علت ارور F1 در یخچال دوو

علت ارور F1 در یخچال دوو

ارور F1 در یخچال دوو جزء ارور های پر تکرار در یخچال ساید بای ساید و فریزر دوو می باشد. ارور F1 در یخچال ساید بای ساید دوو یا یخچال فریزر دوو، به این معناست که جریان برق در سنسور فریزر یا همان سنسور F دچار مشکل شده است. در این صورت باید مواردی از قبیل سنسور فریزر و اتصالات برق و نهایتا برد دستگاه بررسی شوند. به دنبال ارور F1 در یخچال دوو، یخچال شما سرمای کافی نخواهد داشت. در این مقاله که توسط مرکز تعمیرات دوو پشتیبان برای شما عزیزان ارائه شده است قصد داریم تا با جزئیات بیشتری به بررسی ارور F1 در یخچال دوو بپردازیم.

مفهوم کد خطا یا ارور F1 در یخچال دوو

همانطور که گفته شد، ارور F1 در یخچال دوو به معنای خطای سنسور فریزر می باشد. در صورت بروز این ارور باید مواردی از قبیل سنسور فریزر، اتصالات مرتبط با سنسور و برد کنترل دستگاه بررسی شوند. توجه داشته باشید که این ارور از جمله ی ارور هایی می باشد که رفع آن به مهارت بالا و ابزار آلات خاص نیاز دارد، بنابراین در صورت عدم داشتن تخصص و لوازم مرتبط با این کار، از بررسی و تعمیر دستگاه جدا خودداری کنید.

سنسور دمای فریزر چیست؟

سنسور دمای فریزر یا ترمیستور وظیفه دارد که دمای داخل بخش فریزر را به طور مداوم اندازه گیری کند و دمای اندازه گیری شده را به اطلاع برد الکترونیکی دستگاه برساند، که برد با توجه به اطلاعات و دمای داخل فریزر، تصمیمات لازم را بگیرد. مثلا اگر دمای داخل فریزر بالا باشد، برد دستور خنک تر شدن یخچال را صادر می کند، یعنی کمپرسور و فن شروع به کار می کنند، تا دمای داخل فریزر، به دمای تنظیم شده برسد و یا اگر دمای داخل فریزر خیلی پایین باشد، برد با خاموش کردن کمپرسور و فن فریزر، دمای داخل فریزر را بالا می برد تا از یخ زدگی بیش از حد مواد غذایی جلوگیری شود و به طور خلاصه برد با توجه به دمای اندازه گیری شده، می تواند عملکرد کلی دستگاه را تحت کنترل داشته باشد. حالا که از اهمیت سنسور فریزر آگاه شدید، در ادامه به بررسی علل بروز ارور F1 در یخچال DAEWOO خواهیم پرداخت.

علل بروز ارور F1 در یخچال دوو

دلایل بروز ارور F1 در یخچال دوو

  • خرابی سنسور فریزر
  • خرابی اتصالات
  • خرابی برد الکترونیکی یخچال

خرابی سنسور فریزر

یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل بروز ارور F1 در یخچال ساید بای ساید دوو، مربوط به خرابی سنسور فریزر یا سنسور F می باشد. یعنی به احتمال خیلی زیاد سنسور فریزر قطع شده و یا این که مدار اتصال کوتاه شده است و لازم است که سنسور فریز تعویض گردد. البته قبل از تعویض سنسور بهتر است تا سیم های متصل به سنسور بررسی شوند، زیرا ممکن است که سیم ها شل شده باشند و اگر سیم ها مشکلی نداشتند، باید سنسور با استفاده از مولتی متر تست شود و در صورت خرابی سنسور فریزر، باید این قطعه را تعویض کنید.

خرابی اتصالات

یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث بروز ارور F1 در یخچال فریزر دوو شود، وجود مشکل در اتصالات این سنسور می باشد. خیلی اوقات ممکن است که سیم کشی و اتصالات سنسور شل شده باشند و یا سیم کشی ها دچار مشکل شده باشند. در نتیجه بررسی اتصالات و سیم کشی سنسور بسیار ضروری می باشد.

خرابی برد الکترونیکی یخچال

اگر برد به هر علتی خراب باشد، به اشتباه فکر میکند که سنسور فریزر خراب است. در صورتی که در واقعیت سنسور فریزر سالم است، اما برد آسیب دیده است. در این صورت باید برد دستگاه بررسی شود و در صورت نیاز، برد باید تعمیر و یا تعویض شود. توجه داشته باشید که بررسی برد به تخصص بسیار بالایی نیاز دارد.

نحوه ی رفع ارور F1 در یخچال دوو

نحوه ی رفع ارور F1 در یخچال دوو

جهت رفع ارور F1 در یخچال دوو، باید ابتدا دستگاه را به مدت 10 دقیقه از برق جدا کنید و سپس دستگاه را به برق وصل کنید، زیرا ممکن است که این ارور در اثر بروز مشکلات جزئی در برد یا نوسانات برق در دستگاه ایجاد شده باشد، که با ری استارت کردن دستگاه ممکن است که این ارور رفع گردد. اما اگر با ری استارت کردن ارور رفع نشد، پس باید بررسی های جدی تری انجام شود، در این صورت باید اول از همه سنسور فریزر بررسی شود و توسط مولتی متر از سالم بودن یا خراب بودن آن اطمینان حاصل کنید، سپس اگر سنسور فریزر خراب بود، باید آن را تعویض کنید و اگر سنسور فریزر سالم بود، باید اتصالات و سیم کشی های متصل به سنسور بررسی شود و اگر سیم کشی ها آسیب دیده بودند باید آن ها را تعویض کنید و اگر سیم ها و اتصالات شل شده بودند، باید آن ها را محکم کنید و اگر سیم ها و اتصالات سالم بودند باید برد دستگاه توسط تعمیرکار متخصص بررسی شود و تعمیرات برد انجام شود اگر برد به شدت آسیب دیده بود، باید برد نیز تعویض گردد. اما توجه داشته باشید، معمولا در صورت سالم بودن سنسور فریزر، این ارور به صورت خودکار رفع می شود.

جمع بندی بحث

وقتی ارور F1 بر روی صفحه نمایشگر نشان داده می شود، یعنی سنسور دمای فریزر، یا قطع شده یا اتصال کوتاه شده است. در این صورت بر روی صفحه نمایشگر در قسمت دما اگر سنسور فریزر قطع شده باشد، عبارت  Lo نمایش داده می شود و اگر سنسور اتصال کوتاه شده باشد، عبارت Hi نمایش داده می شود. در هر دو صورت باید سنسور دمای فریزر یا همان سنسور NTC تعویض شود. اگر ایراد از سنسور نبود باید سیم کشی و اتصالات مرتبط با سنسور و در آخر برد دستگاه بررسی شوند.

نکات تکمیلی

در صورت نمایش این ارور و خرابی سنسور فریزر، ممکن است که سرمایش فریزر شما ضعیف شود. همچنین توجه داشته باشید که نسبت به بروز ارور F1 در یخچال دوو نباید اصلا بی تفاوت باشید و باید در اولین فرصت این ارور را رفع کنید. در غیر این صورت دستگاه شما با مشکل جدی روبه رو خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که جهت تعمیر دستگاه، در صورتی که مهارت و تخصص کافی در زمینه ی تعمیرات لوازم خانگی ندارید، اقدام به تعمیر دستگاه نکنید و برای این منظور از یک تعمیرکار متخصص در زمبنه تعمیرات یخچال دوو کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش