علت بوی سوختگی از ماشین لباسشویی دوو

علت بوی سوختگی از ماشین لباسشویی دوو

 کمتر کسی تا کنون با بوی سوختگی لوازم برقی خانگی مواجه نشده است، اما نکته مهم اینجاست که بوی سوختگی از لوازم برقی مانند ماشین لباسشویی و … اگر سریعاً رفع نشود، ممکن است منجر به آسیب‌های جبران ناپذیری بشود و معمولاً بیانگر این مطلب است که مشکلی جدی وجود دارد و اگر سریعاً مشکل برطرف نشود یا اتصال آن وسیله از برق قطع نشود، منجر به آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی احتمالی خواهد شد. بوی سوختگی از لوازم برقی ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شده باشد، گاهی اوقات کشف دلیل بو و برطرف کردن مشکل راحت بوده و نیاز به تخصص و مهارتی ندارد و می‌تواند توسط کاربر انجام شود؛ اما برخی اوقات، علت بوی سوختگی، هشداری برای پیشگیری از خطر بزرگتری بوده و دلیل آن خرابی قطعات اصلی دستگاه است، در چنین شرایطی، ایراد ماشین لباسشویی باید به کمک تعمیرکار متخصص ماهر برطرف گردد.

لازم به ذکر است که به محض اینکه از ماشین لباسشویی، بوی سوختگی احساس کردید سریعاً آن را خاموش کرده و دو شاخه را از برق بکشید؛ زیرا ممکن است باعث بروز مشکلات بیشتر در دستگاه بشود. در این مطلب از مرکز خدمات تعمیرات دوو دوو پشتیبان، به بحث و بررسی برخی از موارد رایجی که می‌توانند علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی باشند و نکاتی در مورد جلوگیری از ایجاد بوی سوختگی ماشین لباسشویی می‌پردازیم.

چرا ماشین لباسشویی دوو بوی سوختگی می‌دهد؟

چرا ماشین لباسشویی دوو بوی سوختگی می‌دهد؟

دلایلی که می‌توانند باعث بوی سوختگی از ماشین لباسشویی دوو بشوند موارد زیر هستند.

 • تسمه موتور خراب شده است

تسمه موتور، باعث اتصال آبکش و دیگ به موتور ماشین می‌شود. در صورتی که این تسمه دچار خرابی، پارگی یا شل‌شدگی بشود یا اینکه در اثر برخورد با سایر قطعات دستگاه، دچار اصطکاک شود، بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به مشام خواهد رسید. سریعاً ماشین را خاموش کرده و اتصال آن را از برق قطع کنید، اگر تسمه پوسیده یا داغ شده بود، باید آن را عوض کنید. مطمئن شوید که پمپ تخلیه، بصورت حرکت روانی دارد.

 • پمپ تخلیه خراب شده است

اگر بوی سوختگی از ماشین لباسشویی در حین چرخه شستشو به مشام برسد، ممکن است پمپ تخلیه یا موتور دستگاه مشکل پیدا کرده باشد. سریع ماشین لباسشویی را خاموش کرده و اتصال آن را از برق قطع کنید، سپس به کمک دست، موتور را بچرخانید. اگر چرخش موتور، ایراد دارد باید آن را تعویض کنید تا بوی سوختگی برطرف شود.

 • قرقره موتور خراب شده است

قرقره موتور ماشین لباسشویی می‌تواند به مرور زمان دچار خرابی، زنگ زدگی، شکستگی یا فرسودگی شود. این موضوع موجب ایجاد اصطکاک بیش از اندازه در ماشین لباسشویی شده و چنانچه ادامه پیدا کند باعث ذوب شدن یا سوختن قرقره خواهد شد و ادامه این مشکل می‌تواند منجر به گرم شدن و خرابی تسمه موتور نیز بشود. قرقره موتور باید هر چند وقت یکبار بررسی شود و در صورتی که مشکلی پیدا کرده است، آن را تعمیر یا تعویض کنید. ممکن است علائم نشتی روغن یا آب، در منطقه تسمه یا قرقره مشاهده کنید. توجه داشته باشید حتماً قبل از اقدام برای تعمیرات، دستگاه را از برق بکشید.

 • موتور خراب شده است

آسیب دیدگی یا خرابی موتور ماشین لباسشویی باعث سوختن سیم‌پیچ‌های درون موتور شده و گرمای بیش از اندازه آن منجر به استشمام بوی سوختگی از دستگاه خواهد شد. متخصصی که در کارش مهارت دارد، با بررسی موتور، آن را تعمیر کرده یا تعویض می‌کند تا مشکل، برطرف گردد.

 • موتور در حال سوختن است

سوختن موتور از علائم بوی سوختگی در ماشین لباسشویی است، در صورتی که موتور سوخته یا نیم سوز شده باشد، بوی سوختگی از دستگاه بلند می‌شود. موتور در لباسشویی، جزو قطعات بسیار مهم است و باید هر چه سریعتر نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید. برای تعمیر موتور ماشین لباسشویی به هیچ عنوان خودسرانه اقدام نکنید و حتماً از تعمیرکار متخصص ماهر کمک بگیرید.

 • دو شاخه، اتصالی کرده است

در برخی مواقع، ممکن است بوی سوختگی به دلیل وجود اتصالی در کابل یا دوشاخه برق باشد. در این شرایط باید اتصالات فیوز، سوکت و کابل‌ها بررسی شوند. خراب یا پارگی دوشاخه ممکن است دلیل بوی سوختگی باشد، آن را تعویض نمایید تا بوی سوختگی رفع شود. لازم به ذکر است که فیوزی که برای ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید باید با ماشین لباسشویی شما متناسب باشد.

 • المنت خراب شده است

وظیفه المنت، گرم کردن آب برای شستشوی لباس‌ها است و در قسمت پایین دیگ ماشین لباسشویی قرار دارد. در صورتی که المنت خراب شده یا مشکلی پیدا کرده باشد، بیش از اندازه داغ می‌شود و این افزایش دما می‌تواند باعث سوختن لاستیک آن بشود. بوی سوختگی، بدلیل سوختن لاستیک در حال سوختن است، در این شرایط برای رفع مشکل، باید مشکل المنت برطرف گردد.

 • تایمر خراب شده است

در صورت خرابی تایمر و در نبود آب، المنت بیش از حد گرم شده و داغ و خشک می‌شود. این افزایش دما باعث سوختن لاستیک درون ماشین لباسشویی می‌شود و بوی سوختگی به مشام خواهد رسید. در این شرایط باید نسبت به تعمیر یا تعویض تایمر اقدام نمایید تا مشکل برطرف شود. همچنین، تایمر ماشین لباسشویی از ولتاژ بالایی برخوردار است، ممکن است تایمر در اثر ولتاژ بالا دچار سوختگی بشود، در این حالت نیز، بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به مشام می‌رسد و باید هر چه سریعتر نسبت به تعویض آن توسط تعمیرکار متخصص ماشین لباسشویی دوو اقدام کرد.

 • سیم‌کشی‌های داخل ماشین لباسشویی دچار اتصالی شده‌اند

اتصالی سیم‌کشی‌های داخلی ماشین لباسشویی، قطعات و ابزارهای ماشین لباسشویی را از لحاظ جریان برق تحت تأثیر قرار می‌دهند. ممکن است عایق سیم‌ها و روکش آن‌ها شروع به سوختن کنند و در نتیجه سوختن آن‌ها، بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به مشام برسد.

 • برد الکتریکی در حال سوختن است

برد الکتریکی ماشین لباسشویی از ولتاژ بالایی برخوردار است، برخی مواقع ممکن است در اثر ولتاژ زیاد، برد الکتریکی شروع به سوختن کند و بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به مشام برسد. چون تمام دستورات در ماشین لباسشویی، توسط برد دستگاه صادر می‌شود، در صورتی که برد خراب شود و در نبود آب، همچنان به دستگاه دستور فعالیت بدهد، در نتیجه المنت بیش از حد گرم و داغ و خشک می‌شود. این افزایش دما باعث سوختن لاستیک المنت خواهد شد و نتیجتاً بوی سوختگی لاستیک به مشام برسد. با عوض کردن برد، توسط تعمیرکار ماهر، مشکل برطرف می‌شود.

 • کلاچ خراب شده است

کلاچ در یک عبارت کلی برای ماشین لباسشویی‌هایی است که درب آن‌ها از بالا بوده و کارشان حرکت دادن سبد شستشو در حین فرایند چرخش است. در صورتی که کلاچ خراب شده باشد، از ماشین لباسشویی صدای دلخراش و هولناک همراه با بوی سوختگی احساس می‌شود. راه‌حل برطرف کردن مشکل تعمیر یا تعویض کلاچ است.

پیشگیری از ایجاد بوی سوختگی از ماشین لباسشویی دوو

پیشگیری از ایجاد بوی سوختگی از ماشین لباسشویی دوو

 • استفاده زیاد و پشت سر هم از هر ماشین لباسشویی و به‌طور خاص ماشین لباسشویی دوو، می‌تواند باعث داغ شدن موتور و ایجاد و انتشار بوی سوختگی موتور لباسشویی بشود؛ بنابراین در استفاده پی‌درپی و بدون وقفه از ماشین لباسشویی احتیاط کنید.
 • عملکرد ناقص یک قطعه خراب در ماشین لباسشویی و استفاده از دستگاه با توجه به خرابی قطعه، ممکن است سبب فشار زیاد به ماشین لباسشویی شده و باعث سوختگی موتور بشود، در نتیجه بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به مشام خواهد رسید.
 • استفاده از ظرفیت بیشتر از حد مجاز دیگ ماشین لباسشویی و تحمیل اضافه بار به دستگاه، باعث فشار لباس‌های های اضافی به موتور یا گیربکس ماشین لباسشویی شده و ممکن است منجر به داغ شدن بیش از حد یا خراب شدن این قطعات بشود، نتیجتاً بوی سوختگی از لباسشویی منتشر خواهد شد. وقتی که وزن زیادی به موتور وارد شده یا موتور با بار الکتریکی خیلی زیاد یا خیلی کم کار می‌کند، احتمال سوختن یا نیم‌سوز شدن موتور وجود دارد. عمدتاً هنگامی که لباس‌های زیادی را در ماشین لباسشویی قرار می‌دهید و مخزن آن را سنگین می‌کنید، موتور ماشین ناگهان دچار فشار زیادی شده و می‌سوزد. البته باید مطمئن شوید که این بوی سوختگی از موتور ماشین است و به گرم شدن یا سوختن لاستیک المنت و سوختن و آتش گرفتن دوشاخه‌ برق یا کابل و عایق سیم‌کشی‌ها ارتباطی ندارد.

به طور کلی می‌توان گفت که بوی سوختگی ماشین لباسشویی ناشی از خراب شدن یا فشار بر قطعات لاستیکی و پلاستیکی دستگاه مانند تسمه‌ها یا ناشی از مشکلات اتصالات برقی در دستگاه است. در هر صورت، اگر با بوی سوختگی از ماشین لباسشویی مواجه شدید، آن را ایرادی جدی در نظر گرفته و برای برطرف کردن آن، از طریق تعمیرکار متخصص ماهر در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی دوو، اقدام به عیب‌یابی و برطرف کردن مشکل دستگاه نمایید. چون در بسیاری از مواقع، این علامتی است که دلیل و هشداری بر خرابی‌های بزرگ در ماشین لباسشویی دووی شما است. این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که ماشین‌های لباسشویی می‌توانند مقدار زیادی از الکتریسیته را ذخیره کنند، حتی زمانی که آن‌ها برای مدت زمان طولانی غیرفعال باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش