علت جرقه زدن ماکروویو دوو

ماکروویو مدل دوو، یکی از برند های نام آشنا در دنیا است. این مدل ماکروویو، مانند برند های دیگر دنیا، تحت عواملی مختلف دچار مشکلات و خرابی هایی می شود. یکی از این خرابی و مشکلات، جرقه زدن ماکروویو دوو است. جرقه زدن ماکروویو دوو، علت های مختلفی دارد و ما قصد داریم تا در ادامه ی این مقاله، علت های مختلف جرقه زدن ماکروویو دوو را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

علت های جرقه زدن ماکروویو دوو چیست؟

علت اول : پخش شدن مایعات روغن به داخل اجزای دستگاه

یکی از مواردی که باعث جرقه زدن ماکروویو دوو می‌شود، پخش شدن قطره‌های روغن، چربی، مایعات، و خرده‌ های غذا در ماکروویو است. به این دلیل، توصیه می‌کنیم که، بعد از هر بار استفاده از مایکروویو، محفظه درون آن، دیواره‌های دستگاه و خصوصا سقف آن را با دستمالی مرطوب، کاملا تمیز کنید. همچنین، اگر صفحه آهنی چرخان یا شیشه‌ ای کف دستگاهتان، جدا می‌شود، آن را خارج کنید و، به خوبی شستشو دهید، و بعد از خشک کردن، آن را سر جای خود قرار دهید. به این ترتیب، شما می توانید با پاکیزه کردن دستگاه خود، از جرقه زدن و خرابی دستگاه خود، جلوگیری کنید.

علت دوم : خرابی همزن دستگاه

وظیفه ای که همزن در دستگاه ایفا می کند چیست؟ همزن، به پخت یکنواخت در ماکروویو کمک می‌کند. این قطعه، انرژی گرمایی تولید شده ای که توسط مگنترون ایجاد می شود را، به صورت یکنواخت پخش، می‌کند. خرابی قطعه ی همزن باعث می‌شود، تا، انرژی گرمایی تولید شده، در یک ناحیه از ماکروویو، متمرکز شود، و پخش نشود. در ادامه ی این مسئله، سوختگی و جرقه زدن ماکروویو دوو، اتفاق می‌افتد. برای عیب یابی و بررسی قطعه ی همزن، تعمیر و یا تعویض آن از تعمیرکار ماهر تعمیرات مایکروفر دوو  باید کمک گرفت، و افراد غیرمتخصص با آسیب به دستگاه، مشکلات بیشتری را برای ماکروویو، ایجاد می‌کنند.

علت سوم : وجود قطعات فلزی داخل دستگاه

حتی کوچک‌ترین قطعات فلزی در داخل دستگاه،   می‌توانند دلیلی برای ایجاد جرقه زدن ماکروویو شوند. برای برطرف کردن این مشکل، دستگاه را خاموش کنید و آن را از برق بکشید، سپس، درب آن را باز کنید و مطمئن شوید که هیچ چیزی داخل دستگاه قرار ندارد. برای مثال : هر نوع ظرفی از جنس فلز، قاشق، چنگال یا سیم به جا مانده از اسکاچ سیمی و همچنین فویل یا روکش‌های آلومینیومی که بر روی غذا قرار می‌دهید، می‌توانند باعث جرقه زدن ماکروویو دوو شوند. به این نکته توجه داشته باشید که، از ظروفی استفاده کنید که برای ماکروویو مناسب هستند، و قبل از استفاده دوباره از دستگاه، اطمینان خاطر پیدا کنید که، هیچ وسیله ای فلزی‌، در آن قرار نداشته باشد.

علت چهارم : شکستگی یا آسیب دیدن پایه ی داخل دستگاه

ماکروویو های مدل دوو، دارای یک پایه فلزی، برای ایجاد طبقه هستند که ممکن است به مرور زمان، دچار خرابی و از هم پاچیدگی شود. اگر پایه ی فلزی دچار فرسایش شود، به احتمال خیلی زیاد، باعث جرقه زدن ماکروویو دوو می شود. برای رفع این مشکل، پایه فلزی را، بیرون بیاورید و آن را به دقت بررسی کنید. به مرور زمان، احتمال دارد، رنگ قسمتی از پایه فلزی دستگاه پریده باشد، یا پلاستیک زیر پایه‌ ها از بین رفته باشد و متلاشی شود، که در این صورت می‌تواند باعث خرابی دستگاه شود. برای حل این مسئله، پایه فلزی دستگاهتان، باید تعویض شود، از مرغوب بودن و با کیفیت بودن پایه فلزی جدید دستگاه، اطمینان حاصل کنید، چون که، نوع بی‌ کیفیت و ضعیف آن، می‌تواند باعث آسیب و جرقه زدن ماکروویو شود.

علت پنجم : خرابی یا آسیب دیدگی کاوری که، امواج را در دستگاه انتشار می دهد

روی دیواره داخلی دستگاه، یک پوششی مستطیلی قرار دارد که، کاور انتشار امواج نامیده می‌شود. وظیفه این قطعه، هدایت و ارسال انرژی گرمایی به قسمت مرکزی ماکروویو است تا، گرما بر قسمتی که شما ظرف حاوی غذا را قرار می‌دهید، متمرکز شود. گاهی، ممکن است ذراتی از غذا، بر روی این پوشش قرار بگیرند، در این صورت، گرمای قطعه ی مگنترون، این ذرات غذایی را می‌سوزاند و موجب جرقه زدن ماکروویو دوو، می‌شود، و سپس باعث آسیب به سایر قطعات دستگاه، می‌گردد که جرقه های پی در پی و بزرگتری را به دنبال خواهد داشت. برای رفع این مشکل، باید توسط تعمیر کار ماکروویو، با تعویض سر نازل و در برخی موارد دیگر، تعویض پوشش انتشار امواج انجام شود.

علت ششم : سوختگی قطعه ای به نام دیود در دستگاه

قطعه دیود در دستگاه ماکروویو دوو، ولتاژ بالا در دستگاه، ایجاد می‌کند که این ولتاژ برای انتقال گرما به قطعه مگنترون برای پخت‌ و پز غذا کاربرد دارد. سوختگی دیود، باعث جرقه زدن ماکروویو دوو می‌شود. برای رفع مشکل، شما باید با مراکز خدمات پس از فروش دوو تماس بگیرید و از آنها بخواهید تا مشکل دستگاه شما را برطرف کند.

جلوگیری از جرقه زدن مایکروفر دوو

در استفاده از مایکروفر دوو و جلوگیری از جرقه زدن، به چه نکاتی دقت کنیم؟

  1.  پس از هر بار استفاده از دستگاه، با دستمال یا اسفنج مرطوب، درون دستگاه و قسمت درونی درب آن را به خوبی، تمیز کنید. (از استفاده از اسکاچ های فلزی سیمی یا ضخیم استفاده نکنید. )
  2.  از برنامه‌ ها و قطعات جانبی مناسب برای هر نوع پخت و پز، گرم کردن غذا استفاده کنید، تا از آسیب به قطعات و فضای درونی ماکروویو مدل دوو جلوگیری شود. مثلا : از سه پایه در برنامه ماکروویو استفاده نشود، چون، در این شرایط آب شدن پین زیر سه پایه امکان دارد تا اتفاق بیوفتد.
  3. از ظروف مناسب برای دستگاه، استفاده کنید و ظروف فلزی یا ظروفی که لبه ی شکسته، دارند، استفاده نکنید، تا از جرقه زدن ماکروویو دوو، جلوگیری شود.
  4. از درپوش هایی استفاده کنید که مخصوص به دستگاه هستند، تا تکه‌ های غذا در دستگاه پخش نشود یا، قطره های روغن روی دیواره و سقف داخل دستگاه ننشیند.

آموزش تعمیرات مایکروفر دوومقالات آموزش تعمیرات لوازم خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button