علت گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو

علت گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو

ماکروفر و دلایل گرم نشدن غذا در آن

داغ نشدن غذا درون مایکروفر، یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که ممکن است شما را به یک تعمیر کار حرفه‌ای نیازمند کند. با بروز این اختلال، ممکن است حتی دستگاه شما روشن شود و تمامی عملکردها در تنظیم برنامه طبخ یا گرم کردن کار کند اما با فشار دادن دکمه شروع و انجام برنامه، غذا طبخ یا گرم نمی‎شود. حال سوالی که به وجود می‎آید این است که دلیل گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو چیست؟

عوامل مختلفی می‌تواند باعث وقوع چنین مشکلی باشد. اما به طور کلی باید این امر را در نظر داشته باشید که دلیل خرابی مایکروفر شما هر چیزی که باشد، باید توسط یک تکنسین حرفه‌ای انجام شود، زیرا کاملا تخصصی است. در ادامه قصد داریم برخی از این دلایل را بررسی کنیم.

دلایل گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو

مایکروفر برای گرم کردن غذا از نوعی تابش الکترومغناطیسی استفاده می‌کند. این انرژی می‌تواند از شیشه، کاغذ، پلاستیک و… عبور کند و توسط غذا جذب شود. در واقع مایکروفر با تابش اشعه به مولکول‌های آب موجود در مواد غذایی، باعث گرم شدن آن‌ها می‎شود. اشعه موجود در این نوع دستگاه‌ها، توسط لوله‌ای به نام مگنترون تولید می‎شود که خود نیز می‌تواند یکی از دلایل گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو باشد. در ادامه تمامی علت‌های داغ نشدن غذا را بررسی می‌کنیم.

خرابی لامپ مگنترون از دلایل گرم نشدن غذا در مایکروفر

یکی از اصلی‌ترین و متداول‌ترین دلایل گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو خرابی لامپ مگنترون است. همانطور که بیان شد، این قطعه مسئول تولید تابش الکترومغناطیسی است. از اصلی‌ترین مواردی که می‌تواند باعث خرابی این قطعه شود، اشکال در فیوز حرارتی، خرابی فن خنک کننده مگنترون، خرابی ترانس‌های ولتاژ، جرقه زدن به علت وجود فلز در ماکروفر، اشکال در صفحه میکا و… اشاره کرد. برای رفع این مشکل نیز می‌توانید از  مراحل زیر پیروی کنید.

  • ابتدا دستگاه را از برق بکشید
  • فیوز حرارتی را بررسی کنید
  • مطمئن شوید پروانه‌های فن سالم باشند
  • اگر در چند روز گذشته جرقه در مایکروفر ایجاد شد، حتما مطمئن شوید که به لامپ مگنترون آسیب نزده باشد
  • مقاومت پایه‌های صفحه نمایش را به کمک اهم متر بررسی کنید
  • مقدار مقاومت باید سه اهم باشد
  • ترمینال‌های خروجی مگنترون را بررسی کنید

البته دقت داشته باشید که بهتر است تعمیر این بخش را به یک تکنسین حرفه‌ای در زمینه تعمیرات مایکروفر دوو بسپارید، زیرا در صورتی که بدون دانش فنی بخواهید این قطعه را تعمیر کنید، ممکن است به سایر قطعات آسیب وارد کنید.

اشکال در برد الکترونیکی، یکی دیگر از دلایل گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو

برد الکترونیکی به عنوان مغز تمامی دستگاه‌های الکترونیکی شناخته می‎شود و دستورات مورد نیاز را به قطعات مختلف ارسال می‌کند. هرگونه اشکال در این قطعه، می‌تواند بر روی سایر اجزای مایکروفر اثر بگذارد و اختلالاتی را بر روی آن‌ها ایجاد کند. خرابی برد و یا اشکال در قطعات آن نیز از علت‌های متداول گرم نشدن غذا در مایکروفر است. البته پیش از این که به سراغ بررسی برد الکترونیکی بروید، بهتر است ابتدا سایر بخش‌های ماکروفر را بررسی کنید، زیرا در صورتی که در اولین مرحله ابتدا به سراغ برد بروید، ممکن است متوجه خرابی سایر بخش‌های نشوید.

خرابی ترانس‌های ولتاژ

یکی دیگر از دلایل گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو خرابی ترانس‌های ولتاژ یا ترانس ولتاژ بالا در دستگاه است. ترانس‌های ولتاژ، ولتاژ 220 شهری را به 2000 ولتاژ می‌رساند و این ولتاژ را به لامپ مگنترون می‌رساند تا امواج الکترومغناطیسی را تولید کنند.

اگر اشکال در ترانس‌های ولتاژ رخ دهد، ولتاژ دستگاه به 2000 نمی‌رسد و لامپ مگنترون روشن نمی‎شود تا بتواند با تولید امواج، غذای درون دستگاه را گرم کند. یکی از علائم خرابی ترانس‌های ولتاژ، ساطع شدن بوی سوختی  و یا نشانی از سوختگی بر روی آن است. همچنین در برخی موارد نیز ممکن است از ترانس سر و صدای زیادی بلند شود و یا دود کند. اما به طور کلی، در هر دو صورت باید با استفاده از یک تعمیرکار حرفه‌ای، هر چه سری‌تر اقدام به تعمیر دستگاه کنید.

اشکال در دیود از علت‌های گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث داغ نشدن غذا درون مایکروفر شود، اشکال و خرابی دیود است. اگر دیود مایکروفر دچار مشکلی شود، ترانس‌های ولتاژ دیگر توانایی افزایش آن را نخواهند داشت. زمانی که با چنین مشکلی مواجه شدید، ابتدا باید دستگاه را خاموش کنید. دیود در این نوع دستگاه‌ها، از یک سمت به خازن متصل است و از سمت  دیگر به بدنه. خازن را دشارژ کنید و دیود را از مدار جدا کنید. بیزر روی مولتی متر را فعال کنید و بر روی دو پایه دیود قرار دهید. اگر بوق بزند به این معنا است که دیود دستگاه شما دچار خرابی شده است. دقت داشته باشید که اگر مشکل از  این قطعه باشد، حتما باید آن را تعویض کنید، زیرا امکان تعمیر کردن آن وجود ندارد.

اشمال در میکروسوئیچ درب

یکی دیگر از دلایل گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو اشکال در میکروسوئیچ درب‌های آن است. در این صورت، برد الکترونیکی تصور می‌کند که درب دستگاه بسته نشده است و فرمان آغاز کار را نمی‌دهد. به همین دلیل، در مواردی نیز دیده شده است که مشکل این قطعه، می‌تواند دلیل گرم نشدن غذا باشد.

پیشکیری از مشکل گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو

سخن پایانی

در این مطلب، با بررسی دلایل و روش‌های رفع مشکل گرم نشدن غذا داخل مایکروفر دوو همراه شما بودیم. موارد مختلفی می‌تواند این مشکل را به وجود بیاورد که در این بخش، برخی از آن‌ها را معرفی کردیم. اما به طور کلی، باید توجه داشته باشید که گرم نشدن غذا در مایکروفر نشان دهنده یک مشکل اساسی است و هر چه سریع‌تر باید با تعمیرات لوازم خانگی دوو مانند مرکز  تعمیرات دوو دوو پشتیبان تماس گرفته و از آنها در خواست کمک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش