علت داغ شدن بدنه ماکروفر دوو

علت داغ شدن بدنه ماکروفر دوو

مشکل گرم شدن بدنه‌ی ماکروفر

ماکروفرها برای گرم کردن و پخت غذاها طراحی شده‌اند. بنابراین طبیعی است که دمای داخل آنها در حین کار افزایش پیدا کرده و داغ شود. اما آیا داغ شدن بدنه‌ نیز طبیعی است؟ یکی از بهترین انواع ماکروفر در بازار، ماکروفرهای دوو هستند با این حال حتی ممکن است گاهی شاهد داغ شدن بدنه ماکروفر دوو نیز باشید. سوالی که پیش می‌آید این است: آیا ماکروفر دچار مشکل شده است؟ دلایل زیادی برای این اتفاق وجود دارد که بعضی از آنها بسیار ساده و ناشی از استفاده‌ی نادرست است؛ اما گاهی دلایل جدی‌تری در میان است. در ادامه این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات دوو دوو پشتیبان بیشتر در مورد این دلایل و شیوه‌ی رفع مشکل توضیح خواهیم داد.

میزان گرما چقدر است؟

قبل از اینکه به دلایل داغ شدن بدنه ماکروفر دوو بپردازیم باید یک نکته را توضیح دهیم. وقتی می‌گویید بدنه‌ی ماکروفرتان داغ شده است، این گرما چقدر است؟ شدت گرما بسیار مهم است. هر چه نباشد در داخل دستگاه یک فرایند گرمایشی در حال انجام است و این طبیعی است که بدنه کمی گرم شود. همانطور که وقتی از فر استفاده می‌کنید، شیشه و بدنه‌ی آن هم گرم می‌شوند. اما در مورد ماکروفر شرایط کمی فرق دارد. کمی گرم شدن بدنه طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. مشکل از زمانی آغاز می‌شود که داغ شدن بدنه ماکروفر دوو بیش از حد باشد. در این حالت می‌توانید دلایل زیر را به ترتیب مورد بررسی قرار دهید.

محل درستی برای ماکروفرتان انتخاب کنید

محل درستی برای ماکروفرتان انتخاب کنید

اولین کاری که باید برای جلوگیری از مشکل داغ شدن بدنه ماکروفر دوو انجام دهید این است که مکان درستی برای نگهداری از آن انتخاب کنید. دستگاه شما نباید در کنار سایر وسایل گرم کننده مانند گاز قرار بگیرد زیرا آنها می‌توانند منجر به بیش از حد داغ شدن بدنه شوند که برای دستگاه خطرناک است. ماکروفر در حین فعالیت و بعد از آن به کمک بخش تهویه، هوای داغ داخل خود را تخلیه کرده تا فضای داخلی به دمای محیط برگردد. حضور این دستگاه‌های گرم کننده کنار ماکروفر می‌تواند مانع از تهویه‌ی مناسب هوا شده و باعث ‌شود ماکروفر دوباره هوای داغ را به داخل بکشد. که مانع از خنک شدن دستگاه و درنتیجه داغ شدن بدنه ماکروفر دوو می‌شود.

فاصله‌ی مناسب دستگاه را رعایت کنید

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند منجر به داغ شدن بدنه ماکروفر دوو شود، عدم رعایت فاصله‌ی مناسب دستگاه از سطوح بدنه است. در بیشتر ماکروفرها، بخش تهویه در پشت قرار دارد. وقتی ماکروفر را بیش از حد به دیوار نزدیک می‌کنید، مانع از گردش مناسب هوا در دستگاه می‌شوید. همین موضوع در مورد سطح زیرین و طرفین نیز صدق می‌کند. اگر فاصله‌های استاندارد را رعایت کنید، تهویه به شکل مناسبی انجام شده و دستگاه سریعتر خنک می‌شود. فاصله‌ی مناسب دستگاه از دیوار پشتی، باید بین 10 تا 15 سانتی‌متر و فاصله‌ی مناسب کف دستگاه با سطح کابینت باید بین 3 تا 5 سانتی‌متر باشد.

همچنین نباید از ماکروفر به عنوان یک وسیله‌ی دکوری استفاده کنید! روی سطح بالایی ماکروفر دریچه‌هایی برای تخلیه‌ی هوای داغ داخلی وجود دارد که گاهی ما آنها را با قرار دادن دکوری یا پارچه‌های تزیینی مسدود کرده و مانع از تهویه‌ی درست هوا می‌شویم. برای آنکه ماکروفر به درستی خنک شود، از مسدود کردن این دریچه‌ها با هر وسیله‌ای خودداری کنید.

نظافت دوره‌ای ماکروفر را فراموش نکنید

نظافت دوره‌ای ماکروفر را فراموش نکنید

یکی دیگر از عواملی که منجر به داغ شدن بدنه ماکروفر دوو می‌شود، عدم نظافت دوره‌ای دستگاه است. وقتی غذایی را در داخل ماکروفر گرم می‌کنید، ذرات چربی به اطراف پرتاب می‌شوند و می‌توانند دریچه‌ی تهویه‌ی داخل دستگاه را مسدود کنند. با مسدود شدن این بخش‌ها بعد از اتمام کار، تهویه‌ی هوا با محیط بیرون به خوبی انجام نشده و دستگاه خنک نمی‌شود. احتباس هوای داغ در داخل دستگاه می‌تواند به منجر به داغ شدن بدنه شود.

فن ماکروفر خراب شده است

عامل دیگری که که ممکن است منجر به داغ شدن بدنه ماکروفر دوو شود، خراب شدن فن دستگاه است. همانطور که در بالا نیز توضیح دادیم، در ماکروفر بخشی به نام فن یا هواکش وجود دارد که وظیفه‌ی آن این است که هوای داغ داخل دستگاه را تخلیه کرده و هوای بیرون که خنک‌تر است را جایگزین آن کند. این فرایند بعد از هر بار اتمام کار دستگاه، انجام می‌شود. به هر میزان که فعالیت دستگاه بیشتر بوده باشد یا دمای آن بیشتر افزایش پیدا کرده باشد، عملکرد هواکش نیز طولانی‌تر خواهد بود. اما گاهی به دلایل مختلفی ممکن است این فن خراب شود و به خوبی عمل نکند در نتیجه شاهد داغ شدن بدنه ماکروفر دوو خواهیم بود.

از مهمترین دلایل خرابی و عملکرد ناقص، می‌توان به خرابی موتور فن یا مسدود شدن بخش‌های مختلف آن با چربی غذا اشاره کرد. اگر با وجود نظافت روتین، دستگاه هنوز به درستی کار نمی‌کند شاید بخش موتوری آن خراب شده باشد و بنابراین باید نظر یک تکنسین را در مورد آن بپرسید.

کار کردن بیش از حد دستگاه

کار کردن بیش از حد دستگاه

درست است که دستگاه ماکروفر به طور کلی برای گرم کردن و پخت غذا طراحی شده است اما گاهی ما بیش از حد از دستگاه کار می‌کشیم. این کار می‌تواند به موتور آن فشار وارد کرده و دمای داخل دستگاه را به مقدار زیادی افزایش دهد. خنک کردن این هوای داغ می‌تواند فشار زیادی به تهویه وارد کند. و این موضوع جدا از اینکه مانع از خنک شدن دستگاه می‌شود، حتی می‌تواند منجر به خرابی فن نیز شود. بنابراین بهتر است در درجه‌ی اول از دستگاه زیاد کار نکشید. اما اگر شرایطی پیش آمد که مجبور به این کار شدید، بهتر است درب ماکروفر را بعد از کار خود باز بگذارید تا فشار زیادی به تهویه وارد نشود.

همچنین به طور کلی، اگر ماکروفرها برای مدت طولانی تحت استفاده قرار بگیرند یا اگر غذای درونشان بیش از حد پخته شده باشد و مایکروویو هنوز در حال کار باشد، احتمال داغ شدن بدنه ماکروفر دوو بسیار زیاد است. وقتی غذا کاملاً پخته شد، هیچ رطوبتی در داخل مایکروویو وجود ندارد که بتواند امواج را جذب کند و در نتیجه بدنه‌ی بیرونی گرم خواهد شد. در این راستا باید از روشن کردنِ دستگاه به صورت خالی نیز خودداری کنید. حتماً باید غذایی داخل دستگاه باشد و نباید اجازه دهید، غذا آنقدر داغ شود که خشک شود و رطوبت خود را از دست بدهد.

اختلال در عملکرد مگنترون

مگنترون همان بخشی است که باعث گرم شدن غذا می‌شود. این قطعه‌ی الکتریکی، امواج رادیویی را به سمت غذا ساطع کرده و آن را گرم می‌کنند. وقتی این بخش دچار مشکل شود ممکن است بیش از حد داغ شود و این گرما به بدنه نیز منتقل می‌شود. اگر سریعاً به این مشکل رسیدگی نشود و برای رفع آن چاره‌ای نیاندیشید، دستگاه دچار مشکلات جدی‌تری می‌شود. بنابراین اگر غذایتان به سرعت در داخل ماکروفر داغ می‌شود حتی بدون آنکه زمان زیادی در آن بوده باشد یا شاهد داغ شدن بدنه‌ی ماکروفر دوو برای مدت طولانی هستید، حتماً از یک تکنسین متخصص در زمینه تعمیر ماکروفر دوو  بخواهید دستگاهتان را بررسی کند تا اگر مگنترون مشکلی داشت، سریعاً تعمیر و برطرف شود.

داغ شدن بدنه ماکروفر دوو را جدی بگیرید

داغ شدن بدنه ماکروفر دوو می‌تواند تنها به دلیل کثیفی دستگاه یا عدم رعایت فاصله‌ی استاندارد با سطوح مختلف باشد که به راحتی قابل رفع است. اما همانطور که در بالا نیز توضیح دادیم گاهی به دلیل مشکلاتی در تهویه و مگنترون است که باید به سرعت برطرف شود در غیر این صورت ممکن است آسیب‌های جدی‌تری به دستگاه وارد شود که تعمیر آنها سختتر شده و هزینه‌ی کار افزایش پیدا می‌کند. بنابراین مشکل داغ شدن بدنه را جدی بگیرید. ابتدا بخشی از کارهایی که خودتان می‌توانید را انجام دهید و اگر دستگاه همچنان گرم می‌شود، از یک تکنسین بخواهید آن را به صورت حرفه‌ای مورد بررسی قرار دهد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش