علت صدای زیاد یخچال دوو

علت صدای زیاد یخچال دوو

آشنایی با دلایل رایج صدای غیرطبیعی یخچال دوو

برای بررسی دلایل تولید صدای زیاد یخچال دوو در حین انجام کار، ابتدا باید این را در نظر بگیریم که آیا این صدا طبیعی است یا خیر. یخچال فریزرها مخصوصا شب ها که محیط ساکت تر است ممکن است صداهایی تولید کنند که موجب نگرانی شود. با ما باشید تا تفاوت صداهای طبیعی یخچال از غیرطبیعی را باهم بررسی کنیم.

صداهای طبیعی یخچال دوو

ابتدا باید در نظر داشت که بیشتر صداهایی که از یخچال دوو به گوش ما می‌رسد، صدای طبیعی یخچال هنگام فعالیت می‌باشد. به موارد زیر خوب توجه کنید:

صدای کمپرسور موتور یخچال:

صدایی به صورت نویز (برررر!) که موقع خاموش و روشن کردن دستگاه به گوش می‌رسد و قطع و وصل می‌شود. ممکن است صدای دیگری هم از قسمت کمپرسور به گوش برسد که معمولا ناشی از شل بودن پیچ‌ها است و به راحتی قابل حل است.

صدای تیک تیک مانند:

این صدا که مانند کلیک (تق تق) است، مربوط به شیر برق یا رله‌ها است. این صدا هم جای نگرانی نداشته و از صداهای طبیعی یخچال به شمار می‌آید.

صدای بدنه یخچال

این مورد از صداها، به علت تراز نبودن قرارگیری یخچال روی زمین و کج بودن آن می‌باشد و جای نگرانی ندارد. بعضی مواقع، صدایی مانند شکستن قلنچ از یخچال می‌آید که دلیل آن انبساط و انقباض فوم‌های داخل یخچال است.

صدای یخ‌ساز

به طور کلی، یخ سازی یخچال عملی پر سروصدا است و صدای زیاد یخچال دوو در این مورد، جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد.

صداهای غیرطبیعی یخچال دوو

صداهای غیرطبیعی یخچال دوو

گاهی صدای زیاد یخچال دوو ممکن است غیرمعمول یا خطرناک باشد. یک یخچال پس از گذشت چند سال فعالیت، ممکن است صداهای اضافه ای در آن به وجود بیاید. تمامی یخچال ها، چه مدل‌های پیشرفته و چه مدل‌های قدیمی تر، تنها وسیله‌ی برقی خانه هستند که تمام وقت درحال فعالیت بوده و فصل سرد و گرم برای آن‌ها معنی خاصی ندارد. پس بهتر است دلیل صدای زیاد یخچال دوو را با دقت بررسی نماییم.

صدای سیستم برفک‌زدایی

یخچال‌های امروزی با سیستم هوشمند ضد برفک نوفراست ساخته می‌شوند. این سیستم باعث می‌شود تا المنت به کار بیفتد و برفک را از بدنه داخلی یخچال فریزر پاک کند. اما این فرآیند که باعث گرم شدن المنت در میان میزان قابل توجهی برفک، ممکن است صدا ایجاد کند. اگر صدای همیشگی را تولید کند جای نگرانی ندارد، اما درصورت غیرطبیعی بودن این صدا، بهتر است از تعمیرکار تخصصی در زمینه تعمیر یخچال دوو کمک بگیرید.

صدای لوله‌های داخلی یخچال

بعضی مواقع، صدای زیاد یخچال دوو به علت کیفیت پایین ساخت لوله ها یا فوم داخل یخچال است. باید درنظر داشته باشید که لوله‌های داخل بدنه یخچال با تزریق نوعی فوم ساخته می‌شوند، که اگر کیفیت ساخت آن پایین باشد، با تفاوت دما و انبساط و انقباض لوله‌ها، صدایی مانند شکستن قلنج از داخل به گوش می‌رسد و متاسفانه به این علت که لوله‌ها داخل بدنه هستند، اکثرا نمی‌توان این مشکل را برطرف کرد.

صدای گاز داخل یخچال

داخل لوله‌ها و کمپرسور یخچال، گاز مبرد در حال چرخش است که بخاطر جنس بد لوله‌ها و فرسودگی، ممکن است این گاز رسوبات موتور را به گردش درآورده و این رسوبات می‌توانند مانع چرخش درست گاز مبرد شوند. این موضوع صدای بسیار عجیبی مثل زوزه گرگ تولید می‌کند. اگر این مشکل توسط یک تکنسین تعمیر یخچال به درستی تشخیص داده شود، معمولا با یکبار تخلیه گاز، شستن لوله‎ها و شارژ مجدد گاز مشکل کاملا رفع می‌شود.

صدای (قل قل) روغن کمپرسور یخچال

گاهی بخاطر جابجایی در نصب یخچال یا عوامل دیگر، روغن کمپرسور وارد کندانسور یا اپراتور می‌شود و درون لوله‌ها صدایی غیرطبیعی مانند جوشیدن از یخچال به گوش می‌رسد. در این مورد باید با یک تکنسین ماهر در تعمیر یخچال هماهنگ شود تا در ابتدا گاز دستگاه را خالی کند و تمامی مدار گاز، شستشو شود. در صورت نیاز با تعویض روغن کمپرسور و شارژ مجدد گاز یخچال، مشکل حل می‌شود.

صدای موتور فن یخچال

در برخی موارد، صدای زیاد یخچال دوو می‌تواند ناشی از فرسودگی موتور فن باشد. توصیه می‌شود که بهتر است در زمان‌های مشخص اقدام به انجام سرویس دوره‌ای یخچال شود و در این سرویس‌ها حتما موتور فن روغن‌کاری شود. اگر موتور فن خشک و فرسوده باشد، با بدنه خود درگیر شده و صدایی آزاردهنده ایجاد می‌کند.

پروانه فن یخچال

پروانه فن هوای خنک را به داخل کابین یخچال وارد می‌کند. اگر برفک وجود داشته باشد و به پروانه فن نزدیک شود، ممکن است پروانه حین چرخش به برفک برخورد کند و باعث ایجاد صدای زیاد و عجیبی در یخچال شود. بهتر است اپراتور و فن یخچال کامل بررسی شود و درصورت خرابی تعمیر یا تعویض گردند.

موتور فن کندانسور

این قطعه در یخچال‌های جدید کاربرد دارد و وظیفه‌اش خنک کردن کندانسور یخچال است. موتور فن معمولا در پشت یا پایین یخچال جایگذاری می‌شود و به همین علت احتمال دارد که براثر ضربه یا گردوغبار دچار مشکل شود. اگر یخچال مرتبا روشن و خاموش شود، و یا در سینی یخچال و در زیر آن آب جمع شده باشد یا دمای یخچال پایین‌تر از حد معمول باشد، معمولا مشکل از فن کندانسور است.

اصلی ترین دلیل خرابی یا درست کار نکردن فن کندانسور، کثیفی آن و گرد و غبار است. برای حل این مشکل، مسیر موتور کندانسور و خود موتور باید تمیز شده و روغن‌کاری شوند. این نکته را فراموش نکنید که این قطعه درصورت فرسودگی، حتما باید تعویض شود.

شل شدن اتصالات موتور یخچال

داخل موتور یخچال یک کمپرسور وجود دارد که برروی لرزگیرهای پلاستیکی سوار شده تا جلوی لرزش موتور و تولید صدای آن‌را بگیرد. درهرصورت موتور یخچال هنگام فعالیت اندکی لرزش دارد، اما وقتی اتصالات درجای خود محکم نباشند، صدای زیاد یخچال دوو به گوش خواهد رسید.

این صدا ممکن است بخاطر شل بودن پیچ‌ها یا خراب شدن لرزگیرها باشد که در این صورت، بهتر است اتصالات بررسی شده و درصورت خشک شدن لرزگیرها، بهتر است که آن‌هارا تعویض نمود.

رفع صدای زیاد یخچال دوو

کلام پایانی در مورد دلایل صدای زیاد یخچال دوو

مواردی که در این مقاله توضیح دادیم، شامل مهم‌ترین دلایل صدای زیاد یخچال دوو و راهکارهای تعمیر آن شد. موارد دیگری همچون نصب غیراصولی دستگاه هم می‌توانند باعث ایجاد مشکل در کارکرد یخچال‌های دوو شوند. در آخر، به این توجه داشته باشید که درصورت ایجاد هرگونه مشکل در یخچال فریزر شما، نیاز به سرویس دوره ای و یا رفع صدای آن باید با مرکز خدمات تعمیرات دوو یبا پشتیبان تماس بگیرید تا مشکل شما در حداقل زمان ممکن برطرف شود.

خواندن این مطلب می‌تواند برای افرادی که به دنبال رفع صدای زیاد یخچال دوو و یافتن دلایل و راهکار برای این مشکل هستند، مناسب باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 22 میانگین: 3.8]

67 thoughts on “علت صدای زیاد یخچال دوو”

 1. تمام مواردی که فرمودین عمدتامربوط به یخچالهای قدیمی وفرسوده ویایخچالهایی که حداقل ده سال ازعمرشون میگذره میشه.ولی بنده پنج ماهه که یه دوقلوی مدل0020دووگرفتم35000000میلیون تومن.ولی دوماهه که صدای شبیه(قرررر) البته مثل ولوم ضبطی که کم وزیادش بکنی ازش درمیادوقل قل هم میکنه.البته این صداهایی که عرض کردم درطول روزاصلاشنیده نمیشن ولی درخنکای شب شنیده میشن اونم نه بصورت گوشخراش!ممنون میشم اگه راهنماییم کنین🙏🙏🙏

  1. سلام
   دوست عزیز صدای زیاد یا مربوط به فن دستگاه هست یا موتور دستگاه
   قدیمی و جدید هم فرقی نداره!

   1. سلام من چند سال هست که دوو رو خریدم تا به امروز مشکلی نداشته و راضی بودم ولی امروز که تمیز کردم یه صدای شبیه زوزه میاد چیکار باید انجام بدم

  2. صدیقه رحمانی

   سلام حدود یک ماه هست که یخچال ساید دوو نصب کردیم چند شبه که از پشت یخچال صدای سوت میاد نگرانم چون قبل این دستگاه یه دستگاه دیگه که بعد از دو ساعت نصب بعداز یه صدای بلند دیدم داخل فریزر یه ترک بزرگ بر داشته که شرکت اونا مرجوع کرد اما این دستگاه جدید شروع کرده به سوت زدن نگرانم که اینم مشکلی برایش پیش بیاد لطفا راهنمایی کنید

   1. سلام این صدای سوت ربطی به ترک نداره دوست عزیز
    احتمال داره از فن یا خود موتور باشه که معمولا طبیعیه تا حدودی

  3. سلام.
   چند روز یخچال بالا پایین سری التیمو رو خریدم ،صدای برررررررر مانند میده و تا قسمت فریزر رو باز میکنم قطع میشه،علتش چیه،؟و ایا عادیه این صدا

 2. سلام .ما یخچال و فریزر دوو را دوهفته است نصب کردیم حدودا دوساعت یک بار یک صدای بلند دریل از داخلش میاد به مدت ۱۰ ثانیه آیا قابل حل است یا طبیعی است

   1. سلام
    بنده یخچال اسنوا مدل پرفکت خریدم صداش واقعا منو عصبی کرده هر ۲۵ دقیقه کمپرسور روشن می شه صدای پمپ گاز یخچال منو روانی کرده . دوو و اسنوا یه شرکت هستن که فقط جنس چینی مونتاژ می کنن .گناه من چیه طلا فروختم یخچال خریدم هزار بار نمایندگی اومده وایساده نگاه کرده گوش کرده گفته طبیعه .دورش رو کابینت بزن صدا پخش نشه.دور یخچالت خالیه

 3. سلام وقتتون بخیر فریزر من صدای فنش زیاده انگار همش هود داخل خونه روشنه آیا میشه کاری کرد صدا کم بشه
  نمایندگی گفتن کلا صدای دوو همینه

 4. سلام وقتتون بخیر
  حدود یکسال و نیم هست که یخچال ساید دوو نصب هست و به تازگی صدای قلنج شدید میده و شبها از فریزر صدایی شبیه به کوبیدن چیزی بهم میاد و نسبتا صداهایی بلند هست
  و البته صدای ریزی شبیه به نویز هم داره که به نظر میاد از قسمت نمایشگر هست و گاها صدای بلند موتور که یک دفعه شروع به کار میکنه و توی شب آزار دهنده س اسلیپ مود هم هیچ تاثیری روی صدا نداره
  ولی بیشترین نگرانی بنده از صدای کوبیدن فریزر هست
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

  1. دیبا پشتیبان

   سلام میتونه از فن دستگاه یا حتی موتور باشه این صدا و یا حتی از گرم و سرد شدن بدنه

 5. سلام. یخچال فریزر من هر ده دقیقه ای یه صدا میده بنظرتون از آبسردکن است یا چیز دیگه ای

 6. سلام ما چند روزیه یه ساید دوو خریدیم ولی خیلی سر و صدا داره و درمجموع همه جور صدا ازش درمیاد چرا این یخچال انقدر کمپرسور تند تند کار میکنه و صداش آنقدر بلنده؟

  1. دیبا پشتیبان

   سلام ممکنه صدا از موتور باشه ممکنه هم از بدنه باشه بخاطر گرم و سرد شدن

 7. سلام وقت بخیر یخچال من دووهست و پنج ماه که نصب شده از چندباری که یخچال خاموش و روشن میشه حداقل سه بار در طول روز موقع خاموش شدن صدای تاپ میده انگار یه چیزی رو داخل یخچال رها می‌کنند و البته نمی‌دونم از قبل اینطور بوده یا چند روزه که من حساس شدم ممنون میشم اگر علتش رو بگید

  1. مال منم همینطوری میشد فقط یک تق صدا میکرد الان شده چندتا تق تق تق پیاپی موقع خاموش شدن از کمپرسور هم هست.نمایندگی هم اومده میگه یخچالت مشکل نداره سرد میکنه ارور هم روی صفحش نیومده کمپرسورت هم 10 سال گارانتی داره هر وقت سوخت میام عوض میکنم .

 8. سلام سایددووخریدم۳۱۳۳چرااین قدرصدامیده مثل هوداعصابم خراب شد اگرموتورشون مشکل داره برای چی می سازید چراهنگام خرید نمیگید صداش زیاده من که دیونه شدم عین یخچال های قدیمی صدا می کنه یک هفته هست خریدم دیونه شدم یک راهی پیش پای ما بگذارید

  1. سلام
   منم تازه ساید ٣٣٣٠ رو خریدم عین هود صدا داره همه چیزی عالیه فقط خیلی خیلی صداش زیاده پشیمون شدم از خریدم باید بزاری أنبار
   مثل موتور خونه صدا داره
   بعضی ها میگن اولش اینطوریه بعدا خوب میشه ولی چشمم آب نمیخوره صداش خوب بشه

 9. سلام .حدود ۵ ماه است یخچال فریزردوقلو دو خریدیم . سر و صدای موتور یا فن خیلی زیاده صد یاد به یخچالهای قدیمی . شب ها کلافه شدیم اسایش را از ما گرفته .مثل اینکه فن سرویس های بهداشتی یا هود آشپزخانه را روشن کرده باشیم صدا میده همراه با زوزه و ناله .

 10. مایک سالی است یخچال دوقلوی دوو خریدیم هر موقع کار می‌کند انگار یک ماشین بزرگ بیرون خانه روشن است صدای هوم هوم مانند اینم از تولید ملی مارا که کلافه کرده می خواستیم ال جی بخریم هر جا گشتیم نداشتند اون یخچال قبلیمان که مال ۲۰ سال پیش است اینقدر صدا نداره

 11. سلام دوساله ساید دوو خریدم واقعا صداش از همون اول رو اعصاب بود. همون موقعذهم به نصاب گفتم ولی توجه نکرد. هرروز هم بیشتر میشه. صد رحمت به یخچالهای قدیمی

 12. دوونخرید خیلی بده واقعا شرکت دووپاسخگوی هیچی نیست هرچه می گویی می گویندطبیعی هستش توراخدادوونخرید حال من که ازدووبه هم می خوره

 13. یک ماه میشه یخچال ساید ۳۱۳۳ رو خریدم ۵۸ میلیون تومن ولی انگار تو خونه تراکتور روشنه و داره کار میکنه. واقعا تا این حجم محصولات بی کیفیت تولید میکنید؟ ملت با هزار تا قرض یخچال میتونن یخچال بخرن اونوقت یخچال یه هفته درست کار نمیکنه

 14. سلام من ۴ ماهه ساید دوو۳۳۴۰ خریدم اولش صدای بلندی نداشت الان صدای مکش گاز انقدربلندهست ک شبا ازخواب بلندمیشیم…نمایندگی هم امده چن بارمیگه طبیعیه!!!

  1. دوو پشتیبان

   سلام ممکنه بعضی دستگاه ها صدای بیشتری داشته باشن و کار خاصی نمیشه انجام داد

 15. سلام من ساید دوو خریدم از همون اول صدای وزوز می داد
  تراز بود خواهرم و برادرم ال جی خریدن اصلا حس نمی کنی یخچال روشن است

 16. یخچال دوقلو دوو دوماهه خریدیم
  صداش ارامشو ب هم زده تراکتوره انگاری
  هر یک ربع شروع میکنه به صدا فقط چند ثانیه ساکته
  خونمون کوچیکه هیچ جا نمیشه قرار کرد از دست صداش

 17. سلام منم یه هفته است یخچال دوقلو دوو خریدیم اما متاسفانه صدای فریزر خیلی زیاده انگار به قول دوستان یه هود یا فن سرویس بهداشتی روشنه تو خونه بشیار ‌کلافه کنندست نوشته روی برچسب خودش صداش ۴۳ دسیبل ولی ما با نرم افزار صداسنج فاصله یک متری چک کردیم صداش ۵۰ دسیبل هست دوبار هم سرویس کار اومدن چک کردن گفتن مشکلی نداره دوباره زنگ میزنم امیدوارم بتونن مشکل رو حل کنند

 18. سلام من ساید دوو خریدم با پول وام که هنوز اقساطش تموم نشده و لی متاسفانه شبها از صدای زیاد نمیتونم راحت بخابم مثل اینکه هود روشنه یا فن سرویس بهداشتیمون مدام کارمیکنه !!!

 19. سلام
  من امروز یخچال دوقلو دوو راهفته گذشته گرفتم مدل ۲۰۳۰
  و امروز خدماتی نصب کردن اما الان یک ساعت است کار می کند اما صدای یخچال کمی بلند است بله شبیه صدای فن دستشویی است و استاپ هم نمیشه …..فکر کنم صداش طبیعی نباشه
  والان ساعت یک ظهر است …اما شب باید آزار دهنده باشه
  چرا دوو اشکال صدا را برطرف نکرده …..شاید عودت دهیم
  البته ظاهرش زیباست …و هنوز امتحانش را پس نداده……
  من فکر معتقد هستم جنس باید خارجی خرید
  لباسشویی و ظرفشویی و جارو برقی بوش خریدم …اما در مورد یخچال باید مارک بهتری برمیداشتم….تازه دو ساعت است کار می کند………دوو باید این نواقص را برطرف کند .اینقدر محصول بی کیفیت دست مردم ندهد…….شانس آوردم بقیه لوازم را دوو نخریدم……

 20. سلام از قسمت پایین فریزر یخچال ساید بای ساید دوو صدایی شبیه شکستن یخ یا جرقه مانند اومد و بعد از چند دقیقه قطع شد.
  علت چی میتونه باشه ؟

 21. سلام ساید دوو مدل 3730 یک هفته هست که خریدیم و تکنسین اومد راه انداخته ولی متاسفانه قسمت فریزر برفک زده علت چیست؟ چکار بایدکرد؟ فقط نگید طبیعی هست که اعصابم داغون میشه؟

   1. سلام یخچال فریزر ما دوو هست چند روزیه وقتی در یخچال بازه صدایی نداره به محض اینکه در یخچال بسته میشه صدای بلند و بدی درمیاد که فقط روحالتsleepکه میذارم صدا قطع میشه

 22. سلام من یخچال سایددوودارم بعداز۴ماه متوجه یه صدایی شدم انگارزیریخچال صدای چکیدن آب روی یه سطح داغ هست جزجزمیکنه

 23. بهنام تهرانی فاتح

  سلام
  ماله من هم به سوت افتاده ،صدای گردباد وطوفان هم میده ،از امشب صدای شر شر اب و قل قل هم میده ،
  همینطور پیش بره ممکنه یه شب به حرف زدن هم بیفته! البته گویا همش طبیعیه ،البته در ایران ،چون اینجا همه چیز طبیعیه

 24. یخچال ساید دوو 3133 رو حدودیکسال هست خریداری کردیم . بعد از چند ماه صدایی شبیه زوزه میداد و شرکت یخچال رو تعویض کرد ولی یخچال جدید باز هم همون مشکل رو داشت . صدای کارکرد کمپرسور هم خیلی بالاس . من اصلا از دوو راضی نیستم و پیشنهاد نمیکنم.

 25. من هم یک هفته هست که یخچال فریزر دوو خریدم، واقعا وقتی کار می‌کنه صدای طوفان میده بعضی مواقع هم صدای تراکتور،ظاهرا همه چیز طبیعی هستش،اما حق ما نیست که با نداری و بدبختی پول یخچال فریزر دوو را جور کنیم بعد اینجوری مخل آرامش ما بشه
  واقعا که….

 26. سیدهادی حسینی

  سلام وقت بخیر، فریزر دوو مدل ۰۰۲۰
  صدایی شبیه استارت مهتابی های قدیمی میده مشکل چیه ، سپاسگزارم.

 27. سلام از قسمت پایین فریزر یعنی دقیقا پشت کشوهای ساید دوو صدای شبیه به چکیدن قطره آب روی ظرف داغ شنیده میشه آیا این صدا طبیعی است؟

  1. سلام
   مدل ۳۳۳۱ گرفتم والان۱روزه صدای چک چک شدید آب میده.
   انگار صدا ازپشت قسمت یخچاله و کلی رو اعصابه و استرس گرفتم

 28. سلام بنده ۵ ماه پیش یخچال دو قلو دوو خریدم اول صدا میداد نمایندگی اومد گفت یخ سازش رو خاموش کنید درست میشه و الحق درست شد صداش هم عالی بود ولی امروز صدای عجیبی از داخلش میاد وقتی در رو باز میکنی قطع میشه چیکار کنیم این صدا قطف شه ممنون

  1. سلام مامان من هم یخچال فریزر دوقلوی دوو گرفته الان دوروزه که نصبش کردن اولا که جنس نمایشگاهی یا برگشتی به کارخونه رو برامون فرستادن چون نصاب گفت هیچ کدوم از پلاستیکای داخل کشوهارو نداره انگار که قبلا یه بار باز شده و هرچقدرم به فروشنده گفتیم زیر بار نرفت متاسفانه،،ومشکل دیگه اینکه هر دو سه ساعت یه بار صدای ترررررر میده این صدا برای چیه؟

 29. سلام دوستان
  من یخچال ساید دوو خریدم ولی متاسفانه صدای خیلی بالایی داره
  صدای سوت آزاردهنده داره.صدای گاز لوله ها هم زیاده

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش