علت سوختن فن یخچال دوو

علت سوختن فن یخچال دوو

خرابی فن یخچال در برند معروف دوو

سال‌های سال است که با برند دوو آشنا هستیم. لوازم خانگی دوو نیز مانند خودروهای این شرکت از کیفیت خوبی برخوردار هستند اما بنا به دلایل مختلفی مانند طرز استفاده نادرست ممکن است این وسایل از جمله یخچال‌های این شرکت دچار مشکل شوند. در این مطلب از مرکز تعمیرات دوو دوو پشتیبان  قصد داریم تا به طور کامل به سوختن فن یخچال دوو بپردازیم که از اشکالات متداول در این یخچال‌هاست.

نشانه خرابی فن یخچال

یخچال‌های امروزی از تعدای فن مختلف با کاربردهایی متفاوت تشکیل شده‌اند که هرکدام در بخش‌های مختلف یخچال قرار دارند. برخی اوقات متوجه می‌شوید که یخچال شما صداهای اضافی در حین کار کردن تولید می‌کند. این مشکل می‌تواند مربوط به موارد مختلفی باشد؛ اما خرابی یکی از این فن‌ها محتمل‌ترین گزینه است.

انواع فن یخچال دوو

پیش از اینکه به دنبال بازکردن و عیب‌یابی یخچال بروید، باید درباره انواع فن یخچال اطلاعات پیدا کنید. چراکه می‌توانید با دنبال کردن صدای اضافی تولید شده، به مکان تقریبی فن دست پیدا کنید و به راحتی اقدام به تعمیر آن کنید. لازم به ذکر است که تعمیر یخچال فریزر دوو یک کار بسیار تخصصی است و تعمیر آن توسط افراد غیر مجاز می‌تواند به ابطال گارانتی و پدیدار شدن مشکل‌های دیگر منجر شود.

فن کندانسور یخچال

یک فن که از ابتدا در بیشتر یخچال‌ها وجود داشته است و اکنون نیز در یخچال‌های بدون برفک به کار برده می‌شود. این فن در پشت یخچال دوو قرار دارد و وظیفه آن خنک کردن کویل‌های کندانسور است. برای دسترسی به این فن نیز باید از پشت یخچال به آن دست پیدا کرد. وظیفه این فن‌ها خنک کردن لوله‌های کندانسور است و این فن از یک موتور تشکیل شده است که می‌تواند در صورت خرابی سر و صدای ناهنجاری را تولید کند.

فن کمپرسور یخچال دوو

فن کمپرسور یخچال نیز در قسمت پشتی یخچال و نزدیک به کف آن و در کنار کمپرسور قرار دارد. این فن وظیفه خنک‌‌کردن سیم‌پیچ موتور را بر عهده دارد و در صورت خرابی باعث بروز مشکلات بسیار دیگری مانند سوختن موتور نیز می‌شود.

فن اوپراتور و تبخیر یخچال‌های دوو

یکی دیگر از فن‌های به کار رفته در یخچال فریزرهای دوو، فن اوپراتور یا تبخیر است. این فن در داخل قسمت فریزر یخچال تعبیه شده است و موظف است تا گرمای هوا را به گاز یخچال جهت خنک‌کردن منتقل کند. از صدای غیر عادی از قسمت فریزر یخچال شنیدید، به احتمال قریب به یقین فن اوپراتور شما دچار مشکل شده است.

فن داخلی بکار رفته در یخچال دوو

این فن نیز در داخل بخش یخچال قرار دارد و هوای خنک را به داخل یخچال هدایت می‌کند. این فن وظیفه دارد تا دمای یخچال را به صورت کاملا یکنواخت پایین بیاورد و در صورت بروز سوختن سروصدای نامتعارفی را تولید خواهد کرد. لازم به ذکر است که در برخی یخچال‌های جدید، سیستم‌های جدیدتری قرار گرفته‌اند که موضوع بحث ما نیستند.

دلایل سوختن فن یخچال دوو

دلایل سوختن فن یخچال دوو

از آن‌جایی که فن یخچال یک قطعه مکانیکی است و هر قطعه مکانیکی مصرفی نیز طول عمر مفیدی دارد، این قطعه هم می‌تواند در اثر گذر زمان و یا دلایل دیگر دچار مشکل شود.  یکی از دلایل سوختن فن یخچال دوو تجمع گرد و غبار در اطراف پره‌های آن است. البته در صورت گرد و غبار گرفتن موتور هم، فن خواهد سوخت. یکی دیگر از دلایل سوختن فن، نوسانات برق است که می‌توان برای جلوگیری از این مشکل از محافظ‌های برق مخصوص یخچال و فریزر استفاده کرد.

سوختن فن یخچال دوو یک دلیل دیگر هم می‌تواند داشته باشد که معمولا در اثاث‌کشی‌ها رخ می‌دهد. فن‌های یخچال دوو می‌تواند در صورت حمل و نقل نامناسب و یا ضربه دیدن دچار مشکل بشود. البته در نظر داشته باشید که در صورت کار کردن فن در چند سال ممکن است بدون هیچ اخطاری، ناگهان بسوزد که با توجه به بحث عمر مفید فن، امری عادی و اجتناب ناپذیر است.

رفع مشکل سوختن فن یخچال دوو

در این بخش از مطلب قصد داریم تا به بررسی کردن سالم و یا خراب‌بودن فن‌های یخچال دوو بپردازیم. برای بررسی خراب و یا سالم بودن فن کندانسور باید ابتدا یخچال را از برق بکشید. سپس پنل پشتی آن را باز کنید تا بتوانید فن را مشاهده کنید. در این بخش باید تمام گرد‌ و غبار نشسته روی این فن و موتور آن را به خوبی تمیز کنید. سپس با دست پروانه آن را بچرخانید. در صورتیکه فن به سختی می‌چرخد، روی آن کمی اسپری روان کننده بپاشید تا به راحتی بچرخد. یادتان نرود که سیم کشی فن را هم چک کنید.

برای بررسی فن اوپراتور نیز باید پس از از برق کشیدن یخچال، پنل پشتی فریز را جدا کنید تا بتوانید به این فن دسترسی پیدا کنید. معمولا دلیل کار نکردن فن اوپراتور، یخ زدگی آن می‌باشد. اگر با یخ زدگی فن مواجه شدید و از سلامت موتور فن هم اطمینان داشتید، تنها به آن مهلت آب شدن را بدهید. سپس فن دوباره شروع به کار خواهد کرد و مشکل حل خواهد شد. لازم به ذکر است که برخی اوقات این مورد بخاطر تجمع گرد و غبار نیز رخ می‌دهد. پس سعی کنید پره و موتور را به خوبی تمیز کنید.

اگر هم فن داخلی یخچال دچار مشکل شده باشد، باید ابتدا قفسه‌های داخل یخچال را خارج کنید و پنل پشتی آن را با احتیاط باز کنید. سپس باید فن را با احتیاط چک کنید و در صورت بروز هر گونه مشکلی مانند یخ زدگی و تجمع گرد و غبار، آن را تمیز کنید.

لازم به ذکر است که موارد گفته شده تنها به گیرپپاژ کردن فن مربوط می‌شوند در صورت سوختن فن یخچال دوو باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. این فن‌ها به دلیل کارآیی بالایی که دارند در صورت سوختن باید فورا تعویض شوند. در غیر این صورت باعث خراب شدن بخش‌های دیگر یخچال خواهند شد.

نیاز به تعمیرکار مجرب جهت بررسی سوختن فن یخچال دوو

نیاز به تعمیرکار مجرب جهت بررسی سوختن فن یخچال دوو

ایجاد سر و صدای اضافی در هنگام کار یکی از نشانه‌های شایع سوختن فن یخچال دوو است. در یخچال‌ها انواع فن‌ قرار دارند که شما باید با گوش کردن به صدا، محل تقریبی فن آسیب دیده را شناسایی کنید. فن‌ها می‌توانند در صورت خرابی برای دیگر قطعات یخچال نیز مشکل ایجاد کنند که باید در صورت خرابی به سرعت تعویض شوند.

یخچال‌های دوو به علت بهره بردن از تکنولوژی روز نیاز به مراقبت دارند و در صورت بروز مشکل باید توسط تعمیرکاران مجرب و مورد تایید در زمینه تعمیر یخچال دوو مورد بازدید قرار بگیرند. در نظر داشته باشید که این فن‌ها در برخی اوقات تعمیر می‌شوند و در برخی موارد نیز نیاز به یک تعمیر ساده خواهند داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش