لباسشویی دوو روشن می‌شود ولی کار نمیکند

ماشین لباسشویی دوو روشن می‌شود ولی کار نمی‌کند

ماشین لباسشویی دوو روشن می‌شود ولی کار نمی‌کند

اگر ماشین لباسشویی دوو روشن نمی شود یا یک چرخه شستشو را شروع نمی کند، بسیاری از مردم به سرعت به این نتیجه می رسند که زمان استفاده از دستگاه به پایان رسیده است  و زمان آن رسیده که سرمایه گذاری جدیدی انجام شود. با این حال، ممکن است چند دلیل وجود داشته باشد که چرا ماشین لباسشویی شما چرخه خود را شروع نمی کند و ممکن است از اینکه چقدر تعمیر آن ارزان و ساده است شگفت زده شوید. در ادامه این مطلب از نمایندگی دوو پشتیبان  همراه ما باشید.

ماشین لباسشویی روشن می شود، اما شستشو نمی کند؟

اگر ماشین لباسشویی شما شروع به شستن نکند، نگران نباشید.شاید فراموش کرده اید که منبع اب را به دستگاه باز کنید یا دریچه را محکم نبندید. در اینجا لیستی از چنین مشکلات بی اهمیت است که شما به راحتی می توانید با ان مقابله کنید.

 • دریچه ماشین لباسشویی بسته شده است. درب ماشین لباسشویی باید با یک کلیک بسته شود. اگر صدای ان را نشنیده اید، احتمال دارد که دریچه محکم بسته نشده باشد. درب را باز کنید و دوباره ان را ببندید.
 • هیچ اب در منبع اب وجود ندارد. ممکن است ، آب قطع شده باشد. بنابراین، دستگاه نمی تواند اب را بگیرد و شستشو شروع نمی شود. برای وصل شدن آب صبر کنید و یا علت قطعی آب منزل را بررسی کنید.
 • منبع اب به واشر به طور کامل باز نیست. دریچه آب ماشین لباسشویی را بررسی کنید، ممکن است فراموش کرده باشید که ان را باز کنید. بنابراین، تجهیزات نمی توانند با اب پر شوند و شستشو شروع نمی شوند.
 • شلنگ پیچ خورده است. کل طول شلنگ ابرسانی را به دستگاه بررسی کنید. ممکن است پیچ خورده باشد. در صورت لزوم ان را صاف کنید.
 • فیلتر مسدود شده است. فیلتر را تمیز کنید. برای انجام این کار، شما باید ان را از سوراخ دریچه خارج کنید و ان را در محلول اسید سیتریک به مدت 30-60 دقیقه خیس کنید. سپس زیر اب جاری شستشو دهید و ان را دوباره در ان قرار دهید.
 • قفل کودک فعال شده است. اکثر ماشین لباسشویی های مدرن مجهز به یک عملکرد خاص هستند که لوازم خانگی را از ضربه های کلید ناخواسته توسط کودکان محافظت می کند. اگر فعال شود، ماشین لباسشویی به دستورات کنترل پنل پاسخ نمی دهد و شستشو شروع نمی شود. برای غیر فعال کردن عملکرد، به کتابچه راهنمای دستورالعمل مراجعه کنید. معمولا باید دو کلید ویژه را برای 3-5 ثانیه نگه دارید.
 • تاخیر در شروع فعال است. بسیاری از زنان خانه دار از این ویژگی برای شستن لباس ها در شب استفاده می کنند.  در این مواقع روشن شدن لباسشویی با تاخیر انجام می شود و ماشین لباسشویی  دکمه شروع را متوقف می کند. اگر به طور تصادفی این ویژگی را فعال کنید، ماشین لباس شویی روشن است اما شروع به کار نمی کند.

اما همیشه  مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی با راه حل های ساده فوق حل نمی شود و نیاز به تعمیرات اساسی دارد. ما در ادامه به مهمترین دلایل این مشکل اشاره می کنیم.

بررسی کار نکردن ماشین لباسشویی در زمانی که روشن می شود

ایا تمام نکات بالا را بررسی کرده اید اما هنوز نتوانسته اید شستشو را شروع کنید؟ بنابراین، به احتمال زیاد، یک خرابی وجود دارد. ما تجربه خودمان از تعمیر ماشین لباسشویی و سوء عملکرد احتمالی را جمع اوری کرده ایم که منجر به وضعیتی می شود که ماشین لباسشویی روشن می شود اما شروع به شستشو نمی کند.

علل کار نکردن ماشین لباسشویی دوو

علل کار نکردن ماشین لباسشویی دوو

خرابی قفل دریچه( سوختگی میکروسوئیچ)

قفل ایمنی یا میکروسوئیچ درب به اختصار با UBL نشان داده می شود. میکروسوئیچ درب را در هنگام شستشو با هدف ایمنی قفل می کند. با توجه به دستگاه، UBL به ترموالکتریک و الکترومغناطیسی تقسیم می شود. دومی فقط در ماشین لباسشویی های جدید یافت می شود و به ندرت خراب می شوند. قفل های ترموالکتریک اغلب شکسته می شوند.

علائم

ماشین لباسشویی درب را قفل نمی کند و شستشو شروع نمی شود. خطای دستگاه قفل  ممکن است در صفحه نمایش یا به صورت چراغ چشمک زن روشن شود.

نحوه تعمیر

UBL باید جایگزین شود.

شیربرقی معیوب

شیربرقی ورود اب را به ماشین لباسشویی تضمین می کند. این شامل یک سیم پیچ الکترومغناطیسی، یک غشاء و یک بدنه است. هنگامی که ولتاژ به سیم پیچ اعمال می شود، دیافراگم باز می شود و اب وارد دستگاه می شود. اگر دریچه خراب شود، اغلب کویل الکترومغناطیسی ان می سوزد. در نتیجه، اب جمع نمی شود و ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند.

علائم

واشر اب را نمی گیرد و ممکن است خطای پر کردن اب را در صفحه نمایش یا به عنوان ترکیبی از چراغ های چشمک زن در کنترل پنل ایجاد کند.

نحوه تعمیر

شیربرقی باید جایگزین شود.

فرسودگی برس موتور ماشین لباسشویی

در موتورهای کموتاتور، که در ماشین لباسشویی مدرن رایج است، برس ها یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می کنند. این بر روی موتور عمل می کند و باعث چرخش ان می شود. در فرایند عملیات، برس ها فرسوده می شوند، تماس با منیفولد را از دست می دهند و ماشین لباسشویی چرخش درام را متوقف می کند.

علائم

موتور ماشین لباسشویی جرقه می زند. در ابتدا، دستگاه درام را در چرخش نمی چرخاند و سپس چرخش روی شستشو متوقف می شود. اب جمع اوری می شود، اما دستگاه شستشو نمی کند. ممکن است خطای موتور در صفحه نمایش ماشین لباسشویی روشن شود.

نحوه تعمیر موتور ماشین لباسشویی

برس های موتور گرافیتی قابل مصرف هستند و می توانند با موارد جدید جایگزین شوند.

خرابی موتور ماشین لباسشویی

موتور “قلب” ماشین لباسشویی است و تضمین می کند که مخزن در هنگام شستشو می چرخد. در یک موتور، معمول است که سیم پیچ روتور یا استاتور بسوزد. در نتیجه، روشن نمی شود و ماشین لباسشویی کار نمی کند.

علائم

مخزن ماشین لباسشویی نمی چرخد و برنامه شروع نمی شود. هیچ سر و صدای موتور معمول وجود ندارد. خرابی ممکن است با یک خطای موتور همراه باشد که در صفحه نمایش نشان داده می شود و یا به صورت چراغ های چشمک زن در مدل های بدون صفحه نمایش نمایش داده می شود.

نحوه تعمیر

موتور باید تعویض شود.

خرابی برد دستگاه

برد ماشین لباسشویی یک تراشه پیچیده با عناصر رادیویی است. با توجه به افزایش ولتاژ یا ورود رطوبت در آن می سوزد. در برد ماشین لباسشویی سیم ها اکسید می شوند، می سوزند و یا پوسیده می شوند.

علائم

خرابی برد درای علائم زیادی است که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می شود.

 • در ماشین لباسشویی UBL معیوب است و ماشین لباسشویی درب را قفل نمی کند.
 • اگر خرابی در منطقه کنترل شیر برقی رخ دهد، دستگاه مصرف اب را متوقف می کند و خطای پر کردن اب روشن می شود.
 • اگر عناصر رادیویی خراب شوند، دستگاه مخزن را نمی چرخاند و خطای موتور نشان داده می شود.

نحوه تعمیر

برد ماشین لباسشویی حتما باید توسط نمایندگی ماشین لباسشویی دوو و یا تکنسینی که ابزارهای لازم را دارد و به آن تسلط دارد انجام شود. در صورتی که این کار به درستی انجام نشود مشکلات باقی می ماند. در صورتی که میزان خرابی برد بیشتر از 30 درصد باشد برد باید به طور کامل جایگزین شود.

شکستگی سنسور سطح آب

پرسوستات مقدار اب موجود در ماشین لباسشویی را نظارت می کند و داده ها را به واحد کنترل منتقل می کند. اگر این سنسور بسوزد یا گیر کند، ماشین لباسشویی نمی تواند اب بگیرد و شستشو شروع نمی شود.خرابی سوئیچ سطح آب معمولا به دلیل شلنگ پرساستات مسدود شده است.

علائم

دستگاه درب را مسدود می کند، اما اب نمی گیرد. ممکن است کد خطای شکستگی سنسور سطح آب در صفحه نمایش روشن شود یا همان خطا با ترکیبی از  چراغ های چشمک زن در مدل های بدون صفحه نمایش نشان داده شود.

نحوه تعمیر

در صورت خرابی سنسور به طور کامل جایگزین می شود.

یک نشت وجود دارد

نشت معمولا در مکان های زیر رخ می دهد:

 • در اتصالات لوله تخلیه با پمپ یا مخزن واشر
 • در لوله تخلیه، اگر اسیب دیده باشد.
 • در ارتباط با پمپ یا شلنگ تخلیه
 • در شلنگ تخلیه اگر اسیب دیده باشد.
 • گاهی اوقات در مخزن ماشین لباسشویی
 • در اتصال لوله پرکننده  مخزن
 • در یاتاقان، هنگامی که کیفیت خود ر ا از دست می دهد.

علائم

ماشین لباسشویی هنگام شروع شستشو به دستورات پاسخ نمی دهد. پمپ تخلیه به طور مداوم در حال اجرا است و در پایین واشر، اب در سینی ظاهر می شود.

نحوه تعمیر

در صورت نشت در اتصالات، تعمیرکار گیره ها را سفت می کند یا انها را با موارد جدید جایگزین می کند. یک لوله اسیب دیده، شلنگ تخلیه یا مخزن با یک جدید جایگزین می شود. در صورت نشت از طریق یاتاقان ها، تعمیرکار همچنین انها را همراه با مهر و موم روغن با موارد جدید جایگزین می کند.

سیم کشی ماشین لباسشویی اسیب دیده است.

با گذشت زمان، با توجه به ارتعاشات ماشین لباسشویی در طول عملیات، تماس ها از بین می روند و سیم کشی در مدار اجزای مختلف، به ویژه قفل، شیر تامین اب، موتور، سنسور سطح، فرسوده می شود. در نتیجه، سیگنال به این گره ها نمی رسد و ماژول کنترل بازخوردی از انها دریافت نمی کند، بنابراین شستشو شروع نمی شود.

 علائم

با توجه به مداری که سیگنال از ان خراب شده است، ماشین لباسشویی:

دریچه را مسدود نمی کند.

 مخزن از آب پر نمی شود و خرابی در مدار موتور وجود دارد.

شما همچنین ممکن است یک خطا در صفحه نمایش یا کنترل پنل در قالب شاخص های چشمک زدن مشاهده کنید.

نحوه تعمیر

تعمیرکار تمام گره ها را بررسی می کند و یکی از انها را شناسایی می کند که در ان خرابی رخ داده است. سیم کشی اسیب دیده  با پیچاندن یا جایگزینی کامل کابل تعمیر می شود. اگر تراشه با سیم ها (تماس) خاموش شود یا پرش کند، سپس استاد ان را محکم می کند.

رفع مشکل کارنکردن ماشین لباسشویی دوو

جمع بندی

در این مقاله به بررسی مشکل اینکه ماشین لباسشویی دوو روشن می شود ولی کار نمی کند پرداخته شد. در صورتی که با راه های ارائه شده این مساله حل نشد و نتوانستید شناسایی کنید برای تعمیرات لباسشویی دوو خود با ما تماس بگیرید. ما در سریع ترین زمان ممکن این مشکل را شناسایی و حل می کنیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش