علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو؛ مشکلی دردسرساز و بزرگ

کمپانی دوو یکی از برندهای برتر تولید لوازم خانگی برقی به شمار می رود اما گاهی مشکلاتی برای محصولات آن پیش می آید. یکی از محصولات شرکت دوو ماشین لباسشویی های آن است که دچار مشکلاتی مانند نچرخیدن دیگ دستگاه می شوند. اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه شده اید، برای برطرف کردن آن باید دلایل بروز این مشکل را بشناسید. سپس با توجه به دلیل بروز مشکل آن را تعمیر کنید. بنابراین با ما همراه باشید تا در این مطلب از مرکز خدمات پس از فروش دوو دوو پشتیبان به بررسی دلایل بروز مشکل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو و راهکارهای رفع آن بپردازیم.

دلایل بروز مشکل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو

دلایل بروز مشکل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو

با توجه به این که ماشین لباسشویی یک وسیله برقی بوده؛ بنابراین بروز مشکلی مانند نچرخیدن دیگ معمولا به دلیل وجود ایراد در یکی از قطعات آن است. بنابراین در صورت بروز مشکل حرکت نکردن دیگ ماشین لباسشویی دوو باید همه قطعات بررسی شوند تا دلیل این مشکل پیدا شود. از جمله قطعات ماشین لباسشویی دوو که ممکن است در نچرخیدن دیگ آن تاثیر داشته باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پمپ تخلیه لباسشویی
 • بارگیری نامناسب درام یا لگن
 • تسمه موتور لباسشویی
 • فولی تسمه دستگاه
 • میکروسوئیچ دستگاه
 • سیستم قفل درب لباسشویی
 • رتور و استاتور لباسشویی
 • کوپلینگ موتور دستگاه

مسدود شدن پمپ تخلیه؛ یکی از عوامل اصلی نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو

یکی از مهم ترین عوامل نچرخیدن دیگ لباسشویی دوو، مسدود شدن پمپ تخلیه دستگاه است. چرا که مسدود شدن پمپ تخلیه مانع از تخلیه آب دستگاه می شود. پمپ تخلیه زمانی مسدود خواهد شد که یک جسم خارجی در داخل لوله ورودی یا خروجی تخلیه گیر کند. به این ترتیب جریان مداوم آب به داخل و خارج دستگاه قطع می شود. از جمله اجسامی که ممکن است باعث انسداد پمپ تخلیه شوند می توان به تجمع پرز یا نخ و اجسام بسیار کوچک مانند سنجاق و سکه اشاره کرد.

حرکت نکردن دیگ ماشین لباسشویی به دلیل بارگیری نامناسب در دیگ

گاهی اوقات ممکن است که مقدار لباسی که در دیگ لباسشویی قرار می دهید، بیش از حد سنگین باشد. به عنوان مثال، یک پتو یا پارچه بسیار بزرگ را در داخل لباسشویی دوو می گذارید. در چنین شرایطی دیگ برای اینکه به دستگاه فشار نیامده و باعث شکستن دستگاه نشود، از کار می ایستد و نخواهد چرخید. چرا که دیگ با وجود بار سنگین به صورت نامتعادل حرکت کرده و این بی تعادلی به دستگاه فشار وارد می کند.

خرابی تسمه موتور؛ عاملی برای نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو

تسمه موتور در ماشین لباسشویی یکی از قطعات بسیار مهم به شمار می رود. چرا که وظیفه اتصال و انتقال نیرو از موتور به دیگ بر عهده این قطعه است. این احتمال وجود دارد که تسمه موتور به مرور زمان فرسوده شود و چون روی موتور و قرقره دیگ قرار می گیرد، باعث نچرخیدن دیگ می شود. چرا که تسمه فرسوده شده توان چرخاندن قرقره و دیگ را نخواهد داشت. بنابراین تسمه موتور فرسوده می تواند یک از دلایل مهم نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو باشد.

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو به دلیل ایراد در فولی تسمه دستگاه

گاهی ممکن است که مشکل حرکت نکردن دیگ ماشین لباسشویی دوو از تسمه نبوده و فولی تسمه ایراد کرده باشد. فولی در واقع قطعه ای است که روی شفت موتور گرفته و تسمه روی آن قرار دارد. وظیفه فولی این است که با انتقال قدرت تسمه به دیگ، آن را بچرخاند. در صورتی که فولی تسمه خرابی داشته یا ساییده شده باشد، تسمه شل می شود و به درستی در جای خود قرار نمی گیرد. در نتیجه باعث نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو خواهد شد.

ایرا در میکروسوئیچ دستگاه؛ قطعه‌ای موثر در حرکت نکردن دیگ

باید بدانید که درب ماشین لباسشویی دارای یک میکروسوئیچ است. این قطعه وظیفه قفل کردن درب دستگاه را بر عهده دارد. باید اشاره کرد تا زمانی که درب لباسشویی کاملا بسته و قفل نشود، دستگاه کار نخواهد کرد. در صورتی که درب دستگاه کامل بسته و قفل نشده باشد، دیگ لباسشویی نخواهد چرخید. این اتفاق زمانی خواهد افتاد که میکروسوئیچ درب لباسشویی ایراد پیدا کرده باشد. چرا که با درست عمل نکردن میکروسوئیچ، درب قفل نشده و فرمان شروع کار به دیگ ارسال نمی شود.

ایراد در سیستم قفل درب لباسشویی؛ دلیلی برای حرکت نکردن دیگ

سیستم قفل درب یکی دیگر از دلایل احتمال نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو است. باید بدانید که سیستم قفل درب شامل تمام قطعات اطراف قفل درب می شود که در فرایند قفل شدن صحیح سوئیچ درب لباسشویی نقش مهمی ایفا می کنند. در صورتی که هر یک از قطعات سیستم قفل درب عملکرد درستی نداشته باشند، دیگ لباسشویی نخواهد چرخید.

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی به دلیل خرابی رتور و استاتور

رتور و استاتور قطعاتی هستند که خرابی در آن ها ممکن است باعث حرکت نکردن دیگ ماشین لباسشویی دوو شوند. این دو قطعه به یکدیگر متصل هستند و اتصال آن ها یک میدان مغناطیسی برای حرکت دیگ لباسشویی به وجود می آورند. در واقع این میدان مغناطیسی باعث حرکت دیگ در دو جهت عقربه های ساعت و خلاف این جهت می شود. بنابراین در صورتی که این دو قطعه به درستی عمل نکنند، میدان مغناطیسی مورد نیاز برای حرکت دیگ ایجاد نخواهد شد. در نتیجه دیگ لباسشویی یا نمی چرخد و یا به سختی خواهد چرخید.

حرکت نکردن دیگ ماشین لباسشویی به دلیل ایراد در کوپلینگ موتور دستگاه

کوپلینگ قطعه ای است که موتور را به بخش انتقال نیرو متصل می کند. این قطعه به دو قطعه دیگر یعنی شفت موتور و گیربکس ماشین لباسشویی متصل است و این احتمال وجود دارد که به مرور زمان فرسوده و خراب شود. کوپلینگ در واقع همان قطعه ای است که در زمان وجود بار سنگین در ماشین لباسشویی مانع حرکت و چرخیدن دیگ می شود. در صورتی که کوپلینگ فرسوده شده یا خراب شود ممکن است که اجازه چرخش به دیگ لباسشویی را ندهد.

راه حل های رفع مشکل حرکت نکردن دیگ ماشین لباسشویی دوو

راه حل های رفع مشکل حرکت نکردن دیگ ماشین لباسشویی دوو

همه دلایلی که ذکر کردیم به قطعات دستگاه مربوط می شوند، بنابراین برای رفع مشکل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو باید ابتدا به عیب یابی قطعات دستگاه بپردازید. با عیب یابی قطعات به راحتی می توانید آن ها را تعمیر کنید. برخی از اقداماتی که برای رفع مشکل حرکت نکردن دیگ ماشین لباسشویی باید انجام دهید شامل موارد زیر می شوند:

 • انسداد پمپ تخلیه: لوله های ورود و خروج آب را بررسی کرده و آن ها را تخلیه کنید
 • بارگیری نامناسب دیگ: مقدار لباسی که در داخل ماشین لباسشویی قرار دارد را کاهش دهید
 • تسمه موتور: برای بررسی تسمه با دست دیگ را بچرخانید. در صورتی که تسمه شل یا پاره شده باشد، دیگ آسان تر می چرخد. در صورت خرابی تسمه، دستگاه را از برق بکشید. سپس تسمه را باز کرده و تعویض کنید
 • فولی تسمه: در صورت خرابی در فولی، تسمه شل می شود؛ بنابراین حتما آن را تعویض کنید
 • میکروسوئیچ: برای بررسی عملکرد میکروسوئیچ در هنگام متصل بودن ماشین لباسشویی به برق، سوئیچ را فشار دهید. در صورتی که سالم باشد، صدای عملکرد آن را می شنوید. اما در صورت خراب بودن باید از یک مولتی متر یا اهم متر استفاده کنید. اگر سوئیچ خراب شده باشد باید تعویض شود
 • سیستم قفل درب: باید عملکرد تمام قطعات سیستم قفل درب را بررسی کرده و در صورت خرابی هر کدام، آن ها را تعویض کنید
 • رتور و استاتور: عملکرد این قطعات مستقیما روی چرخش دیگ تاثیر دارد. بنابراین در صورت خراب شدن این قطعات بلافاصله باید آن ها را تعویض کنید
 • کوپلینگ موتور: عملکرد این قطعه را بررسی کنید. در صورتی که این قطعه فرسوده شده یا خراب باشد، حتما باید عوض شود

با مشکل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو خداحافظی کنید

با مشکل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو خداحافظی کنید

ماشین لباسشویی های دوو ممکن است با مشکلاتی مانند حرکت نکردن دیگ رو به رو شوند. اما خوشبختانه چنین مشکلی راه حل‌های بسیار زیادی دارد. مخصوصا مشکل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دوو معمولا به دلیل ایراد در عملکرد قطعات مختلف این وسیله مانند میکروسوئیچ ایجاد می شود. بنابراین با عیب یابی، تعمیر یا تعویض قطعات توسط تعمیرکار متخصص در زمینه تعمیر لباسشویی دوو، می توان این مشکل را به‌راحتی برطرف کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.6]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش