علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو

علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو

صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو؛ مشکلی که باید به سرعت آن را رفع کرد

ماشین ظرفشویی دوو را می‌توان در لیست باکیفیت‌ترین ماشین ظرفشویی‌های بازار ایران قرار داد. در گذر زمان ممکن است شما صداهای اضافی و بلندی را از این ماشین‌ها بشنوید که در مواقعی بسیار عذاب‌آور است. توجه داشته باشید که ماشین ظرفشویی‌های امروزی دوو در صورت بروز مشکل، خطا را به صورت کد نشان می‌دهند و از این رو می‌توانید متوجه مشکل دقیق آن‌ها شوید. با این حال، در این مطلب از مرکز تعمیرات لوازم خانگی دوو دوو پشتیبان قصد داریم شما را با دلایل بروز و راهکارهای رفع مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو آشنا کنیم.

روش‌های جلوگیری از خرابی ماشین ظرفشویی‌های دوو

دلایلی مختلفی وجود دارند که باعث افزایش استهلاک و در نتیجه خرابی ماشین ظرفشویی‌های دوو می‌شوند. ماشین ظرفشویی‌های دوو از ظرافت بالایی برخوردار هستند و همین موضوع باعث می‌شود تا در صورت استفاده غیراصولی از آن‌ها، آسیب ببیند. توجه داشته باشید که در برخی مواقع نیز ممکن است صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو مربوط به استهلاک طبیعی برخی از قطعات باشد.

برای استفاده اصولی و کاهش استهلاک ماشین ظرفشویی‌های دوو باید توجه داشته باشید که نباید به هیچ عنوان به صورت غیراستاندارد ظروف را در آن‌ها بچینید یا ظروف بیشتر از ظرفیت ماشین را در آن‌ها قرار دهید. از این رو، توصیه می‌کنیم همواره به میزان پیشنهاد شده ظروف را در ماشین ظرفشویی و در جای مناسب خود قرار دهید.

استفاده مداوم یکی دیگر از دلایلی است که باعث می‌شود تا شما با مشکلاتی از قبیل صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو مواجه شوید. زمانی که به طور مداوم از ماشین ظرفشویی خود استفاده می‌کنید، باعث می‌شود که قطعات مختلف آن بیش از اندازه داغ شوند و حرارت بالا هم باعث افزایش استهلاک قطعات می‌شود. از این رو، اگر قصد استفاده مداوم از ماشین ظرفشویی خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم برای هر بار استفاده از آن کمی صبر کنید تا قطعات ماشین ظرفشویی کمی خنک شوند.

انجام سرویس‌های دوره‌ای باعث می‌شود تا احتمال خرابی قطعات ماشین ظرفشویی شما کاهش پیدا کند. چرا که در برخی مواقع، زمانی که یک قطعه از ماشین ظرفشویی خراب می‌شود، به بخش‌های دیگر آن هم آسیب می‌زند و همین باعث می‌شود در یک بازه زمانی کوتاه، قطعات مختلفی از ماشین ظرفشویی خراب شوند و هزینه زیادی را برای شما به همراه داشته باشند.

مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو و دلایل بروز آن

مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو و دلایل بروز آن

یک چرخه معمولی ماشین ظرفشویی شامل یک چرخه تخلیه در ابتدا و انتهای آن، یک چرخه پر کردن و یک چرخه شستشو است. اگر ماشین ظرفشویی شما صدای غیر عادی تولید می‌کند، معمولا به این دلیل است که یکی از قطعاتی که در این چرخه‌ها وارد عمل می‌شوند، آسیب دیده‌اند. تکه‌های غذا، تکه‌های شیشه یا اشیاء دیگر نیز می‌توانند در یکی از این قسمت‌ها گیر کنند یا باعث انسداد لوله‌ها شوند که این منجر به صدای غیرعادی ماشین ظرفشویی می‌شود.

بد چیده شدن ظروف روی هم؛ عاملی برای صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو

ساده‌ترین علت برای مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو هنگام شستشو این است که ظروف یا کارد و چنگال در مسیر بازوی اسپری قرار دارند. اگر در طول چرخه شستشو صدای کوبیدن می‌شنوید، مطمئن شوید که ظروف و کارد و چنگال به درستی روی هم چیده شده‌اند و بازوی اسپری نمی‌تواند آزادانه بچرخد و با آن‌ها برخورد می‌کند.

برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌کنیم نیم‌نگاهی به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود بیندازید. چرا که معمولا در دفترچه‌های راهنمای توضیح داده شده است که چگونه می‌توانید ظروف را به شکل اصولی در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

خرابی بازوی اسپری؛ از جمله دلایلی که باعث تولید صدای اضافی در ماشین ظرفشویی می‌شود

به طور معمول، ماشین ظرفشویی‌های یک بازوی اسپری دارند، در حالی که مدل‌های دیگر ممکن است دو بازوی اسپری داشته باشند. بازوهای اسپری آب و مواد شوینده را در اطراف ماشین ظرفشویی اسپری می‌کنند. اکثر بازوهای اسپری دارای حلقه‌ها و پیچ‌های یاتاقانی هستند که ممکن است به مرور زمان شل شده یا خراب شوند. این می‌تواند در طول چرخه شستشو باعث ایجاد صدای تق‌تق یا جیغ می‌شود. از این رو، بازوهای اسپری باید از نظر ترک، سایش و پارگی بررسی شوند و مطمئن شوید که شل نشده‌اند.

گرفتگی لوله تخلیه

اگر ماشین ظرفشویی شما در حین تخلیه ماشین ظرفشویی صدایی مانند تپش و کوبیدن را می‌دهد، ممکن است لوله تخلیه بیرونی ماشین ظرفشویی شل باشد و به پشت ماشین ظرفشویی ضربه بزند. اگر این اتفاق افتاد، لوله تخلیه را تعویض کرده یا تا حد امکان بست آن را محکم کنید.

پمپ ماشین ظرفشویی؛ عاملی برای بروز مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو

بسته به مدل، ماشین ظرفشویی دووی شما ممکن است دارای یک پمپ باشد که وظیفه تخلیه و گردش آب را بر عهده دارد. البته که در برخی مدل‌ها تعداد این پمپ‌ها به دو یا سه عدد می‌رسد. پمپ‌های ماشین ظرفشویی در صورت مسدود شدن یا فرسودگی می‌توانند صدای غیرعادی ایجاد کنند. هر دو پمپ همچنین دارای پروانه‌هایی هستند که می‌توانند باعث ایجاد صدای نویز شود.

معمولا مشکل در پمپ تخلیه منجر به صدای وزوز، جیغ یا خراش بلند می‌شود. زمانی که ماشین ظرفشویی در حال تخلیه آب است، ممکن است صدای اضافی بشنوید که احتمالا مربوط به همین موضوع است. برخی از ماشین ظرفشویی‌های دوو با پمپ تخلیه مجزا دارای یک شیر برقی تخلیه نیز هستند که در طول چرخه تخلیه باز و بسته می‌شود تا آب ماشین ظرفشویی تخلیه شود. اگر این سوپاپ در حالت باز یا بسته گیر کند، می‌تواند باعث ایجاد صدای وزوز در ماشین ظرفشویی شود.

پمپ سیرکولاسیون وظیفه ارسال آب از بازوهای ماشین ظرفشویی را بر عهده دارد. با گذشت زمان، یاتاقان‌های داخل پمپ سیرکولاسیون ممکن است فرسوده شوند و در طول چرخه شستشو باعث ایجاد صدای جیرجیر یا درنگ مداوم شوند. اگر بلبرینگ‌ها فرسوده شوند، پمپ سیرکولاسیون باید تعویض شود.

پروانه پمپ‌های ماشین ظرفشویی

پمپ‌های ماشین ظرفشویی از پروانه‌های مختلفی برای عبور آب از بازوهای اسپری ماشین ظرفشویی و تخلیه ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند و با گذشت زمان، پروانه‌ها می‌توانند خراب شوند. گاهی اوقات، باله‌های پروانه ممکن است بشکند یا به دلیل خراشیدن بدنه پمپ آسیب ببیند. زباله‌ها همچنین می‌توانند در پروانه گیر کرده و صدای غیرعادی ایجاد کنند. در برخی از مدل‌ها، می‌توان پروانه پمپ را از پمپ باز کرده و آن را جایگزین کرد. این در حالی است که در مدل‌های دیگر، کل پمپ نیاز به تعویض دارد.

برای بررسی و تعویض پمپ‌ها و پروانه‌های ماشین ظرفشویی ابتدا باید ماشین ظرفشویی را از برق جدا کنید. در ادامه باید منبع آب ماشین ظرفشویی نیز قطع شود. سپس، قفسه پایینی را از ماشین ظرفشویی خارج کرده و پنل پایین را باز کنید.

با بیرون کشیدن ماشین ظرفشویی و قرار دادن آن به پشت روی زمین، به پمپ ماشین ظرفشویی در زیر آن دسترسی پیدا می‌کنید. احتمالا باید لوله تخلیه ماشین ظرفشویی و لوله ورودی ماشین ظرفشویی را جدا کنید تا ماشین ظرفشویی را بیرون بکشید. در ادامه باید دسته سیم از پمپ جدا شود.

پس از جدا کردن سیم‌ها، پمپ را از ماشین ظرفشویی خارج کنید. در ادامه، پمپ، پروانه و بازو را برای هر گونه فرسودگی که می‌تواند باعث ایجاد صدا شود بررسی کنید. برای این کار نیز باید بتوانید پروانه را بچرخانید. در انتها نیز تمام قطعات معیوب را که باعث بروز مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو می‌شوند را باید تعویض کنید.

خرابی شیر برقی ورودی آب که باعث تولید صدای ناهنجار می‌شود

شیر برقی ورودی آب، میزان آبی که وارد ماشین ظرفشویی می‌شود را می‌کند را کنترل می‌کند. هنگامی که ماشین ظرفشویی یک چرخه معمولی را شروع می‌کند، ابتدا یک چرخه تخلیه کوتاه را آغاز می‌کند و سپس دریچه ورودی آب فرایند پر کردن وان را آغاز می‌کند. این فرایند معمولا حدود دو دقیقه طول می‌کشد. اگر در این زمان صدای وزوز یا جیغ بلندی می‌شنوید، ممکن است ناشی از فرسودگی دریچه ورودی آب باشد.

برای بررسی شیر ورودی آب باید ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و جریان آب به آن را قطع کنید. سپس باید پانل دسترسی ماشین ظرفشویی را بردارید. ماشین ظرفشویی را بیرون بکشید و به پشت بخوابانید. سپس باید لوله تخلیه و لوله ورودی آب را جدا کنید.

شما باید بتوانید شیر برقی ورودی آب را که در پشت ماشین قرار دارد، پیدا کنید. این شیر به یک شلنگ که آب را به داخل ماشین ظرفشویی می‌آورد و یک شلنگ که مخزن ماشین ظرفشویی را پر می‌کند وصل می‌شود. سوپاپ را از نظر سایش و پارگی بررسی کنید. اگر به نظر می‌رسد شیر آسیب دیده است، آن را تعویض کنید.

صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو؛ یک مشکل با راهکارهای رفع متنوع

صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو؛ یک مشکل با راهکارهای رفع متنوع

ماشین ظرفشویی دوو در برخی مواقع می‌تواند صدای بلند و ناهنجاری را در حین کار تولید کنند. توجه داشته باشید که مشکل صدای زیاد ماشین ظرفشویی دوو دلایل مختلفی دارد و از جمله آن‌ها می‌توان به چینش نادرست ظروف، خرابی انواع پمپ آب و یا بازوهای اسپری اشاره کرد. برای رفع این مشکل توصیه می‌کنیم باتعمیرکار متخصص در زمینه تعمیر ظرفشویی دوو تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش