علت ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو

علت ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو

ارور e9، خطایی مهم در ماشین لباسشویی دوو است

کدهای دو حرفی نقشی مهم در بیان نقص های لباسشویی دوو دارند. نمایش این کدها در صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی، نشان دهنده عدم عملکرد مناسب دستگاه است. ارور e9 از مهم ترین کدهای نقص فنی لباسشویی دوو به شمار می آید که به دلیل اخلال در عملکرد سنسور سطح آب ظاهر می شود. در این مطلب از نمایندگی تعمیرات دوو دوو پشتیبان به علت نمایش ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو و راهکارهای رفع آن می پردازیم.

ارور e9 به چه دلایلی در ماشین لباسشویی دوو نمایش داده می شود؟

ارور e9 به چه دلایلی در ماشین لباسشویی دوو نمایش داده می شود؟

بررسی علت های نمایش ارور e9 در لباسشویی دوو بسیار مهم است. زیرا عدم رفع به موقع این نقص، باعث آسیب دیدن سایر بخش های لباسشویی شده و خسارات زیادی را به همراه دارد. ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو به دلایل مختلفی نشان داده می شود. به همین دلیل ابتدا باید کاربرد هر بخش از لباسشویی را دانست و سپس نقایص مربوط به آن ها را رفع کرد. در ادامه به مهم ترین دلایل نمایش ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو می پردازیم.

خرابی هیدرو استات؛ مهم ترین عامل نمایش ارور e9 در لباسشویی دوو

هیدرو استات قطعه تنظیم کننده سطح آب در لباسشویی است. لباسشویی ها متناسب با حجم و ظرفیت خود، به میزان مشخصی از آب برای شست و شو و آبکشی لباس های کثیف نیاز دارند و ورود کمتر یا بیش از حد آب به داخل دیگ لباسشویی، بر کیفیت عملکرد دستگاه تاثیر می گذارد. مهم ترین علت نمایش ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو، خرابی هیدرو استات آن است. در صورت خرابی این قطعه، آب بیش از حد مجاز وارد دیگ لباسشویی شده و به برد الکترونیکی آسیب می رساند.

هیدرو استات از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • بدنه پلاستیکی
 • هسته
 • پیچ تنظیم هیدرواستات
 • برد (در برخی از مدل‌ها)
 • پرده دیافراگم
 • سیم‌پیچ

خرابی هر کدام از اجزای تشکیل دهنده هیدرواستات، می تواند عامل نقص های دیگر لباسشویی باشد. به همین دلیل تعمیر پلاتین های این قطعه یا سیم کشی مربوط به آن کاری تخصصی است و باید برای رفع این مشکل از متخصصان ماهر کمک بگیرید.

در بسیاری از موارد، خرابی شیلنگ هیدرو استات عامل نمایش ارور e9 لباسشویی است

در کنار آسیب به خود هیدرو استات، خرابی یا فرسودگی شیلنگ این قطعه نیز در نمایش ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو موثر است. شیلنگ هیدرو استات به محفظه فشار در قسمت پائینی دیگ متصل می شود. هنگام بالا آمدن آب در داخل دیگ، هوای داخل شیلنگ فشرده می شود. با فشردگی هوا و فشار بر دیافراگم داخل هیدرو استات، فرمان قطع آب به شیر برقی لباسشویی صادر می شود. به این ترتیب آب ورودی به لباسشویی قطع می شود.

پارگی، فرسودگی و یا قطع اتصال بین شلنگ هیدرو استات با لباسشویی این فرآیند را مختل می کند. در چنین مواقعی و با نمایش ارور e9، در صورت تنظیم نبودن میزان ورودی آب به لباسشویی، با تعویض شیلنگ می توان نقص را برطرف کرد.

خرابی برد؛ یکی دیگر از دلایل نمایش ارور e9 لباسشویی د‌وو

آسیب به برد الکترونیکی به عنوان مهم ترین قطعه لباسشویی، یکی از عوامل مهم نمایش ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو است. این قطعه کنترل تمام فعالیت های لباسشویی را برعهده دارد. نیم سوز شدن برد باعث عدم انتقال فرمان دقیق به سنسور سطح آب شده و علاوه بر اخلال در عملکرد کلی لباسشویی، باعث نمایش ارور e9 می شود. در صورت خرابی برد باید حتما آن را به مراکز معتبر تعمیر ماشین لباسشویی سپرد. اما راهکارهایی برای افزایش طول عمر برد الکترونیکی وجود دارد.

این راهکارها عبارتند از:

 • عدم استفاده از لباسشویی در ساعات اوج مصرف برق
 • مراقبت از بدنه لباسشویی در برابر ضربه‌های احتمالی
 • جلوگیری از ورود آب به بدنه لباسشویی
 • نگهداری دستگاه در محیطی خنک و خشک
 • استفاده از محافظ برق مخصوص لباسشویی
 • عدم استفاده پی در پی و بدون استراحت از دستگاه

 قطعی اتصالات برد و سنسور سطح آب

قطعی اتصالات داخلی لباسشویی یکی از عوامل نمایش ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو است. با قطع شدن سیم های بین هیدرو استات و برد الکترونیکی، احتمال نقص در لباسشویی بالا است. زیرا در این صورت برد، هیدرو استات را خراب تشخیص می دهد. در برخی مواقع نوسان برق داخل لباسشویی به صورت لحظه ای، باعث ناهماهنگی میان برد و سنسور سطح آب شده و ارور e9 در لباسشویی دوو نمایش داده می شود.

 با توجه به نوع هیدرو استات و اتصالات فیش های آن به برد، باید قطعی اتصالات میان آن ها را بررسی کرد. بررسی اتصال یا عدم اتصال سیم های هیدرو استات به برد، از طریق باز کردن پنل جلویی ماشین لباسشویی امکان پذیر است. بهتر است برای افزایش ایمنی و کاهش خسارات، برای این کار از نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی دوو کمک بگیرید.

بهترین راهکارها برای رفع ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو

بهترین راهکارها برای رفع ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو

آگاهی از وظایف قطعات مختلف ماشین لباسشویی، در ارائه راهکارهای موجود برای رفع ارور e9 ضروری است. ماشین لباسشویی های جدید دوو قطعات پیشرفته ای دارند که بدون آگاهی از عملکرد آن ها امکان تعمیر آن ها وجود ندارد. با این حال بهترین راهکار برای رفع ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو کمک گرفتن از تعمیرکاران متخصص و مجرب ماشین لباسشویی است. این کار هم هزینه کمتری دارد و هم به دلیل عدم اگاهی احتمالی شما از عملکرد قطعات مختلف ماشین لباسشویی، از خسارات بیشتر جلوگیری می کند.

مهم ترین راهکارهای رفع ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو عبارتند از:

 • خاموش کردن لباسشویی به مدت 10 دقیقه و روشن کردن مجدد آن
 • جا به جایی اصولی لباسشویی برای عدم آسیب به قطعات خارجی این دستگاه
 • عیب یابی صحیح و اصولی برای جلوگیری از آسیب های بیشتر به ماشین لباسشویی
 • سالم نگه داشتن هیدرو استات و استفاده از هیدرو استات باکیفیت در صورت تعویض آن

 شناخت انواع هیدرو استات؛ عاملی مهم در ارائه راهکار مناسب برای رفع ارور e9

شناخت انواع هیدرو استات و تعداد فیش های متصل به برد الکترونیکی نیز، در رفع ارور e9 کمک زیادی می کند. هیدرو استات ها متناسب با نوع الکترونیکی یا مکانیکی بودنشان، تعداد فیش های متفاوتی دارند که به برد متصل می شوند.

این قطعه را از نظر تعداد فیش می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

 • هیدرو استات سه فیش: دارای یک کلید تبدیل که با ورود آب به داخل دیگ، از ورود آب به صورت ناگهانی جلوگیری می کند
 • هیدرواستات شش فیش: در این مدل در ابتدا آب با دور کند شروع به شست و شو می کند تا لباس ها بهتر خیس شوند. در انتها پس از رسیدن آب به میزان کافی، هیدرو استات از ورود آب به داخل دیگ جلوگیری می کند و هیتر گرمایشی روشن می شود

در صورت قطعی اتصالات میان هیدرو استات و برد، بهترین راهکار تعویض و یا نصب مجدد آن ها در جای مناسب است. اما مهم ترین راهکار برای رفع ارور e9 در ماشین لباسشویی دوو، در موارد ناشی از قطعی اتصالات برد و سنسور آب، سالم نگه داشتن سیم های اتصال دهنده است.

مهم ترین راهکارهای سالم نگه داشتن سیم های اتصال بین هیدرو استات و برد الکترونیکی عبارتند از:

 • کنترل نوسانات برق در لباسشویی و استفاده از محافظ
 • بررسی سیم های لباسشویی هر چند ماه یک بار
 • نگهداری از لباسشویی در محیطی خنک و خشک

دلیل نمایش ارور e9 را در عملکرد سنسور سطح آب جست و جو کنید

دلیل نمایش ارور e9 را در عملکرد سنسور سطح آب جست و جو کنید

همانطور که در ان مطلب گفته شد، مهم ترین علت نمایش ارور e9 نقص در بخش های مختلف سنسور سطح آب لباسشویی دوو است. با وجود امکان نقص در برد و یا اتصالات بین برد و هیدرو استات، رایج ترین علت نمایش این ارور، آسیب دیدن هیدرو استات است. با بررسی این قطعه توسط متخصصان ماهر در زمینه تعمیرات لباسشویی دوو، می توان به سادگی این نقص را در ماشین لباسشویی دوو رفع کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1.5]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش