علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو

علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو

خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو؛ مشکلی با دلایل متنوع

برای هیچ‌کدام از ما، خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو به طور ناگهانی، اتفاق خوشایندی نیست. البته این مشکل، زمانی بیشتر به چشم می‌آید که شما در حال تمیزکردن آشپزخانه و وسایل آن باشید و ناگهان ماشین ظرفشویی پر از ظروف کثیف، درست در اواسط فرایند شستشو خاموش شود.

قبل از تماس با یک لوله‌کش یا متخصص تعمیر لوازم خانگی، ابتدا خودتان برای عیب‌یابی آن وقت بگذارید. ممکن است بتوانید با یک راهکار آسان این مشکل بزرگ را حل کنید، در غیر این صورت لازم است با یک متخصص تماس بگیرید که در این صورت دیگر نیازی به نگرانی نیست.

اگرچه برخی از مشکلات در ماشین‌های ظرفشویی‌ دوو ممکن است نیاز به جداسازی و تعویض قطعات داشته باشند، اما بسیاری از مشکلات رایج این‌طور نیستند. ابتدا در صورت خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو خود، می‌توانید با کمک نکاتی که در این مقاله توسط مرکز خدمات تعمیرات دوو دوو پشتیبان تهیه شده است و به آن اشاره می‌کنیم، با یک بررسی کلی، اقدام به عیب‌یابی ماشین ظرفشویی کنید و به مشکلات دستگاه را به‌آسانی رفع کنید، و مجددا از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید. اگر ماشین ظرفشویی دوو شما همچنان روشن نمی‌شود، باید کار را به متخصصان تعمیر ظرفشویی دوو  بسپارید.

معرفی دلایل خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو

معرفی دلایل خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو

بسیاری می‌پرسند، چرا ماشین ظرفشویی دوو که خریداری کرده‌ایم در حین کار خاموش می‌شود؟ پاسخ ما به این سوال این است که برای عیب‌یابی دقیق مشکل اصلی ماشین ظرفشویی دوو، ابتدا باید دلایلی که ممکن است باعث خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی شما بشود را بررسی کنیم. برای اطلاع از این دلایل، کافی است موارد زیر را بررسی کنید.

مشکل جریان برق در ماشین ظرفشویی دوو

اگر ماشین ظرفشویی دوو اصلا کاری انجام نمی‌دهد و یا در اواسط شستشو خاموش می‌شود، مشکل می‌تواند از نرسیدن جریان برق به دستگاه شما باشد. اگرچه این مورد، بسیار ساده به نظر می‌‌آید، ولی گاهی ممکن است از آن غافل باشید و همین موضوع به‌ظاهر ساده، مشکل اصلی باشد. به همین دلیل ابتدا چراغ‌های ماشین ظرفشویی و صفحه نمایشگر آن را بررسی کنید، اگر خاموش باشند به این معناست که مشکل از تامین برق است.

کلید روشن/خاموش دستگاه را چک کنید. اگر در حالت روشن کلید، چراغی روشن نباشد، ابتدا کلید را به حالت خاموش برگردانده و سپس مجددا آن را روشن کنید. فیوز برق ماشین ظرفشوییتان را بررسی کنید. اگر فیوز قطع نشده باشد، از اتصال صحیح کابل برق دستگاه به پریز برق اطمینان حاصل کنید.

هنگ کردن ماشین ظرفشویی دوو

اگر چرخه شستشو را قطع کرده‌اید، اکنون به‌احتمال زیاد دستگاه دوباره راه‌اندازی نمی‌شود و یا خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو شما را آزار می‌دهد. علت این موضوع هنگ کردن و گیرکردن چرخه‌ها است. گاهی اوقات وقتی این اتفاق می‌افتد چراغ‌ها چشمک می‌زنند و گاهی اوقات هیچ اتفاقی نمی‌افتد. دستگاه را خاموش و روشن کنید. اگر کار نکرد، ممکن است مجبور شوید دکمه استارت را فشار داده و نگه دارید، یا دستگاه را برای چند دقیقه از برق بکشید تا دستگاه راه‌اندازی شود. حال می‌توانید چرخه شستشوی جدیدی را شروع کنید.

خرابی درب از دلایل خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو

از دیگر مشکلاتی که نیاز به بررسی دارد، درب و قفل درب ماشین ظرفشویی است. هنگامی که قفل درب درست بسته نشود، و یا زبانه‌های درب مشکل داشته باشند، یک سوئیچ از روشن ماندن ماشین ظرفشویی جلوگیری می‌کند و باعث خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو در حین شستشو می‌شود. هنگامی که درب را می‌بندید به صدای کلیک در محل قفل آن گوش دهید و درب را بکشید تا از بسته بودن کامل آن مطمئن شوید.

هر دو طرف قفل را از نظر وجود شکستگی در آن بررسی کنید. اگر قفل درب ماشین ظرفشویی شکسته باشد، امکان خرابی سوئیچ درب نیز بسیار زیاد است. در این صورت معمولا بهتر است مجموعه قفل را کامل عوض کنید؛ البته این کار را ترجیحا به متخصص بسپارید.

مشکل قفل محافظ کودک ماشین ظرفشویی دوو

اکثر ماشین‌های ظرفشویی دوو دارای ویژگی قفل کودک هستند تا از تغییر تنظیمات چرخه و یا باز کردن دستگاه توسط کودکان جلوگیری کند. در بسیاری از موارد، وقتی قفل کودک از قبل فعال باشد و شما وسط سیکل شستشو آن را خاموش کنید، این امر سبب خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو می‌شود و دستگاه کار نمی‌کند. معمولا با فشردن دکمه مربوط به قفل کودک به مدت سه ثانیه، می‌توان آن را فعال و غیرفعال کنید.

مشکل فیوز حرارتی از دلایل رایج خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو

ماشین‌های ظرفشویی دوو دارای فیوز حرارتی هستند تا از رسیدن جریان و گرمای بیش از حد به قطعات محافظت کند. هنگامی که فیوز گرمای شدید را تشخیص می‌دهد، به طور خودکار فیوز می‌پرد تا از آسیب رسیدن به موتور جلوگیری کند و در نتیجه باعث خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو شما در اواسط چرخه شستشو می‌شود. توجه داشته باشید، پس از پریدن فیوز حرارتی، این قطعه نیاز به تعویض دارد. رایج‌ترین دلایل پریدن فیوز حرارتی را در زیر بررسی می‌کنیم:

  • نشتی آب: خرابی پمپ ماشین ظرفشویی باعث نشت آب، روی قطعات الکتریکی و باعث پریدن کوتاه‌مدت فیوز می‌شود
  • سیم‌کشی داخلی فرسوده یا آسیب‌دیده: هنگامی که یکپارچگی سیم‌کشی ماشین ظرفشویی شما، به دلیل فرسودگی یا آسیب فیزیکی، به خطر می‌افتد در صورت تماس با بدنه فلزی ماشین ظرفشویی، فیوز حرارتی می‌پرد. پس باید سیم‌های فرسوده در ماشین ظرفشویی خود را بررسی و تعویض کنید تا مشکل برطرف شود زیرا می‌تواند فیوز حرارتی را نیز از بین ببرد یا حتی به موتور دستگاه آسیب بزند

خرابی برد کنترل الکترونیکی ماشین ظرفشویی دوو

ازآنجایی‌که برد کنترل الکترونیکی، اکثر قطعات ماشین  ظرفشویی را کنترل می‌کند، برد کنترل آسیب‌دیده اغلب عامل خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو شما در اواسط چرخه شستشو می‌شود. زیرا سیگنال و فرمان‌های موردنیاز برای عملکرد صحیح را به قطعات ارسال نمی‌کند. ازاین‌رو بهترین راه برای رفع این مشکل، تعویض برد کنترل است.

خرابی هواکش و فن از دیگر دلایل خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو

هواکش و فن ماشین ظرفشویی شما، با خارج کردن هوای داغ و مرطوب در طول فرایند خشک‌کردن، عملکرد دستگاه و قطعات را در اوج کارایی خود نگه می‌دارد. هنگامی که فن و هواکش از کار می‌افتند، هوا مرطوب و داغ خارج نمی‌شود و از خشک‌شدن ظروف جلوگیری می‌کند. در این مرحله برد کنترلی خاموش می‌شود که باعث خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو در اواسط چرخه کار می‌گردد. راه‌حل این مشکل تعویض دریچه و مجموعه هواکش و فن است.

مشکل موتور ماشین ظرفشویی دوو

در طول چرخه‌های شستشو، موتور ماشین ظرفشویی بیشتر فرایند شستشو را بر‌عهده می‌گیرد و آن را آسان می‌کند. یک موتور آسیب‌دیده معمولا فشار آب کافی تولید نمی‌کند و سبب توقف و یا خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو در حین کار می‌شود. خرابی موتور ماشین ظرفشویی معمولا در نتیجه تجمع بیش از حد مواد صابونی و یا خرابی پمپ گردش است.

در برخی موارد نیز، یک موتور معیوب حتی زمانی که ماشین ظرفشویی شما متوقف می‌شود همچنان صدا می‌دهد. این امر نشان‌دهنده این است که موتور ماشین ظرفشویی دوو  هنوز برق دریافت می‌کند، اما به دلیل آسیب‌دیدگی نمی‌تواند ماشین ظرفشویی شما را به طور موثر تغذیه کند.

اگر به این موضوع رسیدگی نشود، موتور ماشین ظرفشویی شما به‌مرور زمان فرسوده شده و نیز باعث آسیب به آب‌بندی و در نتیجه نشت آب می‌شود و مجموعه این خرابی‌‌ها نابودی کامل ماشین ظرفشویی دوو شما را به همراه خواهد داشت. جایگزین‌کردن موتور، کارآمدترین راه برای حل مشکل است. باهم نحوه تعویض موتور ماشین ظرفشویی دوو را در زیر بررسی می‌کنیم:

  • تخلیه و خشک‌کردن کامل ماشین ظرفشویی
  • جداسازی برق (همیشه این کار را در زمان تعمیر یا تعویض اجزای ماشین ظرفشویی انجام دهید)
  • دستگاه را به پشت بخوابانید و پیچ‌ها را باز کنید تا پوشش بدنه جدا شود
  • کلید تخلیه آب و تمام سیم‌کشی‌های برق را به پمپ تخلیه جدا کنید. همین کار را با سیم‌کشی پمپ شستشو نیز انجام دهید
  • پمپ را از پایه آن جدا کرده و آن را خارج کنید
  • شیلنگ‌ها و گیره‌های اتصال را از موتور جدا کرده و دوباره به موتور جدید وصل کنید
  • موتور را در جای خود قرار دهید و تمام قسمت‌هایی را که قبلا جدا کرده‌اید را دوباره به موتور جدید وصل کنید

خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو؛ مشکلی با راهکارهای تخصصی

خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو؛ مشکلی با راهکارهای تخصصی

خاموش شدن ماشین ظرفشویی دوو در اواسط چرخه شستشو، بسیار آزاردهنده و خسته‌کننده است. از طرفی دیگر، از دلایل اصلی که باعث این اتفاق می‌شود می‌توان به مشکل برق‌رسانی به دستگاه، هنگ کردن آن، خرابی درب، مشکل قفل محافظ کودک، مشکل فیوز حرارتی، خرابی برد الکترونیکی و … اشاره کرد.

 گفتنی است که با بررسی این موارد و انجام راهکار‌های ارائه شده، می‌توان به‌راحتی به حل این مشکل پرداخت. البته پیشنهاد ما این است که به دلیل پیچیدگی ماشین‌های ظرفشویی دوو، برای رفع مشکل آن حتما با شرکت‌های متخصص در این زمینه تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش