علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو

ماشین ظرفشویی‌های دوو و مشکل رایج آبگیری نکردن آن‌ها

ماشین ظرفشویی‌های دوو در بسیاری از مواقع با مشکل آبگیری نکردن مواجه می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود تا نتوانید به درستی از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع نیز ممکن است در صورت به‌وجودآمدن این مشکل، شما با اروری در صفحه نمایش ماشین ظرفشویی خود مواجه شوید که معمولا با کد E2 نمایش داده می‌شود. دلایلی مختلفی وجود دارند که باعث می‌شوند تا شما با مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو مواجه شوید که از جمله آن‌ها می‌توان به خرابی شیر برقی، گرفتگی دریچه و مسیر ورودی آب، خرابی شناور و سوییچ آن و گرفتگی لاستیک پمپ اشاره کرد. برای آشنایی با روش حل این مشکل، در ادامه این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات دوو دوو پشتیبان با ما همراه باشید.

دلایل و راهکارهای مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو

دلایل و راهکارهای مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو

دلیل اینکه ماشین ظرفشویی سر و صدا می‌کند اما با آب پر نمی‌شود معمولا به دلیل معیوب بودن شیر ورودی آب یا سوییچ شناور است. اگر لوله ورودی آب ماشین ظرفشویی شما دارای فشار شکن باشد، ممکن است این مشکل ایجاد شود. همچنین اگر بیش از یک هفته از ماشین ظرفشویی استفاده نشده باشد، ممکن است باعث ایجاد این مشکل شود، زیرا ممکن است مسیرهای ورودی آب پمپ خشک شده باشند.

اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که شیر آب ورودی ماشین ظرفشویی باز است یا خیر. در اکثر موارد، یک شیر آب زیر سینک وجود دارد که باید آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا آب به داخل ماشین ظرفشویی جریان پیدا کند. اگر در آب و هوای سرد زندگی می‌کنید، این امکان وجود دارد که آب در لوله یخ شده باشد. با این حال، در ادامه با برخی از دلایل مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو آشنا می‌شویم.

خرابی شیر برقی آب

هنگامی که صفحه کنترل یا تایمر به شیر ورودی آب سیگنال می‌دهد، باید باز شود و اجازه دهد تا آب وارد ماشین ظرفشویی شود. اگر شیر برقی معیوب باشد، ماشین ظرفشویی ممکن است صدای ورود آب را تولید کند اما آب یا اصلا وارد مخزن نمی‌شود؛ یا به اندازه‌ای وارد می‌شود که بسیار کم است. در مواقعی نیز خرابی این شیر می‌تواند منجر به تولید صدای بسیار زیاد شود.

برای بررسی و تعویض دریچه ورودی آب، پانل دسترسی پایین باید برداشته شود. در برخی از ماشین ظرفشویی‌های، ممکن است لازم باشد درب ماشین ظرفشویی را نیز بردارید تا بتوانید به این شیر برقی دسترسی داشته باشید.

دریچه ورودی آب معیوب را می‌توان به صورت چشمی برای علایم ساییدگی و پارگی بررسی کرد. تست مقاومت را نیز می‌توان با مولتی متر نیز انجام داد. اگر دستگاه مقدار بی‌نهایت را اندازه‌گیری کند، ممکن است شیر برقی خراب باشد. با این حال، این آزمایش مولتی متر اغلب غیر قابل اعتماد است. برای تست صحیح شیر ورودی آب، آزمایش ولتاژ AC یا DC پیشرفته‌تری لازم است که توصیه می‌شود یک متخصص آموزش دیده و مجاز نمایندگی‌های دوو این کار را انجام دهد.

گرفتگی دریچه و مسیر ورودی آب؛ دلیلی رایج برای آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو

دریچه ورودی آب معمولا به دلیل رسوبات کلسیم ممکن است مسدود شود. اگر آب شما از نوع آب سخت است، به احتمال زیاد دلیل این مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو همین است. گرفتگی دریچه ورودی آب را می‌توان با قرار دادن صفحه‌های فیلتر در داخل دریچه‌های اتصال شلنگ شیر ورودی آب تشخیص داد و رفع کرد.

اگر صفحه‌های دریچه ورودی آب مسدود شده‌اند، ممکن است بتوانید زباله‌ها را از روی صفحه‌ها پاک کرده یا صفحه‌ها را جدا کرده و تمیز کنید. همچنین می‌توان صفحات را در محلول آب و سرکه قرار داد تا کثیفی آن‌ها از بین برود. با این حال، پیشنهاد می‌کنیم صفحه‌های فیلتر را تعویض کنید تا دوباره درگیر گرفتگی مسیر و مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو نشوید. لازم به ذکر است که در بسیاری از مواقع بهتر است که خودتان برای تعویض فیلتر وارد عمل نشوید؛ چرا که این کار نیازمند دانش تخصصی است و ممکن است که به قطعات دیگر ماشین آسیب بزنید.

برای بررسی و تعویض شیر ورودی آب ابتدا باید ماشین ظرفشویی را از برق جدا کرده و جریان آب به ماشین ظرفشویی را قطع کنید. در ادامه، پانل دسترسی پایین را بردارید. لوله ورودی آب را از مجموعه شیر ورودی جدا کنید و شیر ورودی آب را از روی پایه نصب بکشید.

دسته سیم شیر برقی را با آزاد کردن زبانه قفل جدا کنید. سپس نوبت به آزاد کردن دریچه ورودی آب می‌رسد که باید گیره سیم روی لوله ورودی آب را آزاد کنید و لوله ورودی را از دریچه ورودی آب بیرون بکشید. در حین تعویض فیلتر پیشنهاد می‌کنیم با مولتی‌متر سلامت شیر برقی را نیز بررسی کنید.

عملکرد نادرست شناور

شناور در پایین مخزن ماشین ظرفشویی قرار دارد. شناور نسبت به سطح آب بالا و پایین می‌رود و در واقع، وسیله‌ای ایمنی برای جلوگیری از سرریز شدن آب در مخزن ماشین ظرفشویی است. اگر شناور به درستی کار نمی‌کند، این احتمال را می‌توان داد که مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو مربوط با همین قطعه است.

برای بررسی شناور ابتدا باید جریان ورودی آب را قطع کنید. پس از دسترسی به پنل‌ها و باز کردن قطعات مختلف، دسترسی به مخزن فراهم می‌شود. شناور معمولا دارای سر دایره‌ای است و برای دسترسی به آن ممکن است نیاز باشد پوشش آن باز شود.

بررسی کنید که آیا شناور می‌تواند بالا و پایین حرکت کند یا خیر. هنگامی که شناور را حرکت می‌دهید، باید صدای کلیک سوییچ رله را بشنوید. اگر این صدا را نشنیدید، به احتمال زیاد مجموعه شناور نیاز به تعویض دارد. برای این کار توصیه می‌کنیم از خدمات یک نمایندگی مجاز دوو استفاده کنید.

سوییچ شناور معیوب؛ عاملی که باعث عدم آبگیری می‌شود

سوییچ شناور به شیر برقی دستور می‌دهد که بسته شود یا اجازه دهد آب وارد ماشین ظرفشویی شود. اگر شناور کار می‌کند و شیر برقی پاسخگو نیست، احتمالا سوییچ شناور دلیل مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو است. برای بررسی و تعویض سوییچ شناور، ابتدا باید برق ماشین ظرفشویی را قطع کنید. سپس نوبت به قطع کردن جریان آب می‌رسد.

در ادامه، پنل دسترسی پایین را بردارید. برای دسترسی به سوییچ شناور برخی از ماشین ظرفشویی‌های ممکن است نیاز به برداشتن درب ماشین ظرفشویی دارید که نیاز به ابزار نسبتا خاصی دارد. پس از دسترسی به سوییچ و برای تعویض آن، دسته سیم را از کانکتور جدا کنید. هنگام برداشتن دسته سیم مراقب باشید که به آن‌ها آسیبی وارد نشود. لازم به ذکر است که سلامت سوییچ شناور را می‌توانید با مولتی‌متر بررسی کنید.

لاستیک‌های پمپ خشک شده یا گیر کرده است

اگر مدتی است از ماشین ظرفشویی استفاده نشده باشد، درزگیرهای پمپ ماشین ظرفشویی خشک می‌شوند و می‌چسبند که می‌تواند باعث بروز مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو شوند. برای رفع این مشکل ابتدا باید ماشین ظرفشویی را خالی کنید و شیر آب را هم ببندید. سه تا چهار قطعه اسید سیتریک را در یک لیتر آب داغ حل کنید. البته از سرکه سفید نیز می‌توان استفاده کرد، اما به اندازه اسید سیتریک موثر نیست.

محلول اسید سیتریک را در قسمت ورودی پمپ بریزید و بگذارید پانزده تا سی دقیقه بماند. سپس ماشین ظرفشویی را روشن کنید و بگذارید تا یک بار کار کند. این احتمال وجود دارد که اکنون مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو شما حل شده باشد.

وجود مشکل در شلنگ ورودی آب در ماشین ظرفشویی

برخی از ماشین ظرفشویی‌های دوو دارای یک سوپاپ برگشت در شلنگ ورودی آب هستند که گاهی اوقات ممکن است از کار بیفتد و از ورود آب به ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. اگر راه حل‌های بالا مشکل را حل نکردند، ممکن است لازم باشد برای تشخیص و تعویض شلنگ ورودی آب با یکی از نمایندگی‌های ماشین ظرفشویی‌های دوو تماس بگیرید.

خرابی برد اصلی؛ دور از ذهن‌ترین دلیل برای مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو

یکی از دلایلی که بسیار به ندرت رخ می‌دهد و منجر به خطاهای مختلفی در ماشین ظرفشویی از جمله آبگیری نکردن می‌شود، خرابی برد اصلی است. لازم به ذکر است که در برخی مواقع می‌توان برد را تعمیر کرد؛ اما در بسیاری از مواقع باید کل برد را تعویض کرد که هزینه زیادی را به همراه دارد.

شاید در ابتدا با خود تصور کنید که تعویض برد کار آسانی است و خودتان هم می‌توانید آن را انجام دهید. اما باید این را در نظر داشته باشید که تعویض برد یک کار کاملا تخصصی است و در صورت نداشتن دانش کافی ممکن است به سیم‌کشی ماشین آسیب جدی وارد کنید.

رفع مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی دوو

سپردن خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی‌های دوو به نمایندگی‌های مجاز

ماشین ظرفشویی‌های دوو از کیفیت بالایی برخوردار هستند؛ اما در مواقعی ممکن است با مشکلاتی از جمله آبگیری نکردن مواجه شوند. دلایل مختلفی برای بروز این مشکل وجود دارند و هر دلیل هم نیازمند راهکار رفع خاص خود است. پیشنهاد می‌کنیم رفع مشکل ماشین ظرفشویی دوو خود را به یک تکنسین با تجربه در زمینه تعمیر ظرفشویی دوو بسپارید تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش