علت ارور r1 در یخچال دوو

علت ارور r1 در یخچال دوو

ارور r1 در یخچال دوو جز ارور های پرتکرار می باشد و این ارور به معنای وجود مشکلی در سنسور یخچال می باشد. معمولا در صورت بروز این ارور، سنسور یخچال قطع شده و یا این که اتصال کوتاه شده است. بنابراین لازم است تا وضعیت سنسور یخچال و سیم کشی های سنسور بررسی شوند و اگر این موارد سالم بودند باید برد دستگاه بررسی شود. ما  به عنوان مرکز تعمیرات دوو در این مقاله قصد داریم تا به طور مفصل به بررسی ارور r1 در یخچال دوو بپردازیم و علل بروز این ارور و نحوه ی رفع آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

مفهوم کد خطا یا ارور r1 در یخچال دوو

ارور r1 در یخچال دوو به معنای خرابی سنسور R یا همان سنسور یخچال می باشد. در صورت بروز این ارور، اگر سنسور یخچال قطع شده باشد، در بخش نمایش دما، عبارت LO نمایش داده می شود و اگر سنسور یخچال اتصال کوتاه شده باشد، عبارت HI نمایش داده می شود. در ادامه به بررسی مهم ترین علل بروز ارور r1 در یخچال دوو خواهیم پرداخت، اما قبل از آن به شما می گوییم که سنسور یخچال چیست و چه وظیفه ای دارد تا شما از اهمیت کارکرد صحیح این سنسور مطلع شوید.

سنسور دمای یخچال چیست ؟

سنسور یخچال یا حسگر یخچال یا Refrigerator Sensor، یک قطعه ی الکتریکی است که دمای داخل یخچال را اندازه گیری می کند و دمای اندازه گیری شده را به برد اطلاع می دهد. بدیهی است که در صورت خرابی این سنسور، دمای داخل یخچال به درستی اندازه گیری نمی شود و در نتیجه دمای صحیح بر روی صفحه نمایشگر نمایش داده نمی شود. توجه داشته باشید که نام بین المللی سنسور، ترمیستور THERMISTOR می باشد. بنابراین اگر جایی اسم ترمیستور را شنیدید بدانید که سنسور و ترمیستور یک چیز هستند. در واقع سنسور ها یک نیمه هادی هستند که با تغییرات دما، مقاومتشان تغییر می کند. در حقیقت سنسور با توجه به تغییرات دمایی، سیگنال الکتریکی مربوطه را به برد الکتریکی ارسال می کند.

علل بروز ارور r1 در یخچال دوو

دلایل بروز ارور r1 در یخچال دوو

  • خرابی سنسور یخچال
  • خرابی اتصالات سنسور
  • خرابی برد الکترونیکی دستگاه

خرابی سنسور یخچال

در صورت بروز کد خطای r1 در یخچال دوو، باید در اولین قدم، سنسور یخچال یا همان سنسور R را بررسی کنید. یعنی شما باید اطمینان حاصل کنید که آیا جریان برق در سنسور یخچال وجود دارد یا نه. در صورتی که جریان برق در سنسور یخچال قطع شده باشد و یا در سنسور یخچال اتصال کوتاه شده باشد، این ارور نمایش داده می شود. جهت بررسی وضعیت سنسور یخچال باید با استفاده از مولتی متر، میزان اهم سنسور اندازه گیری شود. در صورت خرابی سنسور یخچال نیز، باید آن را تعویض کنید، زیرا چنین قطعاتی معمولا قابل تعمیر نمی باشند و یا اصلا ارزش تعمیر ندارند و بهتر است تا تعویض شوند.

خرابی اتصالات سنسور

بعد از بررسی سنسور یخچال و در صورت سالم بودن این قطعه، باید اتصالات سنسور بررسی شود. اگر اتصالات مربوط به این سنسور مشکل داشتند، باید اتصالات تعویض شوند. همچنین در صورت قطع بودن اتصالات و سیم ها در مدار، باید اقدامات لازم جهت تعمیر و فیکس کردن اتصالات انجام شود.

خرابی برد الکترونیکی دستگاه

اگر سنسور یخچال سالم بود و سیم ها و اتصالات سنسور نیز قطع نبودند، پس احتمالا برد الکترونیکی دستگاه دچار مشکل شده است. اگر برد الکترونیکی یخچال خراب باشد، به اشتباه فکر می کند که سنسور یخچال خراب است، اما در حقیقت سنسور سالم است و برد دچار اختلال شده است. در صورت خرابی برد الکترونیکی، برد دستگاه باید جدا شود و توسط بردکار متخصص بررسی و تعمیر شود. تعمیرات برد یک کار بسیار دشوار و پیچیده ای می باشد که نیاز به تخصص و دانش بالایی دارد. همچنین اگر برد سوخته باشد، باید برد یخچال دوو شما تعویض گردد.

نحوه ی رفع ارور r1 در یخچال دوو

نحوه ی رفع ارور r1 در یخچال دوو

جهت رفع ارور R1 در یخچال دوو، باید ابتدا سنسور یخچال ( Refrigerator Sensor ) بررسی شود و در صورت معیوب بودن، این سنسور باید تعویض گردد. اما در صورت سالم بودن این سنسور باید سیم کشی های این سنسور بررسی شوند. همچنین اگر سنسور یخچال و اتصالات این سنسور مشکلی نداشتند، ممکن است که برد دچار مشکل شده باشد. در این صورت باید برد دستگاه بررسی شود.

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با ارور r1 در یخچال Daewoo با شما عزیزان صحبت کردیم و گفتیم که این ارور به معنای وجود مشکلی در سنسور یخچال می باشد. همچنین ارور r1 در یخچال ساید بای ساید دوو به خطای سنسور یخچال معروف می باشد. در صورت بروز این ارور باید به ترتیب، سنسور یخچال، اتصالات سنسور و برد بررسی شوند و در صورت بروز مشکل در هر یک از این قطعات، باید قطعه ی مورد نظر تعویض شود و یا تعمیرات مربوطه انجام شوند. لازم به ذکر است که در اغلب موارد، اگر سنسور سالم باشد، این ارور به طور خودکار بعد از چند دقیقه رفع می شود، اما اگر ارور رفع نشد و سنسور واقعا خراب بود، باید این قطعه تعویض شود تا از وارد شدن خسارت بیشتر به دستگاه جلوگیری شود، زیرا خرابی سنسور یخچال می تواند منجربه وارد شدن فشار بیش از حد به کمپرسور شود و در نتیجه باعث خرابی کمپرسور شود.

نکات تکمیلی

توجه داشته باشید که ارور r1 در یخچال دوو از آن دسته ارور هایی می باشد که رفع آن نیازمند مهارت و تخصص بالا و به کارگیری ابزار آلات خاص می باشد و در صورت عدم داشتن تجربه ی کافی توصیه می کنیم که هرگز اقدام به تعمیر دستگاه نکنید، زیرا ممکن است که باعث ایجاد خسارت شدید به یخچال دوو خود شوید و بهتر است تا جهت رفع ارور r1 در یخچال فریزر دوو از یک تکنسین متخصص از مرکز تعمیرات یخچال دوو کمک بخواهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش