم درجه یخچال به این نکته توجه کنیم که در هر فصلی برای یخچال دمای مناسبی را تنظیم کنیم. بهترین دما برای یخچال به طور کلی بین ۲ تا ۴ درجه سانتی گراد است. در روزهای گرم تابستان عدد ا یا ۲ و در روزهای زمستان  ۴ درجه را برای دمای یخچال می توانیم تنظیم کنیم. در صورت خراب شدن ترموستات موتور یخچال نمیداند چه زمانی باید روشن شود و شروع به خنک کردن یخچال کند. به همین دلیل فضای داخل یخچال گرم می شود.

خرابی فن کندانسور یا سیم پیچ های کندانسور:

یکی از دلایل گرم شدن داخل یخچال دوو خرابی فن کندانسور یا سیم پیچ های کندانسور است، که در پشت یخچال قرار دارند. وظیفه این قطعه این گونه است که گاز موتور یخچال به سمت لوله های کندانسور جریان می یابد و در عین عبور موجب سرد شدن یخچال می شود. با گذشت زمان ممکن است باعث به وجود آمدن دو مشکل برای کندانسور شود. اول اینکه فن کندانسور خراب شود که اگر اینگونه باشد هوای خنک نمی تواند از بین دوره های کندانسور عبور کند و در نتیجه فضای داخل یخچال گرم می شود. دوم اینکه سیم پیچ هایی کندانسور کثیف شود و جرم بگیرد که باعث می شود هوای خنک داخل لوله ها عبور نکند. اگر این مشکلات ایجاد شود باید نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید ممکن است با یک شست و شو و تمیز کردن معمولی مشکلش حل شود یا اینکه کندانسور و فن آن را عوض کنید مشکلش برطرف می‌شود.

خرابی دمپر:

دمپر یک دریچه ای است که وقتی باز می شود هوای سرد به داخل یخچال می آید. اگر این دریچه خراب شود و باز نشود هوای سرد به داخل یخچال نمی تواند برود و در نتیجه یخچال گرم می شود. در صورتی که دریچه باز باشد و بسته نشود باعث می شود یخچال بیش از حد م معمول سرد شود و مواد درون آن یخ بزند. از جمله مشکلاتی که با خرابی دریچه دمپر به وجود می آید می‌توان به گرم شدن یخچال و سرد شدن بیش از حد یخچال اشاره کرد.

گرم شدن یخچال:

اگر دریچه دمپر نقص پیدا کند، هوای سردی وارد یخچال نمی شود. این دریچه زمانی که خراب شود مانع وارد شدن هوا خنک به مجرای اپراتور می شود و در نتیجه یخچال گرم می شود.
سرد شدن بیش از اندازه یخچال: در این حالت احتمال دارد دریچه دمپر طوری خراب شده باشد که این دریچه برای همیشه باز بماند. اگر این اتفاق بیفتد هر اندازه هم یخچال کار کند بدون اینکه از برد الکترونیکی یا ترموستات دستور بگیرد، هوای خنک مستقیما از فریزر وارد یخچال می شود. در نتیجه دما یخچال خیلی سرد می شود و باعث یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال می شود.

خرابی گاز یخچال:

از دیگر عوامل موثر برای گرم شدن داخل یخچال دوو می‌توان به خرابی گاز یخچال اشاره کرد. اگر گاز یخچال خراب شود یا کم شود علائم متفاوتی دارد که در زیر به توضیح بیشتر در مورد چند تا از آن علائم پرداخته ایم:
خنک نشدن داخل یخچال، استنشاق بوهای عجیب، دائم کار کردن موتور یخچال، بالا رفتن هزینه های برق. هر مشکلی در گاز یخچال باعث عدم خنک شدن یخچال می شود و اگر یخچال نشت پیدا کرد این دستگاه می تواند به خوبی کار کند. در نتیجه با گذشت زمان فضای داخل یخچال بسیار گرم می شود.

خرابی دیفراست:

در گذشته وجود برفک یک مشکل بزرگ محسوب می شده است. به همین دلیل کارخانه های تولید یخچال تلاش کردند تا با اضافه کردن قطعه ای به یخچال که نام آن را دیفراست گذاشتند، این مشکل را برطرف نمایند. هنگام رسیدن تایمر دیفراست به زمان دیفراست موتور یخچال، اپراتور و کندانسور کاملا قطع می شوند. در این زمان المنت یخچال را گرم می کند، تا برفک ها ذوب شوند. بعد از اینکه برفک ها ذوب شدند و زمان دیفراست به پایان رسد المنت از کار می افتد و متوقف می شود. در این صورت فن کندانسور و موتور و اپراتور مجددا داخل یخچال را سرد می کنند.

برطرف کردن مشکل گرم شدن یخچال دوو

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد علت گرم شدن داخل یخچال دوو پرداختیم. دانستید، هنگامی که یخچال سرما ندارد و گرم است مانند یک کابینت عمل می کند. چون وظیفه اصلی یخچال فقط سرد کردن مواد غذایی داخل آن می باشد نه فقط جهت چیده شدن مواد و وسایل در آن! با توجه به مطالب ارائه شده در این مقاله سعی کردیم تا علل های گرم شدن داخل یخچال دوو را بیان کنیم تا با آن ها آشنا شوید و در صورت نیاز هرچه سریع تر نسبت به اقدام این لوازم خانگی پرکاربرد بشتابید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش