علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو

باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو یکی از مشکلات عمده بیشتر افرادی است که با این ماشین لباسشویی کار دارند. در این مقاله که توسط مرکز خدمات تعمیرات دوو دوو پشتیبان ارائه شده است، قصد داریم به دلایل و راهکارهای رفع این مشکل بپردازیم؛ پس لطفاً تا پایان مطلب با ما همراه باشید. ماشین لباسشویی در حالت عادی، هنگام شروع شست‌وشوی لباس‌ها به‌طور اتوماتیک در را قفل می‌کند تا مانع ریختن آب به بیرون ماشین شود که درحقیقت این قفل مکانیسم ایمنی دستگاه است. پس از شست‌وشو و اتمام کار ماشین لباسشویی، در آن از حالت قفل خارج می شود و شما می‌توانید لباس‌ها را از داخل دستگاه خارج کنید. در برخی مواقع پس از قفل شدن در لباسشویی، دیگر در دستگاه باز نمی‌شود و برای بازکردن قفل ماشین لباسشویی دوو، با مشکل مواجه می‌شوید. دلایل فراوانی برای این مشکل وجود دارد که در ادامه به ذکر آن‌ها می‌پردازیم. در برخی موارد نیز با چک‌کردن مواردی که مطرح خواهد شد، مشکل ماشین لباسشویی را حل کرده یا تا آمدن تکنیسین ماشین لباسشویی تا حدودی به مشکل دستگاه خود اشراف پیدا کنید.

علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو و قفل‌شدن آن

علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو و قفل‌شدن آن

  • خرابی لولای در ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی‌ها برای وصل‌کردن سرپوش به قسمت بالایی از دو عدد لولا استفاده می‌شود که سبب می‌شود در ماشین لباسشویی از جلو به‌راحتی باز و بسته شود. کار لولا چرخش راحت در ماشین لباسشویی است. به لولای در ماشین لباسشویی قلاب یا زبانه هم گفته می‌شود. لولا قسمتی از مکانیسم ایمنی دستگاه بوده و جنس آن نیز از پلاستیک یا فلز است. اگر به‌مرور زمان این لولاها فرسوده شده باشند، در ماشین لباسشویی به‌سختی باز و بسته می‌شود. همچنین اگر در زمان بستن در ماشین لباسشویی، فشار زیادی به در دستگاه وارد شود، ممکن است لولای طراحی‌شده در دستگاه آسیب ببیند و سبب باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو و قفل شدن دستگاه شود.

 اگر هنگام باز‌کردن در ماشین لباسشویی مشکل دارید، باید لولاهای ماشین لباسشویی بررسی شود و اگر نیاز به تعویض بود، در اولین فرصت تعویض شوند. در این شرایط، تعمیرکار لولای آسیب‌دیده را تعویض می‌کند تا در به‌درستی و بدون مشکل باز و بسته شود. اگر هنگام بستن در ماشین لباسشویی فشار زیادی وارد ‌کنید، تعمیر آن برای تعمیرکاران بسیار سخت خواهد بود؛ پس موقع بستن در آن بسیار مراقب باشید. غیر از لولاها، مشکل دیگری که ممکن است سبب باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو شود، آسیب‌دیدن میکروسوئیچ در است. باید توجه داشت که همه ماشین‌های لباسشویی به قفل یا میکروسوئیچ مجهز هستند. وظیفه میکروسوئیچ این است که هنگام کارکردن ماشین لباسشویی، در را به‌طور کامل بسته نگه دارد و اجازه بازشدن در دستگاه را ندهد.

  • خرابی مکانیسم قفل در لباسشویی

هنگامی که پروسه شست‌وشو شروع شود، موتور مولد دستگاه، مارپیچ قفل موتور را فعال می‌کند تا از بازشدن در ماشین لباسشویی جلوگیری کند. پس از پایان کار لباسشویی، بعد از یک یا دو دقیقه قفل در غیرفعال می‌شود. اگر پس از این زمان بار دیگر در ماشین لباسشویی باز نشد، ممکن است مکانیسم قفل دارای اشکال باشد. در این موارد توصیه می‌شود از ضامن دستی استفاده کنید. این ضامن یا زیر قفل است یا در بخش مواد شوینده دستگاه تعبیه شده است. البته بعد از بازشدن در ماشین لباسشویی به‌کمک ضامن، باید با مراجعه به مراکز خدماتی و تعمیراتی مشکل را پیگیری کنید؛ زیرا این امر اقدامی موقتی برای رفع مشکل است. درصورت خرابی یا پوسیدگی قطعه پس از بررسی، باید برای تعویض میکروسوئیچ در ماشین لباسشویی اقدام کنید.

  • عدم تخلیه کامل آب لباسشویی

ممکن است تخلیه‌نشدن کامل آب ماشین لباسشویی، دلیل باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو باشد؛ زیرا اگر ماشین لباسشویی به‌درستی تخلیه آب را انجام دهد و چرخه شست‌وشو کامل انجام شود، برای بازکردن در دستگاه مشکلی وجود نخواهد داشت. در این مورد توصیه می‌شود دوباره ماشین لباسشویی خود را برای شست‌وشو و آبکشی تنظیم کنید. اگر مشکلی در مسیر تخلیه وجود نداشته باشد، این بار تخلیه کامل انجام شده و به‌راحتی در ماشین لباسشویی باز می‌شود، اما اگر بار دوم هم در ماشین لباسشویی باز نشد، اشکال از مسیر تخلیه دستگاه است. برای از بین بردن این مشکل باید فیلترها یا مسیر تخلیه دستگاه شست‌وشو شوند. همچنین اگر با رفع گرفتگی در این قطعات مشکل حل نشد، باید پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را تعویض کنید. انجام این کار میزان حساسیت بالایی دارد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم این قسمت از کار را به تکنیسین ماشین لباسشویی بسپارید.

  • خرابی دستگیره در لباسشویی

دلیل دیگری که موجب باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو می‌شود، خرابی یا شکستگی دستگیره در آن است. با تعویض دستگیره و فلاپی، این مشکل برطرف می‌شود. همچنین ممکن است خرابی و فرسوده‌شدن لاستیک دور در ماشین لباسشویی، سبب قفل‌شدن در ماشین لباسشویی دوو باشد که باید توسط تعمیرکار بازدید شده یا تعویض قطعه انجام شود. مورد دیگر که سبب باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو می‌شود، مربوط به گرم‌شدن بیش‌ازحد دستگاه است، اگر مدت‌زمان زیادی و به‌صورت مداوم از ماشین لباسشویی خود استفاده کرده‌اید، دستگاه به‌اصطلاح داغ می‌کند و سبب می‌شود در ماشین لباسشویی قفل شود. اگر با لمس در ماشین متوجه گرمای زیاد دستگاه شدید، بهتر است قبل از اینکه بار دیگر دستگاه را روشن کنید، مدتی به آن استراحت بدهید، اگر روند کار با ماشین لباسشویی را به این شیوه ادامه بدهید، متأسفانه آسیب بسیار زیادی به دستگاه وارد می‌کنید و حتی ممکن است مدارهای ماشین لباسشویی بسوزد. ممکن است قفل کودک ماشین لباسشویی موجب باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو شود؛ پس بهتر است برای غیرفعال‌کردن این قفل به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی مراجعه کنید.

  • گیر کردن لباس بین در لباسشویی

همچنین اگر حجم زیادی از لباس داخل ماشین لباسشویی قرار داده‌اید، ممکن است مجبور شوید برخی لباس‌ها را از درام خارج کنید؛ زیرا وزن زیاد لباس‌ها، سبب مشکلات بسیاری در دستگاه شما می‌شود؛ پس بهتر است پیش از شروع دستور برنامه شست‌وشو، دقت کافی به میزان حجم لباس داخل ماشین لباسشویی داشته باشید. دلیل دیگر باز نشدن درب ماشین لباسشویی دوو ممکن است گیرکردن لباس‌ها بین در و محفظه ماشین لباسشویی باشد؛ پس توصیه می‌شود پیش از شروع دستور شست‌وشو چک کنید تا لباسی بین در و محفظه ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد.

  • اختلال در سیستم ایمنی لباسشویی

همان‌طور که مطرح شد، بسیاری از ماشین‌های لباسشویی دوو به سیستم هوشمند ایمنی داخلی مجهز هستند که در را اتوماتیک قفل می‌کنند. قفل ایمنی ماشین لباسشویی دوو به‌گونه‌ای تعبیه شده است که وقتی سطح آب داخل دستگاه یا دمای داخل درام بالا باشد، از بازشدن دستگاه جلوگیری می‌شود. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که چطور می‌توانیم در زمانی که به تکنیسین ماشین لباسشویی دسترسی نداشتیم، در ماشین را باز کنیم؟ شما بادی در چند مرحله اقدام کنید. مرحله اول این است که ابتدا باید بعد از خاموش‌شدن نمایشگر قفل، در دستگاه را باز کنید.

 این نمایشگر تا زمانی که چرخه شست‌وشوی لباس تکمیل نشده خاموش نمی‌شود، اما اگر به‌دلیل نقص در زمان شست‌وشو نمایشگر دستگاه خاموش شد، باید مراحل دیگری را امتحان کنید. در مرحله بعد، به‌دلیل نقص به این صورت عمل خواهیم کرد. ابتدا اگر دستگاه روشن نبود، دکمه پاور را می‌زنیم. در مرحله بعدی دکمه تنظیم سرعت چرخش را انتخاب می‌کنیم که به نام Spin Speed مشخص است تا زمانی که بتوانیم حالت Speed Cycle &Drain فعال کنیم. حالت Speed Cycle &Drain به این معناست که دستگاه آب را تخلیه می‌کند و سپس لباس‌ها خشک می‌شوند. این حالت به نحوی آبکشی سریع نام دارد. لطفاً دقت کنید تا زمانی که مجبور به این کار نشده‌اید، از این شیوه استفاده نکنید. در مرحله آخر روی دکمه Start/Pause کلیک کنید تا ماشین لباسشویی شروع به تخلیه کند. پس از این در ماشین به‌راحتی باز می‌شود.

راه حل طلایی برای باز کردن درب لباسشویی

راه حل طلایی برای باز کردن درب لباسشویی

زمانی که شست‌وشوی لباس‌ها به پایان رسیده است و هیچ آبی داخل دستگاه نیست، اما در ماشین لباسشویی باز نمی‌شود، کابل برق را از پریز بکشید و یک ساعت صبر کنید. پس از یک ساعت در دستگاه را باز کنید. اگر با انجام همه این کارها، در لباسشویی شما همچنان قفل است و باز نمی‌شود، باید با تکنسین ماهر در زمینه تعمیر لباسشویی دوو تماس بگیرید. لطفاً توجه داشته باشید، در مواردی که از اشکال پیش آمده و نحوه تعمیر آن اطلاع ندارید، از فردی باتجربه کمک بخواهید؛ زیرا هرگونه اقدام خودسرانه برای تعمیر یا تعویض قطعات ماشین لباسشویی، ممکن است آسیب بیشتری به دستگاه شما وارد شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 21 میانگین: 3.1]

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

021-47278

ثبت سفارش 24 ساعته

فرم ثبت سفارش