علت ارور یا خطای E3 ماشین لباسشویی دوو

علت ارور یا خطای E3 ماشین لباسشویی دوو

امروزه، ماشین‌های لباسشویی یکی از نیازهای ضروری خانواده‌ها محسوب می‌شود. برند دوو از محبوب‌ترین برندهای لوازم خانگی در جهان است که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد. ماشین لباسشویی دوو نیز، انتخاب اول مصرف‌کنندگان فراوانی بوده و هست. از طرفی گرانی ماشین لباسشویی دوو باعث شده که در صورتی که این وسیله کاربردی دچار مشکل یا خرابی بشود، مصرف کنندگان آن، تعمیر را به تعویض، ترجیح دهند؛ بنابراین، بسیاری از مصرف کنندگان این دستگاه، پیگیر اطلاعاتی در مورد ارور یا خطاهای ظاهرشده بر روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی دووی خود باشند. در این مطلب از مرکز تعمیرات لوزم خانگی دوو دوو پشتیبان شامل کد خطای E3 لباسشویی دوو و راه‌های رفع آن، همچنین عیب‌یابی ماشین لباسشویی دوو و طریقه ریست کردن آن و برخی از ارورهای ماشین لباسشویی دوو می‌پردازیم.

ارور یا خطای E3 ماشین لباسشویی دوو

ارور یا خطای E3 به دلیل سرریز شدن آب لگن دستگاه است. حسگر سطح آب علامت ارسال می‌کند که آب بیشتر از حد مجاز و ظرفیت برنامه انتخابی ماشین، در داخل دیگ جمع شده است. نمایش این کد خطا، سریعاً منجر به از کار افتادن دستگاه نیز می‌شود. راه‌حل رفع این خطا، برطرف کردن انسداد پمپ تخلیه که در جلوی ماشین لباسشویی قرار دارد برطرف کنید. با جدا کردن پمپ تخلیه از دستگاه و تمیز کردن آن، خطای دستگاه حذف می‌شود. مراقب باشید که تمهیدات لازم را برای تخلیه آب دیگ، انجام دهید تا آب روی فرش یا موکت آشپزخانه تخلیه نشود.

چرا کد خطای E3 در پنل ماشین لباسشویی دوو ظاهر شد؟

چرا کد خطای E3 در پنل ماشین لباسشویی دوو ظاهر شد؟

دلایلی که باعث به وجود آمدن این ارور می‌شوند به‌صورت زیر هستند.

 • مشکلی در موتور فن دستگاه به وجود آمده باشد. ممکن است موتور فن خراب شده یا مشکل پیدا کرده است. برای رفع ارور یا خطای E3، ابتدا باید فن موتور ماشین لباسشویی دوو را باز کرده و بررسی نمایید، در صورتی که خراب شده یا مشکلی داشت، آن را تعمیر کرده یا تعویض نمایید.
 • برد الکترونیکی ماشین لباسشویی را چک کرده و در صورتی که مشکل داشت، آن را تعویض نمایید.

البته، لازم به ذکر است که برطرف کردن ارور یا خطای E3 ماشین لباسشویی دوو، حتماً باید توسط تعمیرکار متخصص ماهر لباسشویی دوو انجام گیرد. تعمیر فن دستگاه توسط فردی حرفه‌ای، بدین‌صورت است که فن را از ماشین لباسشویی جدا کرده سپس موتور را تعمیر یا تعویض می‌نماید. در صورت عدم رفع ارور E3، برد الکترونیکی دستگاه را چک کرده و آن را تعویض می‌کند.

عیب‌یابی ماشین لباسشویی دوو

وقتی بر روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی دوو، ارور یا خطا ظاهر می‌شود، به‌منظور عیب‌یابی آن، در مرحله اول بهتر است ماشین را ریست کنید. ماشین‌های لباسشویی دوو قابلیت تنظیم مجدد یا ریست را دارند، بطوری که بعد از مواجه‌شدن با ارور دستگاه، می‌توانند مجدداً راه‌اندازی شوند. ریست کردن ماشین‌های لباسشویی دوو در دو نوع مختلف است. در بعضی از آن‌ها دکمه‌ای وجود دارد که برای ریست کردن، باید آن را فشار دهید. برخی دیگر، فاقد دکمه ریست هستند و جدا کردن ماشین لباسشویی از برق و سپس وصل مجدد آن مانند دکمه ریست ماشین‌های لباسشویی دیگر عمل می‌کند.

برای ریست کردن مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. دکمه POWER را فشار دهید تا ماشین لباسشویی خاموش شود.
 2. ماشین را از پریز برق بکشید یا کلید مدار به دستگاه را خاموش کنید.
 3. وقتی که اطمینان حاصل کردید برق ماشین قطع است، دکمه‌ START/PAUSE را به مدت 5 ثانیه فشار داده و نگه دارید.
 4. اتصال برق به ماشین لباسشویی را مجدداً برقرار کنید.

کدهای خطای رایج مختص ماشین‌های لباسشویی دوو

 • ارور IE در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که وردی آب به دستگاه، مسدود یا بسیار کند باشد. معمولاً رفع این ارور با بررسی و رفع مشکل شیر آب ورودی، فیلتر شیر ورودی، شیر برقی، حسگر سطح آب، برد الکترونیکی، پمپ تخلیه و میکروسوئیچ فشار امکان‌پذیر است.

 • ارور OE در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که تخلیه و تعویض آب دستگاه مشکل پیدا کرده باشد. معمولاً رفع این ارور با بررسی و رفع مشکل شلنگ تخلیه، پمپ تخلیه، حسگر سطح آب، برد الکترونیکی، دور آبکش، اتصالات شیر برقی امکان‌پذیر است.

 • ارور LE در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که درب ماشین لباسشویی دوو به طور کامل و صحیح بسته نشده باشد. معمولاً رفع این ارور با رفع مشکل بسته نشدن درب امکان‌پذیر است؛ یعنی شما باید درب ماشین، قفل و گیره آن، همچنین، برد الکترونیکی، میکروسوئیچ درب را بررسی کرده و در صورتی که مشکلی داشته باشند برطرف نمایید.

 • ارور E1 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که فشار آب ورودی به دستگاه، کم باشد. معمولاً رفع این ارور با اندازه‌گیری فشار آب و بررسی و رفع مشکل قطعات شیر برقی، پمپ تخلیه، برد الکترونیکی، میکروسوئیچ فشار امکان‌پذیر است.

 • ارور E2 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که آب از دستگاه سرریز شود. معمولاً رفع این ارور با بررسی و رفع مشکل قطعات شیر برقی، پمپ تخلیه، حسگر سطح آب، حسگر فشار آب، شیر ورودی آب و شیر برقی امکان‌پذیر است.

 • ارور E4 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که دستگاه، نشتی آب داشته باشد. معمولاً رفع این ارور با بررسی و رفع مشکل قطعات لوله تخلیه، پمپ تخلیه، دیگ امکان‌پذیر است. پارگی شلنگ تخلیه نیز، باعث این خطا خواهد شد که در صورت عوض کردن شیلنگ، خطا برطرف می‌شود.

 • ارور E5 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که خطای ولتاژ بالا باشد. معمولاً این ارور با بررسی و رفع موانع در قسمت لاستیک دور درب رفع می‌شود. اگر کد خطا حذف نشد، باید برد کنترل دستگاه، توسط یک تعمیرکار متخصص ماهر لباسشویی دوو بررسی و رفع مشکل شود.

 • ارور E6 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که خطای EMG رخ بدهد. معمولاً این ارور با بررسی و رفع موانع لاستیک دور درب و آبکش دستگاه برطرف می‌شود. اگر هنوز کد خطا حذف نشده است، بررسی سیم‌کشی‌های داخل دستگاه را مدنظر قرار دهید. مرحله بعدی سوکت موتور و موتور را چک کنید. اگر همچنان، کد خطا نمایان است در مرحله آخر، برد کنترل ماشین لباسشویی باید عیب‌یابی شود.

 • ارور E7 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که نحوه چرخش و جهت چرخش موتور دچار اشکال شده باشد یا آی سی موتور خراب شده باشد. این کد خطا، به ترتیب نیاز به بررسی و رفع مشکل قطعات سرعت‌سنج موتور، برد کنترل دستگاه یا آی سی موتور را دارد.

 • ارور E8 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که موتور شستشوی دستگاه سوخته یا خراب شده باشد، معمولاً با بررسی و رفع مشکل موتور شستشو ارور ماشین برطرف می‌شود. سپس، سیم‌کشی‌های داخلی موتور و سوکت‌ها، نامتوازن بودن بار درون ماشین لباسشویی و در آخر، خود موتور را بررسی و رفع مشکل کنید تا ارور دستگاه برطرف شود.

 • ارور E9 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که در حسگر سنسور فشار آب مشکلی به وجود آمده باشد. معمولاً با بررسی و رفع مشکل حسگر سطح آب و برد الکترونیکی یا برد کنترل دستگاه، ارور برطرف می‌شود. اگر برد کنترل ایراد پیدا کرده باشد، عوض کردن آن توسط یک تعمیرکار متخصص ماهر ماشین لباسشویی دوو، منجر به برطرف شدن خطا خواهد شد.

 • ارور H1 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که در حسگر دمای خشک‌کن مشکلی به وجود آمده باشد. معمولاً با بررسی و رفع مشکل حسگر خشک‌کن و حسگر دما و اتصال سیم‌کشی‌های مرتبط با این دو حسگر، ارور رفع خواهد شد. اگر حسگر خشک‌کن یا حسگر دما، دچار ایراد شده باشند، عوض کردن آن‌ها، کد خطا را حذف خواهد کرد.

 • ارور H2 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که حسگر دمای شستشیا ترمیستور خراب شده باشند. معمولاً با بررسی و رفع مشکل حسگر شستشو و اتصالات و سیم‌کشی‌های این حسگر، ارور برطرف می‌شود. ایراد حسگر شستشو نیز، با عوض کردن آن برطرف می‌شود و خطا را حذف خواهد کرد.

 • ارور H3 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که المنت خشک‌کن، بیش از اندازه داغ بشود. معمولاً با بررسی و رفع مشکل حسگر گرمای خشک‌کن، موتور فن، سیم‌های موتور فن، ارور برطرف می‌شود. اگر این کد خطا برطرف نشود ممکن است ماشین لباسشویی دچار حریق شده و منجر به خسارات جانی و مالی بشود.

 • ارور H4 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که ترمیستور بیش از حد داغ شده است. معمولاً با بررسی و رفع مشکل حسگر سطح آب، ترمیستور، المنت حرارتی و برد الکترونیکی ارور برطرف می‌شود.

 • ارور H5 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که دمای آب به بالای 45 درجه می‌رسد. معمولاً با بررسی و رفع مشکل ترمیستور، المنت حرارتی ارور برطرف می‌شود.

 • ارور H6 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که دمای آب اصلاً بالا نمی‌رود. معمولاً با بررسی و رفع مشکل سیم‌کشی دستگاه، سیم‌کشی المنت حرارتی، ترمیستور و المنت حرارتی ارور برطرف می‌شود.

 • ارور H7 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که مشکلی در المنت حرارتی خشک‌کن ایجاد شده باشد. معمولاً با بررسی و رفع مشکل المنت حرارتی خشک‌کن و سیم‌کشی‌های مربوط به آن، ترمیستور و سیم‌کشی دستگاه، ارور برطرف می‌شود.

 • ارور H8 در ماشین لباسشویی دوو

این ارور به دلیل کمبود آب یا گرم شدن بیش از حد آب در دستگاه باشد. معمولاً با بررسی و رفع مشکل حسگر سطح آب، ترمیستور، برد الکترونیکی و المنت حرارتی ارور برطرف می‌شود.

جلوگیری از بروز ارور یا E3 لباسشویی دوو

سخن پایانی

در پایان توصیه می‌شود اگر قطعه‌ای نیاز به تعمیر یا تعویض دارد، بدون دستکاری ماشین و برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی‌تر، از تعمیرکاران متخصص و ماهر در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی دوو کمک بگیرید.

کلمات کلیدی: ارور E3 ماشین لباسشویی دوو، خطای E3 ماشین لباسشویی دوو.

کلمات مترادف: سرریز شدن آب، ماشین لباسشویی دوو، خرابی ماشین لباسشویی.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش