علت کم شدن سرمای کولر گازی دوو

علت کم شدن سرمای کولر گازی دوو

کم شدن سرمای کولر گازی دوو؛ مشکلی که برای بسیاری اتفاق می‌افتد

کولر گازی‌های برند دوو از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. اما در گذر زمان ممکن است شما با مشکلاتی مانند کم شدن سرمای کولر گازی دوو مواجه شوید که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله این دلایل نیز می‌توان به این اشاره کرد که فیلتر هوای ورودی کثیف شده است و اجازه ورود هوا به اندازه کافی را نمی‌دهد. اگر شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید باید به سرعت برای رفع آن اقدام کنید. در غیر این صورت ممکن است استهلاک قطعات کولر گازی شما بالا برود در بلند مدت هزینه‌های زیادی گریبان‌گیر شما شوند. برای آشنایی با دلایل کم شدن سرمای کولر گازی دوو و راهکارهای رفع این مشکل، خواندن این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات دوو دوو پشتیبان  را از دست ندهید.

سیستم AC مرکزی چگونه کار می‌کند؟

برای درک بهتر اینکه چه چیزی باعث می‌شود کولر گازی دووی شما به درستی کار نکند، دانستن نحوه عملکرد آن ضروری است. کولر گازی شما از مبرد مایع استفاده می‌کند. این مایع از روی کویل‌های اواپراتور داخلی عبور می‌کند تا گرمای داخل خانه شما را جذب کند. جذب گرما این مایع را به گازی بسیار سرد تبدیل می‌کند. فن اسپیلت در آن کویل‌های خنک شده با مبرد باد می‌دهد و هوای سرد را از طریق یونیت داخل خانه منتشر می‌کند.

چرا با مشکل کم شدن سرمای کولر گازی دوو مواجه می‌شویم

چرا با مشکل کم شدن سرمای کولر گازی دوو مواجه می‌شویم

گاز مبرد، گرما را به واحد متراکم کننده بیرون می‌برد، جایی که پس از آزاد کردن گرما به هوای بیرون، به مایع تبدیل می‌شود. این همان لوله‌ای است که در کنار اسپیلت قرار دارد و مشاهده می‌کنید که بعضی اوقات از آن آب خارج می‌شود. این چرخه بارها و بارها تکرار می‌شود تا خانه شما خنک شود. اما در این میان دلایلی وجود دارند که در کنار هم باعث می‌شوند تا شما با مشکل کم شدن سرمای کولر گازی دوو مواجه شوید. از این رو، در ادامه این بخش قصد داریم تا به برخی از این دلایل بپردازیم.

نشتی یا کمبود گاز مبرد

گاز مبرد به‌کار رفته در کولر گازی‌های دوو معمولا Puron یا R410A می‌باشد که ماده شیمیایی است تمام فرایند سرمایش بدون آن بی‌معنی می‌شود. اگر شما هم با مشکل کم شدن سرمای کولر گازی دوو مواجه شده‌اید، این احتمال وجود دارد که گاز مبرد کولر گازی شما کم شده یا به هر دلیلی از جمله ضربه و نشتی تخلیه شده باشد.

به طور کلی، زمانی که کولر گازی شما کاملا سالم باشد با مشکل کمبود یا نبود گاز مبرد مواجه نمی‌شوید. بلکه این مشکل معمولا زمانی رخ می‌دهد که یک مشکل در بخش اتصالات به‌وجود آمده باشد. محتمل‌ترین علت آن نیز نشتی است. نشتی نه تنها از خنک‌کنندگی مناسب کولر گازی جلوگیری می‌کند، بلکه می‌تواند باعث بروز مشکلات دیگری در یونیت و اسپیلت و همین‌طور خانه شود. به عنوان مثال، هنگامی که به اندازه کافی خنک نیست، سطح رطوبت در خانه شما افزایش می‌یابد و باعث می‌شود که داخل خانه گرم‌تر از قبل و حتی بیرون به‌نظر برسد.

مشت نشت گاز مبرد از جهاتی نیز به دلیل اشتعال‌زا بودن می‌تواند خطرساز باشد. از این رو، پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که به این موضوع شک داشتید، با یکی از نمایندگی‌های مجاز دوو تماس بگیرید تا این مشکل را برای شما بررسی کنند.

فیلتر هوا کثیف یا مسدود شده است

یکی دیگر از مشکلات رایج کولرهای گازی که منجر به کم شدن سرمای آن‌ها می‌شود، فیلترهای کثیف یا دارای گرفتگی است. در تمام طول سال، این فیلترها انواع مو، پرز، گرد و غبار و گرده را به خود جذب می‌کنند. اگر این فیلترها را مرتبا تمیز یا تعویض نکنید، در آینده مشکلاتی برای کمپرسور و قطعات دیگر ماشین لباسشویی شما ایجاد می‌شود.

هنگامی که فیلتر ورودی هوا کثیف باشد، هوا نمی‌تواند به درستی به خانه جریان یابد و ممکن است به دلیل فشار بالا یونیت داخل خانه خاموش شود، زیرا نمی‌تواند هوای کافی دریافت کند. زمانی که کولر به درستی کار نکند، دمای داخل افزایش می‌یابد. اگر مدت زیادی از تمیز کردن فیلترها گذشته باشد، گرفتگی آن‌ها می‌تواند باعث فرسودگی سریع‌تر قطعات شود. این موضوع حتی می‌تواند روی سیم پیچ اواپراتور و کندانسور نیز تاثیر بگذارد و مشکلات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. علاوه بر تمیز کردن معمول، فیلترها باید هر سه ماه یکبار تعویض شوند. همچنین اگر حیوانات خانگی نیز دارید که دارای ریزش مو هستند، پیشنهاد می‌کنیم زودتر از معمول فیلترها را تمیز و یا تعویض کنید.

وجود مشکل در سیم پیچ یا کندانسور اواپراتور

فیلتر هوای بالای یونیت کولر گازی تمام تلاش خود را می‌کند تا کویل‌ها را تمیز نگه دارد که استهلاک این قطعات پایین بیاید و مدت بیشتری را کار کنند. اما اگر فیلتر مشکل داشته باشد و به هر دلیلی کثیفی را از خود عبور دهد یا به دلیل کثیفی بیش از حد اجازه عبور هوا را ندهد،

به دلیل رطوبت ثابت، کویل اواپراتور داخلی شما می‌تواند در معرض مشکلات کپک قرار بگیرد. همچنین اگر میزان مبرد در کولر گازی شما کمتر از میزان لازم باشد، ممکن است که کویل‌ها یخ بزنند و نتوانند هوای خنک تولید کنند.

کندانسور نیز می‌تواند به مرور زمان فرسوده شود. زمانی که کولر گازی شما هوای سرد نمی‌دهد و دلیل دیگری را نمی‌توانید برای آن پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم به دنبال بررسی کویل‌های کندانسور کولر گازی دووی خود باشید.

مسدود بودن دریچه‌های هوا

درست مانند فیلترهای هوا که مسدود می‌شوند و جریان هوا را محدود می‌کنند، یک رجیستر (دریچه) مسدود شده می‌تواند باعث بروز مشکل کم شدن سرمای کولر گازی دوو باشد. یک دریچه هوای برگشتی، هوا را به داخل سیستم می‌برد و دریچه‌های تامین هوای مطبوع را به داخل خانه می‌دمد که گرفتگی هر دو باعث ایجاد مشکل می‌شود.

در نظر داشته باشید که دریچه‌های هوا خروجی که در جلوی یونیت قرار دارد، ممکن است در برخی مواقع بسته شده باشد و شما با مشکل کم شدن سرمای کولر گازی دوو مواجه شوید. در این صورت، ابتدا از طریق کنترل در صورت داشتن قابلیت و در غیر این صورت، به صورت دستی دریچه خروجی هوا را باز کنید.

خرابی کانال هوا

سیستم تهویه باید در سراسر خانه جریان داشته باشد و اگر چیزی باعث انسداد یا نشتی در کانال شود، بر سرمایش آن تاثیر می‌گذارد. پارگی یا سوراخ در کانال انتقال باد نیز ممکن است دلیلی بر بروز مشکل کم شدن سرمای کولر گازی دوو باشد.

زمانی که اسپیلت کولر گازی پشت یونیت آن قرار داشته باشد، دیگر خبری از کانال هوا نخواهد بود و شما می‌توانید از این بخش عبور کنید. اما باید در نظر داشته باشید که در مواقعی که اسپیلت روی پشت بام ساختمان قرار دارد و در برخی مواقع کانال هوا از آن کشیده شده است، ممکن است آن کانال آسیب دیده باشد که باید بررسی شوند.

خرابی ترموستات؛ دلیلی برای بروز مشکل کم شدن سرمای کولر گازی دوو

ترموستات وظیفه دارد تا دمای هوا را کنترل کند و در یک بازه نگه دارد. حال تصور کنید که این قطعه خراب باشد. در این صورت هرچقدر هم که شما دما را کم کنید، دمای باد کم نمی‌شود و با مشکل کم شدن سرمای کولر گازی دوو روبه‌رو خواهید شد.

ترموستات وظیفه دارد تا همواره دمای داخل خانه را اندازه بگیرد تا با میزان درخواستی شما مطابقت داشته باشد. در صورتی که دمای خانه کمتر از میزان مورد نیاز شما شده باشد، ترموستات کولر را خاموش می‌کند. از این رو، ابتدا باید بررسی کنید که ترموستات سالم باشد. برای این کار نیز باید ابتدا اتصال صحیح جریان برق به ترموستات بررسی شود. در ادامه ممکن است که این قطعه خراب شده باشد که باید نمونه اصلی و مشابه آن را تهیه کرده و تعویض کنید. با این کار، به احتمال زیاد مشکل برای شما حل خواهد شد.

نگهداری مناسب باعث بروز مشکلات کمتری می‌شود

نگهداری مناسب باعث بروز مشکلات کمتری می‌شود

مانند هر لوازم و دستگاه دیگری، دستگاه تهویه مطبوع شما یعنی همان کولر گازی نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد. فیلترها باید عوض شوند و سایر اجزای کار باید توسط متخصص در زمینه تعمیر کولر گازی دوو  بررسی شوند. توصیه استاندارد این است که دو بار در سال کارشناس کولر گازی شما را بازبینی کند که بهار و پاییز بهترین زمان برای این کار هستند. بازدید دوره‌ای کولر گازی باعث می‌شود تا احتمال بروز مشکل از جمله کم شدن سرمای کولر گازی دوو در آن کمتر شود. همچنین در صورت بروز مشکلات پنهانی نیز در این بازبینی‌ها می‌توان آن را رفع کرد.

کم شدن سرمای کولر گازی دوو؛ هر مشکلی راهکار خود را دارد

کولر گازی‌های برند دوو در برخی مواقع با مشکلاتی مانند کم شدن سرما مواجه می‌شوند که دلایل مختلفی برای آن وجود دارد که از جمله آن‌ها کثیفی فیلتر اشاره کرد. اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که این مشکل باید توسط کارشناس مجازی نمایندگی‌های دوو بررسی و حل شود. در غیر این صورت، ممکن است که شما به طور ناخواسته به کولر گازی خود آسیب بزنید و هزینه تعمیر آن چندین برابر شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش