علت صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو

علت صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو

ماشین لباسشویی و صداهای گوش‌خراش در حین کارکرد

ماشین لباسشویی از جمله مهم‌ترین لوازم خانگی است و در  طول هفته یا حتی روزانه ممکن است بارها مورد استفاده قرار بگیرد. امروزه برندهای بسیار زیادی این نوع از لوازم را تولید می‌کنند که یکی از مشهورترین آن‌ها برای ایرانیان، برند معتبر کره‌ای دوو است. این مجموعه محصولات خود را با استفاده از مواد اولیه با کیفیتی تولید می‌کند اما همین محصولات نیز پس از مدتی ممکن است دچار مشکلاتی شوند. یکی از این مشکلات نیز سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو موقع کار کردن است. در ادامه این مطلب، قصد داریم تا مهم‌ترین عواملی که می‌تواند باعث به وجود آمدن چنین مشکلی شوند را بررسی کنیم و راهکارهایی را نیز برای رفع این مشکل بیان کنیم.

علت صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو در حین کار

علت صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو در حین کار

سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی مواقع ممکن است دلیل آن به سادگی گیر کردن یک جسم خارجی در قسمتی از دستگاه باشد. اما برخی مواقع نیز ممکن است به عنوان نشان دهنده یک مشکل بسیار بزرگ در بخش‌های مختلف ماشین لباسشویی باشد. در ادامه قصد داریم مهم‌ترین عواملی که می‌توانند باعث به وجود آمدن سر و صدای بیش از حد شوند را بیان کنیم.

خرابی پمپ تخلیه و موتور پمپ

پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی، آب را به درون محفظه دستگاه پمپ می‌کند و همچنین در زمان آب کشی، آب را از درون آن تخلیه می‌کند. پمپ ماشین لباسشویی ممکن است با استفاده از تسمه یا موتور، حرکت کند. البته برخی از ماشین لباسشویی‌های جدید هم هستند که خود یک موتور الکتریکی برای این امر دارند.

در برخی موارد، صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو ممکن است به دلیل خراب شدن پمپ تخلیه آن باشد. برای رفع این مشکل، می‌توانید پنل جلویی اتاقک ماشین لباسشویی را باز کنید، سپس می‌تواندی به این پمپ دسترسی داشته باشید و آن را با دقت بررسی کنید. البته دقت داشته باشید که تعمیر و یا تعویض این قطعه ماشین لباسشویی، نیاز به دانش فنی دارد. پس بهتر است برای حل این مشکل از یک تکنسین ماهر در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی دوو بخواهید تا مشکل دستگاه شما را برطرف کننند.

دریچه ورودی آب

اگر صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو در زمان پر شدن دیگ ماشین لباسشویی از آب ساطع می‎شود، باید بدانید که به احتمال زیاد دریچه ورودی آب دچار مشکل شده است. با گذشت زمان، ممکن است رسوبات معدنی در داخل شیر ایجاد بشود و باعث مسدود شدن و یا تنگ شدن مسیر ورودی آب به لباسشویی شما شود. اگر این مشکل به وجود آمده باشد، در حین کار سر و صدای زیادی را از ماشین لباسشویی می‎شنوید. در صورتی که دریچه ورودی آب معیوب شده باشد، باید به سرعت ان را تعویض کنید، زیرا می‌تواند باعث وارد شدن فشار بیش از حد به ماشین لباسشویی شما شود.

خرابی کلاچ ماشین لباسشویی

کلاچ در واقع ارتباط بین گیربکس و دیگ داخلی را ایجاد می‌کند و به دیگ کمک می‌کند تا بتواند به تدریج از سرعت چرخش مناسب استفاده کند. از آنجایی که کلاچ با گذشت زمان فرسوده می‎شود و از بین می‌رود، ممکن است در طول فرایند چرخش  دیگ، یا دقیقا پس از اتمام چرخش، صدای بلندی از آن ساطع شود. لازم به ذکر است که کلاچ قابل تعمیر نیست و در صورتی که مشکلی برای آن به وجود بیاید، باید به کلی آن را تعویض کنید.

معیوب شدن تسمه

در برخی از مدل‌های قدیمی و یا درب از بالای ماشین لباسشویی، تسمه برای اتصال موتور به شفت و در اغلب لباسشویی‌های درب از جلو، برای اتصال موتور به سبد شستشو استفاده می‎شود. این تسمه می‌تواند ساده و یا چند ردیفه باشد و معمولا از جنس پلاستیک تولید شده است. در ماشین لباسشویی درب از جلو، معمولا تسمه چند ردیفه استفاده می‎شود. در واقع این قطعه طوری طراحی شده است که به خوبی در جای خود نصب می‌شود. البته در ماشین‌های لباسشویی درب از بالا، معمولا از تسمه‌های تک ردیفه با پوشش الیاف است.

خرابی بالشتک کوپلینگ بالشتک ماشین لباسشویی

صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو می‌تواند به دلیل خرابی کوپلینگ بالشتک دستگاه نیز باشد. برخی از ماشین لباسشویی‌های درب از بالا، از یک بالشتک موتور برای انتقال قدرت از موتور به شفت استفاده می‎شود. این بالشتک و یا کوپلینگ، دارای دو شاخک درایو پلاستیکی با یک رابط پلاستیکی بین آن‌ها است.

این رابط پلاستیکی نیروی گشتاور را جذب می‌کند تا مانع از شکسته شدن شاخک‌ها می‎شود. به طور کلی، استفاده از معمولی از ماشین لباسشویی باعث خراب شدن و یا فرسودگی بالشتک می‌شود. در نتیجه، ممکن است شاخک‌ها دچار لغزش شوند و باعث ایجاد سر و صدای بسیار زیادی در زمان کار شود. اگر شفت متوقف شود و یا سبد لباسشویی نتواند به صورت آزادانه بچرخد، ممکن است بالشتک خراب شده باشد. برای رفع این مشکل، در اکثر لباسشویی‌ها باید اتاقک لباسشویی برداشته شود تا بتوان به بالشتک موتور دسترسی پیدا کرد.

صدای ماشین لباسشویی می‌تواند نشان دهنده چه چیزی باشد؟

هر صدای ماشین لباسشویی می‌تواند نشان دهنده چه چیزی باشد؟

همانطور که بیان شد، هر صدایی که از ماشین لباسشویی ساطع می‎شود، می‌تواند سر نخی برای شناسایی مشکلی در ماشین لباسشویی باشد. این صداها می‌توانند در انواع خاصی باشند که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

صدای خرخر کردن ماشین لباسشویی

صدای خرخر کردن دستگاه، می‌تواند نشان دهنده این باشد که جسمی خارجی، درون لوله تخلیه قرار گرفته و مسیر آن را مسدود کرده است. در صورتی که برای برطرف کردن این مشکل اقدامی نکنید، ممکن است لوله ماشین لباسشویی شما به کلی بترکد.

صدای کلیکی لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما صدای کلیکی مانند ساطع می‌کند، ممکن است جسم خارجی در واشر تخلیه یا لاستیک دور درب ماشین لباسشویی گیر کرده است. به عنوان مثال ممکن است به صورت اتفاقی سکه، کلید و یا هر چیز دیگری را در جیب شلوارتان گذاشته باشید و در زمان قرار دادن آن‌ها درون ماشین لباسشویی، فراموش کرده باشید که آن را خارج کنید.

صدای وزوز یا هووم ماشین لباسشویی

صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو که مانند وزوز و یا هوووم است، می‌تواند نشان دهنده قرار گرفتن جسم خارجی درون پمپ ماشین لباسشویی شما باشد. دقت داشته باشید که پمپ نمی‌تواند اجسام خارجی را عبور دهد و به همین دلیل، ممکن است آسیب جدی به آن وارد شود به نحوی که مجبور به تعویض آن باشید.

صدای تق تق ماشین لباسشویی

صدای تق تق از ماشین لباسشویی می‌تواند به دلیل قرار دادن لباس‌های بیش از حد درون ماشین لباسشویی باشد. البته این نوع صدا می‌تواند دلایل مختلفی نیز داشته باشد که از مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به معیوب شدن بلبرینگ‌ها، پولی و یا حتی موتور ماشین لباسشویی باشد. همچنین اگر در زمانی که ماشین لباسشویی در حال تخلیه کردن است با این صدا مواجه شدید، ممکن است جسمی درون موتور تخلیه گیر کرده باشد و یا این که موتور لباسشویی شما معیوب شده باشد.

صدای جیر جیر ماشین لباسشویی

بسیاری از مصرف کنندگان ماشین لباسشویی از صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو که مانند جیر جیر است گلایه می‌کنند. جیر جیر کردن ماشین لباسشویی، می‌تواند به دلیل پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی و یا تراز نبودن آن باشد. از طرفی ممکن است نشان دهنده وجود برخی مشکلات فنی درون دستگاه باشد. از مهم‌ترین دلایل فنی این صدا، می‌توان به ایراد در تسمه، کمک فنرها، بلبرینگ‌ها، موتور، کوپلینگ موتور، پمپ تخلیه، دریچه یا شیر ورودی آب و خرابی لاستیک دور درب لباسشویی باشد.

پیشگیری از ایجاد صدای زیاد در لباسشویی دوو

سخن پایانی

در این مطلب، با بررسی دلایل ساطع شدن صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو همراه شما بودیم. عوامل بسیار زیادی می‌تواند باعث ایجاد صداهای مختلف از ماشین لباسشویی شود اما هر کدام از آن‌ها، نشان دهنده خرابی، معیوب شدن و یا مسدود شدن یکی از قطعات ماشین لباسشویی باشد. دقت داشته باشید که تعمیر ماشین لباسشویی بسیار تخصصی است و باید توسط یک تعمیرکار متخصص انجام شود، به همین دلیل، اگر آشنایی کامل با ماشین لباسشویی ندارید، بهتر است از مراکز معتبر در زمینه تعمیرات لوازم خانگی دوو  مانند مرکز تعمیرات دوو پشتیبان درخواست تکنسین کنید تا مشکل دستگاه شمارا برطرف کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2]

8 thoughts on “علت صدای زیاد ماشین لباسشویی دوو”

 1. سلام خسته نباشین
  ما یه لباسشویی دوو ۷ کیلو خریدیم
  از روز اول صدای زیادی میداد به خدمات گفتیم چندین بار اومدن گفتن مشکلی نداره
  اونا خالی میزدن کار میکرد صدا نمیداد
  ما میزنیم صدا میده لباس هم اندازه میندازیم حتی چن با یه تیکه امداختیم باز صدا داد
  انگار دیگش میخواد بیاد بیرون انقد صدا میده احساس میکنم به دیواره های بغلش برخورد میکنه

  نمیدونیم چیکار کنیم چند ساله تحملش کردیم
  لامصب نمیسوزه راحت شیم
  چیکار کنیم
  اندازه قیمتش پول دادیم به تعمیرکارا
  فک نکنم دوو انقد آشغال باشه

 2. سلام چند وقتی هنگام شستشو لگن صدای جیرجیرک میده مشکل از تراز بودن نیست و پمپ تخلیه هم داخلش چیزی نبود ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دوو پشتیبان

   سلام در این مواقع معمولا از کمک ها یا بلبرینگ هست ایراد که دیگ دستگاه باید باز بشه

 3. سلام من تازه لباسشویی دوو نه کیلویی گرفتم دوبار تعمیر کار اومده الانم موقع شستشو صدای غر غر میده نمیزاره خونه راحت بشینم اونقد صدا داره تازه ۷ماهه دارم استفاده میکنم خیلی ناراضیم

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش