علت صدای زیاد یخچال دوو

علت صدای زیاد یخچال دوو

آشنایی با دلایل رایج صدای غیرطبیعی یخچال دوو

برای بررسی دلایل تولید صدای زیاد یخچال دوو در حین انجام کار، ابتدا باید این را در نظر بگیریم که آیا این صدا طبیعی است یا خیر. یخچال فریزرها مخصوصا شب ها که محیط ساکت تر است ممکن است صداهایی تولید کنند که موجب نگرانی شود. با ما باشید تا تفاوت صداهای طبیعی یخچال از غیرطبیعی را باهم بررسی کنیم.

صداهای طبیعی یخچال دوو

ابتدا باید در نظر داشت که بیشتر صداهایی که از یخچال دوو به گوش ما می‌رسد، صدای طبیعی یخچال هنگام فعالیت می‌باشد. به موارد زیر خوب توجه کنید:

صدای کمپرسور موتور یخچال:

صدایی به صورت نویز (برررر!) که موقع خاموش و روشن کردن دستگاه به گوش می‌رسد و قطع و وصل می‌شود. ممکن است صدای دیگری هم از قسمت کمپرسور به گوش برسد که معمولا ناشی از شل بودن پیچ‌ها است و به راحتی قابل حل است.

صدای تیک تیک مانند:

این صدا که مانند کلیک (تق تق) است، مربوط به شیر برق یا رله‌ها است. این صدا هم جای نگرانی نداشته و از صداهای طبیعی یخچال به شمار می‌آید.

صدای بدنه یخچال

این مورد از صداها، به علت تراز نبودن قرارگیری یخچال روی زمین و کج بودن آن می‌باشد و جای نگرانی ندارد. بعضی مواقع، صدایی مانند شکستن قلنچ از یخچال می‌آید که دلیل آن انبساط و انقباض فوم‌های داخل یخچال است.

صدای یخ‌ساز

به طور کلی، یخ سازی یخچال عملی پر سروصدا است و صدای زیاد یخچال دوو در این مورد، جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد.

صداهای غیرطبیعی یخچال دوو

صداهای غیرطبیعی یخچال دوو

گاهی صدای زیاد یخچال دوو ممکن است غیرمعمول یا خطرناک باشد. یک یخچال پس از گذشت چند سال فعالیت، ممکن است صداهای اضافه ای در آن به وجود بیاید. تمامی یخچال ها، چه مدل‌های پیشرفته و چه مدل‌های قدیمی تر، تنها وسیله‌ی برقی خانه هستند که تمام وقت درحال فعالیت بوده و فصل سرد و گرم برای آن‌ها معنی خاصی ندارد. پس بهتر است دلیل صدای زیاد یخچال دوو را با دقت بررسی نماییم.

صدای سیستم برفک‌زدایی

یخچال‌های امروزی با سیستم هوشمند ضد برفک نوفراست ساخته می‌شوند. این سیستم باعث می‌شود تا المنت به کار بیفتد و برفک را از بدنه داخلی یخچال فریزر پاک کند. اما این فرآیند که باعث گرم شدن المنت در میان میزان قابل توجهی برفک، ممکن است صدا ایجاد کند. اگر صدای همیشگی را تولید کند جای نگرانی ندارد، اما درصورت غیرطبیعی بودن این صدا، بهتر است از تعمیرکار تخصصی در زمینه تعمیر یخچال دوو کمک بگیرید.

صدای لوله‌های داخلی یخچال

بعضی مواقع، صدای زیاد یخچال دوو به علت کیفیت پایین ساخت لوله ها یا فوم داخل یخچال است. باید درنظر داشته باشید که لوله‌های داخل بدنه یخچال با تزریق نوعی فوم ساخته می‌شوند، که اگر کیفیت ساخت آن پایین باشد، با تفاوت دما و انبساط و انقباض لوله‌ها، صدایی مانند شکستن قلنج از داخل به گوش می‌رسد و متاسفانه به این علت که لوله‌ها داخل بدنه هستند، اکثرا نمی‌توان این مشکل را برطرف کرد.

صدای گاز داخل یخچال

داخل لوله‌ها و کمپرسور یخچال، گاز مبرد در حال چرخش است که بخاطر جنس بد لوله‌ها و فرسودگی، ممکن است این گاز رسوبات موتور را به گردش درآورده و این رسوبات می‌توانند مانع چرخش درست گاز مبرد شوند. این موضوع صدای بسیار عجیبی مثل زوزه گرگ تولید می‌کند. اگر این مشکل توسط یک تکنسین تعمیر یخچال به درستی تشخیص داده شود، معمولا با یکبار تخلیه گاز، شستن لوله‎ها و شارژ مجدد گاز مشکل کاملا رفع می‌شود.

صدای (قل قل) روغن کمپرسور یخچال

گاهی بخاطر جابجایی در نصب یخچال یا عوامل دیگر، روغن کمپرسور وارد کندانسور یا اپراتور می‌شود و درون لوله‌ها صدایی غیرطبیعی مانند جوشیدن از یخچال به گوش می‌رسد. در این مورد باید با یک تکنسین ماهر در تعمیر یخچال هماهنگ شود تا در ابتدا گاز دستگاه را خالی کند و تمامی مدار گاز، شستشو شود. در صورت نیاز با تعویض روغن کمپرسور و شارژ مجدد گاز یخچال، مشکل حل می‌شود.

صدای موتور فن یخچال

در برخی موارد، صدای زیاد یخچال دوو می‌تواند ناشی از فرسودگی موتور فن باشد. توصیه می‌شود که بهتر است در زمان‌های مشخص اقدام به انجام سرویس دوره‌ای یخچال شود و در این سرویس‌ها حتما موتور فن روغن‌کاری شود. اگر موتور فن خشک و فرسوده باشد، با بدنه خود درگیر شده و صدایی آزاردهنده ایجاد می‌کند.

پروانه فن یخچال

پروانه فن هوای خنک را به داخل کابین یخچال وارد می‌کند. اگر برفک وجود داشته باشد و به پروانه فن نزدیک شود، ممکن است پروانه حین چرخش به برفک برخورد کند و باعث ایجاد صدای زیاد و عجیبی در یخچال شود. بهتر است اپراتور و فن یخچال کامل بررسی شود و درصورت خرابی تعمیر یا تعویض گردند.

موتور فن کندانسور

این قطعه در یخچال‌های جدید کاربرد دارد و وظیفه‌اش خنک کردن کندانسور یخچال است. موتور فن معمولا در پشت یا پایین یخچال جایگذاری می‌شود و به همین علت احتمال دارد که براثر ضربه یا گردوغبار دچار مشکل شود. اگر یخچال مرتبا روشن و خاموش شود، و یا در سینی یخچال و در زیر آن آب جمع شده باشد یا دمای یخچال پایین‌تر از حد معمول باشد، معمولا مشکل از فن کندانسور است.

اصلی ترین دلیل خرابی یا درست کار نکردن فن کندانسور، کثیفی آن و گرد و غبار است. برای حل این مشکل، مسیر موتور کندانسور و خود موتور باید تمیز شده و روغن‌کاری شوند. این نکته را فراموش نکنید که این قطعه درصورت فرسودگی، حتما باید تعویض شود.

شل شدن اتصالات موتور یخچال

داخل موتور یخچال یک کمپرسور وجود دارد که برروی لرزگیرهای پلاستیکی سوار شده تا جلوی لرزش موتور و تولید صدای آن‌را بگیرد. درهرصورت موتور یخچال هنگام فعالیت اندکی لرزش دارد، اما وقتی اتصالات درجای خود محکم نباشند، صدای زیاد یخچال دوو به گوش خواهد رسید.

این صدا ممکن است بخاطر شل بودن پیچ‌ها یا خراب شدن لرزگیرها باشد که در این صورت، بهتر است اتصالات بررسی شده و درصورت خشک شدن لرزگیرها، بهتر است که آن‌هارا تعویض نمود.

رفع صدای زیاد یخچال دوو

کلام پایانی در مورد دلایل صدای زیاد یخچال دوو

مواردی که در این مقاله توضیح دادیم، شامل مهم‌ترین دلایل صدای زیاد یخچال دوو و راهکارهای تعمیر آن شد. موارد دیگری همچون نصب غیراصولی دستگاه هم می‌توانند باعث ایجاد مشکل در کارکرد یخچال‌های دوو شوند. در آخر، به این توجه داشته باشید که درصورت ایجاد هرگونه مشکل در یخچال فریزر شما، نیاز به سرویس دوره ای و یا رفع صدای آن باید با مرکز خدمات تعمیرات دوو یبا پشتیبان تماس بگیرید تا مشکل شما در حداقل زمان ممکن برطرف شود.

خواندن این مطلب می‌تواند برای افرادی که به دنبال رفع صدای زیاد یخچال دوو و یافتن دلایل و راهکار برای این مشکل هستند، مناسب باشد.

4.1/5 - (9 امتیاز)

10 thoughts on “علت صدای زیاد یخچال دوو”

 1. تمام مواردی که فرمودین عمدتامربوط به یخچالهای قدیمی وفرسوده ویایخچالهایی که حداقل ده سال ازعمرشون میگذره میشه.ولی بنده پنج ماهه که یه دوقلوی مدل0020دووگرفتم35000000میلیون تومن.ولی دوماهه که صدای شبیه(قرررر) البته مثل ولوم ضبطی که کم وزیادش بکنی ازش درمیادوقل قل هم میکنه.البته این صداهایی که عرض کردم درطول روزاصلاشنیده نمیشن ولی درخنکای شب شنیده میشن اونم نه بصورت گوشخراش!ممنون میشم اگه راهنماییم کنین🙏🙏🙏

  1. سلام
   دوست عزیز صدای زیاد یا مربوط به فن دستگاه هست یا موتور دستگاه
   قدیمی و جدید هم فرقی نداره!

 2. سلام .ما یخچال و فریزر دوو را دوهفته است نصب کردیم حدودا دوساعت یک بار یک صدای بلند دریل از داخلش میاد به مدت ۱۰ ثانیه آیا قابل حل است یا طبیعی است

 3. سلام وقتتون بخیر فریزر من صدای فنش زیاده انگار همش هود داخل خونه روشنه آیا میشه کاری کرد صدا کم بشه
  نمایندگی گفتن کلا صدای دوو همینه

 4. سلام وقتتون بخیر
  حدود یکسال و نیم هست که یخچال ساید دوو نصب هست و به تازگی صدای قلنج شدید میده و شبها از فریزر صدایی شبیه به کوبیدن چیزی بهم میاد و نسبتا صداهایی بلند هست
  و البته صدای ریزی شبیه به نویز هم داره که به نظر میاد از قسمت نمایشگر هست و گاها صدای بلند موتور که یک دفعه شروع به کار میکنه و توی شب آزار دهنده س اسلیپ مود هم هیچ تاثیری روی صدا نداره
  ولی بیشترین نگرانی بنده از صدای کوبیدن فریزر هست
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

  1. دیبا پشتیبان

   سلام میتونه از فن دستگاه یا حتی موتور باشه این صدا و یا حتی از گرم و سرد شدن بدنه

 5. سلام. یخچال فریزر من هر ده دقیقه ای یه صدا میده بنظرتون از آبسردکن است یا چیز دیگه ای

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278