علت ارور IE در ماشین لباسشویی دوو

علت ارور IE در ماشین لباسشویی دوو

ارور IE در ماشین لباسشویی دوو جزء ایرادات رایج در این دستگاه می باشد و خبر خوب اینجاست که معمولا رفع آن راحت و تقریبا کم هزینه می باشد. این ارور به شما می گوید که آبی وارد دستگاه نمی شود و ماشین لباسشویی در مرحله ی آبگیری با مشکل مواجه شده است. این ارور ممکن است که بنا به دلایل مختلفی نمایش داده شود، بنابراین شما باید چندین مورد را بررسی کنید تا بتوانید منشاء مشکل را پیدا کنید و آن مشکل را رفع کنید تا ارور پاک شود. در این مقاله که توسط مرکز تعمیرات دوو دوو پشتیبان به شما عزیزان ارائه میشود به بررسی علت بروز ارور و نحوه رفع آن میپردازیم.

مفهوم کد خطا یا ارور IE در ماشین لباسشویی دوو

همانطور که اشاره کردیم مفهوم ارور IE در ماشین لباسشویی دوو، خطای ورودی آب می باشد و ماشین لباسشویی با آب پر نمی شود. یعنی به عبارتی دیگر یک مشکلی در ورود آب به دستگاه وجود دارد که ما باید به دنبال همان ایراد باشیم. همچنین ممکن است که آب وارد دستگاه شود، اما در زمان تعیین شده به سطح معینی نرسد و در نتیجه این ارور نمایش داده شود، یعنی میزان آب در دستگاه کم است. ما در ادامه به بررسی علت های احتمالی ظاهر شدن ارور IE در لباسشویی دوو، می پردازیم.

علل بروز ارور IE در ماشین لباسشویی دوو

علل بروز ارور IE در ماشین لباسشویی دوو

  • باز نبودن شیر آب ورودی
  • مسدود بودن فیلتر شیر برقی
  • خرابی شیر برقی
  • مشکلات سیم کشی دستگاه
  • پیچ خوردگی یا انسداد شلنگ ورودی آب
  • فشار کم آب منزل
  • کارکردن پمپ تخلیه در زمان آبگیری
  • خرابی هیدروستات
  • خرابی برد PCB

باز نبودن شیر آب ورودی

در صورت بروز ارور IE در لباسشویی دوو، اولین موردی که باید آن را بررسی کنید، باز بودن شیر آب می باشد. پس اگر شیر آب ورودی بسته است و یا کامل باز نیست، باید آن را کاملا باز کنید. همچنین باید مطمئن شوید که شیر ورودی آب خراب نباشد و یا شیر ورودی بر اثر رسوبات و املاح آب مسدود نشده باشد. در صورت خرابی شیر ورودی آب، باید آن را تعویض کنید.

مسدود بودن فیلتر شیر برقی

داخل شیر برقی یک فیلتری وجود دارد که به آن فیلتر شیر برقی یا فیلتر تصفیه آب گفته می شود. قبل از این که آب وارد شیر برقی دستگاه شود، باید از فیلتر شیر برقی عبور کند. به عبارتی وظیفه ی این فیلتر این است که، از ورود مواد اضافی، املاح و رسوبات موجود در آب ورودی به دستگاه جلوگیری کند. این فیلتر ممکن است که بر اثر جمع شدن املاح آب مسدود شود مانع از ورود آب به دستگاه شود. در این صورت باید فیلتر شسته شود و یا این که تعویض شود تا آب به راحتی بتواند از آن عبور کند.

خرابی شیر برقی

از مهم ترین دلایل عدم ورود آب به دستگاه، می توان به خرابی شیر برقی دستگاه اشاره کرد. شیر برقی با باز و بسته شدن دریچه اش، ورود آب به دستگاه را کنترل می کند. دریچه ی شیر برقی ممکن است که بر اثر گذشت زمان و یا دلایل دیگری خراب شود و در زمانی که باید باز شود، این اتفاق نیوفتد و در نتیجه آب نتواند وارد دستگاه شود. در صورت خرابی شیر برقی باید این قطعه حتما تعویض شود، زیرا امکان تعمیر این قطعه وجود ندارد.

مشکلات سیم کشی دستگاه

یکی دیگر از دلایل بروز این ارور، می تواند بخاطر وجود مشکلی در سیم کشی دستگاه باشد. به عنوان مثال در صورت شل شدن سیم کشی دستگاه، مثل سیم کشی های شیر برقی، این قطعه نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و حتما لازم است تا این مورد بررسی شود. علاوه بر این مورد، باید سیم کشی سایر قطعات نیز بررسی گردد.

پیچ خوردگی یا انسداد شلنگ ورودی آب

از دیگر مواردی که باید آن را بررسی کنید، پیچ خوردگی یا انسداد شلنگ ورودی آب می باشد. در صورت تا خوردگی شلنگ ورودی آب باید شلنگ را صاف کنید و در صورت انسداد شلنگ ورودی آب باید گرفتگی را برطرف کنید. توجه داشته باشید اگر در مناطقی زندگی می کنید که آن منطقه دارای آب سخت است و یا در اطراف منزل شما ساختمان سازی انجام می شود، ممکن است شلنگ ورودی آب یا فیلتر ورودی آب بیش از حد انتظار مسدود شود.

فشار کم آب منزل

یکی دیگر از مواردی که باید آن را در نظر داشته باشید، فشار کم آب منزل می باشد. زیرا در صورت کم فشار بودن آب منزل، آب با سرعت کم تری وارد دستگاه می شود و در زمان تعیین شده، آب موجود در مخزن به سطح معینی نمی رسد و ارور IE نمایش داده می شود. در نتیجه لازم است که فشار آب منزل با باز کردن یکی از شیر های منزل تست شود. همچنین یکی دیگر از مواردی که باید آن را مد نظر قرار دهید، طول شلنگ ورودی آب می باشد، در صورت زیاد بودن طول شلنگ ورودی آب، ممکن است که آب با فشار کم تری وارد دستگاه شود.

کارکردن پمپ تخلیه در زمان آبگیری

یکی از علل بروز ارور IE در لباسشویی دوو، می تواند این باشد که در حین آبگیری، پمپ تخلیه کار کند و باعث شود که آب به طور مکرر از دستگاه تخلیه شود. در نتیجه آب به سطح تعیین شده نمی رسد و ارور ie نمایش داده می شود. البته لازم به ذکر است که این احتمال در واقعیت، ممکن است بسیار کم اتفاق بیوفتد، اما به عنوان یک احتمال لازم بود که بیان شود. بنابراین لازم است تا وضعیت پمپ تخلیه نیز بررسی شود.

خرابی هیدروستات

هیدروستات یا سنسور سطح آب، میزان سطح آب در دستگاه را مدیریت می کند. یعنی وقتی آب به حد معینی برسد، دیگر اجازه ی ورود آب را نمی دهد و شیر برقی بسته می شود. حال اگر هیدروستات خراب باشد، نمی تواند سطح آب را کنترل کند و در نتیجه آب به سطح تعیین شده نمی رسد. البته در صورت خرابی هیدروستات ممکن است که دستگاه بیش از حد آبگیری کند و سر ریز آب و نشت آب اتفاق بیوفتد. به هر حال در صورت خرابی هیدروستات، مشکلات ورودی آب رخ می دهد و باید این قطعه و به خصوص میکروسوئیچ فشار بررسی شود. هیدروستات ممکن است که بخاطر نا مرغوب بودن و یا بخاطر گذشت زمان خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد.

خرابی برد PCB

برد PCB یا برد الکترونیکی، جزء مهم ترین قطعات در لباسشویی یا هر وسیله ی برقی هوشمندی می باشد. خرابی این قطعه باعث می شود تا دستورات مناسبی جهت راه اندازی قطعات مختلف لباسشویی از قبیل شیر برقی، پمپ تخلیه و… صادر نشود و این قطعات در عملکردشان با مشکل مواجه شوند. بهتر است که بررسی برد، بعد از بررسی مواردی که پیش تر گفته شدند، انجام شود و توجه داشته باشید که بررسی و تعمیر برد یک کار کاملا پیچیده و بسیار سخت می باشد و این کار باید حتما توسط بردکار متخصص انجام شود.

نحوه ی رفع ارور IE در ماشین لباسشویی دوو

نحوه ی رفع ارور IE در ماشین لباسشویی دوو

توجه داشته باشید که در صورت عدم آبگیری، دستگاه به مرحله ی بعد نمی رود و دستگاه متوقف می شود. جهت رفع ارور IE در ماشین لباسشویی دوو باید ابتدا دستگاه را یک بار خاموش کنید و کمی صبر کنید و مجددا دستگاه را روشن کنید، زیرا این ارور ممکن است که بخاطر مشکلات جزئی اتفاق افتاده باشد، اگر با خاموش و روشن کردن دستگاه، ارور رفع نشد، باید به ترتیب مواردی که گفته شدند بررسی شوند. در صورت نیاز باید تعویض قطعه ی مورد نظر انجام شود.

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با ارور ie در ماشین لباسشویی دوو، صحبت کردیم، و گفتیم که این ارور به معنای وجود مشکلی در ورود آب می باشد و لباسشویی ورود آب را تشخیص نمی دهد و این ارور ممکن است که به علت بسته بودن شیر ورودی آب، خرابی شیر برقی، انسداد فیلتر شیر برقی، تا خوردگی شلنگ ورودی، فشار نا مناسب آب منزل، خرابی پمپ تخلیه، خرابی برد الکترونیکی و… اتفاق افتاده باشد. برای پیدا کردن منشاء مشکل باید تمام این موارد به ترتییب بررسی شوند و توصیه می کنیم که ابتدا از دلایل ساده تر مثل پیچ خوردگی شلنگ ورودی، یا بسته بودن شیر ورودی، بررسی ها را انجام دهید.

جلوگیری از بروز ارور IE در ماشین لباسشویی دوو

نکات تکمیلی

مواردی که در این مقاله بیان شدند، برخی از آن ها توسط خودتان قابل رفع می باشند، اما رفع برخی دیگر از مشکلات مثل خرابی برد یا خرابی شیر برقی یا بررسی پمپ تخلیه و… باید حتما توسط تکنسین متخصص در زمینه تعمیر لباسشویی دوو انجام شوند و بررسی شوند، زیرا بررسی این موارد علاوه بر تخصص بالا، نیازمند ابزار آلات پیشرفته می باشد. در نتیجه در صورتی که از مهارت و تخصص کافی برخوردار نیستید، و ابزار آلات این کار را ندارید، از بررسی و تعمیر دستگاه جدا خودداری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.4]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش