علت جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو

علت جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو

اگرچه جمع شدن آب در ماشین لباسشویی در حالت روشن بخشی از فرایند شست و شو است، اما اگر این اتفاق در زمان خاموش بودن دستگاه رخ دهد، می‌تواند مشکلات زیادی را بوجود آورد. ماشین لباسشویی دوو یکی از بهترین ماشین‌های لباسشویی در بازار است. با این حال گاهی استفاده‌ی اشتباه و نقص در قطعات می‌تواند منجر به جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو شود.

اگر ماشین لباسشویی شما به طور خودکار پر از آب می‌شود، حتی وقتی خاموش است، دو دلیل رایج برای آن وجود دارد که عبارتند از: خرابی شیر ورودی آب (در اثر تجمع بیش از حد کلسیم در مسیر) و گیر کردن سوئیچ فشار آب در موقعیت باز. اگر این مشکلات در دستگاه شما رخ داده باشد، می‌توانید به سادگی چند قسمت را عیب‌‌یابی کرده و محل مشکلات را مشخص کنید. در این مقاله که توسط مرکز تعمیرات دوو دوو پشتیبان ارائه شده است هر کدام از این دو مورد را به صورت جداگانه مورد بحث قرار می‌دهیم.

خرابی شیر ورودی

یکی از رایج‌ترین دلایل جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو در زمان خاموش بودن، خرابی شیر ورودی آب است. این سوپاپ، جریان آب داخل ماشین لباسشویی شما را که برای هر دو مرحله‌ی شستشو و آبکشی مورد نیاز است، کنترل می‌کند. اگر بعد از اتمام چرخه‌ی شستشو متوجه‌ی آب اضافی در لگن لباسشویی شُدید، ممکن است شیر برقی ورودی آب به دلیل تجمع رسوبات کلسیم در موقعیت باز گیر کرده باشد.

با یک آزمایش ساده می‌توانید مطمئن شوید که شیر ورودی آب خراب شده است یا خیر. زمانی که ماشین لباسشویی پر می‌شود و وقتی آب کافی در لگن وجود دارد، آن را از برق بکشید. اگر لگن همچنان پر می‌شود، شیر ورودی دستگاه خراب شده است و باید تعویض شود. تا زمانی که این مشکل را برطرف نکنید، بهتر است منبع آب را ببندید تا جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو بیش از حد نشود و نشتی رخ ندهد.

پیدا کردن شیر ورودی معیوب

پیدا کردن شیر ورودی معیوب

برای آنکه شیر معیوب را پیدا کرده و مشکل جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو را حل کنید، باید یکی از دو مسیر زیر را طی کنید:

 • برق را قطع کنید.
 • برای رسیدن به شیرهای ورودی، پوشش بالای واشر را بردارید.
 • می توانید اتصالات سیم را از شیرها خارج یا جدا کنید، اما لوله‌های آب را از شیرهای پشتی جدا نکنید.
 • شلنگ‌های پرکننده‌ی سیاه رنگ را یک به یک از شیر جدا کنید و ببینید از کدامیک آب خارج می‌شود تا شیر معیوب پیدا شود.

همچنین می‌توانید شیر برقی معیوب و عامل جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو را با مولتی متر پیدا کنید. برای این کار:

 • ماشین لباسشویی خود را از منبع تغذیه جدا کنید.
 • شیر ورودی آب را پیدا کنید. به احتمال زیاد این شیر پشت اتصالات شلنگ قرار خواهد داشت. برای دسترسی به آن، ممکن است لازم باشد پنل عقبی را بردارید.
 • برای پیدا کردنِ علائم قابل مشاهده‌ی آسیب یا سایش، یک بازرسی بصری از دریچه انجام دهید.
 • همچنین محیط داخل آن را از نظر وجود رسوب بررسی کنید. اگر رسوب داشت، باید آن را تمیز کنید.
 • مولتی متر را روی تابع Rx1 قرار دهید.
 • گیرنده‌ها را به پایانه‌های داخل شیر وصل کنید. عدد قرائت شده در بین مدل‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. بنابراین برای اطلاع از عددی که باید نشان دهد به دفترچه‌ی راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.
 • اگر سوپاپ خراب است یا نتایج آزمایش با آنچه در دفتر ثبت شده است مطابقت ندارد، باید شیر ورودی آب را تعویض کنید تا مشکل جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو حل شود.

نحوه‌ی تعویض شیر ورودی خراب

نحوه‌ی تعویض شیر ورودی خراب

اگر شیر ورودی آب شما نیاز به تعویض داشته باشد می‌توانید این کار را به صورت زیر انجام دهید:

 • دستگاه را از برق بکشید.
 • منابع آب سرد و گرم را قطع کرده و شیلنگ‌ها را از شیر ورودی جدا کنید.
 • دستگاه را از دیوار دور کنید تا بتوانید به پشت آن دسترسی داشته باشید.
 • از یک چاقو برای بلند کردن پنل بالای دستگاه استفاده کنید.
 • از مهره بازکن برای جدا کردن پیچ‌های نزدیکِ شیرِ تغذیه کننده استفاده کنید.
 • شیر را کمی بالا بیاورید.
 • گیره‌ای که شیلنگ خروجی را نگه می‌دارد جدا کنید.
 • شیر را از دهانه خارج کرده و سیم‌ها را از پایانه‌های شیر برقی جدا کنید – به خاطر بسپارید که سیم‌ها به کجا می‌روند.
 • لوله را از شیر قدیمی جدا کرده و آن را دور بیندازید.
 • شیر جدید را نصب کرده و با پشت سر گذاشتن مراحل قبلی، دستگاه خود را دوباره مونتاژ کنید.

بعد از انجام این کار دوباره باید جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو را در زمان خاموش بودن بررسی کنید. اگر همچنان این مشکل رخ داد، باید سراغ عامل احتمالی بعدی بروید.

مشکلات سوئیچ سطح آب

به ندرت، بخش کنترل کننده‌ی سطح آب داخل لگن خراب شده و منجر به جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو در زمان خاموش بودن دستگاه می‌شود. در ماشین لباسشویی، سطح آب توسط لوله یا شیلنگ گنبدی هوا که به لگن متصل شده است اندازه‌گیری می‌شود. با پر شدن آب در لگن، فشار در این لوله افزایش می‌یابد. هنگامی که آب کافی در لگن جمع می‌شود، هوای داخل لوله، به سمت دیافراگمِ روی کلید سطح آب رانده شده و باعث قطع شدن کلید و جریان آب می‌شود. اگر این لوله دچار انسداد یا نشتی شود، این فرایند رخ نخواهد داد زیرا جریان هوا، قدرت کافی برای فشار دادن دیافراگم را ندارد.

عیب یابی سوئیچ سطح آب

عیب یابی سوئیچ سطح آب

اگر سوئیچ سطح آب خراب شود، می‌تواند از خاموش شدن شیر ورودی آب جلوگیری کند. در این مرحله بهتر است فرایند عیب یابی را ادامه دهید. این کار را با جدا کردن دستگاه خود از برق شروع کنید. سپس باید لوله‌ گنبدی هوا را پیدا کنید. این لوله باید بین لگن و صفحه‌ی عقربه‌دار پشت صفحه‌ی کنترل قرار داشته باشد.لوله را بردارید و آن را در آب فرو کنید. یک سر آن را ببندید و از طرف دیگر در لوله بدمید و ببینید آیا حباب آب ظاهر می‌شود یا خیر. اگر حبابی ندیدید، ببینید آیا لوله مسدود شده است یا خیر. برای بررسی طول لوله سعی کنید یک چراغ قوه را در آن بیاندازید تا ببینید آیا نور از آن عبور می‌کند. به جز این در طول لوله به دنبال پارگی یا بریدگی باشید. اگر لوله مشکلی نداشت، باید کلید سطح آب را بررسی کنید. آیا علائمی وجود دارد که نشان می‌دهد سوئیچ خراب یا مسدود شده است؟ در این صورت، باید از مولتی متر برای بررسی تداوم استفاده کنید. برای انجام این کار، باید اجازه دهید ماشین لباسشویی با آب به میزان مناسب پر شود و سپس آن را از برق بکشید. کلید فشار و پایانه‌های روی آن که ورود آب را کنترل می‌کنند، پیدا کنید. برای آنکه بدانید عدد قرائت شده باید چقدر باشد، از دفترچه راهنما استفاده کنید. سیم‌ها را از سوئیچ خارج کرده و آنها را آزمایش کنید. فقط مطمئن شوید که لگن هنوز پر از آب است.اگر لوله‌ی گنبدی هوا آسیب دیده باشد یا کلید سطح آب خراب شده باشد، می‌تواند باعث جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو شود. در صورتی که مشکل از این بخش باشد تنها باید به کمک تعمیرکار این سوئیچ را تعویض کنید.

جمع‌بندی

جمع شدن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی دوو در زمان خاموشی به دو دلیل کلی رخ می‌دهد که در بالا در موردش توضیح دادیم. در صورتی که شیر ورودی خراب باشد خودتان می‌توانید آن را تعویض کنید. اما برای تعویض سوئیچ سطح آب بهتر است از تعمیرکاران متخصص در زمینه تعمیرات لباسشویی دوو کمک بخواهید تا مشکلات بیشتری رخ ندهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش