علت سرد نکردن یخچال دوو

علت سرد نکردن یخچال دوو

مشکل سرد نکردن یخچال دوو؛ دردسری که به راحتی قابل حل است

یخچال فریزرهای امروزی از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند تا بتوانند عمل سرماسازی را به بهترین نحو انجام دهد. در واقع یخچال با خارج کردن گرما می‌تواند باعث دیرتر خراب شدن مواد غذایی و حفظ طراوت آن‌ها شود. از جمله قطعات به کار رفته در یخچال فریزرها می‌توان به کندانسور، کمپرسور و اواپراتور اشاره کرد. اگر شما با مشکل سرد نکردن یخچال دوو یا هر برند دیگری مواجه شده‌اید، ممکن است مشکل از جهات مختلفی مربوط به کمبود گاز یا نشتی گاز از لوله‌های کندانسور یا حتی لوله مویین باشد. اگر قصد آشنایی با این دلایل را دارید و می‌خواهید که این مشکل را رفع کنید، در این مطلب  از مرکز خدمات تعمیر دوو دوو پشتیبان با ما همراه باشید.

آشنایی با مکانیزم سرماسازی یخچال

شاید ابتدا تصور کنید که یخچال با سرماسازی غذای شما را تازه نگه می‌دارد. این در حالی است که یخچال‌های امروزی با خارج کردن گرما از داخل محیط یخچال طراوت مواد غذایی شما را حفظ می‌کنند و باعث دیرتر خراب شدن آن‌ها می‌شوند.

کندانسور، کمپرسور، اواپراتور و گاز مبرد از جمله و قطعاتی هستند که وظیفه خروج گرما از داخل یخچال را بر عهده دارند. در این میان قطعاتی از جمله لوله مویین رله استارت و برد داخلی یخچال نیز وجود دارند که عملکرد این قطعات را بررسی و کنترل می کنند. در نظر داشته باشید که گاز مبرد یا همان گاز داخل کمپرسور می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال در بیشتر یخچال فریزرهای برند دوو از گاز با مدل R134 استفاده می‌شود.

چگونگی کارکرد قطعات یخچال‌های دوو

عملکرد یخچال به اینگونه است که گاز مبرد داخل کمپرسور با فشار وارد لوله‌های کندانسور می‌شود. سپس اواپراتور گرمای داخل یخچال را جذب کرده و آن‌ها را از طریق کندانسور به گاز مبرد انتقال می‌دهد. در ادامه، لوله‌های کندانسور که در بخش‌های مختلف یخچال قرار دارند، گرمای گاز مبرد را از طریق دیوار‌ه‌ها خارج می‌کنند و سپس گاز را به کمپرسور برمی‌گرداند.

در نظر داشته باشید که در زمان تزریق و ورود گاز به کندانسور، قطعه‌ای باید وجود داشته باشد تا میزان گاز ورودی را کنترل کند. این قطعه لوله مویین نام دارد و در صورت خرابی ممکن است باعث بروز مشکل سرد نکردن یخچال دوو شود.

برای سرد کردن یخچال قطعات دیگری نیز وجود دارند که میزان سرماسازی و همچنین فعالیت قطعات مختلف را کنترل می‌کنند. به عنوان مثال، سنسور دما وظیفه دارد تا به طور دائم وضعیت داخل یخچال و فریزر را بررسی کرده و دما را به مغز متفکر یعنی برد گزارش می‌دهد. در صورتی که این قطعه مشکل داشته باشد، این امکان وجود دارد که کمپرسور یخچال شما وارد مدار نشود و از این رو با مشکل سرد نکردن یخچال دوو مواجه شوید.

بررسی کامل دلایل و راهکارهای مشکل سرد نکردن یخچال دوو

بررسی کامل دلایل و راهکارهای مشکل سرد نکردن یخچال دوو

دلایل مختلفی برای وقوع مشکل سرد نکردن یخچال دوو وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به خرابی کمپرسور اشاره کرد. هر دلیل خرابی، روش حل خاص خود را دارد و از این رو، ابتدا باید بصورت دقیق علت سرد نکردن یخچال خود را پیدا کنید که در ادامه قصد داریم تا با آن‌ها آشنا شویم.

خرابی کمپرسور؛ عاملی برای وقوع مشکل سرد نکردن یخچال دوو

یخچال‌های برند دوو در صورتی که در بخش کمپسور خود مشکل داشته باشند، به درستی نمی‌توانند عمل سرماسازی را انجام دهند. در نظر داشته باشید که خرابی کمپسور می‌تواند مربوط به بخش‌های مختلف آن باشد. به عنوان مثال، اگر در اثر ضربه یا کارکرد زیاد، کمپسور سوراخ شده باشد، گاز مبرد داخل آن تخلیه می‌شود و از این رو، کمپرسور نمی‌تواند محیط یخچال را خنک کند. البته در برخی مواقعی عدم کارکرد کمپرسور می‌تواند نشانه‌ای برای خرابی قطعه‌ای دیگر باشد.

به عنوان مثال، اگر متوجه شوید که یخچال دووی شما کار نمی‌کند و کمپرسور آن روشن نمی‌شود، این احتمال وجود دارد که رله استارت خراب شده باشد. رله استارت وظیفه دارد که پس از دریافت دستور از سم برد، برق را به کمپرسور برساند و آن را روشن کند. حال اگر این قطعه خراب شده باشد، شما ممکن است تصور کنید که یخچال شما در بخش کمپرسور خود دچار مشکل شده است که موتور روشن نمی‌شود. با روشن نشدن کمپرسور نیز شما با مشکل سرد نکردن یخچال دوو مواجه می‌شوید. برای رفع این مشکل نیز تنها کافی است رله استارت تعویض یا تعمیر شود.

خرابی سنسور دما یا ترموستات؛ از جمله عوامل سرد نکردن یخچال دوو

یکی از دلایلی که باعث می‌شود تا شما با مشکل سرد نکردن یخچال دوو مواجه شوید، خرابی سنسور دما است. زمانی که سنسور دمای یخچال دوو مشکل داشته باشد، به درستی نمی‌تواند تعیین کند که در کدام موقعیت کمپرسور باید کار کند. از این رو، ممکن است در مواقعی کمپرسور حتی روشن هم نشود.

سنسور دما در داخل یخچال قرار دارد و به صورت مداوم دما را اندازه‌گیری می‌کند. سپس در صورتی که این قطعه سالم باشد، پس از ارسال دما، برد فرمان عملکرد را به قطعه‌ای به نام ترموستات می‌فرستند این قطعه نیز جریان برق را به رله استارت متصل می‌کند. زمانی که ترموستات خراب شده باشد، جریان برق را به رله استارت نمی‌رساند. در این موقعیت، ممکن است شما با مشکلاتی مانند عدم روشن‌شدن کمپرسور و سرد نکردن یخچال مواجه شوید.

یخ‌زدن اواپراتور

اواپراتور که به اشتباه توسط برخی تعمیرکاران به آن اوپراتور نیز گفته می‌شود، وظیفه دارد تا هوای گرم را از از محیط داخل یخچال بگیرد و به گاز مبرد انتقال دهد. در این میان، ممکن است به دلیل نبود یا خرابی سیستم ضد برفک، این قطعه یخ بزند و نتواند عملکرد خود را به درستی انجام دهد.

زمانی که اواپراتور یخ بزند، مکش هوای گرم صورت نمی‌گیرد و از این رو، شما با مشکل سرد نکردن یخچال دوو مواجه می‌شوید. چرا که گاز مبرد بدون جذب هوای گرم در لوله‌های کندانسور شروع به حرکت می‌کند. برای رفع مشکل یخ‌زدگی اواپراتور شما باید دانش تخصصی این کار را داشته باشید.

برای دسترسی به اواپراتور، ابتدا باید یخچال را خاموش کرده و تمام مواد غذایی را خارج کنید. در ادامه باید با نهایت دقت، پیچ‌های محفظه ته یخچال را باز کنید. پس از باز کردن محفظه و درآوردن سوکت‌ها، شما به کاور فویلی اواپراتور برخورد می‌کنید که باید بدون ایجاد پارگی آن را کنار بزنید. سپس با اواپراتور یخ‌زده خود مواجه می‌شود که باید با کمک سشوار یخ آن را آب کنید. با این کار، اواپراتور شما مانند روز اول خود عمل خواهد کرد و مشکل سرد نکردن یخچال دوو نیز برطرف خواهد شد.

خرابی نمایشگر یا برد داخلی یخچال

در برخی مواقع که با مشکل سرد نکردن یخچال دوو مواجه می‌شوید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا نمایشگر یخچال خود را بررسی کنید. در بسیاری از مواقع، ممکن است که طی فشار دادن کلیدهای اشتباه، نمایشگر یخچال وارد حالت دمو شده باشد. زمانی که یخچال در حالت دمو قرار دارد، تمام فعالیت‌های آن قطع می‌شوند و تنها در صورت باز کردن درب یخچال، چراغ روشن می‌شود.

برای خارج کردن نمایشگر یخچال دووی خود از حالت دمو، باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید تا از روش دقیق این کار باخبر شوید. همچنین اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم یخچال خود را ریست کنید.

ریست کردن یخچال دوو به این صورت است که شما باید یخچال خود را از برق بکشید. پس از این کار حدود 10 دقیقه صبر کنید که نمایشگر و حافظه آن ریست شود. در ادامه، یخچال را دوباره به برق بزنید. شما با این کار یخچال خود را ریست کرده‌اید و این احتمال وجود دارد که یخچال نیز از حالت دمو خارج شود. البته که اگر با این کار نیز همچنان با سرد نکردن یخچال دوو مواجه شده بودید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ روش‌های بعدی بروید.

کمبود یا نبود گاز مبرد

زمانی که میزان گاز مبرد داخل یخچال کمتر از حد کافی باشد، کمپرسور مجبور می‌شود که با فشار بسیار زیادی کار کند. در مواقعی نیز گاز به حدی کم است که کمپرسور نمی‌تواند یخچال را خنک کند. کم شدن گاز یخچال دلایل مختلفی دارد. از جمله این دلایل نیز می‌توان به سوراخ شدن کمپرسور، نشتی از لوله مویین و عدم استفاده طولانی‌مدت اشاره کرد.

برای تزریق گاز به کمپرسور ابتدا باید از عدم وجود نشتی مطمئن شوید. در ادامه، باید بررسی کنید که مشکل دقیق یخچال شما از کدام سمت است. اگر یخچال دووی شما نشتی داشت، ابتدا باید آن را برطرف کنید. در صورت عدم نشتی نیز باید یخچال را به یک محیط باز مان بالکن برده و در آن‌جا به کمپسور گاز اضافه کنید. البته که اضافه کردن گاز کمپرسور باید توسط کارشناس مجرب در زمینه تعمیر یخچال دوو انجام شود تا خطر آن به حداقل کاهش پیدا کند.

رفع مشکل سرد نکردن یخچال دوو با بررسی چند موضوع

رفع مشکل سرد نکردن یخچال دوو با بررسی چند موضوع

مشکل سرد نکردن یخچال دوو دلایل مختلفی دارد و عملا تمام قطعات یخچال می‌توانند به عنوان عاملی برای این کار شناخته شوند. از جمله رایج‌ترین قطعاتی که در وقوع این مشکل نقش دارند نیز می‌توان به کمپرسور، کندانسور و اواپراتور اشاره کرد. در صورتی که هریک از این قطعات نیاز به تعمیر داشتند، پیشنهاد می‌کنیم برای این کار از خدمات نمایندگی‌های مجاز دوو استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش