علت ارور E8 در ماشین لباسشویی دوو

علت ارور یا خطای E8 در ماشین لباسشویی دوو

ماشین لباسشویی برند دوو یکی از پرطرفدارترین ماشین‌های لباسشویی باکیفیت است که مصرف‌کنندگان بسیاری در صورت خرابی، تصمیم به تعمیر آن گرفته و کهنه آن را به ماشین لباسشویی نو از برندهای دیگر ترجیح می‌دهند. ماشین‌های لباسشویی دوو، قابلیت این را دارند که در صورت ایجاد مشکل، آن را در قالب ارور یا خطا بر روی صفحه نمایشگر نشان می‌دهند. وقتی کدی بر روی پنل ماشین لباسشویی دوو ظاهر می‌شود، فرایند شستشو در هر مرحله‌ای که باشد متوقف شده و تا برطرف نشدن مشکل، شروع به کار مجدد نخواهد کرد. یکی از کد خطاهایی که برخی از مصرف‌کنندگان ماشین لباسشویی دوو با آن مواجه شده‌اند، ارور یا خطای E8 است. در این مقاله از مرکز خدمات تعمیرات لوازم خانگی دوو پشتیبان به دلایل بروز دلایل بروز ارور یا خطای E8 در ماشین لباسشویی دوو و راه‌حل‌های رفع آن‌ها، روش‌های مراقبت از موتور ماشین لباسشویی دوو و هزینه‌های تقریبی رفع ارور E8 ماشین لباسشویی دوو می‌پردازیم.

 ارور یا خطای E8 در ماشین لباسشویی دوو

ارور یا خطای E8 یکی از مهم‌ترین ارورهای ماشین لباسشویی دوو است که برخلاف آنکه زیاد رایج نیست اما از اهمیت زیادی برخوردار است. در واقع، این کد خطا زمانی نمایش داده می‌شود که چرخش و حرکت ماشین لباسشویی دوو دچار ایراد شده و این هشداری برای خرابی موتور دستگاه و عملکرد ناقص یا اشتباه آن است. موتور ماشین لباسشویی، یکی از قطعات مهم آن است و در نتیجه خرابی و ایراد موتور دستگاه، به معنای عدم امکان استفاده از دستگاه و ناتوانی در شستن لباس‌ها تا زمان تعمیر موتور آن است. وقتی که موتور ماشین لباسشویی دچار مشکل بشود، دستگاه از کارکرد می‌ایستد. ممکن است برد الکتریکی دستگاه که وظیفه مدیریت فعالیت‌های ماشین لباسشویی را بر عهده دارد دچار خطا شده باشد، در این شرایط بهتر است دوشاخ لباسشویی را از برق جدا کرده و بعد از 10 دقیقه مجدداً دستگاه را راه‌اندازی کنید. اگر ارور E8 برطرف نشد، به دنبال علت بروز خطا و راه‌حل رفع آن باشید.

علت نمایش ارور E8 در ماشین لباسشویی دوو و راه‌حل رفع آن‌ 

علت نمایش ارور E8 در ماشین لباسشویی دوو و راه‌حل رفع آن‌

در این قسمت، رایج‌ترین عواملی که باعث ایجاد ارور یا خطای E8 ماشین لباسشویی دوو می‌شوند را بیان می‌کنیم. لباس‌های داخل مخزن، به‌صورت متعادل توزیع نشده‌اند.

یکی از رایج‌ترین دلایل ظاهر شدن این خطا بر روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی دوو، این است که لباس‌ها در داخل دیگ، به‌صورت یکنواخت پخش نشده‌اند، این موضوع همچنین باعث صدای زیاد لباسشویی، لرزش‌های بیش از حد دستگاه، نچرخیدن دیگ لباسشویی نیز می‌شود. همچنین، خسارات زیادی به موتور دستگاه و قطعات دیگر ماشین وارد کرده و ممکن است عملکرد موتور را مختل کند.

راه‌های جلوگیری از بروز این مشکل، این است که در حد ظرفیت مخزن در داخل آن لباس و پارچه و … بریزید. لباس‌ها در زمانی که خیس هستند ظرفیت بیشتری می‌گیرند؛ بنابراین سعی کنید که خیلی زیاد، مخزن لباسشویی را پر نکنید. سعی کنید فقط از نیمی از ظرفیت مخزن ماشین را پر کنید، از انداختن پتو، پرده، پالتو و لباس‌های حجیم در داخل مخزن ماشین خودداری کرده و لباس‌ها و … را به‌طور متعادل در داخل مخزن ماشین توزیع کنید.

در حالتی که ارور E8 ظاهر می‌شود باید برنامه شستشو را لغو و ماشین لباسشویی را خاموش کنید. درب لباسشویی را باز کرده و لباس‌ها را به‌طور یکنواخت داخل مخزن، پخش کنید. از تا کردن، مچاله کردن یا گلوله کردن لباس‌ها در داخل مخزن دستگاه خودداری کنید و آن‌ها را به‌صورت متعادل در مخزن قرار دهید. حال ماشین را مجدداً روشن کنید.

 • ممکن است اتصال قطعات داخل موتور، دچار ایراد شده باشد.

یکی دیگر از علت‌های نمایش این خطا بر روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی دوو، اتصالات داخلی موتور دستگاه است. قطعی اتصالات داخلی قطعات موتور باعث عدم کارکرد درست آن خواهد شد؛ به عبارت دیگر، موتور دچار توقف یا عملکرد ناقص خواهد شد. اگر اتصالات قطع شده، دوباره وصل شوند، ارور دستگاه رفع خواهد شد و این کار باید توسط تعمیرکار متخصص ماهر ماشین لباسشویی دوو انجام شود.

 • کلکتور خراب شده است.

کلکتور قطعه‌ای ماشین لباسشویی دوو است که قسمتی از موتور محسوب می‌شود و یک حلقه مسی به شکل استوانه است و تیغه‌هایی رسانا با شکاف‌های عایق دارد و در دو طرف حلقه لغزان کلکتور زغال‌های موتور فرا گرفته‌اند. این قطعه، جریان برق و الکتریسیته را به قسمت‌های دیگر موتور و آرمیچرها منتقل می‌کند. در صورتی که این قطعه خراب شود یا مشکل پیدا کند، برق به آرمیچرها و قسمت‌های دیگر موتور منتقل نخواهد شد و نهایتاً موتور ماشین لباسشویی دوو از کار می‌افتد. در این حالت، پنل ماشین لباسشویی ارور E8 را نمایش می‌دهد. راه‌حل رفع ارور، تماس با تعمیرکار متخصص ماهر ماشین لباسشویی دوو است.

 • بلبرینگ‌های موتور ماشین لباسشویی دوو دچار ایراد شده است.

بلبرینگ‌ها دو عدد هستند که در مجاورت کلکتور قرار دارند و باعث گردش و راحت گشتن کلکتور می‌شوند، اگر بلبرینگ‌ها دچار خرابی شده باشند باعث می‌شود که ارور E8 بر روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی ظاهر شود. اگر بلبرینگ‌ها را عوض کنیم کد خطا محو می‌شود.

 • سنسور تاخوی موتور دستگاه دچار اشکال شده است.

این قطعه در بخش چرخان موتور قرار گرفته و عملکرد موتور را تنظیم می‌کند. این قطعه بخشی از سیستم خودکار لباسشویی است. اگر حسگر موتور، دچار ایراد بشود چرخش موتور دستگاه، کمتر یا بیشتر از حد مجاز است یا اینکه چرخش موتور اشتباه است. اگر حسگر تاکوی دستگاه را تعمیر کرده یا تعویض کنیم کد خطا محو می‌شود. البته شایان‌ذکر است که به دلیل حساسیت این قطعه، فقط از طریق تعمیرکار متخصص ماهر و متعهد لباسشویی دوو امکان‌پذیر است. هر مدل لباسشویی دوو، دارای تاخوی خاص خودش است، بنابراین در هنگام تعویض این قطعه، برای رفع ارور دستگاه حتماً باید از قطعه مناسب همان دستگاه استفاده شود.

 • زغال موتور خراب شده است.

زغال کربنی نوعی رسانای حرارتی است که اتصال جریان الکتریکی را به کلکتور می‌رسانند و پس از مدتی خاصیت خود را از دست می‌دهند و باید هر چند سال یکبار با قطعه زغال اورجینال دستگاه، تعویض شوند. مراقبت نکردن از ماشین لباسشویی، همچنین، درست استفاده نکردن از آن نیز، منجر به ساییده شدن یا تمام شدن یا شکستگی زغال موتور و در نتیجه عدم کارکرد درست آن می‌شود. زغال موتور را باید توسط فرد حرفه‌ای عوض کنید. در این شرایط راه‌حل رفع ارور ماشین لباسشویی دوو تماس با تعمیرکار متخصص ماهر ماشین لباسشویی دوو است.

 • برد الکتریکی خراب شده است.

برد الکتریکی وظیفه مدیریت فعالیت‌ها و عملکرد ماشین لباسشویی دوو را بر عهده دارد. در واقع، موقعیت برد در ماشین لباسشویی مانند موقعیت مغز در بدن انسان است و این موضوع، اهمیت برد را در ماشین لباسشویی نشان می‌دهد؛ بنابراین، برد لباسشویی باید بتواند با تمامی قطعات داخلی اعم از موتور و… ارتباط داشته باشد تا لباسشویی درست کار کند. اگر برد ماشین خراب شود، مشکلات متعددی مانند خشک نکردن لباس‌ها، عدم تخلیه آب و … برای دستگاه، پیش خواهد آمد. تعمیر یا تعویض برد دستگاه حتماً باید توسط تعمیرکار متخصص ماهر انجام شود.

 • سوکت‌های موتور و سیم‌کشی‌های مرتبط با آن مشکل پیدا کرده است.

سیم‌کشی‌های مرتبط با موتور و سوکت های آن را بررسی کرده و چک کنید و در صورت نیاز تعویض نمایید. اگر موتور خراب شده یا سوخته است، تعویض آن موردنیاز است.

 • اتصال برد کنترل با موتور قطع شده است.

مشکل فنی برد یا قطعی اتصالات بین برد و موتور، یا قطعی اتصالات بین برد به سنسور تاخو به‌اشتباه عملکرد بد موتور تشخیص داده می‌شود، بنابراین ارور E8 بر روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی دوو ظاهر می‌شود. برد دستگاه حتماً باید توسط فردی که مهارت کافی دارد بررسی و مشکل آن برطرف شود.

چگونه از موتور ماشین لباسشویی دوو مراقبت کنیم؟

چون عمده‌ترین دلیل ارور یا خطای E8 خرابی موتور ماشین لباسشویی دوو است، بنابراین رعایت نکاتی چند، موجب افزایش طول عمر موتور دستگاه می‌شود. در این قسمت، برخی از اقدامات نگهداری موتور ماشین لباسشویی دوو را بیان می‌کنیم.

 • عدم استفاده مکرر و پی‌درپی از ماشین لباسشویی دوو.
 • عدم نگهداری ماشین لباسشویی دوو در جای مرطوب.
 • پیشگیری از آسیب به دستگاه در زمان جابجایی آن.
 • فقط از ظرفیت مجاز مخزن ماشین لباسشویی دوو استفاده کنیم نه بیشتر از آن.
 • توزیع متعادل و هماهنگ لباس‌ها درون مخزن ماشین لباسشویی دوو.

برطرف کردن ارور E8 ماشین لباسشویی دوو تقریباً چقدر هزینه لازم دارد؟

برطرف کردن ارور E8 ماشین لباسشویی دوو تقریباً چقدر هزینه لازم دارد؟

 • حداقل هزینه رفع ارور یا خطای E8 100 هزار تومان و حداکثر هزینه 2500000 تومان است.
 • هزینه تقریبی تعمیر موتور ماشین لباسشویی دوو، از 100 تا 550 هزار تومان است؛ اما اگر موتور دستگاه قابل تعمیر نباشد، هزینه تقریبی تعویض آن از حدود 900 هزار تا 2500000 تومان است.
 • سیم‌کشی ماشین لباسشویی دوو در بیشتر موارد، قابل‌ترمیم و بازسازی است؛ اما اگر سیم‌کشی دستگاه، قابل تعمیر نباشد، هزینه تقریبی تعویض آن حدود 100 تا 550 هزار تومان است.
 • هزینه تقریبی مربوط به خرابی برد الکترونیکی بستگی به قسمت آسیب دیده دارد که در 50 درصد موارد، امکان تعمیر وجود دارد. هزینه تقریبی تعمیر آن از 150 تا 900 هزار تومان است.

سخن پایانی

در پایان توصیه می‌شود برای مراقبت و نگهداری و افزایش طول عمر موتور ماشین لباسشویی دوو، موارد مراقبتی را رعایت کنید و در صورتی که ماشین لباسشویی دووی شما با ارور E8 مواجه شد و نیاز به بررسی فنی داشت حتماً از تعمیرکاران متخصص و ماهر  در زمینه تعمیر لباسشویی دوو کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش