آموزش تعمیر برد یخچال دوو

آموزش تعمیر برد یخچال دوو

برد الکترونیکی یخچال

هنگامی که دمای داخل یخچال از دمای تعیین شده بالاتر می‌رود، موتور آن روش می‌شود و به سرد کردن فضای داخلی کمک می‌کند. اما این فرمان از کجا صادر می‌شود؟ وقتی که دما مطلوب گشت، فرمان قطع از کجا صادر می‌شود؟ در واقع این بُرد یخچال است که وظیفه کنترل کردن همه قطعات و اجزای یخچال را بر دوش دارد و اگر خراب شد، قطعا یخچال کارایی خود را از دست خواهد داد. در این مطلب قصد داریم به طور اختصاصی به تعمیر برد یخچال دوو بپردازیم، پس اگر شما از یخچال فریزرهای دوو استفاده می‌کنید خواندن این پست برایتان خالی از لطف نیست.

در واقع هر قطعه الکترونیکی خواه ناخواه روزی به مشکل بر خواهد خورد و هیچ شرکتی نمی‌تواند مدعی شود که تولیدات آن مادام العمر بدون ذره‌ای خرابی کار خواهد کرد. خراب شدن ترموستات، از کار افتادن فن‌ها، نیم سوز شدن بُرد اصلی و ده‌ها خرابی دیگر از جمله متداول‌ترین مشکلاتی است که افراد با استفاده مکرر از وسایل برقی آشپزخانه با آنها روبه‌رو می‌شوند. پس اگر یخچال فریزر شما به درستی کار نکرد و وظیفه اصلی خودش را انجام نداد، بدانید که شما اولین و آخرین نفر نیستید! و باید برای رفع مشکل ابتدا چند مسئله را چک کنید و سپس با مرکز تعمیر دوو تماس بگیرید.

چه زمان برد یخچال دوو شما نیاز به تعمیر پیدا می‌کند؟

باید گفت بروز هرگونه ایراد در یخچال فریزرهای دوو ممکن است ناشی از ایراد پیدا کردن بُرد اصلی آن باشد، در ادامه به برخی از این موارد که ممکن است ناشی از خراب شدن برد اصلی یخچال دوو باشد اشاره کرده‌ایم:

 • روشن خاموش شدن نامنظم یخچال دوو به این صورت یا زود به زود روشن می‌شود یا خاموش نشود
 • در صورتی که لامپ یخچال فریزر دوو روشن باشد اما یخچال سرما تولید نمی‌کند
 • در صورتی که سنسورهای (حسگرهای) یخچال فریزر ساید بای ساید دوو با برد اصلی ارتباط برقرار نکنند
 • در صورتی که پس از جابجا کردن یخچال متوجه درست کار نکردن دستگاه خود بشوید، به این معنا ممکن است باشد که برد یخچال دوو شما نیاز به تعمیر یا حداقل بررسی پیدا کرده است

در صورت مشاهده هر یک از موارد فوق که از نشانه‌های ایراد پیدا کردن برد یخچال دوو هستند، باید هرچه سریع‌تر برای تعمیر برد اقدام کنید تا بیشتر از این به دستگاه شما فشار وارد نشود.

دلایل خراب شدن برد یخچال های دوو

آیا می‌دانید چه عواملی باعث خراب شدن برد یخچال فریزرهای دوو می‌شوند که به تعمیر اساسی پیدا می‌کنند؟ ما در این‌جا چند نمونه از اصلی‌ترین دلایل خرابی برد الکترونیکی یخچال های دوو را معرفی کرده‌ایم:

 • نوسانات برقی: نوسانات برقی اعم از ضعیف یا قوی شدن برق قاتل اصلی بردهای الکتریکی دوو به شمار می‌رود. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است یخچال را به وسیله یک محافظ مخصوص یخچال به برق وصل کنید.
 • خرابی قطعه دیگر: وقتی قطعه دیگری از یخچال خراب شود ممکن است به روی برد آن اتصال کوتاه ایجاد کند که همین موضوع باعث نیم‌سوز شدن یا حتی خرابی کل برد می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است به محض مشاهده خرابی – حتی جزئی – هر چه سریع‌تر به فکر تعمیر آن توسط تکنسین‌های مجرب و مجاز باشید.
 • عمر خازن: خازن‌ها از جمله اجزای تشکیل دهنده هر بردی هستند که عمر محدودی دارند. در صورتی که خازن مدارهای الکتریکی خراب شوند، تعمیر برد یخچال دوو حتمی است. در این صورت بهتر است برد یخچال با قطعات جدید و استاندارد تعویض شود.
 • آب: بعد از نوسانات شدید برق، آب خوردن برد هنگام تمیز کردن یخچال یا آشپزخانه بسیار اتفاق می‌افتد. از آنجایی که تعمیر برد یخچال هزینه‌بر است، بهتر است به هنگام تمیز کردن تمام دقت خود را بکنید تا آب به برد یخچال رسوخ نکند.
 • موتور یخچال: وقتی موتور یخچال به خوبی کار نکند، به برد دستگاه فشار مضاعفی وارد خواهد شد که در نتیجه به خراب شدن برد منجر می‌گردد. پس بهتر است قبل از اینکه خرابی موتور یخچال به برد سرایت کند، موتور یخچال را تعمیر کنید.

اگر در تعمیر برد یخچال دوو سهل‌انگاری کنیم…

از آنجایی که همه فرمان‌های یخچال از دلِ برد الکتریکی صادر می‌شوند و همان عملکرد مغز در انسان را دارد، تعمیر برد یخچال هم بسیار حساس است و نیاز به دانش و تجربه کافی در این زمینه دارد. پس برای تعمیر یخچال دوو خود حتما با مرکز معتبر همین شرکت تماس بگیرید و خودسرانه دست به تعویض یا تعمیر آن نزنید.

در صورت سهل انگاری و عدم توجه به اهمیت این موضوع، برد یخچال فریزر دوو به درستی تعمیر نمی‌شود و ممکن است خسارت‌های جبران ناپذیری به دستگاه شما وارد کند. با استفاده از تکنسین‌های غیرمجاز که نمی‌توانند به درستی عیب‌یابی کنند، ممکن است یخچال شما برای مدت کوتاهی کار کند، اما دوباره خراب خواهد شد و شما را به دردسر خواهد انداخت.

وقتی یخچال دوو روشن نمی‌شود

همانطور که گفتیم یکی از روش‌های شناسایی خرابی برد یخچال روشن نشدن دستگاه است. اگر یخچال به برق وصل باشد و مشکل دیگری وجود نداشته باشد باید روشن شود. ولی وقتی یخچال روشن نشود یا استارت ناموفقی داشته باشد، حتما برد دستگاه با مشکلی روبه‌رو شده است و نیاز به تعمیر دارد.

اما روشن نشدن یخچال فریزرهای دوو دلایل دیگری هم دارد که به اختصار توضیح خواهیم داد:

 • ممکن است به دلیل جریان برق ورودی ضعیف به یخچال، برق کافی به دستگاه نمی‌رسد
 • ممکن است کمپرسور یا موتور یخچال دوو با مشکل روبه رو شده باشد
 • ممکن است اتصالات و سیم‌کشی داخلی یخچال ایراد پیدا کرده باشد
 • ممکن است تنظیمات ترموستات به‌هم ریخته باشد یا کلا خراب شده باشد

وقتی یخچال فریزرهای ساید بای ساید دوو ارور E6 را نشان می‌دهند

وسایل الکترونیکیِ امروزی بیش از هر زمان دیگری هوشمند شده‌اند به طوری که خودشان خراب می‌شوند و خودشان دلیل خرابی را نشان می‌دهند! در یخچال فریزرهای پیشرفته دوو که دارای مانیتور (Display) هستند، هرگاه ارور E6 به روی آن ظاهر گردید یعنی مشکلی در برد اصلی یخچال به وجود آمده است و به تعمیر فوری احتیاج دارد.

وقتی دیسپلی یخچال فریزرهای دوو از کار می‌افتد

همانطور که گفتیم اکثر مدل‌های جدید یخچال فریزرهای شرکت دوو دارای دیسپلی یا نمایشگر هستند که دمای داخلی و محیط را نشان می‌دهند و در صورت بروز مشکل ارور مشخصی به روی آنها ظاهر می‌گردد. اما اگر خودِ دیسپلی روشن نشود، دکمه‌های از کار بیافتند، قسمتی از دیسپلی کار نکند، رنگ دیسپلی بپرد و یا در نشان دادنِ دمای داخلی و بیرونی با مشکل روبه‌رو شود، همگی نشان دهنده خراب شدن قسمتی از برد اصلی یخچال های دوو هستند که برای تعمیر آن باید هرچه سریع‌تر اقدام کرد.

هزینه تعمیر برد یخچال دوو

هزینه تعمیر برد یخچال دوو

هنگامی که برد دستگاه به مشکل برمی‌خورد، عمدتا بر سر تعویض کامل یا تعمیر آن دچار تردید می‌شویم. در اکثر خرابی‌ها (90 درصد) برد یخچال دوو قابل تعمیر خواهد بود. اما در برخی از موارد که مشکل از ICهای خاص برد باشد با توجه به اینکه در ایران موجود نمی‌باشند امکان تعمیر برد وجود ندارد و باید کل برد تعویض گردد که هزینه نسبتا زیادی خواهد داشت.

برای تعیین هزینه تعمیر، برد باید کارشناسی شود و پس از عیب‌یابی دقیق حدود هزینه به مشتری اعلام خواهد شد، اما معمولا هزینه تعمیر برد یک پنجم قیمت برد اصلی یخچال خواهد شد.

سخن پایانی

همانطور که متوجه شدید تعمیر برد یخچال دوو امری بسیار تخصصی است که حتما باید تحت نظر تکنسین‌های مجرب و باتجربه انجام گیرد. اما اگر بتوانید از یخچال به نحو احسنت استفاده کنید هرگز به تعمیرگاه و تکنسین احتیاج پیدا نخواهید کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

8 thoughts on “آموزش تعمیر برد یخچال دوو”

 1. دورود
  یخچال فریزر دوو مدل fr660Gw داریم مدتی بود که برفک زدایی نمیکرد بردیم نمایندگی خرم اباد گفتن باید پک برد عوض شه یعنی یه ملیون و ۸۰۰ الانم که دمای طبقه بالاش خیلی پایینه عین حمام شده فریزرش بدک نیست الانبردش قابل تعمیر هست بیارمش خدمتتون ؟ ممنون میشم جواب بدید

   1. سلام استاد گرامی
    چند وقت پیش یخچال ما با نوسان برق مواجه شد و متاسفانه محافظ نداشت که بعد از اینکه برق وصل شد شروع کرد به خاموش و روشن شدن دیسپلی و صدای بوق کوتاه و پشت سر هم… و هر بار که اینطور میشه باید با دکمه ترکیبی ریست کنم و بعضی اوقات هم خودش سریع درست میشه.ولی به طور متوسط هفته ای ۷ تا ۱۰ بار اینجوری میشه.میشه راهنمایی کنید که باید چکار کنم.در ضمن من اصفهان هستم
    و بیشتر هم با زدن دکمه sleep درست میشه و شروع به کار میکنه.و هر بار که درست میشه اون صدایی که موقع وصل شدن برق میداد هم شنیده میشه.
    یخچال ساید دوو هستش
    وقتی روی حالت Ice Maker lock می زارم کمتر ارور میده
    ممنون میشم راهنمایی کنید

 2. سلام
  یخچال ساید دوو داریم چند روز پیش یکباره چراغ نمایشگرش دیگه خاموش نشد وسایل داخلش هم از یخ زدگی بیرون اومد و آب شد
  دوباره از برق کشیدم زدیم برق به کار افتاد
  تمایندگی اومد گفت مشکل بردشه اگه دوباره اینجوری بشه باید تعویض بشه کا گرونم هست. آیا بردش تمیر نمشه

 3. سلام کدام قطعه وظیفهی خاموش وروشن کردن یخچال رابرعهده داردمن برد یخچال راتعمیرکردم ولی دوروزبعداتومات میکندلطفاراهنمایی بفرمائیدباتشکرازشماوسایت خوبتون

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش