علت آبریزی یا نشت آب از پایین یخچال فریزر دوو

علت آبریزی یا نشت آب از پایین یخچال فریزر دوو

مطمئناً پس از گذشت چندین سال استفاده از لوازم خانگی برقی بروز  اشکال و نیاز به تعمیرات امری اجتناب ناپذیر است. از جمله مشکلات رایجی که افراد را ناچار به تعمیر یخچال فریزر خود و ارجاع به تعمیرگاه ها می‌کند، نشت کردن آب از یخچال فریزر است. قبل از هر کاری برای فائق آمدن به این مشکل نیاز است علت آبریزش یخچال را پیدا کنید. نشت آب یخچال فریزر از معایب رایجی است که ممکن است بارها با آن مواجه شده باشید علت این اتفاق و مصطف کردن آن با توجه به شرایط، متفاوت است.

در اینجا تلاش داریم تا با بررسی کردن عوامل متعدد به وجود آمدن این مشکل را بررسی کرده و راه حل هر کدام را ارائه دهیم. تا در نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن از جمع شدن آب در زیر یخچال و درون محفظه آن جلوگیری شود. باید در نظر داشته باشیم که علت جاری شدن آب از یخچال فریزرهای  دوو  و دیگر برندها غالباً شامل مواردی است که در ادامه بیان می کنیم.

این مطلب که توسط مرکز خدمات تعمیرات لوازم خانگی دوو دوو پشتیبان تهیه شده است می تواند شما را در حل مشکل جمع شدن آب در یخچال کمک کند. نکته قابل توجه که باید به آن توجه داشته باشید حساسیت بعضی از عوامل نشتی آب یخچال است به طوری که به تعویق انداختن تعمیر یا اشتباه در انجام راه حل می تواند باعث خسارتهای مالی و همچنین طرف شدن زمان شود. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد عوامل آبریزی از قسمت پایین یخچال می‌پردازیم. برای کسب اطاعات بیشتر در این مورد با ما همراه باشید.

دلایل آبریزی یا نشتی آب یخچال دوو

دلایل آبریزی یا نشت آب یخچال دوو

عوامل ساده و بی خطری که موجب آب دادن یخچال شما شده است را می توانید با دقت و اجرای مراحل ارائه شده در این مطلب رفع کنید.  بهتر است توجه داشته باشید که حل کردن علل پیچیده نشتی آب از یخچال بدون گذراندن دوره های تخصصی و دانش لازم در زمینه تعمیر یخچال فریزر می‌تواند موجب آسیب دیدن قطعات و همچنین زیان های مالی و حتی ایجاد خطر شود. این موضوع به درستی نشان دهنده اهمیت تعمیر یخچال دوو توسط شخص متخصص و ماهر در این زمینه است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم با بررسی علل  آنان به شما کمک کنیم تا بتوانید به راحتی از بروز این مشکل جلوگیری کنید یا در صورت مشاهده این مشکل آن را حل نمایید.

لاستیک درب یخچال:

یکی از علتهای جمع شدن آب در زیر یخچال فریزر دوو می تواند به لاستیک درب یخچال مرتبط باشد. بعضی از مواد غذایی یا گرد و خاک از جمله عواملی می تواند باشند، که مانع محکم بسته شدن درب و افزایش چگالش می شوند. در نتیجه این موارد باعث نشتی آب یخچال می شود. اگر درزگیرهای درب یخچال خراب یا پوسیده باشند هوا از بیرون وارد یخچال می شود که سبب ایجاد رطوبت زیاد در یخچال فریزر می شود و در نتیجه باعث می شود آب اضافی به داخل سینی تخلیه ریخته شود و سپس از آنجا به محیط بیرون از یخچال یخچال فریزر بر روی زمین سرازیر شود. برای مطمئن شدن از این موضوع که آیا علت ریختن آب از یخچال لاستیک درب یخچال هست یا خیر؟ باید موارد زیر را چک کنید :

  1. لاستیک به طور کامل به درب یخچال وصل باشد ممکن است پوسیدگی و فرسودگی باعث شود لاستیک به درب یخچال وصل نباشد.
  2. یخچال تراز باشد یعنی صاف باشد و وزن آن به طرفین متمایل نباشد چون کج بودن یخچال باعث می شود درب یخچال به خوبی بسته نشود برای حل شدن این مشکل پایه های یخچال را برای تراز شدن تنظیم نمایید.

بسته شدن لوله تخلیه یخچال:

یکی از دلایل جمع شدن آب داخل یخچال ممکن است به خاطر بسته شدن لوله تخلیه آب باشد. همه یخچال فریزرهای بدون برفک یک سیکل یخ زدایی دارند که برفکی که ممکن است روی سیم پیچ های اپراتور درست شده باشد را ذوب کند. این یخ های ذوب شده به داخل یک سینی خارج از یخچال فریزر که نزدیک موتور قرار دارد می‌روند. گاهی اوقات گرفتگی لوله تخلیه آب یخچال ممکن است بر اثر عواملی مثل ذرات غذا یا کیسه های پلاستیکی باشد.

سینی تخلیه یخچال:

یخچال ها یک سینی تخلیه دارند که این سینی نزدیک به موتور یا کمپرسور که در زیر یخچال هست قرار دارد، تا ابی که بر اثر سیکل یخ زدایی به وجود می‌آید در آن جمع شود. در حین اجرای سیکل یخ زدایی یخچال آب را به داخل سینی تخلیه هدایت می کند سپس این آب با حرارت موتور یخچال بخار می شود عواملی نظیر گذر زمان و حرکت باعث ایجاد شکستگی در سینه می شود و در نتیجه زیر یخچال آب جاری می شود.

پوشیده شدن سطح اواپراتور از یخ یا برفک:

اگر یخچال هنگام کار صدا می دهد و وزوز می‌کند و داخل آن گرم می‌باشد، احتمال دارد یخ زیادی درون آن جمع شده باشد یکی از علت های افزایش دما یخچال این است که یخ و برفک ممکن است دور اواپراتور را احاطه کرده باشند. این کار با فرآیند دیفراست تمیز نمی شود در نتیجه هوا نمی‌تواند از فن عبور کند و داخل یخچال را خنک کند که باعث آب دادن یخچال می شود.

یخساز یا آبسردکن یخچال:

شل شدن پیچ و مهره ها و همچنین فرسودگی چفت و بست ها و اتصالات لوله ها به یخساز یخچال ممکن است منجر به نشت آب در زیر یخچال شود. همچنین شلنگ های پلاستیکی می تواند ترک بخورند سوراخ بشوند که این موارد هم باعث نشت آب در یخچال می شود. اگر مشکل از شلنگ آب سرد کن باشد آب از آن به صورت چکی می ریزد و در کف زمین جاری می شود. اگر آبی که از یخچال میریزد از قسمت پایین جلوی یخچال یا پشت آن باشد لوله آب گاهی به یخ ساز را چک کنید.

شیر ورودی آب یخچال:

اگر آب از پشت یخچال فریزر می ریزد معمولاً بیانگر این موضوع است که شیر آب خراب است و نشتی دارد برای اینکه این مشکل را حل کنید ابتدا یخچال را از برق بکشید، سپس لوله آبی را که از دیوار به یخچال می آید و لوله آبی را که از زیر یخچال  رد می شود و به پشت آن می رسد را چک کنید برای اینکه مطمئن شوید هیچ کدام از لوله های آب سوراخ نشده است همه لوله های آب را بررسی کنید و و همچنین اطمینان حاصل کنید که لوله آب از محل اتصال خود جدا نشده باشد.

جمع شدن آب زیر جامیوه ای:

یکی از بیشترین خرابی های یخچال فریزرهای دوو بروز مشکل جمع شدن آب در کف یخچال می باشد. هنگامی که آب زیر جامیوه ای یخچال جمع میشود احتمالاً یکی از اجزاء سیستم دیفراست دچار مشکل شده است از دلایل اصلی ساختن آب گرمی یخچال میتوان به مواردی مثل خرابی سنسور دیفراست یخچال دوو، خرابی المنت، خرابی ترمو فیوز یخ زدن مسیر خروج آب و گرفتگی لوله آب اشاره کرد.

شیر ورودی آب یخچال:

یکی دیگر از دلایلی که بروز آن می‌تواند سبب آبریزی یخچال دوو شود، می‌توان به بروز مشکل در شیر وردی آب یخچال اشاره کرد. برای رفع این مشکل در مرحله اول یخچال را از برق بکشید. سپس لوله آبی که به یخچال متصل است را بررسی کنید. در این قسمت لازم به توضیح است که برخی از انواع یخچال‌ها درون خود محفظه آب دارند و دیگر نیاز به اتصال لوله آب به آنها نیست. برخی هم باید به آنها لوله آب وصل شود. برخی از لوله‌های آب به قسمت پشت یخچال و بعضی از آنها به قسمت پایینی یخچال متصل می‌شوند. اگر یخچال شما هم لوله آب دارد بهتر است تمام وردی‌های آب را بررسی کرده و از محکم بودن آنها مطمئن شوید. در برخی موارد ممکن است شل بودن بست لوله‌ی آب علت آبریزی یخچال باشد‌. برخی موارد هم این لوله‌ها به دلایل مختلفی پاره می‌شوند. در هر صورت اگر مشکل آبریزی یخچال به دلیل مشکل از لوله آب باشد با تعویض لوله یا تعویض بست آن مشکل به وجود آمده رفع می‌شود.

فیلتر آب یخچال:

برخی از انواع یخچال نظیر یخچال‌های ساید بای ساید و یخچال‌های فیلتر دارد، فیلتر دارند. در برخی موارد پس از دیدن نشتی آب ممکن است تمام موارد گفته شده را چک کنید و همچنان مشکل آبریزی پایین یخچال رفع نشود. در این موارد بهتر است بعد از بررسی سایر موارد فیلتر یخچال را هم بررسی کنید‌. فیلتر و مونتاژ این قسمت را به دقت بررسی کنید. اگر مشکل آبریزی یخچال از فیلتر آن باشد در قسمت داخلی یخچال نمایان می‌شود‌. در این خصوص لازم به توضیح است که فیلتر آب یخچال باید در فواصل زمانی منظم تعویض شود. اگر فیلتر را در فواصل زمانی منظم تعویض نکنید، به احتمال زیاد دچار رسوب گرفتگی می‌شود‌. رسوب گرفتگی فیلتر آب یخچال هم یکی از دلایل اصلی ترک خوردن شلنگ است. در پایان هم آب از شلنگ ترک خورده چکه می‌کند و دلیل آبریزی پایین یخچال می‌شود.

جلوگیری از آبریزی یخچال دوو

جمع بندی

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد علت آبریزی یخچال دوو پرداختیم. دانستید که مشاهده آبریزی از قسمت پایین یخچال به این معنا است که یک قسمتی از یخچال شما دچار نشتی یا خرابی شده است. در این مقاله به برخی از دلایل نشتی یخچال اشاره کردیم. پس از مشاهده نشتی آب بهتر است هر یک از این موارد را به طور حداگانه و دقیق بررسی کنید و در صورت امکان آن را رفع کنید.

در این خصوص لازم به توضیح است که برخی از خرابی‌های یخچال نظیر شل بودن بست لوله آب ساده هستند و خودتان می‌توانید آن را حل کنید‌، اما بسیاری از مشکلات تخصصی محسوب می‌شوند. در خصوص مشکلات تخصصی بهتر است هیچ اقدامی انجام ندهید زیرا این احتمال وجود دارد که غیر تخصصی حل کردن مشکل سبب تشدید آن شود. بهترین راه این است که از یک شخص متخصص که مهارت کافی در زمینه تعمیر یخچال دوو را دارد، کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 3.4]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش