علت گرم شدن باد کولر گازی دوو

علت گرم شدن باد کولر گازی دوو

سه دلیل اصلی گرم شدن باد کولر گازی دوو

تصور کنید که از یک روز سخت کاری به خانه می‌آیید و متوجه می‌شوید کولر گازی شما باد گرمی می‌زند. این اتفاق، یک اتفاق بسیار رایج است که ممکن است در تابستان‌ها رخ دهد، حتی اگر کولر شما از برند خوبی مانند دوو باشد. دلایل مختلفی برای گرم شدن باد کولر گازی دوو وجود دارد که می‌توانید به راحتی آنها را رفع کنید و دوباره از خنکای کولر خود لذت ببرید. در ادامه این مطلب که توسط مرکز تعمیرات دوو دوو پشتیبان ارائه شده است سه مورد از رایجترین دلایل این مشکل و راه برطرف کردن آنها را توضیح داده‌ایم.

فیلتر هوای کولر کثیف شده است

فیلتر هوای کولر کثیف شده است

برای رفع مشکل گرم شدن باد کولر گازی دوو باید به دنبال ساده‌ترین دلایل باشید. اولین و شایع‌ترین دلیل، کثیف بودن فیلتر هوای کولر است. کثیف شدن این فیلتر اتفاق بسیار عادی است. ذرات گرد و خاک موجود در هوا به این فیلترها گیر کرده و مانع از جریان هوا می‌شوند. به هر نسبت که در منطقه‌ی کویری‌تری زندگی کنید، آلوده شدن فیلتر هم بیشتر رخ می‌دهد. در واقع فیلتر هوا یک شبکه‌ی ایمنی است که از کولر گازی شما در برابر آلودگی‌ها و ذرات معلق محافظت می‌کند.

یک فیلتر هوای کثیف جلوی جریان هوای خنک را مسدود کرده و کولر گازی شما را مجبور می‌کند تا بیشتر و سخت‌تر کار کن و در نتیجه مشکل گرم شدن باد کولر گازی دوو رخ می‌دهد. این اتفاق تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که یا شما این فیلتر را تمیز کنید یا کولرتان خراب شود و قطع کننده‌ی مدار، دستگاه را به طور کامل خاموش کند. راه حل ساده است؛ شما باید این فیلترها را تمیز کنید که در ادامه روش آن را توضیح می‌دهیم.

تمیز کردن فیلتر هوا

در پنج گام ساده می‌توانید فیلتر هوا را تمیز کرده و جلوی گرم شدن باد کولر گازی دوو را بگیرید:

  1. ابتدا دستگاه را خاموش کنید.
  2. ‌محفظه‌ی جلوی کولر را باز کنید تا فیلترها را ببینید. هر دستگاه کولر معمولاً دو صفحه‌ی فیلتر دارد که شبیه به توری الک هستند.
  3. ابتدا خاک اضافی روی فیلترها را در همان حالتی که به کولر متصل هستند با جارو برقی بگیرید.
  4. سپس قفل فیلترها را باز کنید و آنها را خارج کنید. در کاسه‌ای محلول نصف/نصف آب و سرکه درست کرده و فیلترها را در آن بخیسانید. این محلول هم آنها را تمیز می‌کند و هم ضدعفونی می‌کند. قبل از انجام این کار، دفترچه راهنمای کولر خود را بخوانید. بعضی از فیلترهای کولرگازی برای خیس شدن طراحی نشده‌اند. اگر مجاز به انجام این کار بودید، یک ساعت خیساندن کافی است و بعد آنها را خارج کرده و خشک کنید.
  5. در نهایت فیلتر را دوباره نصب کنید. اکثر فیلترها دارای یک پیکان هستند که جهت نصب آنها را نشان می‌دهد.

کویل‌های کندانسور کثیف هستند

یکی دیگر از دلایل گرم شدن باد کولر گازی دوو، کثیف بودن کویل‌های کندانسور است. کویل‌های کندانسور، لوله‌هایی پر از مبرد هستند که از داخل واحد تهویه عبور می‌کنند. اگر این سیم پیچ‌ها کثیف شوند، کولر بیش از حد کار می‌کند و هوای گرم تولید می‌کند. اما این کویل‌ها در کجا قرار دارند؟ به طور کلی کولر گازی دارای دو قسمت است: دستگاه بیرون از خانه و دستگاه داخل خانه. واحد داخلی از مبرد برای جذب گرمای هوای خانه‌ی شما استفاده می‌کند. این گرما جذب مبرد شده و آن را داغ می‌کند. حالا این مایع داغ به بخش خارجی و سیم پیچ‌های آن منتقل می‌شود که تا گرمای خود را به محیط بیرون انتقال دهد.

اما اگر روی سیم پیچ‌ها خاک گرفته باشد، مبرد نمی‌تواند گرما را به راحتی آزاد کند. زیرا خاک مانند عایق عمل می‌کند. در اصل، مانند این است که در یک روز گرم یک ژاکت بپوشید. بدن شما می‌خواهد گرما را آزاد کند، اما پشم از خروج گرما جلوگیری می‌کند. بنابراین در این شرایط، مبردِ گرم دوباره به بخش داخلی برمی‌گردد و به دلیل کاهش اختلاف دمایش با هوای داخلی؛ نمی‌تواند گرمای بیشتری را از آن جذب کند و مشکل گرم شدن باد کولر گازی دوو رخ می‌دهد.

تمیز کردن کویل کولر

اگر گرم شدن باد کولر گازی دوو به دلیل کثیفی کویل باشد، برای تمیز کردن آن باید بسیار با دقت عمل کنید. از آنجایی که کویل‌های کولر گازی، برای عملکرد این سیستم بسیار مهم هستند، انجام صحیح این کار اهمیت زیادی دارد. و با توجه به ماهیت ظریف باله‌های سیم پیچ که به فرایند انتقال حرارت کمک می‌کنند، اطمینان از خراب نشدن آنها در حین تمیز کردن بسیار مهم است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای تمیز کردن منظم و برنامه ریزی ‌شده‌ی کویل، از یک متخصص کمک بگیرید.

استفاده از خدمات سرویس کولرگازی مطمئن‌ترین راه برای اطمینان از کارایی و طول عمر بیشتر دستگاه است. تعمیرکاران مجاز نه تنها نحوه‌ی تمیز کردن کویل‌ها را به درستی آموزش دیده‌اند، بلکه می‌توانند سیستم شما را قبل از فصل گرما آزمایش کنند تا مطمئن شوند که در اوج عملکرد خود قرار دارد و برای یک تابستان گرم آماده است.

مبرد کولر کم شده است

دلیل دیگر گرم شدن باد کولر گازی دوو، کاهش مبرد است. مشابه مشکل قبلی، نداشتن مبرد کافی نیز باعث می‌شود کولر گازی شما دائما کار کند و منجر به گرمایش بیش از حد دستگاه و فشار آمدن به موتور شود. برای آنکه مطمئن شوید مشکل از این بخش است، به علائم کم بودن مبرد توجه کنید که به شرح زیر هستند:

  • گرم شدن باد کولر گازی دوو: وقتی سیستم شما، مبرد کمی داشته باشد، گرمای بیشتری در محفظه‌ی خنک کننده به دام می‌افتد، به این معنا که خنک کردن هوای ورودی سخت‌تر می‌شود.
  • چرخه‌های طولانی‌تر خنک کننده: وقتی فضای خانه دیرتر از حد معمول سرد می‌شود، می‌تواند علامت دیگری برای کم بودن مبرد باشد.
  • پول قبض برق بیشتر: به دلیل چرخه‌های طولانی‌تر برای خنک شدن خانه، قبوض برق شما افزایش می‌یابد. در حالی که به همان میزان سابق هوای خنک دریافت می‌کنید، سیستم شما می‌تواند 2 تا 3 برابر بیشتر از آنچه که باید برق مصرف کند.
  • خطوط مبرد منجمد: هنگامی که مبرد سیستم کم باشد، احتمال دارد که سیم پیچ اواپراتور بیش از حد سرد شود. این باعث می‌شود نه تنها روی خود سیم پیچ، بلکه روی اجزای اطراف کولر گازی شما نیز یخ ببندد.

اگر از نشانه‌های بالا متوجه شدید که مبرد کم است، به احتمال زیاد در بخشی از دستگاه، نشت دارید زیرا مبرد به خودی خود تمام نمی‌شود و حتماً از محلی به بیرون نشت کرده‌ است. برای رفع این مشکل حتماً به یک تکنسین نیاز دارید. زیرا تنها، پر کردن مبرد چاره‌ی کار نیست. بلکه محل نشتی نیز باید پیدا شود و بعد از برطرف شدن مشکل و تعمیر محل، مبرد شارژ شود. توجه داشته باشید که شارژ مبرد بدون رفع نشتی، مشکل گرم شدن باد کولر گازی دوو را رفع نمی‌کند.

برطرف کردن مشگل گرم شدن باد کولر گازی دوو

نکات پایانی

گرم شدن باد کولر گازی دوو سه دلیل اصلی داشت که در این مقاله مورد بحث قرار دادیم. به جز در زمینه‌ی تمیز کردن فیلتر بخش داخلی (که در بسیار از مواقع عامل اصلی کم شدن خنکای باد است)؛ در باقی موارد باید از یک تعمیرکار حرفه‌ای در زمینه تعمیرات کولر گازی دوو برای رفع مشکل کمک بخواهید. در غیر این صورت با آسیب به بخش‌های دیگر ممکن است عملکرد سایر بخش‌های دستگاه خود را هم مختل کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش